Přechod z MD na RD v půlce měsíce u 2leté varianty

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Medulka
Povídálka 35 příspěvků 13.02.09 18:03
Přechod z MD na RD v půlce měsíce u 2-leté varianty

Ahojda, prosím o radu. PPM jsem měla do 16.1.2009 a od 17.1.2009 jsem žádala o rodičovský příspěvek ve zvýšené výměře 11 400 Kč. Úřad mi přiznal rodičovský příspěvek 11 400 Kč od 1.2.2009. Za měsíc leden mi doplatí rozdíl mezi PPM za 16 dní a částkou 7 600 Kč/klasická výměra rodičovského příspěvku/. Je to tak správně? Můj názor je, že by mi měli doplati rozdíl do výše 11 400 Kč. Máte s tím někdo vlastní zkušenost? Moc díky za odpovědi.

Reakce:
KalinkaIvča
Závislačka 4308 příspěvků 13.02.09 19:23

Ahoj,
měla jsem to tak taky, mateřskou za jeden den a dopláceli mi rodičák, a to do výše 11 400 kč. Zkus je na to upozornit, vypadá, že se vloudila chybička.

I.

Ryntyntyna
Neúnavná pisatelka 15883 příspěvků 13.02.09 20:03

Ahoj,

měla jsem to podobné jako ty, PPM mi končila 12.9.08 a na RD jsem byla tedy od 13.9, rozdíl mi doplatili do výše 11 400, tedy jsem dostala následující měsíc půlku PPM od zaměstavatele a zbývající částku do 11 400 od sociálky…

beruska1
Stálice 55 příspěvků 14.02.09 21:09

Dobrý večer,
já jsem úplně ten stejný případ, jen s tím rozdílem, že jsem to řešila v lednu 2008. V případě, že PPM za poměrnou část měsíce přesáhne částku 7600Kč, což byl můj případ, možná je i Váš, nedostanete od sociálky už nic. Na 11400Kč máte nárok až od 1.2., což jsem měla úplně stejné a jelikož se vyplácí zpětně, dostanete je až v březnu.Sociálka doplácí pouze do výše 7600Kč. Snad jsem to popsala srozumitelně.

Beruška1

Medulka
Povídálka 35 příspěvků 16.02.09 10:42

Dobrý den, moc Vám děkuji za odpovědi.
Beruško, mám na Vás dotázek, jak Vám to bylo vysvětleno, že nárok na rodičovský příspěvek 11 400 Kč vzniká až od 1.2.2009/u Vás tedy 2008/. Koukala jsem do zákona, z kterého vycházejí a nějak to tam jasně napsané nenacházím.
Každopádně je osobně navštívím, aby mi to vysvětlili. Proč bych měla mít za leden 7 600 Kč? - nějak mi to furt hlava nebere.

beruska1
Stálice 55 příspěvků 16.02.09 20:57

Dobrý večer Medulko,

já už si to přesně nepamatuji, z jakého důvodu to nešlo v návaznosti hned další den po ukončení PPM, jednak to tu úřednici systém nepustil zadat, tak vím, že jsem tam šla a ona mi to vysvětlila.Sice mi to nepřišlo příliš pochopitelné, ale nějak jsem to strávila. A co se týká toho doplatku, tak jelikož mi ta PPM byť za část měsíce vyšla asi deset tisíc, tak už mi nic nedali. Kdyby mi to vyšlo třeba jen pět tisíc, tak by mi doplatili do 7600Kč. Tak mi to bylo řečeno.
No, v každém případě, by měly být tyto informace jasné a srozumitelné, což jak vidím s postupujícím časem stále není a asi ani ty úřednice o tom příliš neví, nebo spoléhají na to, že většina matek si vezme tříletou variantu. Přeji mnoho zdaru při vyřizování. Někdy je to fakt o nervy.

Medulka
Povídálka 35 příspěvků 03.03.09 10:14

Ahojky, tak penízky jsem nakonec vybojovala. Byla jsem trochu problémový případ, protože papír od zaměstnavatele jsem dodávala později. Takže to paní zadala do PC až v únoru a ne v lednu/kdy jsem tam byla ještě před ukončení MD/. Tím vznikl ten problém, protože podle §30 odst. 3 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře - dokud neprovedete volbu délky rodičovského příspěvku, náleží vám rodičovský příspěvek v základní výměře 7 600 Kč. Jojo, o této části zákona se nikde moc nepíše, ale je tam a platí. Proto to počítačový systém nebere.
Všichni kdo plánujete 2-letou variantu tedy pozor!!! Požádejte co nejdříve a nečekejte do konce následujícího měsíce po kterém dítě dosáhlo 22 týdnů věku.

JituldaH
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.01.13 17:04
mateřská

Ahoj holky. Mám dotaz. Vůbec netuším, jak to funguje :-( Byla jsem s dcerrkou do 4 let na mateřské. Která mi tedy již skončila. Nyní jsem ale opět těhu:-) Do práce jsem před tím nechodila a otec dítěte je osvč. Mám nárok na dvouletou variantu? Vůbec nevím:-( díky

Verca1989
Echt Kelišová 9091 příspěvků 19.01.13 17:08
@JituldaH píše:
Ahoj holky. Mám dotaz. Vůbec netuším, jak to funguje :-( Byla jsem s dcerrkou do 4 let na mateřské. Která mi tedy již skončila. Nyní jsem ale opět těhu:-) Do práce jsem před tím nechodila a otec dítěte je osvč. Mám nárok na dvouletou variantu? Vůbec nevím:-( díky

Ty sama nárok na volbu délky nemáš, jelikož jsi nezaměstnaná, máš nárok pouze na 4letou variantu. Volit bys mohla přes partnera, ovšem musel by si jako OSVČ platit dobrovolně nemocenské pojištění (není to sociální a zdravotní, neplést dohromady), pokud si ho neplatí, tak nárok nebude ani u něj…

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63765 příspěvků 3 inzeráty 19.01.13 18:09

A já ještě doplním, že i kdyby si nemocenské platil, tak je nepravděpodobné, že by si platil tolik, aby to dalo na dvouletou…

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Budou obědy ve školkách a školách zdarma?

Obědy pro všechny děti zdarma? S tímto návrhem přišla bývalá ministryně... číst dále >

Atopický ekzém: Jde to i bez škrábání?

Atopický ekzém trápí 30 % světové populace. Z toho je téměř 20 % kojenců a... číst dále >

Články z Expres.cz

Česko, dílna všech coverů: Další verze hitu Být stále mlád Mareše a Gotta boduje

Jak se dělají hity v Česku? Zrecyklujte úspěšnou zahraniční melodii, dejte jí... číst dále >

Tanečnice Lálová o Svobodovi: Několikrát jsem ho švihla kordem přes nohy!

Nikdy neměli ambice dostat se tak daleko, ale stalo se. V samotném finále... číst dále >

Články z Ona Dnes

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového... číst dále >

Čokoládové lanýže a další vánoční cukroví, které zvládnete bez trouby

V hnětení těsta a vykrajování hvězdiček a srdíček nenacházíte potěšení, ale... číst dále >