Práce v akademickém prostředí a rodičovská dovolená

4
12.3.21 12:21

Práce v akademickém prostředí a rodičovská dovolená

Ahoj, zdravím všechny. Je tu někdo kdo pracuje nebo pracoval v akademickém prostředí se stále opakovanou smlouvou na dobu určitou a kdo posléze odešel na mateřskou/rodičovskou? Já jsem takto nedávno odešla na mateřskou, ale na rodičovskou dovolenou už mi nebylo umožněno odejít, protože mi vedení z neznámého důvodu odmítlo prodloužit smlouvu. Zajímalo by mě, jak je toto v akademické sféře časté, nikdo z mých známých s tímto neměl problém, tak mě to dost trápí, stále se z toho nemůžu vzpamatovat, i s ohledem na to, že s další mateřskou u případného druhého dítěte se můžu rozloučit, i když jsem pět let platila z platu zdravotní i sociální. Přijde mi to diskriminační a díky nucené smlouvě určité samozřejmě nemám žádná práva. Děkuji za reakce

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3312
12.3.21 12:36

Nepracovala jsem v akademickém prostředí, ale smlouvy na dobu určitou jsou běžná praxe. Pro zaměstnavatele jsou výhodné, ženám nemusí x let držet místo po dobu rodičovské dovolené a když se chtějí někoho zbavit, tak jen počkají až mu vyprší smlouva.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1901
12.3.21 12:43

Jojo, ve školství to bývala bezna věc, ale myslela jsem, ze už je zákon, který to zakazuje? Vim, ze se to jednu dobu nějak řešilo a měli to zkrouhnout.

Hnusna praxe, nerada vzpomínám. Jako začínající učitel jsem dostávala smlouvu na dobu určitou od září do června a o prázdninách byla bez peněz, bez pojištění… beze všeho. Škola tak ziskavala peníze na odměny učitelům, kteří tam byli déle :cert: (dostávali vždy budget i s prázdninami, ale když mi je nemuseli platit, tak jim ty peníze zůstaly).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8160
12.3.21 12:46

@Serpentini a je to tak, že 3prodloužení, už „musí“ být na neurčito?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1064
12.3.21 12:46

Bohužel, doba určitá není problém jen v akademickém prostředí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3312
12.3.21 12:48

@bublinek Jo, ale třeba známé to dvakrát prodloužili na rok a potřetí na tři. Je to mladá holka a už chtěla dítě, teď má dilema, jestli ještě počkat. Je to hnusná praktika.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5508
12.3.21 12:54

Změnit místo nešlo? Já takhle čekala na smlouvu na neurčito dva roky, ale kdyby tam ta slíbená vidina nebyla, tak prostě hledám práci jinde. Moc se mi to vyplatilo nemít hned dítě s počkat si na smlouvu. Protože jsem z rodičáku navazovala další mateřskou. To bylo peněz!!!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5508
12.3.21 12:55
@Serpentini píše:
@bublinek Jo, ale třeba známé to dvakrát prodloužili na rok a potřetí na tři. Je to mladá holka a už chtěla dítě, teď má dilema, jestli ještě počkat. Je to hnusná praktika.

To je hnus. Někteří dostanou na neurčito po třech měsících!!!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6018
12.3.21 12:58

Mela jsem to samé i když ne v akademickém prostředí a dělá se to třeba i z těchto důvodu. Věděla jsem že mateřskou budu mít jen jednu na to navazující rodičák a pokud se povede další dítě už bude jen rodičák neb mi dojede smlouva a další samozřejmě nebude. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17772
12.3.21 13:01

Mela jsem hned dobu neurcitou. Odchazela jsem nakonec sama, taky kvuli diteti. Teda lepe receno, odchazela jsem z CR a vedela jsem, ze se jen tak nevratim, tak jsem rovnou dala vypoved. Nebyt tehotna, asi jen odejdu trochu pozdeji.
Ale jinak doba urcita je bezna praxe a to i v zahranici. Uz proto, ze je tolik pracovniku placenych z grantu. V zahranici jsem takhle pracovala spoustu let. I na „materskou“ jsem takto odchazela. Ale tady takovy luxus neni, takze jen nemocenska 6 tydnu a pak vybrat dva mesice nastradane placene dovolene, potom presun do HO. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5975
12.3.21 13:03

@ella525 ze zákona je možné opakovat jen 2× a pak už musí být smlouva na dobu neučitou… Jak tedy obchází tohle?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3312
12.3.21 13:08

@truelly Bohužel. Se smlouvou na dobu určitou té známé taky v bance odmítli dát hypotéku. Naštěstí už to teda omezili, to bylo rozumné rozhodnutí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.3.21 13:09

Mno a byli s tebou spokojeni? Nemyslím to špatně, věřím, že někde se chovají jako sfině, ale já mám zase zkušenost s některými kolegy, že přes všechny tituly to byla neschopná telata a bylo potřeba se jich zbavit. Taky se děsně divili, no…

• Citovat
  • Nahlásit
2432
12.3.21 13:11

Měla jsem to stejně, v průběhu rodičovské dovolené by.mi končila smlouva, ale vzhledem k tomu, ze jsem se hned po mateřské vracela na 0,2 úvazek, tak mi ji prodloužili. Ale stejně jsem nakonec odešla a jedním z důvodů byly právě nekonecne prodluzovane smlouvy (kdyz to bylo uz pošesté během 13 let, tak jsem dala akademickemu prostředí sbohem).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
258
12.3.21 13:14

V akademickém prostředí jsem měla šest let na dobu určitou, prodlužovalo se na tři roky, nebylo to, že by mě nechěli, ale že prostě na dobu neurčitou nechtějí dávat. Odešla jsem na jinou univerzitu, kde jsou podmínky až neuvěřitelné a pochopitelně očekávám, že tu taky budu pouze na dobu určitou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat