Práce ,na dohodu' při rodičovské

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Tarinka
Echt Kelišová 8223 příspěvků 21.02.17 11:29
Prace ,na dohodu' pri rodicovske

Ahoj, mam par dotazu ohledne prace, na dohodu o provedeni prace', jsem na rodicovske, vydelek by nepresahl 10tisic mesicne ani 300h/rocne.

Socialni a zdravotni odvadet nemusim, protoze jsem na rodicaku?

Musim zalozit zivnost?

Pojisteni odpovednosti - musim mit sve, nebo staci ze ho ma firma?

No a nakonec dane, jakym zpusobem odvadet dane a jak uplatnovat slevy na poplatnika?

Moc dekuju za odpovedi

Reakce:

rigousek
Kelišová 7117 příspěvků 21.02.17 11:37

Sociální a zdravotní odvádět do deseti tisíc nemusíš. Když podepíšeš růžové prohlášení, nebudeš platit ani daň. živnost mít nemusíš, když budeš mít tu dohodu, kdybys měla živnosťák nebudeš mít dohodu. pojištění odpovědnosti podle mě mít nemusíš, ale to asi záleží na firmě. TO nevím. Kdyby výdělek přesáhl těch deset tisíc, tak už se sociální a zdravotní platí bez ohledu na to, že jsi na rodičáku.

AliTad
Kelišová 5292 příspěvků 21.02.17 11:40

Pojištění odvádět nebudeš, živnost mít nemusíš, odpovědnost nevím, ale nemyslím, že by se na pracovněprávní vztah vztahovalo běžné pojištění „proti blbosti“. Při výdělku do 10 tisíc, pokud u zaměstnavatele podepíšeš prohlášení poplatníka, bude se platit zálohová daň, jinak srážková (v tomto případě pak nevím, jak je to se slevou na poplatníka).

fantasie2
Povídálka 28 příspěvků 21.02.17 11:41

@Tarinka

ahoj, pokud mohu trošku poradit nejsem účetní, ale co vím záleží na tom co by jsi dělala. Určitě pokud výdělek nepřesáhne danou částku, která je na rodičovské dovolené povolená, tak můžeš dělat co chceš dopp i dopč. Odvádět sociální a zdravotní nemusíš jak jsi řekla- rodičovská dovolená. Bohužel u živnosti netuším jak to probíhá, dle mého názoru stejně jako u smluv. A co se týče daní tak to záleží jakou cestou půjdeš, pokud budeš mít s někým smlouvu bude to vše odvádět zaměstnavatel, ten u koho smlouvu podepíšeš u živnosti, tam by sis musela najít účetní a nebo si jednou za rok udělat daně sama to samé sleva na poplatníka. Ale opravdu nejsem odborník, pracovala jsem dříve jako asistentka účetní a pár informací během rodičovské co jsem přečetla na internetu. Měj se hezky

Ornwen
Závislačka 4655 příspěvků 21.02.17 11:43

Daň platíš (15%), ale když podepíšeš ten růžový papír, tak se ti hned vrátí jako sleva na poplatníka.

@fantasie2 prosím neraď, když tomu nerozumíš. Třeba u DPČ se platí i soc i zdravotní při výdělku nad 2.5tis/měs

Tarinka
Echt Kelišová 8223 příspěvků 21.02.17 11:47
@Ornwen píše:
Daň platíš (srážkovou, 15%), ale když podepíšeš ten růžový papír, tak se ti hned vrátí jako sleva na poplatníka.

A ta dan se plati mesicne, nebo proste treba nejaka zakazka bude trvat dva mesice, na konci tech dvou mesicu dostanu odmenu treba 19500, tak odvedu dan az z toho vydelku? :think:

Lendeš
Kelišová 5577 příspěvků 21.02.17 11:49
@fantasie2 píše:
@Tarinkaahoj, pokud mohu trošku poradit nejsem účetní, ale co vím záleží na tom co by jsi dělala. Určitě pokud výdělek nepřesáhne danou částku, která je na rodičovské dovolené povolená, tak můžeš dělat co chceš dopp i dopč. Odvádět sociální a zdravotní nemusíš jak jsi řekla- rodičovská dovolená. Bohužel u živnosti netuším jak to probíhá, dle mého názoru stejně jako u smluv. A co se týče daní tak to záleží jakou cestou půjdeš, pokud budeš mít s někým smlouvu bude to vše odvádět zaměstnavatel, ten u koho smlouvu podepíšeš u živnosti, tam by sis musela najít účetní a nebo si jednou za rok udělat daně sama to samé sleva na poplatníka. Ale opravdu nejsem odborník, pracovala jsem dříve jako asistentka účetní a pár informací během rodičovské co jsem přečetla na internetu. Měj se hezky
  1. Na rodičovské není žádným způsobem stanovena částka, kterou si můžeš vydělat.
  2. Odvádět sociální a zdravotní nemusí, protože u DPP se do výdělku 10 tis. neodvádí bez ohledu na to, jestli je nebo není osoba na rodičovské.

Ornwen
Závislačka 4655 příspěvků 21.02.17 11:52

@Tarinka jo, z toho výdělku na konci, ale při té slevě ti to vrátí (případně si pak podáš daňové přiznání na začátku dalšího roku a vrátí ti to tam). Jen si nejsem jistá, jak to tam je, když máš za víc měsíců vyšší částku než 10t (jako jak se to počítá, jestli se to poměrově rozdělí :nevim: to se mi ještě nikdy nestalo. Já dostávám na jednu dpp měsíčně, na druhou sice po větších úsecích, ale výrazně méně)

fantasie2
Povídálka 28 příspěvků 21.02.17 12:02

@Lendeš tak se to dost změnilo díky za nové info, jsem chytřejší :-)

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63582 příspěvků 3 inzeráty 21.02.17 13:11
@Tarinka píše:
A ta dan se plati mesicne, nebo proste treba nejaka zakazka bude trvat dva mesice, na konci tech dvou mesicu dostanu odmenu treba 19500, tak odvedu dan az z toho vydelku? :think:

No, pokud na té zakázce budeš pracovat na DPP, tak bys v tomto případě odvedla i sociální a zdravotní, protože bys v tom druhém měsíci překročila limit 10 000,–

Tarinka
Echt Kelišová 8223 příspěvků 21.02.17 13:39
@j.a.n.i1 píše:
No, pokud na té zakázce budeš pracovat na DPP, tak bys v tomto případě odvedla i sociální a zdravotní, protože bys v tom druhém měsíci překročila limit 10 000,–

Aha, takze mi ty penize vyplati proste po mesici.  :think:

Regina Hero
Nadpozemská drbna 27431 příspěvků 21.02.17 13:42
@Tarinka píše:
Aha, takze mi ty penize vyplati proste po mesici. :think:

ne, vyplatí ti to podle toho, jak se dohodnete, jak to budeš mít ve smlouvě… jestli každý měsíc za skutečné hodiny nebo nějaký předem dohodnutý podíl, nebo jednorázově na konci celou částku… to už záleží na tobě a zaměstnavateli, jak si to určíte…

Tarinka
Echt Kelišová 8223 příspěvků 21.02.17 13:45
@Regina Hero píše:
ne, vyplatí ti to podle toho, jak se dohodnete, jak to budeš mít ve smlouvě… jestli každý měsíc za skutečné hodiny nebo nějaký předem dohodnutý podíl, nebo jednorázově na konci celou částku… to už záleží na tobě a zaměstnavateli, jak si to určíte…

Podle toho co pise @j.a.n.i1 bych ale musela zaplatit socialni a zdravotni.

Regina Hero
Nadpozemská drbna 27431 příspěvků 21.02.17 13:48
@Tarinka píše:
Podle toho co pise @j.a.n.i1 bych ale musela zaplatit socialni a zdravotni.

jestli ti to vyplatí naráz, tak ano, pokud to budeš mít třeba na dvakrát a vejdeš se v hrubém do 10 tisíc, tak ne…

Tarinka
Echt Kelišová 8223 příspěvků 21.02.17 15:21

@rigousek @Regina Hero @j.a.n.i1 @fantasie2 @Ornwen @Lendeš @AliTad holky, moc vam vsem dekuji za info :mavam:

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nová kuchyň potěší celou rodinu

Rčení „láska prochází žaludkem“ platí i pro spokojený rodinný život. K tomu,... číst dále >

Velká fotosoutěž: Fisher-Price je u konce. Kdo se může těšit na výhru?

Milé maminky, od 24. 9. 2018 do 9. 12. 2018 jste mohly přidávat fotografie... číst dále >

Články z Expres.cz

Ligový Expres: Ščasný ven? Proč by měl trenér Sparty odejít?

Začíná to být jako nekonečné televizní seriály. Úpadek fotbalové Sparty, tak... číst dále >

Nejhorší pařba roku: Na večírku StarDance se víc zívalo, než pilo, Necpál nedopadl dobře

Z příjemného zvyku jako by se stala vynucená povinnost. Účastníci letošního... číst dále >

Články z Ona Dnes

Nemoci u dětí často odrážejí atmosféru v rodině, říká lékařka

Dokud jsme zdraví, bereme to jako samozřejmost. Zpozorníme, až když je... číst dále >

Rodinu trápí rakovina tříleté dcery i plesnivý dům. Teď mají nové bydlení

Aby šestičlenná rodina neměla málo starostí se zchátralým domem plným plísní,... číst dále >