Právo družstva na zakázání přihlášení si trvalého bydliště

35
14.7.20 15:29

Právo družstva na zakázání přihlášení si trvalého bydliště

Dobrý den, toto téma tu již jednou bylo, ale jinak zformulované. Z důvodu zmatků z mé strany jsem s odpuštěním založila diskuzi znovu.

Dnes mi volala majitelka, že v bytě kde jsem se synem v podnájmu si musím zrušit trvalý pobyt. Prý je to rozhodnutí družstva pro všechny podnájemníky a ona prý rozhodně proti družstvu nepůjde.

Má družstvo taková práva? Proč trvalé bydliště tak moc vadí?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
221
14.7.20 15:33

1. Jste v pronájmu či podnájmu?
2. Je byt osobní vlastnictví nebo opravdu družstevní?

Jinak, pokud už máte trvalý pobyt zařízený (na základě (pod)nájemní smlouvy), tak nemáte striktně povinnost poslouchat v tomto majitelku, neboť podmínka trvalého bydliště (ta nájemní smlouva) patrně pořád platí, tudíž pokud vám chce majitelka rušit trvalý pobyt, musí si na magistrátu toto oběhat ona a stejně pravděpodobně nepochodí, protože nebude mít v ruce „ukončení nájemní smlouvy“ atp.

Znám to, věřte mi, jsem pronajímatelem bytu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29316
14.7.20 15:40

Vždyť je to téměř totéž a tam ti radili, ne?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35
14.7.20 15:45

Je to smlouva o podnájmu. Na smlouvě je věta Nájemce prohlašuje, že je na základě nájemní smlouvy s vlastníkem bytové jednotky ( dále jen,, Vlastník Bytu") oprávněn užívat bytovou jednotku. Nájemce prohlašuje, že je oprávněn na základě oznámení Vlastníku Bytu přenechat výše uvedený být do podnájmu.
Takže je to družstva nebo její?

vokishka radili, ale běhala jsem mezi plotnou, malým a telefonem. Takže jsem odpovídala mylně. A dostaly jsme se jiným směrem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1469
14.7.20 15:56

@ŠárkaVK Družstvo má právo odvolat souhlas s podnájmem tohoto bytu.

Určitě bych od členky družstva (a nájemkyně bytu), od které si byt pronajímáte, chtěla vidět zápis ze schůze, ve kterém je uvedeno, že v domě nesmí mít podnájemníci trvalý pobyt.

Pokud to tak doopravdy je, nedivím se, že nepůjde proti družstvu. Taky by mohla přijít o byt, družstvo by ji pak muselo vyplatit…ale to už je jiný příběh.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19912
14.7.20 16:06
@demian píše:
@ŠárkaVK Družstvo má právo odvolat souhlas s podnájmem tohoto bytu.

Určitě bych od členky družstva (a nájemkyně bytu), od které si byt pronajímáte, chtěla vidět zápis ze schůze, ve kterém je uvedeno, že v domě nesmí mít podnájemníci trvalý pobyt.

Pokud to tak doopravdy je, nedivím se, že nepůjde proti družstvu. Taky by mohla přijít o byt, družstvo by ji pak muselo vyplatit…ale to už je jiný příběh.

A i kdyby taková podmínka byla. Je to vůbec právně vymahatelné? Může si to družstvo do podmínek dát, resp.na základě toho odvolat souhlas s podnájmem?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1787
14.7.20 16:12

Pokud to má družstvo ve stanovách, tak to lze.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16475
14.7.20 16:13
@ŠárkaVK píše:
Je to smlouva o podnájmu. Na smlouvě je věta Nájemce prohlašuje, že je na základě nájemní smlouvy s vlastníkem bytové jednotky ( dále jen,, Vlastník Bytu") oprávněn užívat bytovou jednotku. Nájemce prohlašuje, že je oprávněn na základě oznámení Vlastníku Bytu přenechat výše uvedený být do podnájmu.
Takže je to družstva nebo její?
vokishka radili, ale běhala jsem mezi plotnou, malým a telefonem. Takže jsem odpovídala mylně. A dostaly jsme se jiným směrem.

Je to družstevní vlastnictví – čímž platí, co jsem Ti psala vedle.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35
14.7.20 16:18

Takže družstvo může rozhodnout o ukončení mého trvalého bydliště? I přesto, že minulý rok jsem dostala souhlas s trvalým bydlištěm?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16475
14.7.20 16:21
@ŠárkaVK píše:
Takže družstvo může rozhodnout o ukončení mého trvalého bydliště? I přesto, že minulý rok jsem dostala souhlas s trvalým bydlištěm?

Ne, to nemůže.

Ale může odvolat souhlas s pronájmem bytu a majitelka Ti tedy smlouvu už znovu neprodlouží.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
686
14.7.20 16:30

Hele ty porad resis muze/nemuze. Ale bude ti to k necemu? Pokud ti to majitelka rekla, jak rekla, chapala bych, ze mi jinak neprodlouzi smlouvu. Spis nez druzstvo bych resila docela podlej pristup majitelky, protoze pokud vim, trvaly bydliste si nejde jit dat jen tak z pleziru na urad, do toho zmena dokladu, vsude to hlasit. Na druzstvu si nic nevezmes a kdyz za tebou pronajimatelka nestoji, tak jakmile do toho zacnes ryt, poletis pristi rok tak jako tak, protoze ona bude chtit klid s druzstvem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35
14.7.20 16:43

@Villanelle Tak pokud najdu sebemenší zmínku o tom, že je tohle jednání protiprávní. Tak to si sakra teda vezmu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6535
14.7.20 16:56

Proč zakládáš novou diskuzi? :nevim: V té předchozí jsi tvrdila, že byt je v osobním vlastnictví :nevim: Teď to ale vypadá, že je přece jen družstevní. Vlastník bytu (družstvo) ti teď trvalý pobyt zrušit nemůže, ale pokud odvolá souhlas s pronájmem bytu, příští rok smlouva nebude prodloužena.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19912
14.7.20 17:03
@ŠárkaVK píše:
@Villanelle Tak pokud najdu sebemenší zmínku o tom, že je tohle jednání protiprávní. Tak to si sakra teda vezmu.

Tam bys musela dokázat, že družstvo tohle nesmí zakázat. A to je na dlouhé řešení právníka. Nedávno proběhl soud, který svj dovolil, že může omezit krátkodobé pronájmy kvůli Air bnb.

Otázka je, jestli ti to k něčemu bude, když tě majitelka s klidem vyhodí tak jako tak..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64330
14.7.20 17:08

@ŠárkaVK Vem to jako fakt.. Prostě na to družstvo má nárok, je nutné to vyřešit.. Nebo jít do pronájmu :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat