Právnická otázka - vyloučení bytu na hypotéku ze SJM

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.08.19 14:39
Právnická otázka - vyloučení bytu na hypotéku ze SJM

Ahoj, chtěla bych se zeptat někoho kdo ví (s právním povědomím) na situaci, kdy se u nás schyluje k rozvodu, brzy jeden z nás (nejspíš já) podá návrh ohledně péče o děti před a po rozvodu manželství. Nyní žijeme i s dětmi (3 a 6let) v domu manžela, který je jeho a z prostředků od otce ho pořídil těsně před uzavřením manželství, tedy v rámci vyrovnání mám z domu při dalším vyrovnání nárok jen na to, co bylo uděláno, přiděláno, vybaveno po uzavření manželství, na samotný dům ani vyrovnání ovšem nikoliv. Řeším tedy bydlení - svoje a dětí. Jsem přes rok po návratu z mateřské v novém zaměstnání a mám plán a příjem na to, abych si vzala byt na hypotéku (vlastní úspory před manželstvím a nějaké penízky od rodičů dám 20% zbytek bude hypo). Než ale bude manželství rozvedeno, což nějakou dobu potvrvá (manžel chce děti do střídavky, já jsem proti - tedy určitě se nedohodneme a bude několik soudních stání v řádu měsíců), byl by případný byt poté i jeho? Napadlo mi tedy vyloučení bytu ze společného jmění manželů..? Nebo to jde vyřešit jinak? Předpokládám, že cokoliv se vylučuje ze společného jmění, musí být se souhlasem obou..? Což když mi bude chtít dělat naschvály nemusí souhlasit a jsem namydlená..Ještě mi napadlo, že by si vzal byt na sebe nějaký můj příbuzný, ale ségra už hypotéku má a rodiče, čerstvě v důchodu, pochybuji, že jim hypotéku dají a ani nevím, jestli to po nich chtít..díky za případné rady. Prosím o anonymitu, chodí sem dost známých a nechci to zatím zvěřejňovat.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
pikola
Generální žvanilka 22041 příspěvků 28.08.19 14:46

A není lepší než si hned brát hypoteku jit do podnajmu a resit to az po rozvodu?

Janli
Extra třída :D 10186 příspěvků 28.08.19 14:54

Můžeš si souhlasem banky vzít hypo na sebe a majiteli budou rodiče. Ale manžel bude mít při rozvodu nárok na polovinu zaplacených splátek z hypo. Nejrozumnějším řešením by bylo zůžení sjm. Myslím, že to lze sepsat u notáře.

Kokolina29
Kecalka 194 příspěvků 28.08.19 14:55

Je to riskantní, lepší počkat po nabytí právní moci rozhodnutí.

Janli
Extra třída :D 10186 příspěvků 28.08.19 14:56

Ale nejrozumnější řešení by bylo, co navrhuje @pikola . Už jen i z toho důvodu, že momentálně jsou nemovitosti na vrcholu a v řádu pár let se očekává pád cen nemovitostí. Pak i dost při nákupu ušetříš.

DalsiSycekObecny
Kecalka 291 příspěvků 28.08.19 14:59
@Janli píše:
Už jen i z toho důvodu, že momentálně jsou nemovitosti na vrcholu a v řádu pár let se očekává pád cen nemovitostí. Pak i dost při nákupu ušetříš.

Iluze, v nominalni hodnote se pad cen nemovitosti konat nebude.

DalsiSycekObecny
Kecalka 291 příspěvků 28.08.19 15:00
@pikola píše:
A není lepší než si hned brát hypoteku jit do podnajmu a resit to az po rozvodu?

Ano, to je nejlepsi reseni, resit hypoteku po rozvodu.

Lama Lama
Hvězda diskuse 54966 příspěvků 28.08.19 15:09

Existuje možnost soudního zrušení sjm i jednostranné. Ale opět je to soudně, tzn v řádech měsíců. A mělo by tedy smysl, pokud by se soudy o dítě táhly v řádu let. Navíc k tomu musí být vážný důvod, ne jen fakt, že rychle otrebuju koupit byt.

Zúžení nebo i zrušení SJM lze dosáhnout i jednostranně s pomocí rozhodnutí soudu. Dle ustanovení § 724 NOZ může soud na návrh manžela SJM zrušit nebo zúžit jeho rozsah v případě, že pro to existuje závažný důvod.

Závažným důvodem je dle téhož ustanovení NOZ vždy skutečnost,

že manželův věřitel požaduje zajištění své pohledávky v rozsahu přesahujícím hodnotu toho, co náleží výhradně tomuto manželu, že manžela lze považovat za marnotratného,
jakož i to, že manžel soustavně nebo opakovaně podstupuje nepřiměřená rizika.

Bábrdl
Generální žvanilka 24646 příspěvků 28.08.19 15:14
@Janli píše:
Ale nejrozumnější řešení by bylo, co navrhuje @pikola . Už jen i z toho důvodu, že momentálně jsou nemovitosti na vrcholu a v řádu pár let se očekává pád cen nemovitostí. Pak i dost při nákupu ušetříš.

V období posledních 15 let byly asi dva roky, kdy se „vyplatilo počkat“. Věřit na pokles je fakt iluze.

Saulus
Ukecaná baba ;) 2012 příspěvků 28.08.19 15:31

Nejjednodušší řešení je souhlas se stridavou péčí a nesporný rozvod. Usetris spoustu casu a peněz za konflikt, ktery hodlas rozpoutat. Zadna hypoteka nestoji za znicene vztahy s ohledem na deti..

Sporny rozvod tohoto typu muze, a pravdepodobne potrva, i dele nez rok.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.08.19 16:34

Díky za rady, pronájem je pro mě vyhozených x tisíc za něco co není moje, to je za rok přijít 160-200 tisíc, na pokles nevěřim. Doufam, že rok se to nepotáhne v případě 3 letého dítěte, kde pravděpodobně nenařídí psychologický posudek a rozhodne se na základě klasických stání.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.08.19 16:40

@Saulus určitě by to bylo nejjednodušší, ale střídavka pro mě nepřipadá v úvahu, vztahy už jsou zničené teď. Nevycházíme spolu a nejsme schopni se na 80% věcí shodnout, otec děti miluje, ale když to dopadne na rozšířený styk pro něj, bude to 3×víc času než jim věnuje teď.

pikola
Generální žvanilka 22041 příspěvků 28.08.19 16:48
@Anonymní píše:
Díky za rady, pronájem je pro mě vyhozených x tisíc za něco co není moje, to je za rok přijít 160-200 tisíc, na pokles nevěřim. Doufam, že rok se to nepotáhne v případě 3 letého dítěte, kde pravděpodobně nenařídí psychologický posudek a rozhodne se na základě klasických stání.

A ty už ten byt máš? Ono to není jako koupit ponožky, kde budeš bydlet do té doby než být najdeš a vše vyřídíš? Pak dáš stejně za právníka až se budeš soudit kdo kolik měl. :nevim: nevím kolik stojí byty u vás, ale ty máš odpracovaný rok a v rozvodí, žádné terno pro banku

Chytrak
Závislačka 3769 příspěvků 28.08.19 16:52

Anonym zakladatelka: cekat zde nejakou smysluplnou a validni pravnickou radu, je slusne receno naivni a zoufale. Tady ti muze nekdo max napsat svou zkusenost s rozvodem a delenim majetku, ktera tobe bude k nicemu. Takze pokud chces radu vezmi par tisicovek a domluv si schuzku s pravnikem, ktery ti rekne co delat at na tom neprodelas kalhoty. Dobra rada k nezaplaceni :kytka:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.08.19 17:07
@pikola píše:
A ty už ten byt máš? Ono to není jako koupit ponožky, kde budeš bydlet do té doby než být najdeš a vše vyřídíš? Pak dáš stejně za právníka až se budeš soudit kdo kolik měl. :nevim: nevím kolik stojí byty u vás, ale ty máš odpracovaný rok a v rozvodí, žádné terno pro banku

Nemám, už mám nějaké byty v hledáčku, koupě a vyřízení hypotéky pak počítam může být otázkou 2 měsíců, ale začnu s tím, až si budu jistá a budu mít právně posichrováno, že byt bude můj. Schůzka s právníkem je v nejbližší době v plánu, jen jsem se chtěla předtím nějak uklidnit, že to půjde. Už tak jsem nervózní z toho, co nás všechno čeká. Předpokládám, když mám smlouvu na neurčito, pracuju s přestávkou RD od roku 2009 a nadprůměrný příjem, předpokládám, že se získáním hypotéky by neměl být problém. To, že se budu rozvádět nějak snižuje moji bonitu? Myslela jsem, že rozhodující je výše příjmu, ne jestli jí dosahuju sama nebo ve dvou.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama