Práce přesčas na jiné pracovní pozici

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Maty80
Echt Kelišová 7918 příspěvků 07.03.18 07:19
Práce přesčas na jiné pracovní pozici

Dobré ráno :mavam: může mi někdo poradit jak je to s nařízeným přesčasem od zaměstnavatele? Pokud tedy nedošlo ke změně, tak zaměstnavatel může ze závažných důvodů nařídit přesčas, který nepřesahuje 8hodin týdně. Pokud zaměstnanec odmítne je to porušení prac. povinností a může být propuštěn.

Jak je to ale v případě, kdy zaměstnavatel nařizuje přesčas na jiné pracovní pozici, než jakou mám sepsanou v pracovní smlouvě? Abych pravdu řekla, on to není ani přesčas, ale chtějí po mě, abych v mé pracovní době, šla odpracovat min.4 h jako výpomoc, což se mi teda moc nezdá :think: Mohu odmítnout nebo ne?

Reakce:
Lendeš
Kelišová 6040 příspěvků 07.03.18 07:43

@Maty80 Pokud k převedení na jinou práci nemá některý ze zákonných důvodů, tak tě jen tak bez tvého souhlasu nemůže převést na jinou práci. A ty zákonné důvody najdeš v § 41 zákoníku práce .

A s tou prací přesčas je to jak píšeš - 8 hodin týdně, viz § 93. S tím propuštěním by to nebylo asi tak snadné na základě jednoho odmítnutí. Asi by to nebylo zvlášť hrubé porušení povinností, ale musel by dát výtku a pak výpověď až pokud by se toho nasbíralo víc - ale to se jen domnívám.

Maty80
Echt Kelišová 7918 příspěvků 07.03.18 08:10

Děkuju za odpověď. O ten přesčas jako takový mi ani nejde - protože pokud by na něm zaměstnavatel trval, tak půjdu, ale to bych dostala samozřejmě zaplaceno popř. bych to mohla čerpat jako náhradní volno.
Mě jde spíše o to nařízení jednou týdně na 4hodiny v mé pracovní době dělat jinou práci než mám.
Tj. smlouvu mám na pozici referent, ale zaměstnavatel po nás chce (nařizuje), aby jsme v pracovní době, šla dělat na 4 hodiny do výroby.
Lidé ve firmě se bojí, takže jako ovce půjdou, odbory u nás stojí za prd, takže bych chtěla informaci, zda je takový příkaz vůbec možný? :nevim:

Lendeš
Kelišová 6040 příspěvků 07.03.18 10:09

@Maty80 Ze zákona k tomu potřebuje tvůj souhlas.

eumedon
Extra třída :D 14433 příspěvků 07.03.18 14:13
@Maty80 píše:
Děkuju za odpověď. O ten přesčas jako takový mi ani nejde - protože pokud by na něm zaměstnavatel trval, tak půjdu, ale to bych dostala samozřejmě zaplaceno popř. bych to mohla čerpat jako náhradní volno.
Mě jde spíše o to nařízení jednou týdně na 4hodiny v mé pracovní době dělat jinou práci než mám.
Tj. smlouvu mám na pozici referent, ale zaměstnavatel po nás chce (nařizuje), aby jsme v pracovní době, šla dělat na 4 hodiny do výroby.
Lidé ve firmě se bojí, takže jako ovce půjdou, odbory u nás stojí za prd, takže bych chtěla informaci, zda je takový příkaz vůbec možný? :nevim:

Obecně: Pracovní smlouvou jsi se zavázala - a zaměstnavatel je oprávněn disponovat s tvým časem - jen k určitému druhu práce. Zaměstnavatel obecně (až na výjimky specifikované v zákoníku práce, viz " převedení na jiný druh práce ") ti nemůže ukládat pracovní úkoly mimo druh práce, než ten, ke kterému jsi se zavázala pracovní smlouvou, a už vůbec ne pravidelně. Například referentovi z kanceláře nařizovat, aby ve svém volném čase pomáhal ve výrobě jen proto, že nemá ve výrobě dost dělníků. Proto je druh práce podstatnou náležitostí pracovní smlouvy.

https://www.mpsv.cz/cs/16228

A naopak, pokud bys na to mlčky a bez prokazatelné výslovné výhrady přistoupila, bylo by to možno chápat jako konkludentní souhlas se smlouvou.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Blíží se zápisy do prvních tříd. Na co se připravit?

Po celý duben budou probíhat na státních i soukromých základních školách... číst dále >

5 netradičních jarních tipů co podniknout v Praze

Rozhodli jste se na počátku jara navštívit hlavní město? Stověžatá Praha... číst dále >

Články z Expres.cz

Jak moc záleží na detailu: Vilhelmová vytřela zrak růžové divě Českých lvů

Nikdo ji tady v Česku nezná, a přesto byla jednou z nejfotografovanějších žen... číst dále >

Odvážná Jitka Schneiderová: Na Lvy přišla bez podprsenky, odkryla pevná ňadra

Krásná herečka Jitka Schneiderová (46) jako vždy na červeném koberci... číst dále >