Práce přesčas na jiné pracovní pozici

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Maty80
Echt Kelišová 7918 příspěvků 07.03.18 07:19
Práce přesčas na jiné pracovní pozici

Dobré ráno :mavam: může mi někdo poradit jak je to s nařízeným přesčasem od zaměstnavatele? Pokud tedy nedošlo ke změně, tak zaměstnavatel může ze závažných důvodů nařídit přesčas, který nepřesahuje 8hodin týdně. Pokud zaměstnanec odmítne je to porušení prac. povinností a může být propuštěn.

Jak je to ale v případě, kdy zaměstnavatel nařizuje přesčas na jiné pracovní pozici, než jakou mám sepsanou v pracovní smlouvě? Abych pravdu řekla, on to není ani přesčas, ale chtějí po mě, abych v mé pracovní době, šla odpracovat min.4 h jako výpomoc, což se mi teda moc nezdá :think: Mohu odmítnout nebo ne?

Reklama

Reakce:

Uživatel je onlineLendeš
Závislačka 4854 příspěvků 07.03.18 07:43

@Maty80 Pokud k převedení na jinou práci nemá některý ze zákonných důvodů, tak tě jen tak bez tvého souhlasu nemůže převést na jinou práci. A ty zákonné důvody najdeš v § 41 zákoníku práce .

A s tou prací přesčas je to jak píšeš - 8 hodin týdně, viz § 93. S tím propuštěním by to nebylo asi tak snadné na základě jednoho odmítnutí. Asi by to nebylo zvlášť hrubé porušení povinností, ale musel by dát výtku a pak výpověď až pokud by se toho nasbíralo víc - ale to se jen domnívám.

Maty80
Echt Kelišová 7918 příspěvků 07.03.18 08:10

Děkuju za odpověď. O ten přesčas jako takový mi ani nejde - protože pokud by na něm zaměstnavatel trval, tak půjdu, ale to bych dostala samozřejmě zaplaceno popř. bych to mohla čerpat jako náhradní volno.
Mě jde spíše o to nařízení jednou týdně na 4hodiny v mé pracovní době dělat jinou práci než mám.
Tj. smlouvu mám na pozici referent, ale zaměstnavatel po nás chce (nařizuje), aby jsme v pracovní době, šla dělat na 4 hodiny do výroby.
Lidé ve firmě se bojí, takže jako ovce půjdou, odbory u nás stojí za prd, takže bych chtěla informaci, zda je takový příkaz vůbec možný? :nevim:

Uživatel je onlineLendeš
Závislačka 4854 příspěvků 07.03.18 10:09

@Maty80 Ze zákona k tomu potřebuje tvůj souhlas.

eumedon
Extra třída :D 12638 příspěvků 07.03.18 14:13
@Maty80 píše:
Děkuju za odpověď. O ten přesčas jako takový mi ani nejde - protože pokud by na něm zaměstnavatel trval, tak půjdu, ale to bych dostala samozřejmě zaplaceno popř. bych to mohla čerpat jako náhradní volno.
Mě jde spíše o to nařízení jednou týdně na 4hodiny v mé pracovní době dělat jinou práci než mám.
Tj. smlouvu mám na pozici referent, ale zaměstnavatel po nás chce (nařizuje), aby jsme v pracovní době, šla dělat na 4 hodiny do výroby.
Lidé ve firmě se bojí, takže jako ovce půjdou, odbory u nás stojí za prd, takže bych chtěla informaci, zda je takový příkaz vůbec možný? :nevim:

Obecně: Pracovní smlouvou jsi se zavázala - a zaměstnavatel je oprávněn disponovat s tvým časem - jen k určitému druhu práce. Zaměstnavatel obecně (až na výjimky specifikované v zákoníku práce, viz " převedení na jiný druh práce ") ti nemůže ukládat pracovní úkoly mimo druh práce, než ten, ke kterému jsi se zavázala pracovní smlouvou, a už vůbec ne pravidelně. Například referentovi z kanceláře nařizovat, aby ve svém volném čase pomáhal ve výrobě jen proto, že nemá ve výrobě dost dělníků. Proto je druh práce podstatnou náležitostí pracovní smlouvy.

https://www.mpsv.cz/cs/16228

A naopak, pokud bys na to mlčky a bez prokazatelné výslovné výhrady přistoupila, bylo by to možno chápat jako konkludentní souhlas se smlouvou.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Nákup na AliExpressu: Jak ho zvládnout krok po kroku?

Dámské, pánské i dětské oblečení, hračky, dekorace, nábytek, šperky… zkrátka... číst dále >

Máma se vdává! Fotky malých svatebčanů vás dojmou

Princeznovské šaty velikosti panenky, fraky jako na tučňáka... a k tomu kopa... číst dále >

Články z Expres.cz

Biologické hodiny Farné bijí jako zvon: Dceru Emmy Smetana by snědla!

Zpěvačka Ewa Farna (24) střídavě vyvrací své těhotenství anebo odráží dotazy... číst dále >

Dostal radu nad zlato? Pattinson změnil své chování a věnoval se fanouškům

Když dorazil, zdálo se, že z něj bude druhá Uma Thurman, která si tady loni... číst dále >

Články z Ona Dnes

Sára Saudková: Dědeček Jan je pro mé děti něco jako paní Columbová

Žila s fotografem Janem Saudkem, dnes vychovává čtyři děti s jeho synem... číst dále >

Pět věcí, které chcete vědět o spodním prádle, ale bojíte se zeptat

Existují otázky, na které se stydíte zeptat i důvěrné kamarádky. Přitom o... číst dále >

Reklama