Přechod z distanční výuky na prezenční

3381
9.5.21 16:24

Přechod z distanční výuky na prezenční

Maminky, zakládám diskuzi k přechodu z distanční na prezenční výuku. Syn, 6. třída, má zítra nastoupit do školy a má strach, že je zase hned zavalí testy. V prosinci učitelé běžně porušovali doporučení MŠMT a napálili dětem už během prvního týdne 12 testů! Na to se nedalo ani připravit. Bylo to stresující pro děti i rodiče. Už teď učitelka z matiky říká, že dosavadní známky nebude brát v potaz (i když je to v rozporu se zákonem o distančním vzdělávání) a že ji budou zajímat známky ze školy. Pouštím syna do školy s obavami. I když se učil, nelajdal, i tak to bude změna a já mám strach, že se učitelé zase zblázní a bude se opakovat prosinec. Jaké máte zkušenosti a pište i dál v týdnu. Uvažuju, že požádám ředitele ZŠ, ať nám rodičům napíše pravidla testování pro začátek prezenční výuky. Nelíbí se mi, jak se porušují doporučení MŠMT a moc nechápu, proč to MŠMT školám rovnou nenařídí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
34578
9.5.21 16:28

Gympl i základní škola dcer mají upravená pravidla přímo z ředitelství. Minulý rok došlo k situaci, kdy bylo několik písmenek týdně a žáci jedné školy a jejich rodiče vyhledávali školní psycholožku. Ta zároveň pracuje i v PPP, takže dala podnět na všechny školy ve městě, aby se to neopakovalo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3381
9.5.21 16:36

@Pears206 to je skvělé. Bohužel si myslím, že ředitelé to zase podcení a vůbec nebudou mít představu, jak jejich podřízení pracují. Kladu si otázku, jestli je to vůbec možné, aby ředitel učitelský sbor neukočíroval a neměl šajnu, co se mu ve škole děje 🤔

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9648
9.5.21 16:41

Nevím o žádných pravidlech, která by byla závazná. To, co řeklo MŠMT je pouze doiporučení, ne?
Jinak já s tím problém nemám, ve školách dětí se běžně psalo dva až tři testy denně i před koronou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23985
9.5.21 16:44
@Veveří píše:
Maminky, zakládám diskuzi k přechodu z distanční na prezenční výuku. Syn, 6. třída, má zítra nastoupit do školy a má strach, že je zase hned zavalí testy. V prosinci učitelé běžně porušovali doporučení MŠMT a napálili dětem už během prvního týdne 12 testů! Na to se nedalo ani připravit. Bylo to stresující pro děti i rodiče. Už teď učitelka z matiky říká, že dosavadní známky nebude brát v potaz (i když je to v rozporu se zákonem o distančním vzdělávání) a že ji budou zajímat známky ze školy. Pouštím syna do školy s obavami. I když se učil, nelajdal, i tak to bude změna a já mám strach, že se učitelé zase zblázní a bude se opakovat prosinec. Jaké máte zkušenosti a pište i dál v týdnu. Uvažuju, že požádám ředitele ZŠ, ať nám rodičům napíše pravidla testování pro začátek prezenční výuky. Nelíbí se mi, jak se porušují doporučení MŠMT a moc nechápu, proč to MŠMT školám rovnou nenařídí.

Tak rodiče si vybírají pouze taková doporučení MŠMT, která se jim hodí. On byl v doporučeních MŠMT také rozsah on-line distanční výuky a všichni jsme zažili ten mazec - jak je to málo, učitelé se flákají a děti nemají stejný rozsah výuky jako ve škole a koukejte učit víc. Vypadali jsme jako netáhla, co si snad ty dvě až tři hodiny denně vymysleli, protože se nám nechce pracovat. Tím nechci říct, že navalit na děti hromadu testů hned první den je v pořádku. Já jsem svým dětem řekla, že v prezenční výuce chci v daném týdnu jednu známku z každého předmětu prezenčně, dávám jim do testů jen to, co měli v testech v DV. Pokud na tom děti pracovaly samy nebo se alespoň aktivně zúčastnily zpracování těchto prací, nemají problém problém je zvládnout i prezenčně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3381
9.5.21 16:52

@hanka.br. myslím, že doporučení MŠMT platí i pro Vás. V prvním nejméně týdnu nezkoušet. Svým přístupem naplňujete (nejen) mé obavy. Máte pocit, že máte málo známek? Je třeba u dětí zvyšovat míru stresu?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3381
9.5.21 16:58

@hanka.br. a ještě dodám, že pokud máte tento přístup vy - můj předmět/jedna známka a vaši kolegové také, tak se pak nedivte těm 12ti testům týdně již při odstartování prezenční výuky. Není jenom váš předmět.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23985
9.5.21 17:00
@Veveří píše:
@hanka.br. myslím, že doporučení MŠMT platí i pro Vás. V prvním nejméně týdnu nezkoušet. Svým přístupem naplňujete (nejen) mé obavy. Máte pocit, že máte málo známek? Je třeba u dětí zvyšovat míru stresu?

Už jsme dva týdny ve škole byli. První týden byl adaptační. Uklidni se. V žádném doporučení nestojí, že testovat znalosti dětí nesmíme vůbec. O mém přístupu nevíte vůbec nic, takže hodnocení nechte na mých dětech a na mých rodičích.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23985
9.5.21 17:01
@Veveří píše:
@hanka.br. a ještě dodám, že pokud máte tento přístup vy - můj předmět/jedna známka a vaši kolegové také, tak se pak nedivte těm 12ti testům týdně již při odstartování prezenční výuky. Není jenom váš předmět.

Mám pá´táky, učím si všechno sama, mám přehled o tom, kolik čeho děti v týdnu mají.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23985
9.5.21 17:09
@Veveří píše:

Mimochodem - to je fakt vtipný, jak mluvíš o tom stresu. V pondělí dám dětem na tabuli otázky ke čtvrtečnímu testu z přírodovědy. Prostě vyvěsím jim zadání (ano, tak dalece jsme ustoupili, abychom dětem nepůsobili stres) a můžeš se mě zeptat, pokud tě to zajímá, kolik dětí si to zdání aspoň vyfotilo do mobilu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25167
9.5.21 17:09
@hanka.br. píše:
Tak rodiče si vybírají pouze taková doporučení MŠMT, která se jim hodí. On byl v doporučeních MŠMT také rozsah on-line distanční výuky a všichni jsme zažili ten mazec - jak je to málo, učitelé se flákají a děti nemají stejný rozsah výuky jako ve škole a koukejte učit víc. Vypadali jsme jako netáhla, co si snad ty dvě až tři hodiny denně vymysleli, protože se nám nechce pracovat. Tím nechci říct, že navalit na děti hromadu testů hned první den je v pořádku. Já jsem svým dětem řekla, že v prezenční výuce chci v daném týdnu jednu známku z každého předmětu prezenčně, dávám jim do testů jen to, co měli v testech v DV. Pokud na tom děti pracovaly samy nebo se alespoň aktivně zúčastnily zpracování těchto prací, nemají problém problém je zvládnout i prezenčně.

Přesně tak. Zatím nemám v plánu v 6. třídě dávat test, ale pokud mi to během týdne vyjde a dojedeme kapitolu, tak si test napíší. Jde o matiku a nemusí se na to učit, stačí dávat pozor a pořádně pracovat ve škole. Stejně tak budu zkoušet z fyziky veličiny a jednotky. Je to věc, kterou jsme se učili 4 měsíce a budou jí muset umět už do konce docházky. V jiných třídách budou psát jen test, kde proběhla moc velká týmová práce a nepřiznali se k tomu.
Až na ten jeden test nebudou nic psát zpětně, ale jak pojedeme dál, tak budou i testy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
58065
9.5.21 17:11

@Veveří testovat se budou ráno, po příchodu do školy…
Kdy čekáš, že ti ředitel odpoví??
To už bude stejně po testování
My testujeme malochy z 1.stupne a ani jedno dítě s tím nemělo problém
Taky mám šestáka, taky jde zítra poprvé

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10007
9.5.21 17:12
@hanka.br. píše:
Mimochodem - to je fakt vtipný, jak mluvíš o tom stresu. V pondělí dám dětem na tabuli otázky ke čtvrtečnímu testu z přírodovědy. Prostě vyvěsím jim zadání (ano, tak dalece jsme ustoupili, abychom dětem nepůsobili stres) a můžeš se mě zeptat, pokud tě to zajímá, kolik dětí si to zdání aspoň vyfotilo do mobilu.

Děti přijdou po 5 měsících do školy a hned písemka? První hodinu bych je nechala rozkoukat a dala bych jim písemku až příští hodinu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1724
9.5.21 17:13
@Petra Z píše:
@Veveří testovat se budou ráno, po příchodu do školy…
Kdy čekáš, že ti ředitel odpoví??
To už bude stejně po testování
My testujeme malochy z 1.stupne a ani jedno dítě s tím nemělo problém
Taky mám šestáka, taky jde zítra poprvé

Testy-pisemky. Netesty na covid.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
58065
9.5.21 17:14

@Yorkmut jej,jsem pako :mrgreen: :mrgreen:

• Citovat