Práce na třetinový úvazek, máte zkušenost?

1067
11.7.20 21:52

Práce na 0,3-0,4 úvazek,máte zkušenost?

Na podzim se mám vracet do práce a s manželem jsme se dohodli ať zezačátku chodím na krátko, než si chod domácnosti navykne. Děti máme 3 a 5 let, takže ještě relativně malé, malá jde prvním rokem do státní školky, takže očekávám vyšší nemocnost, plus manžel má náročnou práci a není pro něj moc reálně vodit ani vyzvedávat, brát si OČR a tak, babička je pracující a druhá nemocná, takže na nikoho jiného spoléhat nemůžeme. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli že nastoupím do práce takto, navíc se chci i dětem věnovat dokud jsou malé a potřebují mě. Chci se prosím zeptat, kdo máte tuto zkušenost a rozhodly jste se takto nastoupit, má to třeba nějaké zádrhele ohledně odvodů zdrav a soc pojištění při takto malém úvazku, případně potíže s výběrem dovolené a tak? Jinak ještě dodám, že do jara mi půjde ještě souběžně rodičovská, kdy se 4 narozeninami malé skončí, což ale asi nemá moc vliv. A také, jak vám vyhovuje takto pracovat? Nepřipadáte si třeba neužitečné a tak :jazyk:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

7204
11.7.20 22:04

Ja jsem to tak měla. Super. Navyšovala jsem pozvolna podle toho jak si to sedalo. Když jsem chtěla a šlo to, měla jsem přesčasy, které mi propláceli jako prémie. Když byla nemoc a to bylo skoro pořád…tak jsem ty kratší úvazky zvládla hodinově na homeofice. Takže žádné OCR. Začala jsem na 0,4 teď mám 0,8. Dokud běží rodičák, neřeší se minimální odvody.

Příspěvek upraven 11.07.20 v 22:11

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6612
11.7.20 22:07

Nastupovala jsme na 0,5 úvazek, dovolená normálně, měla jsem úměrně měsícům
soc a zdrav odvádí zaměstnavatel, ani mě nenapadlo to řešit

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7204
11.7.20 22:11

Jo a ještě dodám že hodně to záleží na zaměstnavateli a konkrétní pozici. Neužitečná jsem si nepřišla, protože to jsem si nepřišla ani na rodičáku. Naopak něco přibylo. Ja teda začala od 2 let mladší, kdy ještě nebyla ve školce, takže bych víc hodin ani nedala. To jsem dělala na 90 % z domu. Teď má mladší 4 a ještě na zkráceném vydržím pár let, pokud nás nepotlači finance… myslím že děti to ocení, starší bude prvačka…o co jsem byla méně v práci to spolkla domácnost a hlavně vodění na kroužky :roll: :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
608
11.7.20 22:19

Mám to stejně jak @anupati. Od 2 let mladšího mám úvazek 15 hod/týden, mladší byl v tu dobu se mnou doma, nyní mají 5 a 3 a vaham, zda to od září zkusit navýšit nebo skrz nemocnost nechat ještě takto. Děti chodily do školky jen na dopoledne, za tu dobu bych zvládla i 4 hod práce, ale zas když jsou nemocné, tak to dělám po nocích a dlouhodobě je to náročné, i třeba karanténa byla v tomto mazec… Tak pokud tě netlačí finance, tak doporučuji postupně začít a uvidíte dle situace.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
11.7.20 22:42

Odvody jsou stejné jako u plného úvazku. Odvíjí se od výše platu a zdravotní je stejné jako vždycky.
Dovolená je na dny stejná ale na hodiny jiná (takže jeden den dovolené je zaplacený jako 4 nebo 6 hodin a ne 8 jako u plného - ale to jenom pokud si placená od hodiny).
Já mám 30 hod/týden a jsem spokojená. OČR se odvíjí od výše platu takže tam je jedno jaký má člověk úvazek.

Neužitečné? Školka/škola je od do a já prostě jinak nestíhám. Takže tak :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
5392
11.7.20 22:46

Zádrhel je jen to, ze ti výrazně nižší mzda muže i výrazně snížit starobní důchod.
Osobně si nechám v budoucnu tu dobu, kdy jsem pracovala na půl úvazku při RD, vyjmout z doby zapocitatelne pro stanovení
starobního důchodu.
V naši zemi je to bohužel tak, ze když nepracujes vůbec, jsi na tom pak s důchodem lépe, než když pracuješ částečně

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
303
11.7.20 23:02

Já tedy zatím práci hledám. Ale musím najít pouze poloviční úvazek, se školou a školkou bych prostě delší nestíhala. Zatím tedy sháním marně :(. U nás je to bída. :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9914
11.7.20 23:11
@Anonymní píše:
Odvody jsou stejné jako u plného úvazku. Odvíjí se od výše platu a zdravotní je stejné jako vždycky.
Dovolená je na dny stejná ale na hodiny jiná (takže jeden den dovolené je zaplacený jako 4 nebo 6 hodin a ne 8 jako u plného - ale to jenom pokud si placená od hodiny).
Já mám 30 hod/týden a jsem spokojená. OČR se odvíjí od výše platu takže tam je jedno jaký má člověk úvazek.Neužitečné? Školka/škola je od do a já prostě jinak nestíhám. Takže tak :nevim:

Tohle není tak úplně pravda. Pokud zam. není státní pojištěnec (nemá invalidní důchod, nepobírá rodičák…), tak se platí zdravotní pojištění vždy alespoň z minimální mzdy. Tzn. pokud někdo bude dělat 0,3 úvazek a bude mít třeba 8tis. hrubého, tak z toho bude odvádět zdravotní pojištění jako by bral 14600,–Kč, tzn. poměr hrubé a čisté mzdy bude horší. Při částce hrubé mzdy nad minimální mzdu to je jedno.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5990
12.7.20 07:43

Já jsem od července na úvazku 0,3 ve směnném provozu, mladší má rok, takže rodičák mi stále fičí. Mám to jako psych. oddych. Dovolená mi normálně naskakuje v poměru k odpracovaným hodinám. Soc a zdravotní odvádí zaměstanavatel.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5990
12.7.20 07:45

@zrcadlo když při práci pobírám rodičák, zaměstnavatel za mě neplatí zdrav. pojištění? Btw. se mi neodečítá z platu?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9914
12.7.20 09:47
@kve-tinka píše:
@zrcadlo když při práci pobírám rodičák, zaměstnavatel za mě neplatí zdrav. pojištění? Btw. se mi neodečítá z platu?

Platí, ale nedopočítává se to do té minimální mzdy. Proto se při rodičáku vyplácí mít při výdělku do 10tis. alespoň na těch 300h DPP (z té se odvádí až od 10tis. měsíčně výš) nebo DPČ (z té se odvádí od 3tis.). Ale z prac. poměru zase vzniká dovolená, tak člověk vydělá na tom.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama