Přebírá chování po bráchovi

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Dofi
Povídálka 46 příspěvků 16.10.14 13:28
Přebírá chování po bráchovi

Dobrý den, vím, že to, na co se chci zeptat, je asi nevyhnutelné, ale zajímalo by mě, jak je to u vás nebo od maminek už starších dětí - jak se to u nich vyvrbilo. Máme kluka 3 a čtvrt roku a holčičku rok a půl. Syn byl od malinka náročnější, vzteklejší atd., holčička úplný opak - klidná a hodná. Poslední dobou ale neskutečná změna - berunka zlobí, kvůli všemu se vzteká…samozřejmě to patří k věku - to vím. Ale: začíná být s bráchou jak přes kopírák - naprosto stejné projevy vztekání, u toho stejná gesta, dokonce i stejné průpovídky!!! (na svůj věk už hodně dobře mluví, takže se po něm naučí cokoli!!). A co mě nejvíc mrzí - začala nás - dle jeho vzoru - plácat, když se zlobí. On teda většinou jen šermuje rukama a naznačuje, ale výjimečně i plácne..ani u něj jsem ještě nepřišla na to, jak to řešit. Vracet mu to nechci, no tak ho vždycky pošlu do jiné místnosti, a´t přijde, až se uklidní, a většinou pak přijde jak beránek…ale jak to řešit u rok a půl starého dítěte? Pleskat ji za to nechci, zavírat vedle - to mi přijde, že by ještě nepobrala..no tak - jak tu bylo mnohokrát psáno - chytám ruce a opakuju, že se to nedělá..ale štve mě to a kolikrát mám hooodně co dělat, abych se po nich neohnala…ona teda jak má takový „hodnější“ základ :-) tak pak třeba přijde a dává mi pusinky…tak snad to nějak přejde…ale zajímalo by mě celkově, jak velký vliv myslíte, že bude mít na její osobnost starší sourozenec…já chci aby zůstala hodnááááááááá :-)

Reakce:
Samamama
Kelišová 5483 příspěvků 16.10.14 13:42

Starší sourozenec má určitě vliv na mladšího velký a dlouhodobý, pozitivní na tom je ale to, že to většinou platí i na ten dobrý vliv. Takže náš mladší syn se sice úplně stejně (nebo i víc) vzteká jako ten starší, opakuje po něm kdejakou kravinu, ale zas ho ten starší táhne v jiných věcech dopředu, takže třeba jí sám od nějakých 13-14 měsíců, kdežto starší si i ve 4 letech drze řekne o krmení :mrgreen:. Trochu nevýhoda je i to, že díky staršímu mladší celkem přeskočil hračky úměrné jeho věku a hraje si s tím, co brácha. A jako bonus ještě i starší s oblibou napodobuje chování mladšího, takže všelijak šišlá a dělá kraviny, zčásti proto, aby na sebe strhl pozornost, zčásti proto, že má pocit, že když dělá něco zakázaného s mladším bráchou, tak mu to projde, protože mladší to ještě nechápe a přeci nebudu nadávat jen jemu :mrgreen:.

Dofi
Povídálka 46 příspěvků 16.10.14 13:58

No přesněěěěěěě!!! :-) :-) :-) tys to tak výstižně napsala, že se musím smát! S tím pozitivním vlivem máš naprostou pravdu - ať už to u nás je s jídlem, fyzickou zdatností nebo s tím mluvením a pod. Třeba mluví už dcera normálně ve větách a zopakuje téměř všechno, což mi na ten věk přijde super - když srovnám s bráchou.

A jestli by vás někoho napadla nějaká rada, jak účinně bojovat s tím plácáním - ať už u staršího nebo u mladší - budu ráda!!!

Alex Adrian
Závislačka 2586 příspěvků 16.10.14 14:06

U nás hodně podobné :lol: S jídlem a mluvením je mladší o hodně dopředu, než byl starší v jeho věku. Máme dva kluky (5,5 a skoro 2roky) jen tedy starší se chová dost často jako ten mladší, občas si připadám, že mám doma 2× uječený batole a ne jednoho předškoláka :roll: Vysvětluju každý den a stejně za chvíli zase oba na stejný vlně :cert:
S plácáním prostě vysvětlovat, až ho to přestane bavit. Je to na palici, ale nic jinýho asi nezbyde…

Caitlyn
Kelišová 5809 příspěvků 16.10.14 14:07

@Dofi
S tím, že se to nedĕlá, plácnout po rukách? Proč ne?

Zuzz
Zasloužilá kecalka 594 příspěvků 16.10.14 14:16
@zvědavá borůvka píše:
@Dofi
S tím, že se to nedĕlá, plácnout po rukách? Proč ne?

Máma/táta může plácat a dítě ne? To postrádá logiku, ne? Souhlasím s tím, že za plácání neplácat. Když už chce plácnout, ruce chytnout nebo odvézt pozornost jinam, to u mladší určitě půjde…
Naše mladší zase kousala, ale jen staršího bráchu. Už s tím přestala a kousat ji nikdo nemusel :-)

Dofi
Povídálka 46 příspěvků 16.10.14 14:21

Když já nevím…jako já nejsem nějaký zarytý odpůrce toho - lísknout třeba jednu přes zadek, když už něco starší hodně přehání! ale zrovna tohle…on proti mě šermuje rukama, když už fakt neví kudy kam - jak už jinak dát najevo vztek…i jsem asi jednou zkusila mu to vrátit, ale efekt absolutně žádný a spíš ho to ještě víc rozběsnilo…v tomhle případě to na něj vůbec neplatí. No a malá mi zas přijde hrozně malá na to, abych ji nějak fyzicky trestala…

Dofi
Povídálka 46 příspěvků 16.10.14 14:24

Zuzz: já taky doufám, že to snad nějak odezní…starší to plácací období měl, pak to na chvíli přešlo a pak se to zas vrátilo…tak čekám, že to snad jednou přejde definitivně!!! teda moc doufám :-) a odvést pozornost u mladší moc nejde, protože jak je v tom „záchvatu“, tak s ní není pořízení.. pomáhá jedině někam položit a počkat, až se vyvzteká! tak pokládám a čekám…a čekám.. :-)

Alex Adrian
Závislačka 2586 příspěvků 16.10.14 14:31

@Dofi Staršímu když byl rok a kousek, tak taky začal plácat, zkoušel to teda jen na mě a to stačilo pokaždé když se na to chystal ho vzít pevně za ramena, aby se mu to nepodařilo a opakovat, že se to nedělá. Po pár týdnech ho to přešlo.
Mladší to na mě ještě nezkusil, zato občas plácne/kopne do bráchy, takže taky vysvětluju.
U nás taky občas straší dostane přes zadek, když něco přežene, ale většinou stačí domluva. Mladší dostal poprvé na zadek nedávno, když mi vletěl do silnice, auto zabrzdilo par metru před ním, takže to poprvé dostal. Jinak se snažím taky spíš vysvětlovat. Óóó moje nervy :lol:

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?

Těžko obhájíte, že se make-up hodí jen pro dospělé, když v hračkářstvích... číst dále >

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako... číst dále >

Články z Expres.cz

Bývalý Terezin právník Zafar: Udělala chybu, že mě vyhodila. Já bych ji osvobodil!

Úsměv vystřídal pláč. Češka Tereza Hlůšková (22) za pašování heroinu... číst dále >

Česká novinářka Engelová: Pro Terezu je trest výhra, na odvolání bude čekat roky

Téměř devět let v pákistánském vězená si bude muset odsedět Češka Tereza... číst dále >