Pravda o umístění autosedačky v autě!!

414
21.7.06 10:32

Pravda o umístění autosedačky v autě!!

Ahojky, vím že je tu těch témat podobných hodně a jak moc se to řešilo. A včera nám domů přišel městský informační plátek a co nevidím - pro nás občany je tu konečně vysvětlen ten zákon o autosedačkách. Tak jsem si říkala, že to sem hodím, abyste věděly, jak to je :) Jdu citovat:

1. ve vozidlech bez pásů na žádném sedadle

• se dítě mladší než 3 roky vůbec nesmí vozit
  • dítě větší než 150 cm je možné vézt na sedadle vedle řidiče
  • počet přepravovaných dětí starších 12 let nesmí přesáhnout počet povolených míst k přepravě osob

2. ve vozidle s pásy jen na předních sedadlech

• lze dítě mladší než 3 roky vézt jen v autosedačce umístěné vpředu, tj. na sedadle vedle řidiče
  • děti starší 3 let lze vozit na zadních sedadlech nepřipoutané, resp. bez autosedačky
  • počet přepravovaných dětí starších 12 let nesmí přesáhnout počet povolených míst k přepravě osob

3. ve vozidle s pásy na všech sedadlech

• lze vozit děti v autosedačkách (včetně kolíbek, klasických autosedaček i podsedáků) a to včetně dětí do 3 let, vzadu i na sedadle vedle řidiče.
  • do 1.5.2008 lze vozit víc dětí, než je v autě sedadel, avšak musí to být děti starší 3 let, musí být na zadních sedadlech a nesmí to být na dálnicích, na silnicích pro motorová vozidla; děti tedy nemusí být připoutané, i když tam pásy jsou
  • pri přepravě 3 dětí na zadních sedadlech, když jsou na zadních sedadlech už dvě autosedačky a třetí autosedačka se tam již nevejde, lze třetí dítě starší 3 let přepravovat s použitícm bezpečnostního pásu - bez autosedačky.

Tak doufám, že vám to pomohlo, já jsem ráda, že to konečně někde srozumitelně napsali. Protože Jířa v autě prostě blije, má to po mně, já jsem tam prozvracela dětství.. a často s ním jezdím sama. Začnu ho teda vozit vepředu a bude klid :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

538
21.7.06 11:06

Ahajky:-)
Díky za článek.

Prosím, nevíte někdo, jak je to s převozem miminka v korbě Jane (ne matrix)? Je stavěná na převoz dětí v autě, má pás pro miminko a úchyty na pásy v autě. Nevím ale jak moc s takovou korbičkou náš nový zákon počítá…

Samozřejmě, že autosedačka je autosedačka!!! Ale někdy by se převoz mimi v korbičce hodil…

Dík moc, Albi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1005
21.7.06 11:46

Ahoj,
dítě musíš mít v autě zabezpečené v „záchytném systému“ a to korbička s pásy je,ne? Takže problém v tomto podle policistů není - taky jsme to řešili, když byly holky miminečka.
Ale když to vezmu z ohledu bezpečnosti, osobně dáváme přednost autosedačkám. Každopádně pro občasný převoz, proč ne.
Bubu

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
342
21.7.06 13:08

Albi,nerada kazím iluze,ale Matrix totálně prolítnul v testech…je k dispozici video http://www.adac.de/…8-148367.wmv ,v níž se UPOUTANÉ dítko mlátí o zem a o auto…jinak se s Matrixem počítá,jezdí vzadu…případně použit jako klasická autosedačka…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7797
21.7.06 13:17

Albi - nejsem si jistá, ale mělo by to být preo použití jako autosedačka homologované…je to?
Jinak bych v tom nevozila

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15326
21.7.06 13:28

V testu 7/06 vyšel test autosedaček a taky je tam zmiňována :

Multifunkční dětská cestovní korba Navetta CR (Peg Perego) s přídavným bezpečnostním pásem Kit aAuto představuje homologovaný bezpečnostní systém, děti s hmotností do 10 kg mohou pri cestování autem rovně ležet. Z hlediska bezpečnosti je to však nevýhodou. Pře čelních a bočních nárazech nevyhověly poždavkům testu stabilita korby a jištění dítěte bederním pásem.
Dostala známku 5 :cry: .

taky tam psali:

• nezajištěné děti v autě umírají při nehodě 7× častěji než děti usazené v sedačce
  • náraz při rychlosti 15 km/h může být pro dítě nepřipoutané v sedačce smrtelný
  • jsou-li dospělá osoba a dítě připoutány jedním bezpečnostím pásem vozidla, bude dítě při nárazu rozdrceno tíhou těla osoby dospělé
:cry: :cry: :cry:

Jestli někdo zrovna kupujete sedačku, tak si ten test kupte, výsledky jsou zajímavé.
Ahoj M.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3790
21.7.06 14:43

Hmm… zajimave…
Muj nazor - dite do 12 let bych na predni sedadlo vedle ridice nikdy nepo:,–(ila, at uz sedi v sedacce nebo ne. Myslim si, ze bych se lip vyrovnala s pozvracenym autem, nez abych prisla o dite. Ale co clovek, to jiny nazor, ze?

Citace z webovych stranek BESIPU:

Důvody pro používání autosedaček

• při prudkém brzdění či nárazu je každá osoba ve vozidle vržena obrovskou silou vpřed • například u desetikilového dítěte při nárazu v rychlosti 50 km/h je tato síla velká, jakoby dítě vážilo 300kg! (vždy 30 krát více) • náraz při rychlosti 50 km/h bez dětské sedačky odpovídá pádu z výšky 10 m (3. poschodí budovy)? je to stejný hazard, jako ho nechat na parapetu otevřeného okna ve třetím patře • nutno poutat dítě i při jízdě v obci (cesta do školy, na nákup, do kina, …) • náraz v rychlosti 15 km/h bez dětské sedačky může být pro dítě již smrtelný • nejvíce dětí při nehodách umírá v autě (nikoliv jako chodci či cyklisté) • v roce 2004 - 15 mrtvých dětí v autě, 9 chodců, 0 cyklistů • nezajištěné děti v autě umírají při nehodě 7× častěji než děti zabezpečené v autosedačce • havárii často zabránit nemůžete, smrti Vašeho dítěte však ANO

Omyly • připoutáte malé dítě (menší 150 cm) standardním bezpečnostním pásem - pás jde přes krk - dítě se při nárazu uškrtí! • držíte dítě v náruči v autě - při nárazu ho nikdy neudržíte (i při nízké rychlosti 50 km/h a při váze dítěte 10 kg by maminka musela být schopna udržet 300 kg), naopak ho rozmačkáte tíhou svého těla • pokud připoutáte sebe a dítě jedním bezpečnostním pásem - při nárazu dítě rozdrtíte svoji tíhou

Pro koho jsou určeny sedačky
Sedačky jsou určeny pro děti menší než 150 cm. Vyšší dítě se poutá bezpečnostním pásem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
918
21.8.06 13:22

To já bych teda rozhodně radši poutala třetí dítě (starší tří let) vedle řidiče řádně do autosedačky, než ho vezla uprostřed připoutané jen dvoubodovým pásem bez sedačky. I když dle zákona je tedy možné obojí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
miacara
24.6.10 11:20

dekuju ze to konecne nekdo sem napsal protoze mam miminko a ta se mi vzdy vyvlikne s pasu autosedacky a uz sem byla zoufala protoze sni jezdim sama a vzadu na ni proste nevidim.

• Nahlásit
  • Citovat
71970
24.6.10 22:52

adys tak to já jsem zase sedačku vozila vpředu i v době kdy to zákon neumožňoval ale přijde mi bezpečnější mít dítě vpředu ve vajíčku, než vzadu nepřipoutané, protože je spousta aut, kde jsou tak krátké pásy, že tam vajíčko nejde…
A hlavně nevím, co se jeho 12 narozeninami změní? To už o něj člověk přijít může? Vím, že to hnusná poznámka… ale tak nějak mě napadla… protože ta hranice je dost irelevantní, proč zrovna 12 let, jen protože to bylo v minulém zákoně?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7145
25.6.10 08:03

tak koukám, že ty zákony stále moc lidí nezná, sedačky nejsou povinné do 12 let, ale sedačky jsou povinné do 150cm, nebo 36kg, už dávno neplatí věkový limit, a dítě v sedačce na předním sedadle může být od dob, kdy se sedačky v zákoně začaly objevovat,
a navíc ta citace zákona ze začátku této diskuse je také stará( první příspěvek v roce 2006), už neplatí vyjímky co byly, že může být více dětí než je míst v autě a pod.
každé dítě roste jinak, proto jsou limity váhové a výškové, kdy dítě dosáhne strukturou těla velikosti, pro které jsou již vhodné pásové systémy v autě, do té doby musí mít sedačku- proto těch 150cm a 36 kg

a zde je nový zákon, platný od 1.7.2010, ohledně přepravy osob a dětských autosedaček je to §6 : http://www.novapravidla.cz/…ov%c3%a9.pdf

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2590
25.6.10 23:35

Je dobře že je to podle velikosti protože syn kamarádky měl v osmi letech 150 cm a 42kg do žádný sedačky se nevešel.To zas náš synek v deseti 25 kg a 140 cm tak možná bude jezdit ještě v patnácti v sedačce.
ZUZAN

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
43
26.6.10 01:12
aprilmouse píše:Tak doufám, že vám to pomohlo, já jsem ráda, že to konečně někde srozumitelně napsali. Protože Jířa v autě prostě blije, má to po mně, já jsem tam prozvracela dětství.. a často s ním jezdím sama. Začnu ho teda vozit vepředu a bude klid :)

A kinedryl by nepomohl? :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama