Pracovní neschopnost - úraz, plánované těhotenství

30.5.18 16:05

Prac.neschopnost-úraz,plánované těhotenství

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli nemáte někdo podobnou zkušenost. V zimě jsem upadla na náledí a zlomila si nohu. Ještě stále jsem v pracovní neschopnosti, byla jsem i na operaci. Teprve jsem začla chodit bez berlí ale nohu ještě nemám moc rozhýbanou, takže to chvilku ještě potrvá. S manželem jsme začli mluvit o miminku, jelikož už máme také věk k tomu. Miminko nechci ještě ted hned, až budu přece jen víc samostatnější a nebudu muset být odkazana na něj a plně zatěžovat nohu. Plánujeme že bychom se na podzim začli snažit o miminko. Ale na to co se chci zeptat právě…Ted mám docela dobrou nemocenskou, protože se mi do toho započítali i vánoční premie. Když ted jsem v pracovní neschopnosti s nohou a pak ji ukončím a vlastně bych okamžitě přešla na pracovní neschopnost že jsem těhotná, protože u nás těhotná žena nemůže pracovat, kvuli fyzické zátěži. Bude se mi pořád nemocenská počítat z posledního průměru výdělku jak to bylo i ted? a mám vůbec nárok na rodičovskou dovolenou a na mateřskou když budu tak dlouho v pracovní neschopnosti? Prosím za vaše zkušenosti a předem moc děkuji :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
8871
30.5.18 16:09

A to je pořád dokola. Pokud u Vás těhotná žena nemůže pracovat kvůli fyzické zátěži, není to žádný důvod k pracovní neschopnosti :zed: ale k řešení se zaměstnavatelem. Buďto najde odpovídající náplň práce těhotné, nebo tato zůstává doma za 100% plat

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30.5.18 16:22
@cell píše:
A to je pořád dokola. Pokud u Vás těhotná žena nemůže pracovat kvůli fyzické zátěži, není to žádný důvod k pracovní neschopnosti :zed: ale k řešení se zaměstnavatelem. Buďto najde odpovídající náplň práce těhotné, nebo tato zůstává doma za 100% plat

Když se u nás nastupuje do práce hned to oznamuje zaměstnavatel, že pokud otěhotní žena musí jít na neschopenku, protože je tam víc rizik.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13619
30.5.18 16:23

@maminka mish jak píše @cell . Proč hned pn?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8871
30.5.18 16:24

@maminka mish : to ale postupuje protiprávně ;-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5471
30.5.18 16:29
@cell píše:
A to je pořád dokola. Pokud u Vás těhotná žena nemůže pracovat kvůli fyzické zátěži, není to žádný důvod k pracovní neschopnosti :zed: ale k řešení se zaměstnavatelem. Buďto najde odpovídající náplň práce těhotné, nebo tato zůstává doma za 100% plat

Přesně tak :palec: Navíc není omezena žádnými vycházkami, protože pak se tu často zjevují diskuze typu „chceme jet na dovolenou, ale jsem v PN kvůli těhu“, „chci mít/někomu jít na svatbu, ale jsem v PN kvůli těhu“…etc.etc.

Ženy by měly znát svá práva a vymáhat je. A ne aby to za podnikatelé/firmy cáloval systém (tedy daňoví poplatníci). Všichni pořád mluví o tom, jak by si tohle a tamto nikdo v Německu/Švýcarsku/Holandsku…nedovolil, ale bojovat za změny, kór, když je to zakotveno přímo v legislativě, to se moc nenosí.

Zakladatelko, opravdu při nevhodné pracovní pozici, je zaměstnavatel POVINEN přeřadit tě na práci vhodnou pro těhotné, nebo jsi doma za 100% platu a bez omezení vycházkami. Trvej na tom. Byla by jsi sama proti sobě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30.5.18 16:34

DObře, ale sama s tím asi nic neudělám. Nevíte jak je to s vyplácením neschopenky? Jestli když to řeknu blbě ted mám neschopenku na nohu a pak hned přejdu na druhou že jsem těhotná? A mám potom nárok na mateřskou? Předem moc děkuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16969
30.5.18 16:38
@cell píše:

Jen tak mezi námi, ty znáš někoho, kdo to uplatnil? Já ne. Zaměstnavatel prostě řekne, že podle něho je práce pro těhotnou vyhovující, navíc to přesně specifikuje zákoník práce, a pokud se to dotyčné nelíbí, může jít na neschopenku nebo se s ním soudit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2767
30.5.18 16:39

@maminka mish
Naopak, právě ty sama s tím něco můžeš dělat. Nedat se. Jsi sama proti sobě. Já byla na rizikovém těhotenství celou dobu, protože jsem měla orpavdové zdravotní problémy a je to opruz… ty máš oporu v zákoníku práce, nenech se sebou vytírat podlahu. proč bys měla sedět doma za 60% platu, když máš nárok a) jinou pracovní pozici vhdonou pro těhotnou; b) nárok sedět sice doma, ale za plný plat a bez omezení vycházkami.

uvědomuješ si, že několik měsíců nebudeš moct na večeři, do divadla, přespat u kamarádů., vyjet si na vejlet?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5021
30.5.18 16:40

@Janli „Prostě řekne“ asi těžko, je to právě přesně specifikováno… A ty znáš někoho, kdo to vůbec zkusil? Tohle je přesně ono, rovnou se na to vybodne, radši bude sosat náš sociální systém:

@maminka mish píše:
DObře, ale sama s tím asi nic neudělám. Nevíte jak je to s vyplácením neschopenky? Jestli když to řeknu blbě ted mám neschopenku na nohu a pak hned přejdu na druhou že jsem těhotná? A mám potom nárok na mateřskou? Předem moc děkuji
:roll:
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16969
30.5.18 16:46
@rozand píše:
@Janli „Prostě řekne“ asi těžko, je to právě přesně specifikováno… A ty znáš někoho, kdo to vůbec zkusil? Tohle je přesně ono, rovnou se na to vybodne, radši bude sosat náš sociální systém::roll:

Znám. A skončilo to vždycky stejně. Práce je dle zákoníku práce vhodná (co si budeme povídat těch skutečně nevhodných je málo) a pokud nechcete makat, vemte si neschopenku…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23102
30.5.18 16:55
@maminka mish píše:
Když se u nás nastupuje do práce hned to oznamuje zaměstnavatel, že pokud otěhotní žena musí jít na neschopenku, protože je tam víc rizik.

Na neschopenku přece musí jít kvůli nějaké diagnóze - žádný lékař nemá povinnost vědomě lhát a napsat zdravé ženě neschopenku, protože to nějaký zaměstnavatel řekl. Když se doktor šprajcne, to by mě zajímalo, co s tím ten zaměstnavatel asi udělá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5186
30.5.18 16:58
@Janli píše:
Jen tak mezi námi, ty znáš někoho, kdo to uplatnil? Já ne. Zaměstnavatel prostě řekne, že podle něho je práce pro těhotnou vyhovující, navíc to přesně specifikuje zákoník práce, a pokud se to dotyčné nelíbí, může jít na neschopenku nebo se s ním soudit.

Nenene. Pokud je práce pro těhotnou vhodná a dotyčné se to jen nelíbí, přitom nemá zdravotní důvod jít na neschopenku, tak si může vzít neplacené volno.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30.5.18 17:02

Děkuji za Vaše názory, máte ale některá přeci jen zkušenost se situací co jsem psala výše?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5021
30.5.18 17:05
@Janli píše:
Znám. A skončilo to vždycky stejně. Práce je dle zákoníku práce vhodná (co si budeme povídat těch skutečně nevhodných je málo) a pokud nechcete makat, vemte si neschopenku…

Mně teda naopak připadá, že těch podle zákoníku nevhodných je až až. I moje, která je naprosto ok až do porodu, jen je „ve vynuceném tempu“.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama