Pracovní neschopnost a jednatelka firmy

663
28.5.20 21:33

Pracovní neschopnost a jednatelka firmy

Ahoj,
chtěla jsem se zeptat když jsem byla zaměstnaná a zároveň jednatelkou firmy a ke konci měsíce mi končí pracovní smlouvav zaměstnání a od 1. nastupují na pracovní neschopnost z důvodu rizikového těhotenství,
Musím začít odvádět od 1. nějaké zálohy na zdravotní a sociální?
Nebo až nastoupim na mateřskou nebo rodicak?
A mám nárok na mateřskou?
Moc děkuji za odpověďi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

3786
28.5.20 21:48

Na neschopenku bych šla ještě před koncem pracovní smlouvy jinak máš pak prvních 14 dní neplacených. Pojištění za tebe bude platit stát, akorát bych to nahlásila na zdr. pojišťovně. Na PPM záleží jestli se vlezes do ochrane lhůty a bylo za tebe odvedeno nemocenské pojištění, ale předpokládám že jako zaměstnanci ano.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
663
28.5.20 21:54
@JancaS84 píše:
Na neschopenku bych šla ještě před koncem pracovní smlouvy jinak máš pak prvních 14 dní neplacených. Pojištění za tebe bude platit stát, akorát bych to nahlásila na zdr. pojišťovně. Na PPM záleží jestli se vlezes do ochrane lhůty a bylo za tebe odvedeno nemocenské pojištění, ale předpokládám že jako zaměstnanci ano.

Děkuju moc za odpověď, jsem z toho úplně zmatená a ucetni se nemohu druhy den dovolat :see_no_evil: Do ochranné lhůty se vejdu. Takze zdraviotni a sociální tedy začnu platit, až mi skončí rodičovský příspěvek a nenastoupila bych do zaměstnání. Chápu to dobre?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6557
28.5.20 22:14

Pokud jsi na neschopence jako nezaměstnaná tak za tebe pojištění (zdravotní) platí stát. Někdy chce zdravotní pojištovna potvrzení o tom že na neschopence si ale to je vše.

Na mateřské ani rodičáku neplatíš, opět za tebe odvádí stát. Až po skončení rodičáku pokud bys nešla do práce :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8740
28.5.20 22:24

Po skončení rodičáku taky ještě platit nemusíš.

Sociální není povinné. Do 4 let věku dítěte se ti ta doba počítá jako odpracovaná na důchod.

Zdravotní - pokud budeš s dítětem doma po skončení rodičáku, můžeš se na zdravotní pojišťovně nahlásit jako osoba pečující o dítě do 7 let věku a ZP za tebe platí stát. Je tam povolená i školka na nějaký počet hodin a škola bez družiny.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama