Práce na rodičovské: IČO nebo pracovní smlouva?

64
21.12.20 19:25

Práce na rodičovské: IČO nebo pracovní smlouva?

Zdravím, mám před sebou ještě 15 měs. rodičovské a naskytla se mi možnost velmi zajímavé práce cca na 10h týdně - 0,25 úvazek. Je to spjaté s grantem, takže by pro ně bylo ideální (ale ne nutné), kdybych měla klasickou pracovní smlouvu - to znamená, že by platili zdrav. i soc. pojištění. Pokud to správně chápu, tak v ten moment by za mně stát již neplatil pojištění? Ta práce je na několik měsíců, po skončení by opět za mně platil pojištění stát po zbytek RD?

Pak je ještě druhá možnost, mám totiž aktivní živnost a tak pokud by zaměstnavatel souhlasil, mohla bych místo smlouvy fakturovat. Momentálně žádné odvody nad rámec základu, co platí stát, neplatím (malé výdělky minulý rok). Chápu správně, že tato možnost by pro mně byla výhodnější, protože klient by mi mohl platit celou sumu bez poplatků na pojištění a další rok by sa akorát výdělek zohlednil v zálohách na pojištění?

Budu velmi vděčná za vysvětlení, pokud se v tom někdo orientuje :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
437
21.12.20 21:02

Tak odpovím, pouze na první otázku-
pokud nebudete ukončovat nebo vám neskončí rodičovská, tak nadále za vás bude platit stát pojištění soc. i zdravotní. Pokud zaměstnavatel vám dá klasickou pracovní smlouvu, tak se pojištění bude platit ze mzdy, takže vy ho bude platit jakoby dvakrát(stát za vás k rodičáku a ze mzdy zvlášt.)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64
21.12.20 21:08

Děkuji - a má toto „dvojité“ pojistné nějakou výhodu, nevíte? Třeba vyšší základ na důchod?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
437
21.12.20 21:34

Právě že ne, bude bita na tom, že jste si chtěla přivydělat k rodičáku

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64
21.12.20 21:40

Děkuji, to jsem si myslela. Vypadá to, že to IČO vyjde opravdu líp, tak snad to nějak půjde.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9065
21.12.20 21:48
@elan píše:
Právě že ne, bude bita na tom, že jste si chtěla přivydělat k rodičáku

Proč bita?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
437
21.12.20 22:08

Mě to říkali na důchodáku, že žena která v době rodičovské si přivydělává, že se jí nezvýší důchod, nemůže uplatnit rodičovskou a zaměstnání, bude se jí počítat pouze rodičovská. Nezvýší se jí důchod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
74804
21.12.20 22:26
@elan píše:
Mě to říkali na důchodáku, že žena která v době rodičovské si přivydělává, že se jí nezvýší důchod, nemůže uplatnit rodičovskou a zaměstnání, bude se jí počítat pouze rodičovská. Nezvýší se jí důchod.

Klidne muze uplatnit to zamestnani, pokud bude chtit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9065
21.12.20 22:26
@elan píše:

Nezvýší, když se jedná o nízký výdělek. A je to naopak, bude se jí počítat zaměstnání, pokud si aktivně nepožádá o vyloučení té doby, takže bita by byla při započítání malého úvazku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
74804
21.12.20 22:29
@AlexaD píše:
Děkuji, to jsem si myslela. Vypadá to, že to IČO vyjde opravdu líp, tak snad to nějak půjde.

No lip, když po tom nekdo skoci, tak je to Svarc jak vysitej. Ano, pokud ti daji vsechny penize, tak to vyjde financne lepe, ale to neznamena, ze bys nemusela platit odvody - zdravotní budes platit v každém pripade pokud vydelas vic, jak stanoveny rocni limit, tak i sociální.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64
21.12.20 22:36
@j.a.n.i1 píše:
No lip, když po tom nekdo skoci, tak je to Svarc jak vysitej. Ano, pokud ti daji vsechny penize, tak to vyjde financne lepe, ale to neznamena, ze bys nemusela platit odvody - zdravotní budes platit v každém pripade pokud vydelas vic, jak stanoveny rocni limit, tak i sociální.

Jako Švarc systém to opravdu nevidím, ta práce má blíž k podnikatelské zakázce než k zaměstnání, cca 10 hodin týdne, lze vykonávat odkudkoliv, ohraničeno dokončením projektu. Velmi podobnou zakázku jsem už na fakturu dělala, projektový manažment kurzu e-learningu. Švarc přece simuluje normální zaměstnání na HPP, jen to člověk vykonává na IČO i se všemi nevýhodami (dovolená, nemoc).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64
21.12.20 22:37
@j.a.n.i1 píše:
„pokud vydelas vic, jak stanoveny rocni limit“

No a tady je to jádro pudla, je to docela malá zakázka, čili dle mého to na IČO vychází opravdu líp.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
74804
21.12.20 22:40
@AlexaD píše:
Jako Švarc systém to opravdu nevidím, ta práce má blíž k podnikatelské zakázce než k zaměstnání, cca 10 hodin týdne, lze vykonávat odkudkoliv, ohraničeno dokončením projektu. Velmi podobnou zakázku jsem už na fakturu dělala, projektový manažment kurzu e-learningu. Švarc přece simuluje normální zaměstnání na HPP, jen to člověk vykonává na IČO i se všemi nevýhodami (dovolená, nemoc).

Tak pokud sama uvazujes zda pracovni pomer nebo ico, tak to to normální zamestnani dost simuluje…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64
21.12.20 23:02

@j.a.n.i1 já to píšu na začátku, je to spjaté s grantem a tam se „vyžaduje“ zaměstnání jednoho člověka. Nicméně ten projekt nabírá víc lidí a i když původně uvažovali o zaměstnání pro mně, už jsme se bavili o tom, že bych to já dělala na IČO a to zaměstnání se týkalo dalšího externistu, který tam bude osobně docházet a bude to dělat v daleko větším rozsahu, čili se to už opravdu blíží klasickému HPP. Jen původně to bylo zamýšleno jinak, proto se zde ptám, jak by to bylo, kdyby to tak zůstalo.

Zaměstnání je formalita, kdybych si měla vybírat já, tak to vezmu jako jasnou zakázku na IČO, už jsem takto na pár projektech pracovala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
74804
22.12.20 00:17

@AlexaD Pak tedy nechápu, proč zakladáš tuhle diskuzi, když vlastně žádnou radu nechceš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat