Práce při MD - jaká smlouva? Přechod na RD

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
 
Anonymní  01.03.18 15:44
Práce při MD - jaká smlouva? Přechod na RD

Ahoj ženy,

prosím o zachování anonymu - osobní údaje. Jinak smazat. Děkuji

Situace:

  • momentálně jsem na MD od 22.11.2017 - 17.5.2018 - dcera má 3 měsíce
  • u stávajícího zaměstnavatele mám podepsané prohlášení k dani

Otázky:
1.) na kolik dní dovolené mám nárok? Základ 25 dní. Chci si nechat proplatit, nebo čerpat po skončení MD a přechodu na RD.

2.) mám pracovní nabídku od jiného zaměstnavatele na 20 hod/týden - poloviční úvazek, jiná práce než u stávajícího, jiný předmět podnikání - je lepší DPČ nebo DPP? - musím to nějak nahlásit u svého stávajícího zaměstnavatele?

3.) po ukončení MD a přechodu na RD je možné mít u toho jiného zaměstnavatele také standardní pracovní poměr? Jdou dva vedle sebe? Existuje HPP a VPP? Musí to stávající vědět?

4.) jak je to u práce při MD a RD s placením sociálního a zdravotního pojištění a daní z příjmu? Odpočty na děti uplatňuje manžel.

Na internetu je hodně informací, ale pořád v tom nějak tápu. Poradí prosím někdo?

Předem děkuji, v případě potřeby doplňujících informací dodám dodatečně.

Díky
K :kytka:


Reklama

Reakce:
 
Lendeš
Závislačka 4566 příspěvků 01.03.18 16:18
  1. Máš nárok na celou roční dovolenou za 2018 - díky MD jsi „odpracovala“ více než 60 dní. Plus pokud ti něco zbylo z 2017, tak to taky můžeš dočerpat - žádáš o čerpání ne proplacení.
  1. Pokud mají jiný předmět podnikání, tak stávajícímu zaměstnavateli nic hlásit nemusíš. Slevu na dani můžeš uplatňovat jen u jednoho zaměstnavatele v jednom měsíci, nejsem si jistá ale, jestli musíš podepsané prohlášení rušit nebo stačí, že tam nebudeš mít příjem - tak snad toto zodpoví někdo jiný. DPP je na 300 hodin za rok, zdravotní a sociální se odvádí až od výdělku vyššího než 10 tis. DPČ je na max. v průměru 20 hodin týdně, zdravotní a sociální se odvádí od výdělku 2500 Kč. Z mého pohledu je lepší DPP a až po vyčerpání 300 hodin přejít na DPČ.
  1. Můžeš mít dva pracovní poměry, nerozlišuje se hlavní a vedlejší a jde to i během MD.
  1. Jediný rozdíl je u zdravotního, že při nižším výdělku než měsíční minimální mzda nemusíš doplácet (zaměstnavatel strhávat) do minimálního zdravotního, protože jsi zároveň státní pojištěnec z titulu MD/RD v prvním zaměstnání. Jinak se všechno odvíjí od typu smlouvy/dohody, výše výdělku a u daně od podepsaného prohlášení poplatníka.
 
Anonymní  01.03.18 21:38

@Lendeš
Díky moc za velice vyčerpávající informace :palec:. Pár dodatečných dotazů.

1.) mluvila jsem dnes s mzdovkou a tvrdila mi, že mám nárok jen na poměrnou část? Nebude to tím, že to je už druhý přechod mezi MD a RD? V roce 2017 jsem byla na RD (s prostřední dcerou). Nebo nemá pravdu?

2.) S tou slevou na dani, nevíte někdo jak to je?
U stávajícího zaměstnavatele budu letos v květnu a částečně v červnu čerpat dovolenou, takže tam budu mít příjem. Jde to tedy mít prohlášení podepsané u toho druhého na březen - duben, pak u stávajícího květen - červen a zbytek roku zase u toho druhého?

Díky
K

 
Lendeš
Závislačka 4566 příspěvků 03.03.18 18:49
  1. Pokud ti trvá pracovní smlouva celý rok 2018, tak máš nárok na celou roční dovolenou. To, co bylo před rokem 2018 vůbec s nárokem na dovolenou v 2018 nesouvisí - vždy se posuzuje jen ten daný rok. V daném roce ti nemůžou dovolenou krátit za nepřítomnost v jiném roce. A pokud čerpáš dovolenou hned po MD, tak ti ji nemůžou krátit ani dobu nepřítomnosti, která nastane z důvodu RD až po vyčerpání řádné dovolené. Poměrná část dovolené by se řešila jen v případě, že by pracovní poměr netrval celý rok. A dovolená za odpracované dny by se řešila jen v případě, že bys neodpracovala 60 a více směn - to ty ale mít díky MD budeš.
  1. To můžeš v každém případě mít podepsané prohlášení nejdřív u jednoho v některých měsících, pak u druhého v jiných měsících a pak zase u prvního v dalších měsících. Nebyla jsem si jen jistá, jestli když v tom jednom zaměstnání nemáš příjem a chceš prohlášení podepsat ve druhém, musíš v tom prvním to podepsání nějakým způsobem ukončit, aby to bylo správně nebo jestli stačí, že tam nemáš ten příjem a slevu tam neuplatňuješ - ale to už bude vědět účetní.

Reklama

 Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Jak si sbalit tašku do porodnice a nezbláznit se

Jmenuju se Laura a čekám druhé dítě. A možná to znáte taky – to si takhle... číst dále >

Manuál na cesty: Co zabalit do lékárničky a kam s dětmi nejezdit

Blíží se léto a s ním čas dovolených. Většina z nás přemýšlí nad cestou k... číst dále >

Články z Expres.cz

Jak to jen dělal? Vědci popsali Jacksonův trik s popíráním gravitace

Vzpomínáte si na tanec Michaela Jacksona v klipu Smooth Criminal? Král popu v... číst dále >

Je Janečkova manželka taky sestra? Lidé se smějí jeho milence za nový projekt

Lilia Khousnoutdinová se mediálně proslavila nejvíc tím, že se provalil její... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pohádkovým šatům Meghan Markle vévodily jednoduché linie a dlouhý závoj

Konec spekulacím. Nejočekávanější módní kousek letošního roku pochází od... číst dále >

Čtyři účesy, které vás udělají mladší, než ve skutečnosti jste

Jako mladé holky si můžeme dovolit experimentovat nejen s oblečením, ale také... číst dále >


Reklama