Pracovní doba a 4leté dítě

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Nicol-8
Zasloužilá kecalka 587 příspěvků 14.08.19 10:18
Pracovni doba a 4 leté dítě

Ahoj všichni,

prosím o radu jak postupovat v moji situaci.
Budu davat žádost zamestnavateli na zkracení nebo upravu pracovni doby paragraf 241,jelikož nemám hlídaní pro 4 letou dcerku.
Pokud mi nevyhovi, muzu ukoncit pracovni pomer hned?
Pokud ne, vubec nevim jak toto vymyslet, malou si do práce brát nemůžu a nemam ji kam do vecera nebo víkendy dát :-((( a na dohodu mi asi nepristoupi a ty 2 mesice vypovedni lhuty opravdu nevím co s malou :-((

Reakce:
Zuzee87
Závislačka 4054 příspěvků 14.08.19 10:24

Přesně takhle to je: "Na uvedenou otázku odpovídá ust. § 241 zákoníku práce. Pokud zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let požádá o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Podstata jiné vhodné úpravy stanovené týdenní pracovní doby může spočívat v tom, že si zaměstnanec se zaměstnavatelem dohodnou individuální rozvrh pracovní doby (například jiný začátek nebo konec směn, než mají ostatní zaměstnanci, různou délku směn v jednotlivých dnech, práci pouze v ranních směnách atd.). Z praktického hlediska lze zaměstnankyni doporučit písemnou formu žádosti a souhlasu zaměstnavatele s ohledem na pozdější možnost prokázání jiné vhodné úpravy pracovní doby v případě pochybností. Zaměstnankyni lze rovněž doporučit uvedení doby, na kterou chce upravit stanovenou týdenní pracovní dobu.

Zaměstnavatel musí žádosti zaměstnankyně vyhovět, ledaže by taková úprava pracovní doby znemožnila, narušila nebo vážně ohrozila řádný provoz (plnění úkolů nebo činnosti) zaměstnavatele. Nemůže se na straně zaměstnavatele jednat o jakékoliv provozní komplikace, ale o skutečně vážné důvody. Zákoník práce vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele blíže nedefinuje. V tom případě je tak třeba vycházet z ustálené judikatury soudů (např. rozsudek Nejvyššího soudu sp. zn. 21 Cdo 1561/2003, 21 Cdo 612/2006 či 21 Cdo 1821/2013). Jestliže by zaměstnavatel úpravu pracovní doby zaměstnankyni pečující o dítě mladší než 15 let odmítl, musí být připraven zdůvodnit a prokázat, v čem tyto vážné provozní důvody spočívaly."

Našla jsem na netu abych to nemusela vypisovat. Jde tedy už jenom o to jakou pozici zastáváš :mavam:

wendy
Zasloužilá kecalka 790 příspěvků 14.08.19 10:56

@Zuzee87 Aneb šedivá je teorie a věčně zelený strom života. Ano takto to vypadá velmi krásně, reálně to představuje naprosté martyrium, jež bude mít dva možné výsledky - buď zaměstnavatele donutí pohrůžkami k tomu, aby jí v tomto vyhověl a následně jí to bude osoleno jinde (bez odměn, určování dovolené, výtky za drobnosti atd.), případně ho nedonutí a stojí před pracovněprávním sporem, kdy má před sebou období stresu snad ještě většího. Vždy je lepší se snažit jakkoliv dohodnou, protože, jak zpíval dr. Jahelka, lepší nežli v soudní síni, hledat pravdu je ve víně. A věřte, že vím o čem mluvím, sama načínám v soudní síni už druhou desetiletku.

Nicol-8
Zasloužilá kecalka 587 příspěvků 14.08.19 10:58
@Zuzee87 píše:
Přesně takhle to je: "Na uvedenou otázku odpovídá ust. § 241 zákoníku práce. Pokud zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let požádá o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Podstata jiné vhodné úpravy stanovené týdenní pracovní doby může spočívat v tom, že si zaměstnanec se zaměstnavatelem dohodnou individuální rozvrh pracovní doby (například jiný začátek nebo konec směn, než mají ostatní zaměstnanci, různou délku směn v jednotlivých dnech, práci pouze v ranních směnách atd.). Z praktického hlediska lze zaměstnankyni doporučit písemnou formu žádosti a souhlasu zaměstnavatele s ohledem na pozdější možnost prokázání jiné vhodné úpravy pracovní doby v případě pochybností. Zaměstnankyni lze rovněž doporučit uvedení doby, na kterou chce upravit stanovenou týdenní pracovní dobu.

Zaměstnavatel musí žádosti zaměstnankyně vyhovět, ledaže by taková úprava pracovní doby znemožnila, narušila nebo vážně ohrozila řádný provoz (plnění úkolů nebo činnosti) zaměstnavatele. Nemůže se na straně zaměstnavatele jednat o jakékoliv provozní komplikace, ale o skutečně vážné důvody. Zákoník práce vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele blíže nedefinuje. V tom případě je tak třeba vycházet z ustálené judikatury soudů (např. rozsudek Nejvyššího soudu sp. zn. 21 Cdo 1561/2003, 21 Cdo 612/2006 či 21 Cdo 1821/2013). Jestliže by zaměstnavatel úpravu pracovní doby zaměstnankyni pečující o dítě mladší než 15 let odmítl, musí být připraven zdůvodnit a prokázat, v čem tyto vážné provozní důvody spočívaly."

Našla jsem na netu abych to nemusela vypisovat. Jde tedy už jenom o to jakou pozici zastáváš :mavam:

jj to vím, ale pokud mi na to nepřistoupí, což v režimu krátky dlouhý když jsme po jedné na směně nepřistoupí, jak to udělat, když nemám malou kam dát :-(((

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 67476 příspěvků 14.08.19 11:10
@Nicol-8 píše:
jj to vím, ale pokud mi na to nepřistoupí, což v režimu krátky dlouhý když jsme po jedné na směně nepřistoupí, jak to udělat, když nemám malou kam dát :-(((

A to si prisla o hlidani ze dne na den?

Nicol-8
Zasloužilá kecalka 587 příspěvků 14.08.19 11:17
@j.a.n.i1 píše:
A to si prisla o hlidani ze dne na den?

bohužel ano :-((( hlidali mi rodice otec zajem vůbec nejevi, ale nemohou ze zdravotnich důvodu ted uz bohužel :-((((

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 67476 příspěvků 14.08.19 12:38

@Nicol-8 No, tak to bud jeste ty 2 mesice zvladnou nebo pak uz je jen varianta neprijit do prace, ale to te pak nevezmou na up a nevim z ceho budes zit.

Lendeš
Kelišová 6666 příspěvků 14.08.19 12:54

@j.a.n.i1 Na úp by se registrovat mohla, ale nedostala by podporu.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 67476 příspěvků 14.08.19 13:03

@Lendeš Jojo, pravda, nesehnal ji ho up.

klenice
Zasloužilá kecalka 884 příspěvků 14.08.19 22:21

Domluvit se na ty 2m s kamaradkou (nekoho, komu duverujes), kt. ma +- stejne stare ditko a za rozumnou uplatu ji pozadat o placene hlidani. Vyjde te to levneji nez soukr. skolka, kamaradka si privydela a ty to 2m taky zvladnes. A pak na pracak a dostanes podporu.

Váš příspěvek
Reklama