Práce ve státní správě na ministerstvu, platové podmínky?

7
16.2.21 15:29

Práce ve státní správě na ministerstvu, platové podmínky?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na platové podmínky na ministerstvu. Jedna se o pozici referenta, pracovala jsem 10 v bankovnictví a jelikož mám už 3 děti 🙈, začíná to tam být hodně náročné. Práce od 9-17/18 a než se dostanu domu už je školka zavřena. Chtěla jsem se zeptat, jak to je platově ve státní správě? Dívala jsem se na platové tabulky a docela hrůza, na Prahu teda :roll:. Je tady někdo, kdo pracuje na ministerstvu, jak to je s osobním ohodnocením, odměny jsou ve státním? Moc děkuji za info :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
16.2.21 16:12

Já ze stejných důvodů odešla po 10 letech v soukromém sektoru ke státu. Nejedná se o místo s tabulkovým platem, ale jsme financování ze státního rozpočtu. Mám VŠ, v rámci svého oboru navíc velmi, velmi specifickou kvalifikaci a v ní 10 let praxe a mám 50 tis. hrubého plus nárok na nějaké benefity, které ale moc nevyužívám (jen stravenky a příspěvek na dopravu). Vím, že o mě dost stáli a je to prý maximum možného, co mi mohli dát. Taky Praha, takže nic moc.
Na druhou stranu, na předchozím místě jsem pracovala sice za dvojnásobek, ale taky až 60 hodin týdně, pod obrovským stresem. Tady mám té práce tak 1/10 oproti tomu, co jsem byla zvyklá, po 8 hod. zaklapnu počítač a jdu, o dovolené mám opravdu dovolenou a o víkendu opravdu víkend, pokud budu nemocná já, nebo děti, tak si konečně vezmu neschopenku, nebo dokonce OČR a myslím, že tady nikdo ani nemrkne (v předchozí práci byla norma toto řešit HO, ale neschopenku ani OČR jsme si nikdo nebrali, nebyl, kdo by nás zastoupil).
Pro mě tyhle benefity momentálně převažují nad těmi finančními. Třeba až děti budou starší, tak zde půjdu na vedoucí pozici (to jsem nyní odmítla, byť ty peníze tam byly celkem hezké) nebo půjdu jinam.
Upřímně, víc než prachy mě tady štve nízká odborná úroveň, neochota dělat cokoli navíc, neochota naučit se cokoli navíc, pokud to není vyloženě příkazem. Že je tady důležitější vyplnit si správně tabulku docházky, než to, co člověk v té práci dělá a jak dobře, hlavně, že sedí hodiny. :roll: Na vedoucích pozicích jsou tady ti, kteří jsou tady nejdéle, ne ti alespoň trochu schopní. Často se tady nesmí říct, že někdo něco udělal špatně, protože ten někdo je kámoš tamtoho a ten zas zná někoho z nejvyššího vedení a takoví lidé se nesmí kritizovat. :roll: Je to fakt jiný svět.

• Citovat
  • Nahlásit
14822
16.2.21 16:30

Platově se státní správa, kor ministerstva, řídí tabulkami. Každé místo má přidělenou platovou třídu, liší se to ještě podle toho, zda se jedná o služební místo nebo místo dle zákoníku práce. Služební místa mají od 12. (nebo možná 13.) platové třídy vyšší základní plat. Nástupní plat bude záležet na tom, o jaké místo se budeš ucházet a kolik let praxe se ti započítá. Pokud budeš začínat někde bez započtené praxe, není ten nástupní plat nic moc. Možnosti pro osobní ohodnocení také nejsou moc velké, přiděluje se po dvou až šesti měsících od nástupu (záleží na tom, jak je to upraveno interně, na služebním místě je zkušební doba 6 měsíců) a o odměnách se může v současném stavu veřejných financí uvažovat jen hodně vzdáleně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.2.21 17:18

Hlavně si ověř, jak to tam funguje s pracovní dobou. Oni sice napíšou, že nabízí flexibilní pracovní dobu, v praxi ale nikdo není moc zvědavý na to, aby tam někdo chodil před 9:00 (to jsou spíš nakloněni tomu, aby tam člověk dorazil na oběd, na druhou stranu odskakovat si můžeš dost často). To samé s home-office, kolegyně si žádala, aby půlku týdne pracovala z domova (dítě i manžel vážně nemocní), tak to prošlo, ale po 2 měsících už vedoucí naznačil, že buď se zase vrátí na klasiku, nebo nazdar - a to byli dost kámoši.

• Citovat
  • Nahlásit
7
16.2.21 17:31

@nozu Tak dle tabulek bych asi byla v 11 nebo 12 platové třídě, praxi by mi započítali, ale pořad si říkám, jestli to je normální mzda, za kterou tam lidi s VŠ pracuji, 26-28 tis hrubého 8o, to mi přijde na Prahu docela šílené.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
200
16.2.21 18:26

@Juliak ale musíš si k tomu připočítat ještě praxi a osobní ohodnocení. Pochybuju ze za tohle v Praze někdo s VŠ pracuje. Psala jsem sz

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.2.21 19:13

Platově to je spíš 13. třída, to bývá v inzerátu na danou pozici napsané. Osobko jak kde, nekde umožňují i maximální osobko dle služebního zakona. Odměny v podstatě 13. plat. Já si tedy na peníze vůbec nestěžuju :)
Pracovní dobu máme klouzavou a opravdu můžeme chodit od 6. Nemáme žádné úřední hodiny. U nás se teda dost maká, asi ne jako v soukromém, ale určitě víc, než co jsem zažila jinde. Ono to teda souvisí i s blížícím se předsednictvím v EU a taky že nám propustili lidi, takze je toho moc.
Zkušebka je 6 měsíců, osobko dostaneš asi jak kde, ale u nas jsem si ho musela zasloužit vykonáním úřednické zkousky.
OCR nebo nemocenská je problém z důvodu, že práci nemá kdo jiný udělat ani se nedá odložit, my zrovna i přijímáme žádosti klientů a to se musí vyřídit bezodkladně. Samozřejmě krátkodoba nepřítomnost se nějak poresí, ale delší nebo častá nepřítomnost je problem.

• Citovat
  • Nahlásit
200
16.2.21 19:42
@Anonymní píše:
Platově to je spíš 13. třída, to bývá v inzerátu na danou pozici napsané. Osobko jak kde, nekde umožňují i maximální osobko dle služebního zakona. Odměny v podstatě 13. plat. Já si tedy na peníze vůbec nestěžuju :)
Pracovní dobu máme klouzavou a opravdu můžeme chodit od 6. Nemáme žádné úřední hodiny. U nás se teda dost maká, asi ne jako v soukromém, ale určitě víc, než co jsem zažila jinde. Ono to teda souvisí i s blížícím se předsednictvím v EU a taky že nám propustili lidi, takze je toho moc.
Zkušebka je 6 měsíců, osobko dostaneš asi jak kde, ale u nas jsem si ho musela zasloužit vykonáním úřednické zkousky.
OCR nebo nemocenská je problém z důvodu, že práci nemá kdo jiný udělat ani se nedá odložit, my zrovna i přijímáme žádosti klientů a to se musí vyřídit bezodkladně. Samozřejmě krátkodoba nepřítomnost se nějak poresí, ale delší nebo častá nepřítomnost je problem.

Tohle platí pouze u služebního poměru. U pracovního je zkusebka klasicky 3 měsíce, žádná úřednická zkouška a osobko po zkusebce :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.2.21 20:04

@KatusinkaMala ale zas ten služební poměr má asi taky svoje výhody. Mně třeba úřednická zkouška vůbec nevadila, protože mám díky ní přehled o problematice naší sekce, který kolegové, kteří zkoušku nedělali (z důvodu, že jim uznali praxi), prostě nemají. A vím, že jen tak bych se nedonutila všechny ty dokumenty a zákony číst.
U nás je v pracovním poměru minimum lidí. Resp. na našem odboru nikdo, celkově to moc lidí není.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
17.2.21 05:39

@KatusinkaMala zvědavost mi nedala a koukala jsem do tabulky systemizace a lidi v pracovním poměru mají nižší platovou třídu, než ostatní v odboru. Ze služebního zákona jsem vyčetla že zkusebku mají taky 6 měsíců, obvykle poměr na dobu určitou.
Zkoušku dělat nemusí, ale to bych řekla, že je to poslední, co by mělo někoho trápit. Jestli někdo není ochoten se vzdělávat, tak ať jde vybavovat zboží do Tesca :)

• Citovat
  • Nahlásit
1065
17.3.21 10:27
@Juliak píše:
@nozu Tak dle tabulek bych asi byla v 11 nebo 12 platové třídě, praxi by mi započítali, ale pořad si říkám, jestli to je normální mzda, za kterou tam lidi s VŠ pracuji, 26-28 tis hrubého 8o, to mi přijde na Prahu docela šílené.

No vdyt ano. Jde o statni zamestnance. Tam penize nehledej. Vetsina statnich zamestnancu ma o hodne min nez jak zde uvadis. To je ale znama vec. A pred cca 6 lety a vice to bys koukala. Bezny plat 10 cisteho pro SS s praxi. Administrativa.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7
17.3.21 11:28

@lenkahav kdo pracuje v Praze s VS nebo SS za 10 tis, je blázen a nebo mu to vyhovuje. Na malém městě to je asi jiný příběh, ale v Praze to prostě nejde přežít. Když už jsme u toho, moje máma uklízí ve škole a má rozhodně víc než 10 tis a je to vlastně taky státní zaměstnanec. Ve státní správě nehledám velké peníze, ale normální peníze za dobře odvedenou práci, a tak abych u toho zvládala svoje 3 děti :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3381
17.3.21 11:39

Koukám, že jsi jedna z těch, kteří si myslí, že všichni státní zaměstnanci jsou ve vatě. Fakt je hodně velký rozdíl, jestli jsi náměstek ministra nebo řadový úředník na ministerstvu bez předchozí uznané praxe ;) Tabulkové platy jsou tabulkové platy, Praha-nePraha. V mém oboru je to speciálně znát, kamarádky to dělají z lásky a proto, že mají manžela, který to svým příjmem vykryje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7
17.3.21 11:53

@Julča001 Ne to si nemyslím, že jsou ve vatě :D. Manžel mě taky vykryje platem, ale z lásky k oboru za 10 tisíc pracovat nemůžu, někdo asi jo, to je samozřejmě jeho věc. Ale já bych musela manžela sedřít z kůže a to já nechci. Právě z tohoto důvodu jsem založila tuhle diskuzi, abych zjistila, jak se pohybují cca platy na téhle pozicích, abych zvážili jestli do toho mám jít nebo ne a zůstat s soukromém sektoru :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3381
17.3.21 12:34
@Juliak píše:
@Julča001 Ne to si nemyslím, že jsou ve vatě :D. Manžel mě taky vykryje platem, ale z lásky k oboru za 10 tisíc pracovat nemůžu, někdo asi jo, to je samozřejmě jeho věc. Ale já bych musela manžela sedřít z kůže a to já nechci. Právě z tohoto důvodu jsem založila tuhle diskuzi, abych zjistila, jak se pohybují cca platy na téhle pozicích, abych zvážili jestli do toho mám jít nebo ne a zůstat s soukromém sektoru :)

Tak 10 tisíc je asi taky přehnané, ale prostě u lidí, co dělají takové řadové úředníky je 25-30 000 hrubého úplně normální, a to ještě s praxí :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat