Pracovní poměr na dobu určitou, mám nárok na mateřskou?

22.2.16 10:00

pracovní poměr na dobu určitou, mám nárok na mateřskou?

Ahoj holky dnes jsem se dočetla v Blesku, ve velmi kratičké zprávě, že snad nebudu mít nárok na mateřskou, protože jsem měla pracovní poměr na dobu určitou.
Právě jsem na rodičovské, ta mi končí v březnu 2016 a v 21.června mám rodit druhé, myslela jsem, že zase budu mít 6 měsíců mateřskou a pak rodičovskou, ale podle toho co tam stroze píšou jsem pochopila, že tím, že můj pracovní poměr skončil během mé rodičovské je to jako bych byla nezaměstnaná a na mateřskou nárok nemám, začnou mi vyplácet rovnou rodičovskou a snad dokonce i bez možnosti si vybrat tedy 7.600 do 9. měsíce dítěte a 3.800 do 4.roku dítěte.
Máte v tom některá přehled? Je to pravda, Nebo jsem to špatně pochopila? Prosím poraďte mi
Díky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

371
22.2.16 10:03

@luciekuk narok mit nebudes, pokud ti smlouva skoncila, musela bys pri druhe materske byt zamestnana u stejneho zamestnavatele aby ti vznikl narok na materskou po rodicaku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
105
22.2.16 10:03

Je to pravda, pro druhou mateřskou si brána jako nezaměstnaná.
Takže rovnou rodičák, nebo volit přes přítele/manžela.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69308
22.2.16 10:04

Ano, nemáš, jsi nezaměstnaná, když ti skončil pracovní poměr. A tak to bylo vždycky, to není novinka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
58486
22.2.16 10:19

Tohle ale není novinka, skončila Ti smlouva, takže bohužel. Zvol částku přes chlapa, pokud on pracuje. Nemusíš jít nutně na 4 roky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
mag
11279
22.2.16 10:22

Nárok na mateřskou nemáš, ale protoze ti smlouva skončila v průběhu rodicovske, můžeš volit rodičovský příspěvek do výše 7600.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22.2.16 10:25

Holky a co ochranná lhůta 180 dní před nástupem na MD? To v tomto případě neplatí? nejlepší bude, když si paní dojde na úřad a poinformuje se:)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
mag
11279
22.2.16 10:28

@ammazzonka jj, ta platí, ale tak nějak jsem počítala, že pracovní poměr skončil spíše na začátku rodičovské.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27095
22.2.16 10:34
@luciekuk píše:
Ahoj holky dnes jsem se dočetla v Blesku, ve velmi kratičké zprávě, že snad nebudu mít nárok na mateřskou, protože jsem měla pracovní poměr na dobu určitou.
Právě jsem na rodičovské, ta mi končí v březnu 2016 a v 21.června mám rodit druhé, myslela jsem, že zase budu mít 6 měsíců mateřskou a pak rodičovskou, ale podle toho co tam stroze píšou jsem pochopila, že tím, že můj pracovní poměr skončil během mé rodičovské je to jako bych byla nezaměstnaná a na mateřskou nárok nemám, začnou mi vyplácet rovnou rodičovskou a snad dokonce i bez možnosti si vybrat tedy 7.600 do 9. měsíce dítěte a 3.800 do 4.roku dítěte.
Máte v tom některá přehled? Je to pravda, Nebo jsem to špatně pochopila? Prosím poraďte mi
Díky

Ale ty jsi nezaměstnaná :nevim:

Musíš chápat, co je „mateřská“ (půl roku), to je něco jako nemocenská. A co je „rodičovská“, to je neplacené volno v práci, které ti zaměstnavatel musí poskytnout (ten, kdo ti platí, je stát).

Pokud ti tedy v průběhu tvé nemocenské nebo neplaceného volna skončí pracovní poměr, jsi nezaměstnaná. Nikdo tě nevyhodil (to se nesmí), prostě vypršela smlouva.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22.2.16 10:35

Jo tak to nevíme kdy jí skončila:) tak se necháme překvapit:)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69308
22.2.16 10:40
@ammazzonka píše:
Jo tak to nevíme kdy jí skončila:) tak se necháme překvapit:)

no to jo, ale nepředpokládám, že měla smlouvu na dobu určitou tak dlouho, to by jí měla minimálně na tři roky, počítám půl roku před porodem, 2,5roku teď po porodu…to by byla velmi nezvyklá délka smlouvy na dobu určitou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71409
22.2.16 10:48

@terinka4444 Dle zákoníku práce nesmí být smlouva na dobu určitou na dobu delší než 3 roky, takže by musela být uzavřena nebo prodloužena dost těsně před porodem, aby to teoreticky mohlo vyjít…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69308
22.2.16 10:51
@j.a.n.i1 píše:
@terinka4444 Dle zákoníku práce nesmí být smlouva na dobu určitou na dobu delší než 3 roky, takže by musela být uzavřena nebo prodloužena dost těsně před porodem, aby to teoreticky mohlo vyjít…

proto jsme ochrannou lhůtu vůbec neuvažovaly. Proto jsme psala minimálně na tři roky, a uzavřená půl roku před porodem, aby to vůbec mohlo vyjít. Což je nepravděpodobné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22.2.16 11:02

Měla jsem smlouvu na dobu určitou, na 2 roky, skončila mi už během mateřské, tedy asi tři měsíce po nástupu na mateřskou. Dříve jsem pracovala 12 let v jedné firmě, a když jsem se přestěhovala, ihned jsem si našla práci novou, nikdy jsem nezaměstnaná nebyla, vůbec mě nenapadlo, že když mi skončí smlouva během rodičovské budu brána jako nezaměstnaná, když jsem vlastně nikdy nebrala žádnou podporu, no moje hloupost, měla jsem se víc zajímat o to jaké má nevýhody smlouva na dobu určitou. Říkala jsem si, že na mateřskou odcházím jako zaměstnanec a před koncem rodičovské začnu hledat práci novou, nebo znovu nastoupím v té staré, ani ve snu mě nenapadlo, že nebudu mít nárok na druhou mateřskou, žila jsem v tom, že když to stihnu do čtyř let, bude to stejné… jsem hloupá :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27095
22.2.16 20:15
@luciekuk píše:
Měla jsem smlouvu na dobu určitou, na 2 roky, skončila mi už během mateřské, tedy asi tři měsíce po nástupu na mateřskou. Dříve jsem pracovala 12 let v jedné firmě, a když jsem se přestěhovala, ihned jsem si našla práci novou, nikdy jsem nezaměstnaná nebyla, vůbec mě nenapadlo, že když mi skončí smlouva během rodičovské budu brána jako nezaměstnaná, když jsem vlastně nikdy nebrala žádnou podporu, no moje hloupost, měla jsem se víc zajímat o to jaké má nevýhody smlouva na dobu určitou. Říkala jsem si, že na mateřskou odcházím jako zaměstnanec a před koncem rodičovské začnu hledat práci novou, nebo znovu nastoupím v té staré, ani ve snu mě nenapadlo, že nebudu mít nárok na druhou mateřskou, žila jsem v tom, že když to stihnu do čtyř let, bude to stejné… jsem hloupá :)

Nejsi hloupá, prostě jsi se nikdy tak úplně nezamýšlela nad tím, co to vlastně je ta „rodičovská“ je.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama