Práva dítětem ( 16ti leteho)

1.4.21 16:08

Práva dítětem ( 16ti leteho)

Chtěla bych se jen zeptat- jako dítě…
Rodiče se rozešli už před lety(momentálně mi je 16) a jsem v péči své matky a k otci jezdím jednou za čtrnáct dni na víkend.
Cely život jsem se stěhovala z místa ma místo protože moji rodiče byly dosti mladí a matka mívala nové přítele etc. Ale vzdycky jsem se vracely na jedno místo v podstatě k jejímu bratrovi kterého beru jako svého rodiče. Ale matka se usadila a postavila barak daleko daleko pryč. A stim já mam vážně problem- nemam nejlepší vztah s matkou a nechci opouštět svého strýce a místo kde jsem vyrůstala a kde to mam mnohem blíže ke skole a vsechno…

• stále tam mam trvale bydliště!

Matka me i kvuli korone a okresum tam nechávala na dlouho- napr sem ji nevidela měsíc. No ale prave teď se rozhodla ze me za každou cenu dotáhne na její barak…
Sice taky nemam nejlepší vztah s otcem ale momentálně bych tam byla mnohem radsi-
Můj hlavní dotaz tedy je
1. Jestli s mým věkem je nějaký způsob jak bych mohla dosáhnout toho ze bych mohla “bydlet” u strýce nebo aspoň u otce který by me určitě povolil tam být…
Predem dekuju za odpovedi

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
27906
1.4.21 16:12

Pochybuju, pokud matka nebude souhlasit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5514
1.4.21 16:15

Měla bys být tam, odkud to máš blízko do školy. To by teď měla být tvoje priorita. Covid nebude věčně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14193
1.4.21 16:16

@Jarmila173 Jako nezletila se muzes obratit na OSPOD. Tam ti budou schopni rict, co by se v tve situaci dalo delat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2186
1.4.21 16:22
@vokishka píše:
Pochybuju, pokud matka nebude souhlasit.

A co matka udělá, když dcera neposlechne a bude bydlet u otce? Bude ji žalovat pro maření výkonu úředního rozhodnutí? Zaznamenal jsem případ, kdy policie (se souhlasem dozorujícího státního zástupce) takové oznámení odložila s tím, že svěření do péče, úprava styku ap. se stanoví ve prospěch dítěte a 16 leté dítě je samo schopno posoudit co je pro něj prospěšné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27906
1.4.21 16:24
@Luboš P píše:
A co matka udělá, když dcera neposlechne a bude bydlet u otce? Bude ji žalovat pro maření výkonu úředního rozhodnutí? Zaznamenal jsem případ, kdy policie (se souhlasem dozorujícího státního zástupce) takové oznámení odložila s tím, že svěření do péče, úprava styku ap. se stanoví ve prospěch dítěte a 16 leté dítě je samo schopno posoudit co je pro něj prospěšné.

Tak pokud má rozsudek, do dalšího jednání je právo na její straně. I s pomocí policie. Vždyť není tak neobvyklé, že policie asistuje u předávání dětí. I když je takhle velké.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2186
1.4.21 16:26
@Jarmila173 píše:
1. Jestli s mým věkem je nějaký způsob jak bych mohla dosáhnout toho ze bych mohla “bydlet” u strýce nebo aspoň u otce který by me určitě povolil tam být…
Predem dekuju za odpovedi

Nastěhuj se k otci a ten ať podá žalobu na svěření do péče + alimenty od tvé matky. Není to úplně právně čisté, ale tvoje matka s tím nic nenadělá, alespoň ne tak rychle, než rozhodne soud.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1901
1.4.21 16:28

Domluvit se s otcem, aby podal navrh na predbezne opatření k soudu - ze budeš bydlet u nej, a uvest tam samozřejmě, ze to ty požadujes.

Ale nejlepší by bylo se s mámou domluvit, no :nevim: nemohli by se domluvit oni dva spolu?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2186
1.4.21 16:46
@vokishka píše:
Tak pokud má rozsudek, do dalšího jednání je právo na její straně. I s pomocí policie. Vždyť není tak neobvyklé, že policie asistuje u předávání dětí. I když je takhle velké.

Ona samozřejmě k matce občas zajde, klidně tam někdy i přespí a bude dbát aby si ji při tom všimli např. sousedi. Co byste s tím chtěla dělat, domáhat se výkonu rozhodnutí?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27906
1.4.21 16:48
@Luboš P píše:
Ona samozřejmě k matce občas zajde, klidně tam někdy i přespí a bude dbát aby si ji při tom všimli např. sousedi. Co byste s tím chtěla dělat, domáhat se výkonu rozhodnutí?

Já ne, ta matka, pokud na tom bude trvat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2186
1.4.21 16:59
@vokishka píše:
Já ne, ta matka, pokud na tom bude trvat.

Ale na čem bude trvat? Buďte konkrétní. Rozdíl je, když má rodič pravomocný rozsudek a má právo se s dítětem vídat ve čtvrtek od 15.00 do 17.00 hod. - to se dá nějak vynutit. Ale co má v ruce matka? Má dceru svěřenou do péče, co si na tom chce vynutit?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4353
1.4.21 17:12

@Jarmila173 Pokud je dotaz myšlen vážně a netrollíš, je to celkem snadno řešitelné..
u dětí od cca 12 let soudy hodně přihlíží na jejich Názor a Přání, v 16 tím Tuplem!!
Předpokládám, že návrh si na soud neumíš napsat, takže běž buď do nízkoprahové neziskovky (pokud je nějaká poblíž otevřená) nebo normálně na úřad na OSPOD (v úřední dny tě musí přijat, nemusíš se ani objednávat) a nech si sepsat NÁVRH NA ZMĚNU PÉČE O DÍTĚ - buď se domluv se strýcem, že by tam přímo vystupoval On, ale spíše bych radila se domluvit s otcem, že chceš bydlet u strýce (on s tím fakt souhlasí? je to OK? nejsi do něj zamilovaná nebo tak něco??) a soud by tě svěřil do péče otce no a pak už s jeho svolením můžeš bydlet de facto u strýce (matce se to líbit nebude, čekej stížnosti, obstrukce apod.)..
Není to snadná situace, ale rozumím ti, že se k ní nechceš stěhovat na barák to tramtárie v 16 úplně někam jinam, když se o tebe klidně i celý měsíc nestarala a najednou je Matka roku… řeš to s otcem, strejdou, Ospodem a soudem.. není to nic vyjímečného, že puberťák chce bydlet jinde a žádá změnu úpravy péče.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
190
1.4.21 17:16

Propána, pořádně čtěte!! Ta holčina by chtěla bydlet u bratra své matky, u kterého vlastně se svou matkou bydlely, kde chodila také do školy.
Zkus zajít na OSPOD. Platí, že pokud má dítě zlé rodiče, samo může zajít do Klokánku a tam bydlet půl roku. Držím Ti moc palce!!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2186
1.4.21 18:11

@Lucy75 @BeaL to co navrhujete, je možné, ale v tomto případu by podle mne bylo vhodnější, aby žalobu na svěření do péče dala ta osoba, která ji do péče chce (otec, strýc) a ona se prostřednictvím opatrovníka připojila. Jinak bych nedoporučoval, pálit za sebou mosty s matkou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4353
1.4.21 19:00

@Luboš P v tom nejsme v rozporu.. ale pokud to podá ONA (už může), tak to pro soud bude vypadat úplně jinak… se té holce vůbec nedivím a chápu ji.. sama jsem od máti utekla v 17 (k babince a v 18 svatba) a nikdo a nic by mne nepřinutil/o s ní zůstat..
v 16 už prostě není malé dítě a ví co chce
a matka, která na ni měsíc v kuse klidně opakovaně kašle a stará se, jen jak se jí to hodí, nemá právo takhle skoro-dospělé holce organizovat život..
Já osobně se ke svým dcerám snažím (opravdu někdy i v potu krve, nejde to lehce) chovat tak, aby nikdy v životě - ať jim bude 16 či 40 neměly důvod ode mne utíkat…
minimálně na tohle jsou dobré špatné životní zkušenosti z dětství ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat