Reklama

Přechod a následně zánik pracovního místa při RD

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.08.18 23:57
Přechod a následně zánik pracovního místa při RD

Ahoj holky,

zkouším štěstí, zda některá nemáte zkušenost nebo třeba povědomí o situaci, která u mě vznikla. Jsem připravená se případně i obrátit na právníka, ale momentálně mi celá věc nijak nehoří, tak zkouším zatím štěstí tady… Je to komplikované, takže snad to zmastím trošku přehledně…

V březnu 2014 jsem nastoupila na mateřskou a následně rodičovskou dovolenou s prvním dítětem. Pracovní poměr u zaměstnavatele byl uzavřen na dobu neurčitou, rodičovská dovolená byla plánovaná do května 2017. V červenci 2016 jsem však navázala další mateřskou dovolenou (druhé dítě se narodilo 13.8.2016). Před skončením mateřské dovolené mi přišel od zaměstnavatele dopis, že k 1.1.2017 dojde k začlenění oddělení, které jsem před nástupem na mateřskou vedla, pod jiného zaměstnavatele, čímž tedy dojde k přechodu práv a povinností z pracovně-právního vztahu pod tohoto zaměstnavatele. Na přelomu roku 2016 a 2017 ještě proběhla mezi mnou a oběma zaměstnavateli telefonická komunikace s ohledem na proplacení řádné dovolené, na kterou mi za rok 2016 vznikl nárok. Jinak už se mnou dále nikdo nekomunikoval, nový zaměstnavatel přechod mého pracovního místa nijak neřešil.

V lednu 2017 jsem tedy požádala o čerpání rodičovské dovolené již nového zaměstnavatele (doporučeným dopisem s dodejkou) s tím, že tentokrát jsem z osobních důvodů požadovala RD pouze 2letou, a to do 31.8.2018. Za­městnavatel na mou žádost nijak nereagoval, v podstatě to byl vůbec poslední kontakt až do letošního léta.

Rodinná situace se u nás změnila a letos v červenci jsem se rozhodla zaměstnavatele požádat o prodloužení rodičovské dovolené do 31.7.2019 (dle § 196 zák. práce). Zaměstnavatel mi odpověděl, že mé žádosti nemůže vyhovět, protože moje původní pracovní místo s účinností od 1.7.2017 z or­ganizačních důvodů zaniklo. Můj nástup do zaměstnání očekávají až po dovršení 3 let věku dítěte, tedy 14.8.2019. Dále mi pak v dopise oznamuje, že další pracovně-právní vztahy budou projednány a řešeny až při mém nástupu do zaměstnání po rodičovské dovolené.

V tuto chvíli pro mě odpověď současného zaměstnavatele v podstatě nic neznamená - chtěla jsem RD prodloužit o rok, to se povedlo, vlastně mi dali k dobru ještě 2 týdny. Ale mé dotazy jsou následující:
1. Na základě čeho požaduje zaměstnavatel můj návrat přesně k tomu 14.8.2019, resp. opravňuje ho k tomu ten zánik mého místa? Dle toho dopisu to působí, že moji původně 2letou RD vůbec neakceptovali.
2. Nedostala jsem o zániku mého pracovního místa žádné vyrozumění - je to standardní a zákonný postup?
3. Můžu po zaměstnavateli požadovat, aby mi sdělil ještě před ukončením RD, co tedy se mnou zamýšlí?

Pro přehlednost jen zrekapituluji klíčové momenty:

• 13.8.2016 - narození dítěte,
  • 1.1.2017 - přechod práv a povinností z pracovně-právního vztahu pod nového zaměstnavatele,
  • leden 2017 - žádost o čerpání RD do 31.8.2018 (bez odpovědi),
  • 1.7.2017 - zánik mého pracovního místa (bez oznámení ze strany zaměstnavatele),
  • červenec 2018 - žádost o prodloužení RD do 31.7.2019 - nevyhověno, resp. oznámeno, že návrat očekávají přesně 14.8.2019.

Budu zcela upřímná - po celou dobu rodičovství pracuji na DPP pro různé zaměstnavatele, předpokládám, že najít si nové zaměstnání nebude problém. Ale tak nějak se nemůžu ztotožnit s tím, že pokud bych spoléhala na návrat do původního zaměstnání, asi bych se pak nestačila divit. :nevim: Další věc - jde mi o to, že pokud bych jako ovce čekala do toho příštího srpna a pak se dozvěděla, že pro mě práci nemají, mám nárok aspoň na odstupné. Pokud si najdu zaměstnání sama dřív, tak oni budou vysmátí, jak se mnou vydrbali. Jo, zvažuji i souběh 2 zaměstnání, vím, že je to možné, ale riskuji, že mě původní zaměstnavatel přeci jen na nějaké místo zařadí a já budu rázem sedět zadkem na 2 židlích. No, prostě prekérka… :roll:

Nejsem vyčůránek, případné odstupné mě nespasí, ale jde mi tak nějak o princip. Zaměstnavatel rok a půl nekomunikuje, a pak rázem zjistím, že moje místo zaniklo, s mým návratem po 2 rokách RD se vůbec nepočítá, hezky 3 ročky, no a pak třeba výpověď, ale aby to bylo napínavé, tak to mi oznámí až po skončení RD. :zed: Otevřené a rovné jednání si představuji tak nějak jinak.

Anonym - v mém oboru mě zná dost lidí, netuším, kdo všechno tu chodí…

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

kačka121
Závislačka 3245 příspěvků 21.08.18 06:55

Tak on ti napsal ze mas nastoupit v srpnu a to do terminu ktery ti musi drzet ze zakona kdyz to datum nenastoupis on uz te prijmout nemusi. ze zakona se mas do prace hlasit pul roku predem kde se domluvite co a jak bude. ja bych to ted nehrotila proste pul rok predem zavolam ( pak i pisemne ) ze toho a toho mam mit nastup a chces vedet co a jak. myslim ze ti na ferovku reknou jestli te chteji ci ne a jak budete pripadne pokracovat

Bubla_Bučková
Závislačka 3096 příspěvků 21.08.18 07:06

hele nezlob se na mě… dítě se narodilo 13.8.2016 a ty se opravdu rozčiluješ a potřebuješ vysvětlení, proč je návrat 14.8. 2019 ????? :zed: :mrgreen: Vyhodit samozřejmě s odstupným tě můžou i teď, ale nedělá se to :roll: Být tebou… v dubnu 2019 OSOBNĚ navštívím personální oddělení, třeba se najde něco na jiném úseku, jestli tam máš dobré jméno. Pokud ne, 15.8. čekej výpověď pro nadbytečnost se všemi lhůtami a odstupnym a můžeš už začít shánět novou práci včas.

kacakaca
Ukecaná baba ;) 2468 příspěvků 21.08.18 07:09

Ja si domluvila schuzku s sefy 4 mesice pred nastupem do prace a podminky navratu si vyjednala. Kdyby mi nevyhovovaly, mela bych cas dat vypoved. Tvoji zadost o 2letou RD asi nezaregistrovali, standardne je nastup zpet den po tretich narozeninach ditete, tedy 14.8.2019. Trvala bych na schuzce predem a vse tam pobrala.

Uživatel je onlineeumedon
Extra třída :D 13276 příspěvků 21.08.18 07:43
@Anonymní píše:
Ahoj holky, … letos v červenci jsem se rozhodla zaměstnavatele požádat o prodloužení rodičovské dovolené do 31.7.2019 (dle § 196 zák. práce). Zaměstnavatel mi odpověděl, že mé žádosti nemůže vyhovět, protože moje původní pracovní místo s účinností od 1.7.2017 z or­ganizačních důvodů zaniklo. Můj nástup do zaměstnání očekávají až po dovršení 3 let věku dítěte, tedy 14.8.2019. Dále mi pak v dopise oznamuje, že další pracovně-právní vztahy budou projednány a řešeny až při mém nástupu do zaměstnání po rodičovské dovolené.
To přece nedává moc smysl:
  • Požádala jsi o prodloužení rodičovské dovolené do 31.7.2019.
  • Tvůj zaměstnavatel ti odepsal, že ti nemůže vyhovět (čili - že ti nemůže prodloužit RD do 31.7.2019?)
  • Ale že tvůj návrat očekává 14.8.2019. Tedy - o 13 dní později, než jsi žádala.

Ta jeho odpověď je nějaká zmatečná.

Zaprvé, zaměstnavatel nemá žádnou možnost rodiči nevyhovět, když požádá o rodičovskou dovolenou (nebo její prodloužení), pokud má nárok na RD.

Zadruhé - to že tvůj nástup očekává o 13 dní později, než jsi žádala, znamená co? Těch 13 dnů jsou podle mne překážky na straně zaměstnavatele, neboť rodičovská dovolená to není. Rodičovskou dovolenou máš do 31.7.2019, protože do té doby jsi o ni žádala.

Pokud tedy znova nepožádáš o rodičovskou dovolenou o 14 dní delší, tak do 31.7.2019 máš rodičovskou dovolenou. Ani o den kratší a ani o den delší.

A od 1.8.2019 do 13.8.2019 jsi na překážkách na straně zaměstnavatele a zaměstnavatel ti to dal písemně. Překážky na straně zaměstnavatele ti musí zaměstnavatel proplatit.

Příspěvek upraven 21.08.18 v 07:45

Extra třída :D 13276 příspěvků 21.08.18 07:44
@kačka121 píše:
Tak on ti napsal ze mas nastoupit v srpnu a to do terminu ktery ti musi drzet ze zakona kdyz to datum nenastoupis on uz te prijmout nemusi. ze zakona se mas do prace hlasit pul roku predem kde se domluvite co a jak bude. ja bych to ted nehrotila proste pul rok predem zavolam ( pak i pisemne ) ze toho a toho mam mit nastup a chces vedet co a jak. myslim ze ti na ferovku reknou jestli te chteji ci ne a jak budete pripadne pokracovat

Vážně? Kde je to v zákoně napsáno?

Lendeš
Kelišová 5154 příspěvků 21.08.18 07:52

Zaměstnavatel nemá právo nařídit ti delší rodičovskou dovolenou než o jakou požádáš. Takže pokud máš doklad o tom, dokdy jsi žádala, tak ti prostě delší nenařídí. Pokud doklad nemáš, tak může zaměstnavatel tvrdit, žes datum návratu neuvedla a tím by se mělo za to, žes využila maximální délky rodičovské dovolené, což je do 3 let dítěte, což by znamenalo ten návrat 14. 8. 2019.

Jinak pokud zaniklo během tvé RD místo a stala ses tím pádem třeba nadbytečnou, tak zaměstnavatel ti z tohoto důvodu nemůže dát výpověď dřív než po tvém návratu. A žádnou povinnost informovat tě o tom během RD nemá, ono za ten rok se zase může pak situace změnit. Obrátila bych se na zaměstnavatele pár měsíců před plánovaným návratem, abyste situaci řešili. Pokud místo mít nebude, nenech se natlačit do nevýhodné dohody. Při výpovědi pro nadbytečnost ti náleží tříměsíční odstupné + plat po dobu než doběhne výpovědní doba (resp. náhrada mzdy pro překážky na straně zaměstnavatele, když pro tebe nemá práci dle prac. smlouvy), to máš dohromady celkem nějakých 5 a půl platů (při návratu v půlce srpna).

Extra třída :D 13276 příspěvků 21.08.18 08:05

Zakladatelko, pravdu má @Lendeš. Požádala jsi o rodičovskou dovolenou do 31.7.2019 (což je před 3. narozeninami dítěte, takže máš na RD nárok, pokud o ni požádáš).

• Zaměstnavatel nemá žádnou možnost ti nevyhovět, když požádáš o RD, na kterou máš nárok.
  • Zaměstnavatel nemá žádnou možnost nařídit ti RD, o kterou jsi nepožádala.

Tudíž máš RD do 31.7.2019.

To období od 1.8.2019 do 13.8.2019 si ještě se zaměstnavatelem vyjasni - a určitě s písemným výsledkem, ale kdybys to pochopila jako překážky na straně zaměstnavatele, tak ti nemůže nikdo nic vytknout. Podle mne ti dal písemně, že tvému nástupu 1.8.2019 brání překážky na jeho straně, a to až do 13.8.2019. Ale rok předem? Dost jeho problém …

Být tebou, sháním si nové místo, ale měla by to být výpověď z jeho strany s výpovědní dobou a odstupným, jak píše @Lendeš. Ostatní kecají a vaří z vody.

Anebo dohoda, ale dohoda by měla být výhodná pro obě strany. Tedy pro tebe s odstupným a dohoda bude pro tebe výhodná tehdy, když už budeš mít jiné místo, kam budeš potřebovat nastoupit.

Extra třída :D 13276 příspěvků 21.08.18 08:42

Zakladatelko, není náhodou tvůj nový zaměstnavatel insolvenčním dlužníkem? lustrovala jsi insolvenční rejstřík na jeho IČ?

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.08.18 10:22

@Lendeš @eumedon Holky, díky, tak nějak jsem sázela na to, že se ozvete vy dvě. :oops: :lol: Přesně jste pochopily, oč běží. Že nejde o nějaké rozčilování skrz 14 dnů sem a 14 dnů tam, ale spíš o to jednání zaměstnavatele jako takové. Přesně jak píšete - ten dopis mi vůbec nedává smysl. Neřešila bych to, ale čuju prostě cosi nerovného.

Zaměstnavatel v insolvenci určitě není, je to příspěvkovka města. Jde tam spíš o to, že moje místo bylo na oddělení, které se tzv. „vystavělo“ z dotací EU, pak se zjistilo, že je třeba dál to financovat z vlastní kasy (kdo by to čekal, že), takže se porušilo všechno možné, dokonce původní zaměstnavatel zaplatil i sankce za porušení grantových podmínek. A celé oddělení o víc jak 20 zaměstnancích se přehodilo na tu příspěvkovku, ať se teď starají oni. Teď se už skoro rok řeší, co dál, ubírají se zaměstnanci, celá sekce v podstatě ani nemá vedení. No, je to složité.

Mně prostě přijde, že z principu chtějí dělat problémy. Jsem právě rozhodnutá domluvit si tam někdy příští rok na jaře schůzku, abych tak nějak naťukla, co dál. A šlo mi o to, jestli jsou či nejsou povinní mi ty informace poskytnout. Nejsou, o.k. Nechci si fandit, ale tou dobou už je pro mě i reálné, že budu pracovat někde jinde, a to oni se určitě dozví. Takže to jednání bude hóóódně zajímavé. :roll:

Ještě pro upřesnění ostatním - být to normálně komunikující zaměstnavatel, tak bych si prostě našla jinou práci, za ním na férovku došla a ukončila pracovní poměr dohodou. Ať mám klid. Ale v téhle situaci, kdy oni vyčůraně rok a půl přemýšlí, jak se zbavit svých závazků vůči zaměstnancům, do toho nepůjdu a fakt si počkám na to odstupné. Taky vyčůraně. ;)

Extra třída :D 13276 příspěvků 21.08.18 11:32
@Anonymní píše:
@Lendeš @eumedon Holky, díky, tak nějak jsem sázela na to, že se ozvete vy dvě. :oops: :lol:

Nejsem holka, ale chlap.

Přesně jste pochopily, oč běží. Že nejde o nějaké rozčilování skrz 14 dnů sem a 14 dnů tam, ale spíš o to jednání zaměstnavatele jako takové. Přesně jak píšete - ten dopis mi vůbec nedává smysl. Neřešila bych to, ale čuju prostě cosi nerovného.

Zaměstnavatel v insolvenci určitě není, je to příspěvkovka města. Jde tam spíš o to, že moje místo bylo na oddělení, které se tzv. „vystavělo“ z dotací EU, pak se zjistilo, že je třeba dál to financovat z vlastní kasy (kdo by to čekal, že), takže se porušilo všechno možné, dokonce původní zaměstnavatel zaplatil i sankce za porušení grantových podmínek. A celé oddělení o víc jak 20 zaměstnancích se přehodilo na tu příspěvkovku, ať se teď starají oni. Teď se už skoro rok řeší, co dál, ubírají se zaměstnanci, celá sekce v podstatě ani nemá vedení. No, je to složité.

Mně prostě přijde, že z principu chtějí dělat problémy. Jsem právě rozhodnutá domluvit si tam někdy příští rok na jaře schůzku, abych tak nějak naťukla, co dál. A šlo mi o to, jestli jsou či nejsou povinní mi ty informace poskytnout. Nejsou, o.k.
Pokud to lépe neupřesní, i když je o to požádáš, tak ten dopis nelze pochopit jinak, než tak, že:
  • máš rodičovskou dovolenou do 31.7.2019 (protože jsi dosud nedostala výpověď z důvodu, že se ruší zaměstnavatel nebo jeho část a zaměstnavatele jsi požádala o RD dovolenou na dobu, kdy máš na ni zákonný nárok).
  • od 1.8.2019 do 13.8.2019 máš zůstat podle písemného sdělení zaměstnavatele doma na překážkách v práci na straně zaměstnavatele (protože RD ti nemůže nařídit a sám ti napsal, že máš nastoupit až 14.8.2019, protože pro tebe nemá místo). Pokud to nezmění, tak platí tohle - písemně ti oznámil, že jsou překážky v práci na jeho straně.
Nechci si fandit, ale tou dobou už je pro mě i reálné, že budu pracovat někde jinde, a to oni se určitě dozví. Takže to jednání bude hóóódně zajímavé. :roll:

Pokud budeš mít místo jinde, tak je to na dohodu o rozvázání PP nebo spíš dohodu z tvé strany, doručenou tak, abys vůbec nastupovat nemusela. Pokud ovšem budou vědět, že potřebuješ (kvůli pracovnímu úvazku u nového zaměstnavatele) dohodu, tak to pochopitelně oslabí tvou vyjednávací pozici: Mohou například odmítnout, aby jako důvod ukončení PP bylo v dohodě uvedeno, že překážka je na jejich straně, čímž pak padne to odstupné. A ty na takovou dohodu budeš muset přistoupit, protože budeš potřebovat nich skončit kvůli nové práci. Proto by bylo pro tebe výhodné takovou dohodu vyjednat v době, kdy ty už budeš vědět, že máš nové místo jisté, ale oni to ještě vědět nebudou. Pak můžeš licitovat o podmínkách.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.08.18 13:08

@eumedon Jéé, tak to pardon, to jsem fakt netušila, že jsi chlap. :oops: No, každopádně ještě jednou děkuji. :-)

Přesně jak píšeš v té druhé části příspěvku - jsem si vědomá, že na dvou židlích se sedí špatně, proto chci začít vyjednávat zavčasu. Můj obor je celkem malý rybník, hodně se tu známe, takže nechci ztratit výhody. Největší problém vidím v tom, že pokud mě pošlou do háje, že nejsou ze zákona povinni se mnou jednat dřív než po skončení RD, tak nic nenadělám. No, budu to řešit, až to přijde.

Jinak k té první části příspěvku - za tu díky, přesně tak jsem si to potřebovala ujasnit. Polopaticky. :lol:

Extra třída :D 13276 příspěvků 21.08.18 14:06

Ještě k těm překážkám v práci na straně zaměstnavatele: Pozor na to, to, že ti napsal, že budeš za rok 13 dní na jeho překážkách doma, ještě neznamená, že to nemůže kdykoliv změnit. Může to změnit a to ze dne na den. V té době ti může říct, že máš zítra přijít. A ty mu nemůžeš odpovědět, že si teda od zítřka bereš RD. To by asi neprošlo. Jen ti nemůže dát áčko, když nic nezmění.

Takže:
Do 31.7.2019 RD a on to nemůže změnit (nemůže tě z RD odvolat). Ale nedostaneš zaplaceno.
1.8.2019 - 13.8.2019 překážky v práci (nemůže ti nařídit RD), ale může to kdykoliv změnit a povolat tě do práce (nikoli se zpětnou platností, ovšem). Ale máš nárok na náhradu mzdy.

V další komunikaci s ním stavěj na tom, že do 31.7.2019 máš RD a pak do 13.7.2019 jsi podle jeho posledního sdělení doma na překážkách v práci na jeho straně.

Lendeš
Kelišová 5154 příspěvků 21.08.18 17:34

Já bych byla opatrná s tím závěrem, že je na RD jen do 31. 7. 2019 a pak ji náleží náhrada mzdy za překážky. Záleží, jestli má i ten první doklad o žádosti o RD na 2 roky. Pokud ne, tak pořád zaměstnavatel může tvrdit, že datum návratu z RD neuvedla a tím měl zaměstnavatel za to, že ji využije v maximální míře a bude na ní do 3 let dítěte. Proto by pak i dávala smysl ta formulace, že nemůžou žádosti (o RD do 31. 7. 2019) vyhovět a očekávají návrat 14. 8. 2019.

zrcadlo
Kelišová 6617 příspěvků 21.08.18 18:00

Jak bych postupovala já (nejsem právník): Okopírovala bych tu žádost o RD do dvou let věku dítěte s podepsanou dodejkou, dále tu žádost o prodloužení RD do 31.7.2019 a napsala bych dopis asi ve znění: V řádném termínu ještě před vypršením MD, na které jsem byla s dítětem AB, jsem zaslala žádost o čerpání RD do termínu X. Na toto mám od zaměstnavatele podepsanou dodejku, jejíž kopii přikládám, tzn. zaměstnavatel byl včas a řádně informován. Jestliže jsem opět v řádném termínu požádala o prodloužení RD do termínu Y, neexistuje žádný zákonný důvod, proč by zaměstnavatel tomuto termínu neměl vyhovět. Nelze zaměstnanci nastavit čerpání RD do tří let věku dítěte, pokud zaměstnanec včas a dopředu požádá o kratší čerpání RD. Očekávám tedy přidělení práce k 1.8.2019, případně další kroky zaměstnavatele, pokud práci nemá.
S pozdravem …

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají... číst dále >

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Články z Expres.cz

Na dovolenou jeli po rozchodu? Bučková naznačila konec už před měsícem

Napsala jsem vše, co jsem říct chtěla, na svůj Instagram, odbývá Eliška... číst dále >

Justin Bieber vypadá jako Macaulay Culkin, když byl na drogách

Kanadský zpěvák, který je momentálně na výletě v Londýně se svojí snoubenkou... číst dále >

Články z Ona Dnes

Když dlouho necestuji, hýbu aspoň nábytkem, říká žena velvyslance Kmoníčka

Produkovala show na Broadwayi, v Česku řídila partu chlapů v dopravní firmě,... číst dále >

Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec... číst dále >

Reklama