Pravák, levák a zkřížená lateralita

11804
30.5.20 20:43

Pravák, levák, zkřížená lateralita

Jak poznat, jestli je dítě pravák nebo levák? Jak poznat, jestli je někdo přeučený z leváka na praváka? Na co vše se při tom hledí? Jaké jsou testy? Kdy se to dá poznat přesně?

Jedno dítě se mi jevilo jako levák, vše dělalo levou. Píše pravou.
Druhé dítě má zkříženou lateralitu. Dědí se to? Kreslí pravou.

Já dělám jsem pravák. Při tlesknutí mám nahoře levý palec. Při skoku do dálky skočím levou nohou (pravou mi to nejde). Vím, že toho je víc, tak by mě zajímalo, co vše…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
25969
30.5.20 20:52

A pusobi to diteti nejake problemy?
Moje matka pise levou, ale vse ostatni dela od detstvi pravou (ji lzici pravou, skrabe brambory, kraji, striha, sije). Pokus preucit na psani pravou prarodice prozirave zatrhli.
Ja jsem pravak, levou ruku mam totalne levou. Ale telefon mam zasadne na levem uchu, odrazovou nohu mam levou, do dalekohledu koukam levym okem, pri strelbe ze vzduchovky ale zaviram leve.
Jedno dite je od mala jasny pravak (kresleni, strihani, lzice), ale navleka koralky jako levak a touch pad na pocitaci ovlada levou, mys prekvapive pravou.
Nikomu ta zrejme ne uplna vyhranenist nam nijdy nikomu zadny problem nepusobila. :think:

Příspěvek upraven 30.05.20 v 20:53

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
843
30.5.20 20:53

Tohle se snad ani nedá nijak posoudit nebo zařadit do tabulky, prostě zaškatulkovat, ne? 8o :D Já jsem levák. Jedno dítě levák( od narození spíš upřednostňovalo levou), druhé pravák (upřednostňovalo pravou). Teda podle toho kterou píšeme a malujeme. Všichni stříháme pravou, příbory držíme, tak jak se drží běžně. Lžící se najím oběma stejně- můžu si vybrat. :mrgreen:

Skákání a třeba pingpong pravou, ale děti něco z toho levou. Znám několik leváků, co má všechno popřeházené.

Takže na závěr to opravdu určuju jen podle toho, kterou rukou se píše :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11804
30.5.20 20:57

@Svistice Jak navléká pravák korálky? Nevím, jestli to dělám jako pravák. :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11804
30.5.20 21:00

@sarusa4 Zajímá mě to, jestli nás je hodně, kdo to máme tak všelijak. Jestli se to dědí. Problémy zatím nevidím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26993
30.5.20 21:00

Jsem přeučený levák. Když to máma zjišťovala, bylo mi asi 8. Zkoušeli mi podávat brčko, abych se skrz něj podívala. Mušli, abych si ji dala k uchu. Zkoumali, kterou ruku natáhnu a ke kterému uchu/oku dám.
Později jsme při testu (bylo to asi na gymplu v rámci ZSV) dělali tečky - 30 vteřin levou a 30 vteřin pravou (možná minutu) a podle toho, kterou rukou jsme zvládli více, ta byla dominantní (vyšla mi levá, i když píšu pravou a běžně používám pravou).
Oba moji synové do 4-5 let střídali ruce a oba si vybrali pravou. Jen příbor drží opačně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25969
30.5.20 21:01
@Sára 1 píše:
@Svistice Jak navléká pravák korálky? Nevím, jestli to dělám jako pravák. :lol:

Ja drzim koralek v leve a provlekam snurku pravou (tou sikovnejsi rukou). Syn drzi koral v prave a levou prostrkuje tu snurku. Oba piseme pravou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11804
30.5.20 21:03

@Billi Mušli vzal levou rukou a dal ho k pravému uchu. Brčko (zkoušeli jsme s něčím jiným) vezme pravou rukou a dívá se levým okem. :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
M-A
689
30.5.20 21:04

Drzim spatne pribor, jinak bych se ale nenajedla, proste mi to nejde. Tata se mnou jako s ditetem odmital chodit do restaurace ze delam ostudu :lol: a karty drzim prej taky spatne :nevim: spatne mysleno pro pravaka obracene.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11804
30.5.20 21:09
@Svistice píše:
Ja drzim koralek v leve a provlekam snurku pravou (tou sikovnejsi rukou). Syn drzi koral v prave a levou prostrkuje tu snurku. Oba piseme pravou.

Tak takhle to dělám. Tak jsem asi převážně pravák. :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35563
30.5.20 21:09

Jsou standardizovane testy, které měří index laterality a kvocient pravorukosti, vždy pravorukosti, u levaku je nízký. Čistý vyhraněný typ je málokdo, většina lidí se pohybuje někde mezi. Představ si to jako osu, vyhraněné typy jsou krajní body, ve středu ambidextrie.

Mám dceru se zkrizenou lateralitou, pravá ruka, levé oko. Nepůsobí jí to žádné potíže, levou ruku má velmi šikovnou. Další dcera je vyhranena levacka, dvě děti vyhraneni pravaci. U nejmenšího dítěte zatím nejde určit oko(častěji ale do kaleidoskopu cuci levým), ale ruku má pravou, nohu levou.

Ten test s tím prstem někteří autoři považují za genotyp laterality(palec, který je nahoře tak ta strana je vrozená).

Ještě je dobré si vsimnout vlasoveho víru. U miminka se to pozná nejlíp. Jednak jeho umístění a na kterou stranu se točí. To je důležitější. Lidé, kteří mají levotocivy vlasovy vír jsou v 70 procentech levaci a naopak. U nás má levotocivy vír levacka, dcera se zkrizenou lateralitou i nejmladší dcera, o které si myslím, že bude mít taky levé oko.

Dědičnost má velký vliv. Ze strany otce se vyskytuje hodně levaku a i člověk, který má pro každou jemnou manuální činnost svoji ruku-píše a míchá levou, stříhá a kraji pravou atd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
54608
30.5.20 21:12

Moje babi byla levacka (tu preucovali) a mamky segra je (ji nikdo nepreucoval). Ja jsem levak, segra pravacka. Moje tri deti jsou pravaci. Akorat nejmladsi dokaze kreslit stejne pravou i levou. Segry jedno dite je levak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
54608
30.5.20 21:19

A obtize mi levacka nedala. Kdyz jsem se ucila psat, tak jsem si mazala pismo. Ale casem si to clovek vychyta, nauci se. Mam hezke i praci i tiskaci pismo. Na prednaskach stiham rychle zapisovat. Celkove mam silu a zabiram vic na levou, kdyz potrebuji zabrat nebo neco posunout. Jim levackou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3554
30.5.20 21:30
@Billi píše:
Jsem přeučený levák. Když to máma zjišťovala, bylo mi asi 8. Zkoušeli mi podávat brčko, abych se skrz něj podívala. Mušli, abych si ji dala k uchu. Zkoumali, kterou ruku natáhnu a ke kterému uchu/oku dám.
Později jsme při testu (bylo to asi na gymplu v rámci ZSV) dělali tečky - 30 vteřin levou a 30 vteřin pravou (možná minutu) a podle toho, kterou rukou jsme zvládli více, ta byla dominantní (vyšla mi levá, i když píšu pravou a běžně používám pravou).
Oba moji synové do 4-5 let střídali ruce a oba si vybrali pravou. Jen příbor drží opačně.

Ten příbor chápu, já jsem levák a příbor držím jako praváci, levá vidlička.. Používám ji víc než nůž 😁 lžíci ale dávám do levé a to byl vlastně důvod, proč moje máma pojala podezření, že budu levák…

Já mám zkriženou, mozek si to nějak přebere lidé na mě občas nevěřícně koukají, nohu mám 100% levou, oko pravé a u ruky rozhodlo to, že mám levou ruku šikovnější, ale asi bych zvládla i tu pravou. v 6 letech mi dělali testy v PPP

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4474
30.5.20 22:08

Můj muž je nevyhraneny, je to něco co mě neprestava udivovat. Před nástupem do školy zkoušel psát levou i pravou a nakonec prý měl hezci písmo pravou. Všechno ostatní děla levou rukou, drží raketu atd. Ale je schopen použit i pravou.

A u chlapů se to prý nejlíp pozná podle toho, kterou rukou si honí tycku :lol: :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat