Reklama

Přechod z osvč vedlejší na hlavní a zdravotní pojištění

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

jarka2011
Zasloužilá kecalka 584 příspěvků 28.08.18 17:35
Přechod z osvč vedlejší na hlavní a zdravotní pojištění

Do 28. 7. jsem pobírala rodičovský příspěvek, současně podnikám. Od 29. 7. jsem tedy přešla na osvč činnost hlavní. Začátkem roku jsem se ptala na zdravotní pojišťovně, tam mi řekli, že zálohu na zdravotním pojištění budu hradit až za srpen a je splatná do 8. 9. Teď mi ale předepsali plnou zálohu (2024 Kč) za červenec a ještě penále, protože jsem to podle nich měla uhradit do 8. 8. Reklamovala jsem to, ale na vyřízení mají 14 dnů.
Tohle je hrozné, jsem člověk, co dodržuje pravidla, proto se všude ptám dopředu a pak člověk neví, čemu věřit. Nepamatuje si někdo, jak to měl? Určitě se tu najdou nějaké maminky podnikatelky. :-) Moc děkuji.

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Reakce:

eumedon
Extra třída :D 13519 příspěvků 28.08.18 17:47
@jarka2011 píše:
Do 28. 7. jsem pobírala rodičovský příspěvek, současně podnikám. Od 29. 7. jsem tedy přešla na osvč činnost hlavní. Začátkem roku jsem se ptala na zdravotní pojišťovně, tam mi řekli, že zálohu na zdravotním pojištění budu hradit až za srpen a je splatná do 8. 9. Teď mi ale předepsali plnou zálohu (2024 Kč) za červenec a ještě penále, protože jsem to podle nich měla uhradit do 8. 8. Reklamovala jsem to, ale na vyřízení mají 14 dnů.
Tohle je hrozné, jsem člověk, co dodržuje pravidla, proto se všude ptám dopředu a pak člověk neví, čemu věřit. Nepamatuje si někdo, jak to měl? Určitě se tu najdou nějaké maminky podnikatelky. :-) Moc děkuji.

Když se podíváš do rozhodnutí o ukončení vyplácení rodičovského příspěvku, tak za který měsíc jsi dostala poslední dávku?

Rodičovský příspěvek se posílá zpětně. Jestli jsi 28.7.2018 dostala poslední dávku rodičovského příspěvku, tak to bylo zpětně za červen. Takže za červenec už jsi nejspíš nebyla příjemcem RP.

Najdeš to v tom rozhodnutí.

Příspěvek upraven 28.08.18 v 18:03

jarka2011
Zasloužilá kecalka 584 příspěvků 28.08.18 18:01

Poslední dávka mi přišla teď 10. 8., takže byla za červenec. … v rozhodnutí se píše jen: … odejmout Vám dávku státní sociální podpory rodičovský příspěvek
ode dne 1.8.2018, protože nárok na dávku zanikl ke dni 28.7.2018

eumedon
Extra třída :D 13519 příspěvků 28.08.18 18:04
@jarka2011 píše:
Poslední dávka mi přišla teď 10. 8., takže byla za červenec.

Je to v tom rozhodnutí? Máš o tom nějaké lejstro od ÚP nebo nějaký důkaz, že v červenci jsi byla příjemcem RP?

eumedon
Extra třída :D 13519 příspěvků 28.08.18 18:06
@jarka2011 píše:
Poslední dávka mi přišla teď 10. 8., takže byla za červenec. … v rozhodnutí se píše jen: … odejmout Vám dávku státní sociální podpory rodičovský příspěvek
ode dne 1.8.2018, protože nárok na dávku zanikl ke dni 28.7.2018

Aha, no, tak jestli ti ze zdravotní pojišťovny přišlo nějaké úřední rozhodnutí, tak se odvolej s tím, že v červenci jsi byla příjemcem RP a kopii toho rozhodnutí ÚP přilož jako důkaz.

Edit: Vidím, že jsi to „reklamovala“. Oni jsou někdy na zdravotních pojišťovnách trochu… ehm., no. Třeba se vloudila technická chybička při skenování dokumentu z ÚP a paní ze ZP měla příliš těžký zadek k tomu, aby jej zvedla a podívala se do lejster, než napíše dopis. To se stává. Teď se třeba podívá.

Příspěvek upraven 28.08.18 v 18:13

jarka2011
Zasloužilá kecalka 584 příspěvků 28.08.18 18:12
@eumedon píše:
Aha, no, tak jestli ti ze zdravotní pojišťovny přišlo nějaké úřední rozhodnutí, tak se odvolej s tím, že v červenci jsi byla příjemcem RP a kopii toho rozhodnutí ÚP přilož jako důkaz.Edit: Vidím, že jsi to reklamovala. Oni jsou někdy na zdravotních pojišťovnách trochu … ehm., no.

Změnu stavu jsem hlásila s kopií rozhodnutí. :mrgreen: No moc děkuji. Počkám si na výsledek reklamace. Ještě ode mně pojišťovna vyžadovala tu kopii rozhodutí. No a ta byla vyrobená na úřadu práce až 13. 8.

eumedon
Extra třída :D 13519 příspěvků 28.08.18 18:36

@jarka2011 Zákon o veřejném zdravotním pojištění, § 7 odst. 1: Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce:
c) příjemce rodičovského příspěvku;
V měsíci, ve kterém jsi byla příjemcem rodičovského příspěvku (byť po část měsíce) jsi byla státním pojištěncem.

To od té zdravotní pojišťovny, to bylo úřední rozhodnutí, bylo tam poučení o opravném prostředku a ty ses odvolala?

https://www.pravniprostor.cz/…vniho-organu

kaca35
Echt Kelišová 9627 příspěvků 28.08.18 19:20

@jarka2011 mam to stejne jako ty. Poslední penize prisly ted v srpnu a narok na davku mi zaniká k 31.7. Od srpna podnikam, tak jsem byla na pojistovne i socialce to ohlásit. Obema jsem rikala, ze sice mam rodicak do tri let ditete coz je do konce zari, ale posledni davka mi prijde v srpnu. U obou instituci mi rekli ze na ten měsíc to mam na vedlejsi cinnost a hnef začátkem zari mam prijit znova a nahlasit změnu a dostanu vymeru.

eumedon
Extra třída :D 13519 příspěvků 28.08.18 19:50
@kaca35 píše:
@jarka2011 mam to stejne jako ty. Poslední penize prisly ted v srpnu a narok na davku mi zaniká k 31.7. Od srpna podnikam, tak jsem byla na pojistovne i socialce to ohlásit. Obema jsem rikala, ze sice mam rodicak do tri let ditete coz je do konce zari, ale posledni davka mi prijde v srpnu. U obou instituci mi rekli ze na ten měsíc to mam na vedlejsi cinnost a hnef začátkem zari mam prijit znova a nahlasit změnu a dostanu vymeru.
Takže to nemáte stejně, jak zakladatelka.

„Rodičákem“ do tří let dítěte, který máte do konce září, rozumíte co? Rodičovskou dovolenou, viďte. Rodičovský příspěvek není do tří let dítěte. Tudíž to nemáte stejně, jak zakladatelka, poněvadž ta na žádné rodičovské dovolené není. A rodičovský příspěvek za září by vám nemohl přijít v srpnu, protože rodičovský příspěvek se vyplácí zpětně (tj. naopak - např. v září za srpen).
Pletete dvě různé věci dohromady.

solip
Kecalka 435 příspěvků 28.08.18 20:55

Jde o to, ze snizenou zalohu muzes platit v pripade, ze cely kalendarni mesic mas jeste jineho platce ZP (stat). V tvem pripade to tak neni, vzhledem k tomu, ze RP skoncil 28. a od 29. mas hlavni cinnost, musis bohuzel uhradit za cervenec jiz plnou zalohu. ZP se nehradi po dnech, ale za cely mesic:
„Minimální vyměřovací základ neplatí pro osobu samostatně výdělečně činnou, za kterou je zároveň plátcem pojistného stát (např. důchodce, student), nebo která současně vedle samostatné výdělečné činnosti je zaměstnancem a odvádí pojistné z tohoto zaměstnání vypočtené alespoň z minimálního vyměřovacího základu stanoveného pro zaměstnance, nebo která celodenně osobně a řádně pečuje alespoň o jedno dítě do 7 let nebo nejméně o dvě děti do 15 let. Tyto skutečnosti však musí trvat po celé rozhodné období (tj. vždy celý měsíc).“

Příspěvek upraven 28.08.18 v 20:57

kaca35
Echt Kelišová 9627 příspěvků 28.08.18 20:57

@eumedon rodičovský příspěvek jsem měla vypočítaný, tak abych poslední dostala v měsíci co budou malému tři roky. tedy v září, 10.8. mi přišel dopis, že mi k 31.7. zaniká nárok na dávku a v srpnu mi vyplatí i zbytek za září. když jsem byla na pojištovně, tak mi řekli že až mi bude vyplacena poslední dávka , tak mám přijít ohlásit změnu živnosti na hlavní. na socce mi řekli že mám přijít v září, že v měsíci kdy dostanu dávku za mne ještě sociální platí stát. stejně to teda vyznělo na pojištovně, tak jsem překvapená … zítra si tam skočím. :think:

solip
Kecalka 435 příspěvků 28.08.18 21:04
@kaca35 píše:
@eumedon rodičovský příspěvek jsem měla vypočítaný, tak abych poslední dostala v měsíci co budou malému tři roky. tedy v září, 10.8. mi přišel dopis, že mi k 31.7. zaniká nárok na dávku a v srpnu mi vyplatí i zbytek za září. když jsem byla na pojištovně, tak mi řekli že až mi bude vyplacena poslední dávka , tak mám přijít ohlásit změnu živnosti na hlavní. na socce mi řekli že mám přijít v září, že v měsíci kdy dostanu dávku za mne ještě sociální platí stát. stejně to teda vyznělo na pojištovně, tak jsem překvapená … zítra si tam skočím. :think:

Ono ale jde opravdu o to, jestli jste na ZP a OSSZ mluvila o rodicovskem PRISPEVKU nebo rodicovske DOVOLENE, to jsou dve odlisne veci. Pokud vam rodicovsky prispevek zanikl k 31.7. a od 1.8. podnikate, tak jste jedinym platcem ZP vy jako OSVC a musite tedy mit od srpna nastavenou minimalni zalohu, ktera je letos ve vysi 2024 Kc. Jo a samozrejme to ZP i OSSZ nahlasit (pocatek podnikani).

eumedon
Extra třída :D 13519 příspěvků 28.08.18 21:12

@jarka2011 @solip má asi pravdu, našel jsem to v zákoně o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, § 3a odst. 3 a 4.

eumedon
Extra třída :D 13519 příspěvků 28.08.18 21:14
@solip píše:
Ono ale jde opravdu o to, jestli jste na ZP a OSSZ mluvila o rodicovskem PRISPEVKU nebo rodicovske DOVOLENE, to jsou dve odlisne veci.

Mluvila o rodičáku. Chtít po někom, aby vyslovoval nebo psal „rodičovský příspěvek“ a „rodičovská dovolená“, to je slovíčkaření, je třeba šetřit slabikami. ;)

kaca35
Echt Kelišová 9627 příspěvků 28.08.18 21:22

@solip na sociálce jsem byla ohlásit živnost po tom co mi přišel ten dopis a bavili jsme se jen o tom, že v srpnu mi vyplatí poslední dávku, paní řekla, že v srpnu budu mít tedy ještě zivnost jako vedlejší a v září se mám znova zastavit.na pojištovně jsem říkala, že dostanu poslední dávku v září, to jsme ještě nevěděla že mi to takhle zkrátí, sama jsem se jí zmínila, že dostanu asi už jen poměrnou část, a že malému budou tři 21.9. a ptala jsem se jí do kdy za mne platí stát pojištění. řekla mi že mám prostě přijít do 8.10 nahlásit změnu. podle toho co tu čtu, jsem ale měla dojít na pojištovnu do 8.8., aby mi vyměřili zálohu za srpen splatnou v září. Vtipný je, že dopis o změne mi přišel 14.8., takže bych to ani nestihla. tak jsem zvědavá jestli mne taky čeká nejaký postih. :roll:

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a... číst dále >

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Články z Expres.cz

Kdo je aktivistka z Dukovy mše? Žena migranta, která protestovala s polonahým Hilšerem

Její protest byl poklidný a tichý, přesto jím aktivistka Aneta Petani... číst dále >

Starosta italského Riace čachroval s migranty, teď má zákaz do svého města

Měla to být výkladní skříň soužití místních a migrantů, kteří sem proudí z... číst dále >

Články z Ona Dnes

Po kritice ve StarDance se mi nechtělo na trénink, říká Veronika Arichteva

Videa vtipné trojice zná asi každý. Momentálně však život jedné z... číst dále >

Kvůli extrémní chuti k jídlu váží roční holčička čtyřiadvacet kilo

Chahat Kumarová z Indie váží v pouhých šestnácti měsících neuvěřitelných... číst dále >