Přebírá dítě dluhy za otce?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
27.1.13 12:58

Přebírá dítě dluhy za otce?

Ahojte, zajímalo by mě, jestli jste někdo už neměl s tímto nějakou zkušenost. Dcerce jsou 3,5 roky, s otcem už nejsme 2 roky. Mám ji ve své péči již přes soud. S malou se stýká. Rozchod byl kvůli jeho dluhům a lžím. Jezdí jako řidič LKW v zahraničí, což znamená, že se může kdykoli a cokoli přihodit. Ptala jsem se jej, jeslti si ty dluhy splácí, odpověděl že něco i dává. Z důvodu jeho lhaní už předtím mu prostě nevěřím. Myslíte si, že se řeší pak situace i u nás způsobem, že se dluhy převedou na dceru? A vlastně to budu muset platit já? Dodávám, že jsme nebyli manželé. Děkuji moc za odpovědi.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
27.1.13 13:00

Tak pokud přijmeš ty jako matka dědictví za dítě…tak dědic dluhy musí zaplatit…pokud dědicví odmítneš, tak nic platit nemusíš :))

• Citovat
  • Nahlásit
3234
27.1.13 13:01

Dcera by po případně smrti zdědila po otci vše, tady jak majetek, tak i dluhy. Dědictví může odmítnou, ale opět - pouze celé, nejde říct, tak majetek si nechám a dluhy nechci.

Příspěvek upraven 27.01.13 v 13:02

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
becky87
27.1.13 13:01

Taky by me to zajimalo :think: a trosku se vtirnu s dotazem, prebira dluh i dite, pokud je jeho otec zbaven veskerych prav na dite?

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
27.1.13 13:03
@blorchi píše:
Taky by me to zajimalo :think: a trosku se vtirnu s dotazem, prebira dluh i dite, pokud je jeho otec zbaven veskerych prav na dite?

ne nebude dědit 8)

• Citovat
  • Nahlásit
4093
@Anonymní píše:
Tak pokud přijmeš ty jako matka dědictví za dítě…tak dědic dluhy musí zaplatit…pokud dědicví odmítneš, tak nic platit nemusíš :))

Přesně tak… ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6838

Tím „kdykoliv cokoli přihodit“ myslíš, jestli by v dědictví přešly dluhy na dceru?
Pokud je dotaz míněn takto, pak ty jako jení zákonný zástupce můžeš buď celé dědictví přijmout tzn. aktiva i pasiva (majetek i dluhy) nebo vše odmítnout, nemusíš platit dluhy, ale taky by dcera nic nedostala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.1.13 13:16

Právě že otec žádný majetek nemá, o vše přišel a nevím jeslti exekucí nebo důvodem, který mi říkal. Takže dcera vlastně zdědit ani nemá co. Tím se to vyřešilo…ale spíš by mě zajímalo, když si nechal uzavřít pojištění v SRN, že pokud by zahynul „pracovně“, tak ta částka má být převedena na nás obě. To se bude brát taky jako v uvozovkách „dědictví“ i když to vlastně zděděné nebude?

• Citovat
  • Nahlásit
18308
27.1.13 13:20
@Anonymní píše:
Právě že otec žádný majetek nemá, o vše přišel a nevím jeslti exekucí nebo důvodem, který mi říkal. Takže dcera vlastně zdědit ani nemá co. Tím se to vyřešilo…ale spíš by mě zajímalo, když si nechal uzavřít pojištění v SRN, že pokud by zahynul „pracovně“, tak ta částka má být převedena na nás obě. To se bude brát taky jako v uvozovkách „dědictví“ i když to vlastně zděděné nebude?

Pojistné plnění obmyšlené osobě (osobám) je součástí aktiv dědictví.
Edit: jako takové by mělo být součástí pzůstalostního řízení. No, mělo by být… :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1262
27.1.13 13:31

Dluhy by přebrala v případě, že by si vzala jeho dědictví po smrti. Může se ho vzdát normálně a tam nemá nárok potom ani na jeho dědictví (byt, auto, spoření) co po něm zůstalo, ale ani zároveň na jeho dluhy. Zkrátka na nic..ale zároveň nic nebude splácet za něj.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2
27.1.13 14:26

Dluhy se sice dědí, ale jenom do výše nabytého dědictví. Takže v případě, že otec žádný majetek nemá, Vy nebo Vaše dcera po něm nic platit nebudete muset. Kdyby majetek měl, jeho dluhy (nebo jejich část, podle výše dědictví/dluhů) by se uhradila právě z toho dědictví, které po něm zůstalo. :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
482
27.1.13 15:07

Dědictví se odmítne…ale záleží jestli nemáš někde uvedené svoje jméno, když si bral nějakou půjčku apod..to by potom šlo na tebe…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3481
27.1.13 15:17
@Anonymní píše:

Já si myslím, že pojistka je něco jiného, než děditství. Životní pojištění by nemělo spadat do dědického řízení… Aspoň tak nás to učili, když jsem pracovala v bance a životní pojištění jsme uzavírali…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18308
27.1.13 16:58

@Salvaje Pojistné plnění je movitým majetkem (peníze). Záleží ovšem na formulaci smlouvy, výlukách atd. Je potřeba explicitně dovodit, komu náleží tento movitý majetek v okamžiku úmrtí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3481
27.1.13 17:06

@Jura007 Movitý majetek, ale ne zemřelého, nýbrž obmyšlených osob. Opravdu jsme se učili, že pojistné plnění nespadá do dědického řízení. Navíc si může obmyšlenou osobu zvolit jakoukoli, i tu, která jako dědic v žádném případě být nemůže… :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat