Pracovní neschopnost v průběhu mateřské dovolené

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Almatka
Kelišová 6870 příspěvků 24.02.17 10:38
Pracovní neschopnost v průběhu mateřské dovolené

Mám prosbu, kamarádka řeší, že musí po porodu na poměrně komplikovanou operaci, v nemocnici bude cca. 2-3 týdny + další 3-4 týdny pravděpodobně neschopná postarat se o miminko. Starat se bude otec, ale ona bude na mateřské dovolené a já si vzpomněla, že snad je možné, aby MD přerušila, na chvíli nastoupil otec a ona byla v pracovní neschopnosti. Kdyby to bylo pár dní, otci stačí ošetřovačka, ale takhle mu nebude stačit ani dovolená… Řešil někdo?
(A ne, nikdo jiný pomoci nemůže, plánují někoho na výpomoc, ale stejně se někdo musí postarat o ni i o miminko, tak snad je nějaké řešení?)

Reakce:
ProfZav
Ukecaná baba ;) 1858 příspěvků 24.02.17 10:54

Na OČR může být 9 dní, pak jít na den do práce a pak může zase být 9 dní doma, jestli se nepletu. A ten den by pokryla ta „výpomoc“.
Edit.: a jinak bych se zeptala buď ošetřujícího lékaře nebo účetní v práci.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 64589 příspěvků 3 inzeráty 24.02.17 11:06

@Almatka No, teoreticky by tenhle postup šel, ale obávám se, že kor u plánované operace to může CSSZ napadnout (a celkem oprávněně) jako účelové obcházení zákona - že se ona vrací do práce nikoliv pracovat, ale kvůli té neschopnosti. Nehledě na to, že pokud to fakt bude rychle po porodu, tak to ani nejde, neb MD musí trvat minimálně 14 týdnů u ženy, která porodila a muž může jít na MD nejdříve po šestinedělí. Ikdyž teď mi napadá, že je tam nějaká vyjímka, pokud žena není schopna se o dítě postarat, tam myslím, že může jít na MD muž dříve a možná by ženě tím za MD i skončila ne z jejího rozhodnutí a pak by možná byl nárok i na tu neschopenku a tím, že by to „nerozhodla sama“ tak to ani není obcházení zákona, zapátrala bych tímto směrem.
Další možností je muž na MD a ona doma bez příjmu, ale to si oproti ji na MD a on na OČR asi moc nepomohou.

@ProfZav Nemůže, protože je zákonem dané, že na jeden případ ošetřování může být jen jedno OČR, jako běžně se ty ca 2 tolerují, ale je to jn o tom, že na OSSZ přivřou oči.

Almatka
Kelišová 6870 příspěvků 24.02.17 11:14
@ProfZav píše:
Na OČR může být 9 dní, pak jít na den do práce a pak může zase být 9 dní doma, jestli se nepletu. A ten den by pokryla ta „výpomoc“.
Edit.: a jinak bych se zeptala buď ošetřujícího lékaře nebo účetní v práci.

Lékaři nevědí nic:-) TOhle je nezajímá a účetní v práci? :lol: :mrgreen: Asi to bude muset pořešit přímo s ČSSZ.

@j.a.n.i1 hm, jsem fakt zvědavá jak to je…nejraději bych zavolala a zeptala se na to:-D Já jsem právě četla zmínku, že na pracovní neschopnost je nárok i na mateřské dovolené, že se tím jakoby přeruší MD, ale nemůžu to najít.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 64589 příspěvků 3 inzeráty 24.02.17 11:22

@Almatka Tak jsem to našla :-) Zákon o nemocenském pojištění, 57, odstavec 1, písmeno e, takže ona bude mít nárok na nemocenskou a on může jít na mateřskou a může to být i před koncem šestinedělí.

Almatka
Kelišová 6870 příspěvků 24.02.17 11:27
@j.a.n.i1 píše:
@Almatka Tak jsem to našla :-) Zákon o nemocenském pojištění, 57, odstavec 1, písmeno e, takže ona bude mít nárok na nemocenskou a on může jít na mateřskou a může to být i před koncem šestinedělí.

Tak to jsi dobrá a bude se pak zase moc vrátit na tu mateřskou? A není to tedy účelové? By mi právě přišlo, že je to takové na hlavu postavené, protože na jednu stranu musí celodenně pečovat o dítě a vlastně s ním fyzicky nebude…

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 64589 příspěvků 3 inzeráty 24.02.17 11:34

@Almatka Ne, v tomhle případě ne, protože bude muset mít od doktora papír, že se jedná o dlouhodobé onemocnění (doba léčení nad měsíc, což splňuje) a s tím to jde vyřídit. Ale nesmí se vracet do práce, řeší to rovnou z MD. A muž bude taky na MD nastupovat z důvodu toho, že ona nemůže pečovat o dítě a nikoliv z toho, že ho po dohodě převzal do péče - bacha na to, je to podle jiného odstavce.

Almatka
Kelišová 6870 příspěvků 24.02.17 11:49

@j.a.n.i1 aha, no tak to asi taky nic neřeší, když se pak potřebuje na tu mateřskou vrátit (po těch cca. 2 měsících)…zase mi to nepřijde jako tak vyjimečný případ :think: Uvidíme s čím přijde…

Almatka
Kelišová 6870 příspěvků 24.02.17 12:18

@j.a.n.i1 tak jsem známou nasměrovala na linku ČSSZ a tam jí řekli ten Tvůj zákon + že až pomine důvod, může se normálně vrátit na mateřskou :palec: Ale PN je pouze pro ty nemoci dlouhodobého charakteru…

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 64589 příspěvků 3 inzeráty 24.02.17 19:05

@Almatka Jojo, promiň, dotaz na návrat jsem nějak přehlédla, jojo vrátit se lze a je to jen pro dlouhodobou neschopnost.

Andrejka133
Povídálka 35 příspěvků 27.02.17 15:23

Dobry den všem. Chtěla bych se zeptat kdo ma nárok na mateřskou a pak rodičovský příspěvek? Čekám své první miminko a jaksi v tom neumím chodit. Děkuji

Lendeš
Kelišová 5884 příspěvků 27.02.17 16:03

@Andrejka133 Na peněžitou pomoc v mateřství má nárok ten, kdo má za poslední dva roky před nástupem na PPM (6-8 týdnů před porodem) odpracováno 270 dní (byl 270 účastníkem nemocenského pojištění) a zároveň nastupuje na PPM ze zaměstnání nebo v ochranné lhůtě. Na rodičovský příspěvek má nárok každý, tedy jeden z rodičů na nejmladší dítě v rodině. Měsíční výši RP si rodič volí max. do výše 11 500 Kč, v závislosti ale na předchozích příjmech.

Andrejka133
Povídálka 35 příspěvků 27.02.17 16:51

Já byla zaměstnana od 1.10.2014-31.1.2017 ted jde měsíc na UP a zjistila jde v polovině února ze čekáme rodinu tak proto se ptám.

Lendeš
Kelišová 5884 příspěvků 27.02.17 18:51

@Andrejka133 No tak nejlépe si ještě najít nějakou práci. Nevím, jestli se vejdeš do ochranné lhůty. Záleží, jestli jsi byla už těhotná před koncem pracovního poměru a jak dlouho. Ta lhůta se počítá od konce zaměstnání a je tak dlouho jako trvalo poslední zaměstnání, maximálně ale 180 dnů. V té lhůtě musíš nastoupit na PPM, jinak na ni nebudeš mít nárok. Pokud nebudeš mít nárok na PPM, měla bys automaticky nárok jen na čtyřletou variantu RP. Pokud ale otec dítěte splňuje podmínky, je možné doložit jeho příjmy a zvolit výši RP dle jeho příjmů.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Téměř denně cestuje většina rodičů se svými dětmi autem. Snad žádný z nich by... číst dále >

Články z Expres.cz

Když jsme jí sáhli na kufr, strachy zbledla. Zásadní svědectví v kauze heroinové Terezy?

Svědectví, které jí zlomí vaz? V kauze Češky Terezy obviněné z pašování... číst dále >

Stěhování do bytu za 15 milionů! Chystají Plekanec a Šafářová domov pro jeho syny?

Tomáš Plekanec nenechává nic na náhodě. Kanadské soudy sice teprve budou o... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Šárky: Máma na mě přepsala byt, švagrová je vzteky bez sebe

S bráchou jsme vyrůstali jen s mámou. Otec nás opustil asi rok po bratrově... číst dále >

Vyprošťováky, které vás po divoké noci nakopnou do nového roku

Silvestrovská noc bude možná dlouhá a zábavná, ale první novoroční ráno může... číst dále >