Právo na mateřskou na mimi narozené v zahraničí

13.7.13 16:04

Pravo na materskou na mimi narozene v zahranici

Ahoj holky!

Mela bych jeden dotaz. Nevite zda li mam pravo na materskou/ci neco jineho na mimco v zahranici? Manzel je chorvat, ja Ceska zijici s nim v Chorvatsku. Maly je take chorvat ale budu ted zadat i o ceske obcanstvi pro nej (bude mu rok). Od znamych jsem slysela ze mam pravo i na ceskou materskou (pracuji tady, zdravotni plati zamestnavatel tady - ale maximalni delka materske je jeden rok ktera mi za chvilku konci) tak mi to prijde jako jedna baba povidala…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

11133
13.7.13 16:08

@Undercover Angel
Uz by se te tykal rodicak, ne materska. Na rodicak mas pravo, I kdyz jsi v CR neodvadela nic, ale podminkou tam je pobyt v CR.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13.7.13 16:14

@Ali-Ali
Diky za odpoved! Mam tu prechodny pobyt - trvaly mam v cechach (tady mam zazadano o trvaly ale je to dost zdlouhave, tak nevim)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11133
13.7.13 16:18

@Undercover Angel
tam je mysleno fakticky pobyt. ja mam taky trvaly porad v CR. ale pry chteji dukaz, ze fakt v CR zijes - ceskeho pediatra, placene SIPO atd.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2002
13.7.13 16:23

@Undercover Angel Chorvatsko uz vstoupilo do Eu takze na cesky rodicak narok nemas, mne ho taky sebrali a oduvodnili mi to tim, ze kdyz ziju v zahranici (i kdyz mam v CR porad trvaly pobyt, deti taktez i obe maji ceske obcanstvi) a zeme ve ktere ziju je v EU tak si mam zazadat o rodicak tam, ze z Cr neuvidim ani korunu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2659
13.7.13 16:32

@Undercover Angel Pokud v ČR nežiješ, tak na rodičák nárok nemáš. Je několik parametrů, které bys musela splňovat, např. dítě musí mít lékaře v ČR. Trvalý pobyt nestačí, ten tu můžeš mít i když se tu nevyskytuješ.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
julka2
13.7.13 16:38

Uplne souhlasim. Na prvni dcerku, ktera se narodila v srpnu 2007 jsem prvni rok dostavala rodicak v Nemecku. Tady se vyplaci rodicak pouze rok. Na dalsi dva roky jsem mela pravo v CR. Coz taky klaplo, rodicak me byl vyplacen. Ale tusim, ze v kvetnu 2010 vesel ten novy zakon, podle ktereho je dulezite misto pobytu. Ne trvaly pobyt. TAky trvaly pobyt mam v CR, vsechny deti maji i ceske obcanstvi, ktere jsem dodatecne zarizovala. Ale uz je to k nicemu.

• Nahlásit
  • Citovat
31
13.7.13 16:47

Ahojka, na materskou i rodicak pravo mas v Chorvatsku, narok ti v CR uznany nebude. Dulezite je, kde zijete, kde odvadite dane. Chorvatsko je v EU, musis zadat v Chorvatsku…i za cenu toho, ze tam dane davky treba neexistuji. Tady je to hezky napsane : http://aperio.cz/poradna/2885

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1533
13.7.13 17:06

Jestli se to opet nezmenilo, tak v roce 2010 pokud otec ditete nebyl cech ( mozna i cizinec) pracujici v cr tak narok nebyl. Ja ceska muj muz francouz pracujici v uk = zadne pridavky. Kamarka ceska zijici na slovensku se slovakem na tom byla stejne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama