Pracovní smlouva při pěstounské péči

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
toma0105
Kecalka 169 příspěvků 1 inzerát 03.01.19 06:59
Pracovní smlouva při pěstounské péči

Kdo z Vás má dítě v pěstounské péči, jak to máte ošetřené s prac. smlouvou, máte dohodu o provedené práci nebo jak to je? Počítá se toto do důchodu? Uvažuji o přechodné péči a pořád všude čtu, že si mám dát pozor s kým a za jakých podmínek dohodu uzavřu. Je vůbec dohoda pro mě výhodná, když nebudu mít nárok na nemocenskou-i když nemám v plánu marodit, ale člověk nikdy neví co se podělá? Už z toho začínám mít guláš. Může mi to prosím někdo objasnit, moc díky. :kytka:

Reakce:
mall1976
Kecalka 362 příspěvků 03.01.19 07:04

Nemám dítě v pěstounské péči, ale jako mzdovka mám několik zaměstnankyň, které mají děti v PP. Mají normálně smlouvu a pracují, tak nevím… :nevim:

toma0105
Kecalka 169 příspěvků 1 inzerát 03.01.19 07:53

@mall1976 Děkuji,to vím,že můžu pracovat a zároveň být pěstounem.Mám spíš guláš ,kdybych měla podepsat tu dohodu,jak na tom pak budu,jaké jsou rozdíly oproti klasické prac.smlouvě,s mi­minem do práce asi ebudu moct chodit do práce. :think:

Annci
Zasloužilá kecalka 847 příspěvků 03.01.19 09:17

Věřím, že nenapíšu nesmysly, podle mě je to takto: do důchodu se počítají takové pracovní smlouvy/dohody, ze kterých je odváděno důchodové pojištění. Jestli zní dohoda na malou částku měsíčně, pak z ní pravděpodobně toto pojistné hrazeno není a tím pádem se ti do důchodu nepromítne.
Nemocenské - to je podobně, je-li ze smlouvy odváděno pojistné na nemocenské pojištění, pak na něj budeš mít nárok, otázka je, v jaké výši, bude-li výdělek malý.

toma0105
Kecalka 169 příspěvků 1 inzerát 03.01.19 10:22

@Annci Je tam právě všude uváděno jako odměna 20 000určitě hrubého,to se týká přechodné pěstounské péče u klasické pěstounské péče se to odvíjí od počtu dětí.Ji nak máš pravdu.Děkuji.

Annci
Zasloužilá kecalka 847 příspěvků 03.01.19 10:39

@toma0105 Já to asi špatně pochopila, myslela jsem, že hledáš práci při pěstounské péči a tam nevíš, co a jak. Nemám ponětí, na jakém základě a jaké smlouvě je odměňována pěstounská péče. Promiň.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.01.19 10:33

U přechodné pěstounské péče jsi vyplácena Úřadem práce - přesný název zní: Odměna pro osobu v evidenci. To je 20 tisíc hrubého. Z toho Ti přímo úřad strhne daně, zdravotní a sociální pojištění, případně Ti navýší částku u daňového odpočtu za dítě (záleží kdo si necháte dítě u daní odepisovat. Pokud jsou manželé, může klidně manžel). Protože se z toho odvádí sociální pojištění, tak se to do důchodu počítá. Na nemocenskou máš nárok, pokud by jsi marodila. Bude se Ti počítat z té částky 20 tisíc hrubého.

Píšeš, že čteš, že si máš dát pozor, s kým dohodu uzavřeš. To se jedná nejspíš o Dohodu o doprovázení pěstouna - každý musíme mít s nějakou organizací, může to být i OSPOD, uzavřenou Dohodu o doprovázení. Tuto organizaci samozřejmě můžeš změnit, pokud Ti jedna nebude vyhovovat. Rozdíly jsou například v organizacích a nabídkách školení, proplácení různých záležitostí (hlídání dětí, v létě například tábor u starších dětí ….). Každý máme jiné požadavky na to, co potřebujeme, takže tam kde se líbí jednomu a je tam maximálně spokojený, tak druhý nemusí být.

Všechny otázky by měl umět odpovědět OSPOD, kde budeš stejně podávat žádost. Nebo například některá doprovodná organizace, tam se můžeš také informovat. I tady v poradnách je možné se zeptat - https://www.emimino.cz/…dinnou-peci/ .

Houpacikonik
Nováček 1 příspěvek 04.01.19 10:51

Jsem pěstounka, účetní, OSVČ. Odpovím tedy na tento dotaz úplně správně a výstižně. Odpovědi výše jsou nepřesné.
1.Kdo z Vás má dítě v pěstounské péči, jak to máte ošetřené s prac. smlouvou, máte dohodu o provedené práci nebo jak to je?
ad1. Pěstoun dlouhodobý ani přechodný nemá žádnou pracovní smlouvu se státem, MPSV, krajským úřadem, OSPOdem.
2.Počítá se toto do důchodu? - ad2. Ano počítá se tato doba do odpracovaných let na důchod. Z odměny pěstouna se u obou případech odvádí zdravotní a sociální pojištění a záloha na daň z příjmu. Odměna je zařazena jako závislý a odbodný příjem a vypočítává se její čistá hodnota jako u mzdy.
3. Uvažuji o přechodné péči a pořád všude čtu, že si mám dát pozor s kým a za jakých podmínek dohodu uzavřu. Je vůbec dohoda pro mě výhodná, když nebudu mít nárok na nemocenskou-i když nemám v plánu marodit, ale člověk nikdy neví co se podělá? Už z toho začínám mít guláš. Může mi to prosím někdo objasnit, moc díky. :kytka:
ad3. tady máš opravdu guláš ve věcech. Takže postupně:
Dohoda: dohodu o doprovázení musí mít každý pěstoun uzavřený budˇ s OSPODem nebo s některou Doprovázející organizací (např. Dobrá rodina, Pěstouni Brno, SOS vesničky, Routa, Diakonie, a mnoho dalších. Každý kraj má nějaké, stačí se zajímat a rozhodnout.) Dohoda slouží k doprovázení tebe, tvojí rodiny v péči o přijaté dítě, pomáhá zvládat konflikty ve vztahu k bio rodičům, chodí na „kontroly“ k tobě domů, poskytuje ti školení, které musíš plnit. Zajištuje hlídání dítěte ve vymezených případech, je ti oporou. Proto je potřeba dobře vybrat. Stane se, že je výběr chybný. Je pak možnost změnit doprovodnou organizaci.
Tatoa dohoda nemá s nemocenskou nic společného. A když už jsi zmínila nemocenskou, tak jako pěstoun můžeš chodit do zaměstnání, můžeš pracovat na HPP, DPP, DPČ, nebo podnikat. Nebo všechno dohromady. Musíš, ale zajistit péči o svěřené dítě.
Z tohoto zaměstnání můžeš čerpat nemocenskou, při převzetí dítěte, pokud splníš podmínky, tak i mateřskou PPM. U dloouhodobých pěstounů lze čerpat následně rodičák, což u přechodných pěstounů nelze.

V diskuzi jsem ještě zahlédla téma odměny pěstouna, prostě peníze. Jak to tedy je.
Pěstoun za svoji službu dostává odměnu ve výši určenou státem.
Dloihodobý pěstoun: 1 dítě = 12000 , 2 děti = 18000, 3 děti = 30.000, každé další dítě se počítá 6000 Kč. U dětí v 2.-.4. stupni závislosti je odměna 30.000. Ale jsou to náročné děti.
U přechodných pěstounů je odměna stabilní a je jedno, kolik dětí mají, nebo jsou volní. je to 20tis hrubého.
Takže pro peníze to opravdu neděláme.

toma0105
Kecalka 169 příspěvků 1 inzerát 04.01.19 18:24

@Houpacikonik Děkuji za odpovědi,jsem vděčná za jakoukoliv radu a odpověď.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Rozhovor: Jak přirozeně otěhotnět nebo připravit tělo na IVF

Na Lenku Malcher se mimo jiné obrací ženy, kterým se nedaří otěhotnět. Věnuje... číst dále >

DIY: Karnevaly se blíží. Vyrobte dětem originální masku

Každý, kdo se v posledních letech zúčastnil dětského karnevalu, ví, že se to... číst dále >

Články z Expres.cz

Vraha si mažu! Přátelé obviněného Davida začali s odvetou na sociálních sítích

Zatímco jednoho známí označují za milého chlapce, který se bohužel zapletl do... číst dále >

Česká klinika v kampani až příliš vyretušovala Bílou a Krainovou, je to ještě etické?

V novém čísle časopisu Harper's Bazaar pro únor 2019 je i několikastránkový... číst dále >

Články z Ona Dnes

Sedm tipů, jak vyřešit manželské neshody

Pokud spolu lidé umějí komunikovat, nemusí rozpory končit házením talířů nebo... číst dále >

Kvůli šikaně jsem začala boxovat, říká šampionka Martina Ptáčková

Než se světová šampionka v kickoboxu, Martina Ptáčková (21), naučila rány... číst dále >