Práce dětí v domácnosti aneb proč dnešní děti doma nic nedělají?

368
28.12.20 11:21

Práce dětí v domácnosti aneb proč dnešní děti doma nic nedělají?

Ahoj, nedávno jsem se bavily s kamarádkou o úklidu před Vánocemi atd. a byla jsem hodně překvapená, že její děti doma vůbec nic nedělají. Začala jsem o tom mluvit u nás doma s mými děti a dvě starší, co už chodí do školy, mi sdělily, že vlastně z jejich tříd doma taky skoro nikdo nepomáhá, někdo si uklízí svůj pokoj, někdo ani to ne. Podíl na domácích pracích a domácnosti jako takové má pár dětí, pět je možná moc. Dost mě to překvapilo, protože jsem si myslela, že na společné péči o domácnost se podílí celá rodina samozřejmě a to beru i tak, že pokud otec hodně vydělává a je denně 12 hodin v práci, má svůj významný kus splněný a doma už dělá jen něco drobného, ale zkrátka na celém fungování všichni mají svůj podíl úměrně svému věku. U nás musí děti pomáhat úplně od malička (podávání kolíčků, otírání stolu..), postupně další věci. Často z toho nadělají větší binec, než byl, ale jde mi o ten princip, že musím pracovat, abych měl pohodlí, čisto a odměnu, současně vnímám pozitivně, že se děti díky tomu cítí užitečnější a důležitější. Proto mě velice překvapilo, že něčí děti nemusejí doma dělat orpavdu vůbec nic. Nevěřím sice tomu, že by je to odsoudilo k životu ve špíně, protože dospělý člověk, když chce, dokáže se nastartovat a uklízet i když návyk na to nemá, byť to bude asi start obtížnější, neboť moc nevím, jak se takové děti rázem naučí vařit, péct, žehlit, nebo mýt okna, když to nikdy nedělaly, ale i z pohledu toho, že se učí se vézt na práci rodičů a nic sami nemusejí, že je jejich úkolem doma si jen hrát a nemají žádnou zodpovědnost za nic a tím pádem se jí ani neučí, prostě mi to přijde pro děti po všech stránkách dobré a překvapuje mě, kolik dětí k tomuto není vedeno.
Najdou se tu maminky, které ještě po dětech pomoc doma vyžadují, dříve to bylo zcela běžné, ani to jinak nešlo a to, že dnes máme myčku, sušičku a maso máme v krámě a ne ve chlévě plném práce, je sice komfortnější, ale podle mě ne důvod, aby děti přestaly doma cokoliv dělat. Pokud u někoho z Vás děti doma ještě pomáhají, napište prosím, co dělají, v jakém věku a proč to po nich chcete?
:mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
975
28.12.20 11:30

Nas treba rodice nikdy do niceho nenutili, pry jejich rodice po nich take nic nechteli. Deti si maji hlavne uzivat detstvi a chodit do skoly. Kdyz jsme meli dobre znamky, nemuseli jsme delat doma nic.
Jak to dnes je, to netusim, ale nemela jsem problem se vse naucit pozdeji az jsem odstehovala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.12.20 11:31

Moje holky pomáhají od mladšího školního věku, nyní už jsou v pubertě 15+17. Co dělají: pověsí prádlo, vyndají myčku, vyluxují, utřou prach, složí prádlo, samy si uklízejí pokoje cca od 10 let atd. Prostě co je třeba. Každý den něco málo. Už umí i uvařit lehčí jídla a upéct třeba bábovku. Někdy do musím říct třeba 2× než to udělají, ale vcelku je to bez problémů. Vidí, že chodím z práce unavená. Syn mojí kamarádky 18, též pomáhá od mala tátovi, mají zahradu, zvířata, sad a louky. Prosím anonym, dětem vadí, když o nich píšu…Jinak holky mi taky opakovaně říkaly, že jejich kamarádky doma nic dělat nemusí. Tak nevím…

• Citovat
  • Nahlásit
4730
28.12.20 11:31

Moje deti pomahaji, nejmladsimu je 9, pomaha nekolik let.

Luxuji, vytiraji, utiraji prach, umyvaji koupelnu. Pres vikend vybiraji mycku, pomahaji s pradlem, staraji se o kocoura… Starsi kluky si uz manzel bere na pomoc (nebo to uz delaji sami) k vrtani a “muzskym pracim”, dcera obcas zasiva…

Taky znam lidi, kteri deti k pracim nevedou, nevim proc… :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32880
28.12.20 11:32

Neznám nikoho, kde by děti měly full servis a nemusely nic dělat. Spíš je to o tom, že dělají poměrně málo, protože studují náročné školy, do toho mají zájmy, které zaberou spousty času, někdy i víkendy-závody, různá soustředění a někdy musí i odpočívat a hrát si. Ženy se vracejí brzy do zaměstnání, případně studují, běžná je VŠ v dospělosti i studium v rámci zaměstnání. Batolata udělají víc škody než užitku a ne každý má čas se s nimi prdelit celý den v domácnosti a napravovat škody.

To ale neznamená, že nedělají nic. Ale pravidelné povinnosti dětí přicházejí v pozdějším věku, je jich méně a jsou méně časté.

Je to normální vývoj doby a posun myšlení. Dnešní děti nejsou sice tak manuálně zručne, jako děti z předchozích generací, ale zase mají větší přehled, umí něco už v útlém věku, mají možnost se prosadit atd.

Jestli je to dobře nebo špatně, na to jsou různé pohledy a názory a žádný není správný. Svět není černobílý.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23434
28.12.20 11:34
@PupuP píše:
Nas treba rodice nikdy do niceho nenutili, pry jejich rodice po nich take nic nechteli. Deti si maji hlavne uzivat detstvi a chodit do skoly.Kdyz jsme meli dobre znamky, nemuseli jsme delat doma nic.
Jak to dnes je, to netusim, ale nemela jsem problem se vse naucit pozdeji az jsem odstehovala.

To je ale slušný nesmysl. Děti by se naopak měly zapojit co nejdříve, protože aby bylo doma hezky, musí přiložit ruku k dílu všichni. Nemluvě o tom, jak společná práce lidi sbližuje, jak pomáhá vytvářet správné návyky, umožňuje vážit si věcí, práce druhých, zabíjí nudu a neschopnost těšit se na chvíle, kdy je po práci…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
354
28.12.20 11:38
@PupuP píše:
Nas treba rodice nikdy do niceho nenutili, pry jejich rodice po nich take nic nechteli. Deti si maji hlavne uzivat detstvi a chodit do skoly. Kdyz jsme meli dobre znamky, nemuseli jsme delat doma nic.

S tím tedy nesouhlasím, ale každý to má jinak. To, že někdo vyndá myčku, zamete či si uklidí svůj pokoj přeci neznamená, že si neužívá dětství. Naopak díte získává smysl pro povinnost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22360
28.12.20 11:41

Moje deti toho podle me delaji doma malo. Ale studuji tezsi skolu, maji toho do skoly docela dost.
Maji na starost mycku, domaci zvire, uklid vlastniho pokoje, vynasi odpadky. Starsi uz umi i neco uvarit, pece. Mladsi si umi udelat vajicka, udela si sama veceri, snidani. Svaciny jim delam obema, je to pro me jednodussi. Obcas dojdou pro neco na nakup…Rada bych je aspon trochu zapojila do uklidu a zehleni, spis aby se to naucily… Jak to maji ostatni, netusim, ale ja v jejich veku delala jiste veci vic, ale nemeli jsem mycku, pani na uklid, nejezdili jsme na tydenni nakup autem… :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
921
28.12.20 11:41

Na prvni pohled moje ditka taky nehnou prstem. Ale kdyz maji hlad, udelaji si jidlo, kdyz maji binec, uklidi si, vysajou, pomuzou s pecenim. Takze se podileji, ale nenucene, nebo spis neorganizovane.
Moje generace jeste delala dost veci jako deti. Vlastne jsme si nekdy pripadali jako sluhove. Mozna proto nechci (a asi i dost jinych rodicu), aby nase deti mely stejne detstvi. At si ho uzijou. Makat budou cely zivot. Zodpovednost se podle me nebuduje jen pomoci v domacnosti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.12.20 11:43

Prosím anonym jinak smazat
děti mého sourozence opravdu nic nedělají druhý stupen základní školy, nesáhnou absolutně na nic. Já jsem považovaná za tyrana protože, děti od mala pomáhají sedmiletý dneska dal pračku, pak prádlo vyndal a připravil mi ho k sušáku, vyndal myčku, včera zametal, uklízet hračky musí obá, mladší je malý spíš škodí, ale pomáhá vařit, s prádlem uklízet, utírat prach, obá krmí zvířata, ale podle mojí rodiny jsem na ně zlá a přísná

• Citovat
  • Nahlásit
789
28.12.20 11:43

Já jsem si od první třídy uklízela vlastní pokoj. Od 11 let, kdy naši udělali decke pokoje v podkroví, tak jsem tam umývala zem na chodbě a na schodech a záchod jednou týdně.
Jinak jsme občas vyklízela myčku, pověsili prádlo a občas pomohla mamce s užíváním prachu i ve společných prostorach. Ale musím říct, ze jsem se taky zrovna nepřetrhla a kolikrát se to bez keců neobeslo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.12.20 11:44

Dítko od začátku, co začalo chodit pomáhá s věcmi, co dokáže. Vyndat pračku a přehodit věci do sušičky, posbírat drobky ze země, narovnat deku, kde spala atd.
Teď (4 roky) pomáhá s králíkem, dává příbor na stůl, nádobí do myčky, vanu čistí, oblečení skládá a společně vaříme.
Hračky musí po sobě uklidit.
Je to těžší, než aby jsem si to udělala sama, ale doufám, že ji takhle naučím pořádku a odpovědnosti. Také neudělá takový bordel, když ví, že to po sobě pak musí uklidit.

Jsem od mala čunátko a věřím, že hygieně, zdravému životnímu stylu a pořádku se člověk musí naučit. Pak to bude brát přirozeně a ne jako galeje. Dokonce i manžel to vnímá a snaží se v rámci svých velice omezených možností.

• Citovat
  • Nahlásit
18976
28.12.20 11:44

Jako děti jsme doma měli od mala povinnosti. Umýt a utřít nádobí, vytřít, vynášet koš, přikládat do kotle a uklidit svůj pokoj. Později přibylo i praní, žehlení, nákupy, vaření, mytí oken a samozřejmostí byla pomoc při nárazových akcích jako malování nebo skládání uhlí. Žíly se mi nezkrátily a v podobném duchu jsem vedla své děti. A myslím, že jsou mi vděčné, protože se o sebe umí postarat. Lemply, kteří si ani neumí poklidit a umíchat vajíčka bych doma nesnesla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
441
28.12.20 11:45

Jako malí pomáhali ochotně a s radostí. Jako puberťáci už neradi, ale něco dělat musí. Takže takové ty základní věci, jako myčka, pračka, úklid svých pokojů, vyluxovat, pohrabat listí, pomoct s plením záhonů zvládají. Někdy se jim extra nechce, tak je nechám být, jindy zas musí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18976
28.12.20 11:46

@zrnko Takže budeš dětem dělat poskoka. Blahopřeju tvým dětem, ale tebe to dožene. Nebudeš pořád mladá a plná sil.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat