Přechod z osmiletého gymnázia na učební obor

Anonymní
1.5.20 13:00

Přechod z osmiletého gymnázia na učební obor

Dobrý den, prosím máte někdo zkušenost s přechodem z osmiletého gymnázia na učební obor? Ať už vlastní, svých dětí nebo od někoho z vašeho okolí? Důvodem je „nechce se učit“. Přechod na jinou SŠ je zbytečný, taky by se musel učit. Jednalo by se o přechod na úrovni 9.tridy ZŠ. Děkuji.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Ou
18083
1.5.20 13:04

No podá si přihlášku stejně jako kdyby byl v deváté třídě.

Ale teda výrazně doporučuju začít hledat porozumění co je za tím „nechci se učit“. Porozumění, ne názor nešťastného rodiče a onálepkování potomka jako líného, pubertálního atp.

ideálně bych to hledala v rámci rodinné terapie.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32778
1.5.20 13:05

Znám takové děti. Ale musí se normálně účastnit přijímacího řízení, pokud jsou přijímačky, tak je udělat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
1.5.20 13:10

Pro upřesnění - nejde o technickou stránku věci (přihláška, přijímačky,…), to vím.

Spíš o osobní zkušenost, zda to zpětně považujete za dobré rozhodnutí, jestli to dítěti pomohlo, bylo spokojenější apod. anebo naopak.

• Citovat
  • Nahlásit
11559
1.5.20 13:19

Jestli se dítě nechce učit, tzn. určitě nechce na VŠ, tak bych přechod na učební obor plně podporovala. Absolventi čistě jen gymplu, bez žádné specializace, to mají na trhu práce dost těžké.
Já chodila na dost výběrový osmiletý gympl, v podstatě jediné 2 věci, které by mi usnadnily nástup do práce a naučila jsem se je na gymplu, byly, že jsem se na volitelném předmětu naučila psát všemi deseti a že jsem si na doporučení učitele angličtiny udělala státnici z angličtiny (tehdy ještě certifikáty nebyly tak rozšířené a státnice měla určitou váhu). Jinak jsem po gymplu neuměla vůbec nic a netuším, kde bych se chytala.
Myslím, že třeba šikovný truhlář je dnes velmi, velmi žádaný a má zaděláno na životní úspěch.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5870
1.5.20 13:25

No, myslím, že se nebude stačit divit, kde se to ocitl…to je sešup jako blázen. Vím, jak rozčarován a zároveň jak velká hvězda najednou, byl spolužák sestry z osmiletého gymplu a to přešel na maturitní obor jinam…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
1.5.20 13:31

Bráchův kamarád takhle přešel na elektrikáře, myslím, že na průmyslovku, nevím no, byl to průšvihář na gymplu, školu dodělal, ale v životě moc úspěšný není…byly tam i nějaké drogy, deprese, ale to by pravděpodobně bylo i na gymplu, který by nejspíš ani nedodělal…

Možná bych doporučila spíš nějakou střední školu, jako obchodku nebo průmyslovku než učňák, protože ten kluk určitě není hloupý, nebo tedy alespoň učnák s maturitou

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
1.5.20 13:39

Přesla jsem z gymplu na SŠ ekonomického zaměření a jsem ráda. Byla jsem tam za hvězdu, skoro s nálepkou šprta :mrgreen: Ale v dobrém smyslu slova. Učňák - no, aby ten dotyčný nelitoval. Spíš se jedná o typ lidí, které bude mít za spolužáky. Také bych se spíš poohlédla po SŠ.

• Citovat
  • Nahlásit
26063
1.5.20 13:40

Mam pravdepodobne stejne stare dite. Uprimne receno, nedovedu si vubec predstavit, ze by kdokoli z jejich tridy mohl jit na ucebni obor s maturitou. Kdyz dite vzali, urcite musi byt chytre, nejspis se moc nepripravovalo na zkousky ani tenkrat…Nebyla by prece jen lepsi nejaka stredni skola? Podle me je dost velky rozdil i mezi zaky osmileteho gymnazia a ctyrleteho gymnazia, jeste vetsi rozdil ve srovnani s jinou stredni skolou a proti ucebnimu oboru to bude rozdil propastny, to se ocitne v uplne jinem svete. No nevim, neporadim, zkusenost nemam. Ale taky je fakt, ze moje dite studuje v Praze, tady pri zkouskach na osmilete gymnazium neuspeje ani hodne chytre dite, kdyz neni motivovane se ucit a neni pripravene… tak mozna jinde jsou rozdily vetsi…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11118
1.5.20 13:41

Já šla na učňák z normální střední školy, protože mě obor nebavil, v životě jsem chtěla dělat úplně něco jiného, ale bohužel to ze zdravotních důvodů nešlo. A na rovinu, už tam jsem si připadala jak hvězda, pár lidiček tam tedy mělo něco v hlavě, ale ten zbytek… Škoda mluvit, někteří byli fakt tuponi. Na druhou strachu jsem prošla celé tři roky s vyznamenáním bez nějaké dřiny a tím mě to i daleko víc bavilo. Nikdy jsem neměla problém najít si zaměstnání a to i za docela slušné peníze, i když ne v oboru, ve kterém jsem vyučená. Dělám to, co jsem vždycky chtěla a dovzdělávám se. Holky, které odmaturovaly v tom původním oboru a nešly na VŠ, potkávám dost často jako prodavačky v butiku a v rychlém občerstvení. Takže za mě ano, pro mě to byl dobrý krok.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22529
1.5.20 13:47

Pořád lepší chytrej elektrikář než blbej úředník. Pokud kluk nemá vztah k učení a zároveň není úplně levej, tak hlasuju pro řemeslo všema deseti. Pokud nechce jít na vysokou a skončí jen s maturitou, tak si bude blbě hledat místo a bude ho mít špatně placený. Šikovnej a chytrej řemeslník si vydělá mnohonásobně víc. Vzdělání za každou cenu není vždycky to nejlepší.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26063
1.5.20 13:52
@Janli píše:
Pořád lepší chytrej elektrikář než blbej úředník. Pokud kluk nemá vztah k učení a zároveň není úplně levej, tak hlasuju pro řemeslo všema deseti. Pokud nechce jít na vysokou a skončí jen s maturitou, tak si bude blbě hledat místo a bude ho mít špatně placený. Šikovnej a chytrej řemeslník si vydělá mnohonásobně víc. Vzdělání za každou cenu není vždycky to nejlepší.

A odborna stredni skola by nebyla reseni? Na ucnaku bude z gymplu, a navic osmiletyho, jak mimozemstan.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2507
1.5.20 13:54

Za mě proč ne… :nevim: Navíc si tu maturitu po vyučení může klidně dodělat a souhlasím s tím, že šikovných řemeslníků je dnes málo :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8264
1.5.20 14:19

Přechod úplně na učňák nevím, já bych dítě nedala, co tam bude za kolektiv a spolužáky, bude si připadat jak mezi mimozemšťany. Spíš nějakou odbornou průmyslovku, lyceum, podle zájmu.
Normálně se dá přihláška z gymplu a dělají se přijímačky, jak ze ZŠ. Jenom na učňáky se snad prijimačky nedělají, tak berou vše, co jde kolem a pak během roku je úmrtnost velká.
Přechod během roku nebo ve vyšších ročnících je o domluvě, zda to školy povolí a mají kapacity, dělají se rozdilové zkoušky, hlavně z profilovych předmětů, popř opakování ročníku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
1.5.20 14:35
@Aduš8 píše:
Já šla na učňák z normální střední školy, protože mě obor nebavil, v životě jsem chtěla dělat úplně něco jiného, ale bohužel to ze zdravotních důvodů nešlo. A na rovinu, už tam jsem si připadala jak hvězda, pár lidiček tam tedy mělo něco v hlavě, ale ten zbytek… Škoda mluvit, někteří byli fakt tuponi. Na druhou strachu jsem prošla celé tři roky s vyznamenáním bez nějaké dřiny a tím mě to i daleko víc bavilo. Nikdy jsem neměla problém najít si zaměstnání a to i za docela slušné peníze, i když ne v oboru, ve kterém jsem vyučená. Dělám to, co jsem vždycky chtěla a dovzdělávám se. Holky, které odmaturovaly v tom původním oboru a nešly na VŠ, potkávám dost často jako prodavačky v butiku a v rychlém občerstvení. Takže za mě ano, pro mě to byl dobrý krok.

To je přesně ono. To by se mu líbilo, byt za hvězdu a nic moc pro to nedělat.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat