Právo na dítě aneb nezadané ženy a umělé oplodnění

26.4.17 15:50

Právo na dítě aneb nezadané ženy a umělé oplodnění

Zdravím dámy,
vkládám to sem spíš ze zajímavosti, článek vyšel dnes a anketa pod ním je dost nerozhodná…
http://zpravy.idnes.cz/…/domaci.aspx?…
V diskuzi mě hodně zaujal příspěvek: „Mimochodem, kdyby někdo chtěl jít až do extrému, tak se v rámci rovnoprávnosti dá položit i otázka, jestli také muži mají právo na to mít vlastní dítě… Neměl by to stát také řešit? Např. shánět mužům náhradní matky apod. (“jsem muž, ale ze zdravotních důvodů nejsem přitažlivý pro ženy, ale dítě mít mohu a chci, tak mám právo na anonymní matku pro své dítě…„)“
Co si o tom myslíte vy?
Edit.: Jen doplním, že nejsem žádný neochvějný zastánce jedné či druhé strany, pouze mě spíš zajímají názory druhých ;)

Příspěvek upraven 26.04.17 v 16:07

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Reakce:

1892
26.4.17 15:53

Mít oba rodiče je zájem dítěte a oprávněně chráněný zájem společnosti.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.4.17 15:55
@AlphaOmega píše:
Mít oba rodiče je zájem dítěte a oprávněně chráněný zájem společnosti.

Souhlasím

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
84

Mozna budu kamenovana ale souhlasim s citovanym prispevkem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2566

Já bych jim to dovolila, nicméně bylo by třeba nějak ošetřit, že ta žena má na dítě finanční podmínky, aby se pouze nevyráběly samoživitelky a pobíračky dávek. Je spousta žen, které dítě chtějí, dokázaly by ho zabezpečit a dobře vychovat a třeba nepotkaly ve vhodném věku správného partnera. A hledat někde náhodného oplodnitele je dost ponižující.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1892
26.4.17 15:58

Ještě dodám, že se to zřejmě navrhlo jen proto, že Babiš vlastní většinu klinik na umělé oplodnění. S nějakým právem to nemá co dělat, prostě chce víc klientů/peněz.

Příspěvek upraven 26.04.17 v 15:59

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.4.17 15:59

Zajímavé téma, ale pro společnost je podle mého nejzdravější, když se řídí tím, co je přírodní. A přírodní je, že žena má při početí partnera.
Na druhou stranu, vzhledem k demografické křivce, je společenským zájmem každé dítě, které se zodpovědnému člověku narodí…
Takže jako nárok mi to nepřijde, ale zároveň bych tomu nekladl překážky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.4.17 15:59

Myslim, ze je to fer.Dite by se melo narodit paru a ne ze matka chce a nema chlapa. Narok na dite opravdu neexistuje-nekoho limituje vek, jineho neplodnost atd, to ze by zenska chtěla by nemelo znamenat, ze ji ma společnost (lekar) vyhovět.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.4.17 16:00

Me desi uz samotna formulace „narok na dite“. Dite neni pes.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19068
26.4.17 16:04

Nic jako právo na dítě neexistuje.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Doe_Jane
26.4.17 16:04

Už tak se kšeftuje s vajíčkem a spermií tak, že mi je na zvracení… já myslím, že dítě má mít oba rodiče, tohle se mi nelíbí

• Nahlásit
  • Citovat
19068
26.4.17 16:06

Ale umělé oplodnění samotných žen mi nevadí, stejně tak mi nevadí adopce jednotlivci a ani adopce homosexuálními páry…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.4.17 16:08

Pokud by si to cele hradila sama a doložila úspory v nějaké stanovené míře, tak směle do toho.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.4.17 16:11

Nárok na dítě samozřejmě neexistuje. Existují jen různé možnosti, jak to dítě mít, a pak různé formy legální úpravy těch možností.

Já obecně nesouhlasím s anonymním dárcovstvím genetického materiálu. Ale pokud se tady argumentuje „nejlepším zájmem společnosti“, tak nejlepším zájmem naší společnosti momentálně rozhodně je, aby se rodily děti a rodilo se jich co nejvíce. Umělé oplodnění je běžně využíváno páry a žádný obecný etický problém s ním naše společnost nemá, teoreticky nevidím důvod, proč by se nemělo umožnit (zdůrazňuji: umožnit, legálně upravit, ne ordinovat nebo z něj udělat právně vymahatelnou službu, „nárok“) i single ženám. Se zájmem dítěte je to taky taková filosofická otázka: narodit se pouze jednomu rodiči, nebo se nenarodit vůbec? Být, či nebýt?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Doe_Jane
26.4.17 16:11
@Tichošlápek píše:
Pokud by si to cele hradila sama a doložila úspory v nějaké stanovené míře, tak směle do toho.

stejně by pak pobírala rodičák a další dávky pro samoživitelku

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama