Přechod z papírových plen na látkové v půl roce (odplenkování)

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.10.18 18:33
Přechod z papírových plen na látkové v půl roce (odplenkování)

Ahoj, nechci zakládat novou diskusi a prosím o anonym, protože ohledně plenek a kojení se tady většinou strhne náruživá diskuse.

Mám dotaz, plánuji od narození dítěte používat papírové pleny. V jedné knížce jsem četla, že prý lze u půlročního dítěte vypěstovat reflex na nočník (za působení různých zvuků atd. to není pro diskusi důležité). Ráda bych se zeptala jestli máte někdo zkušenost, že cca do půl roku jste používali papírové pleny a od půl roku pak látkové (takové ty učící). Jak jste tuhle změnu prošli, byli s tím problémy?

Četla jsem dost odborných názorů, že prý jsou dnešní děti tak dlouho na plenách právě kvůli dokonalé savosti papírových plen. Prosím neřešte důvody pro o tom uvažuji a také neřešte to, že dítě není schopné vylučování vnímat.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Helileli
Závislačka 3046 příspěvků 10.10.18 18:43

Jeden z mých synů byl velmi nadaný na bezplenkovou metodu. Ale ne jako půlroční, ale už v šestinedělí. Na konci šestinedělí celkem spolehlivě „hlásil“, že bude čůrat. Ale samozřejmě čítal co chvíli. Pak se v mém životě odehráli věci, které způsobili, že jsem mu nebyla schopna věnovat tolik pozornosti a na čas přešla na papírovky, v cca 3 měsících. V půl roce mu už nacurana pokadena plena absolutně nevadila. Z mého pohledu papírové pleny v dětech tyto přirozeně reflexy zcela utlumují.

Co se týká učících plenek, tak ty většinou nemívají moc velkou kapacitu, navíc tekuté kakání se stahovacími kalhotkami nejde moc dohromady, pokud to do nich dítě pustí. Pokud něco, tak začít s bezplenkovou hned. Ne to v dítěti nejdřív utlumit a pak křísit vyhaslé instinkty.

ugluk
Hvězda diskuse 43547 příspěvků 10.10.18 18:46

Upřímně? Mé dítě na látkovkách se odplenkovalo asi ve dvou a půl letech, do té doby přes četné pokusy z její strany totál nezájem. Takže bych se na to zas tak neupínala. Zkus nastudovat něco k bezplenkové metodě, ale pokud vím, tam to funguje na tom principu toho, že to dítko má takový reflex už od narození a je třeba ho využít. Pokud ho budeš půl roku učit, že se může zcela normálně čůrat, kdykoliv a kdekoliv se mu zlíbí, o ten reflex velmi rychle přijde.
Rovněž ty učící (tréningové) látkovky bývají většinou až pro větší děti a jejich hlavní výhodou je rychlé stažení přes zadek dolů, což je fajn u stojícího dítka, ale u ležícího kojence dost nepohodlné, to mnoem rychleji rozepneš klasickou plenu na sucháč (jednoráz či látku). Čímž v žádném případě neříkám, že přechod na látkovky v jakémkoliv věku je blbost, ale prostě bych si nedělala iluze, že to pomůže v odplenkování. Navíc kolem toho půl roku, to je na odplenkování fakt mizernej věk - už ztratilo ten správný reflex, ale zároveň ještě nedozrálo toho věku, kdy ty svěrače vedomě ovládne a bude chtít to dělat. To je u každého dítěte individuální, někdo je tak „šikovný“ třeba už v roce, někdo až ve dvou či později a to se pak může matka rozkrájet. Dcera milovala vysedávání na nočníku, ale nic do něj nepředvedla za zlatý prase.
No, klidně vyzkoušej, ale tvá teorie je dost zvláštní, takže bych si od toho moc neslibovala, tak abys nedala majlant za látkovky a pak nesplnily tohle tvoje očekávání (jinak jsou samozřejmě fajn :);)

P4ja
Kelišová 6614 příspěvků 10.10.18 18:53

Možná ti pomůže tenhle článek. http://www.latkovky.info/…v-na-nocnik/

Jinak majlant dát určitě nemusíš. Já mám vícevrstvé obyčejné. Ty jsou za pár korun. K tomu asi 20 klasických čtverců a pak nějaké PUL kalhotky. Látkuju od příchodu z porodnice a teď jsou malé skoro 4 měsíce a pořád hlásí, že je počůraná.

Hobitka
Závislačka 3727 příspěvků 10.10.18 18:59

S prechodem samotnym problem nebude, u syna jsem zacinala latkovat okolo pul roku (ale moc dlouho nam to nevydrzelo kvuli dlouhotrvajicimu prujmu). Jestli to pomuze pri odplenkovani tezko rict. Ja treba byla jako dite odplenkovana zcela po roce, ale zpetne mamka pripousti, ze jsem si nerikala, ale porad me vysazovala (i v noci) a ja se teda umela na povel vycurat. Ja bych na to nemela nervy, ale obe starsi deti se z papirovek bezproblemove odplenkovaly okolo 2. roku, trvalo to max tyden. Bez stresu, stihani deti a neustalych dotazu, zda se nechce curat. A bez nehod.

ugluk
Hvězda diskuse 43547 příspěvků 10.10.18 19:04

@P4ja chtěla učící. Což vzhledem k tomu, že dítko do té doby nebude vůbec zvyklé cokoliv hlásit, a díky tomu, že jejich kapacita je velmi omezená, velmi pravděpodobně povede k tomu, že bude přebalovat třeba 10× denně, a náklady na trénigáče jsou trochu jinde než na čtverce. Jinak nezpochybňuji, že látková výbava se dá pořídit i velmi levně (já osobně jsem lenoch líná, tak si holt připlatím), ale asi ne taková, která by splňovala požadavky zakladatelky. A souhlas s tím, že látkování úlně od začátku je o něčem jiném, byť bohužel na všecky děti to nefunguje (mému dítěti to bylo buřt vždycky a zvesela byla schopná ležet v počůrané či pokakané plíně, aniž by ji to jakkoliv obtěžovalo :mrgreen: ).

Svistice
Neúnavná pisatelka 17533 příspěvků 18 inzerátů 10.10.18 19:16

Látkové pleny určitě neurychlí proces učení na nočník. K tomu musí dítě ovládat svěrač, uvědomit si potřebu, být ochotné spoluracovat (třeba sednout si na ten nočník), odhadnout, že potřebuje a říct si. Nic z toho papír vs. látka nějak extra neovlivní. Syn byl na látce od cca 14 dní do 2 let a stejně se spolehlivě na nočník naučil až ve dvou a půl. Holka naopak okolo roka musela přesedlat z látky na papír a byla bez plen i na noc okolo 20 měsíců.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.10.18 19:37

edit zakladatelka: nemyslím vysloveně učící plenky, myslím klasické látkové.

ugluk
Hvězda diskuse 43547 příspěvků 10.10.18 19:51

No, psalas učící :)
Máš v podstatě několik možností, ale na odplenkování budou mít vliv stejný - pokud nepoužiješ flísovou separačku, aby bylo dítko v suchu, tak v látce tu vlhkost pocítí. Jak na to bude reagovat, je otázka. Může z toho po půlroce v jednorázu být hysterické (pak buď budeš zkoušet, aby si zvyklo, nebo dáš flísovou separačku, nebo se na to vykašleš), může mu to být ukradené nebo pro tebe ideál - ačne mu to vadit a začne hlásit, ale i jak vidno ze zdejších reakcí, opravdu bych s tím v půl roce moc nepočítala.
Můžeš jet „lowcost“ variantu čtverců či vícevrstvých, tam počítej nízkou cenu, rychlejší schnutí a o dost víc práce (pro mě byl půlrok zlom, kdy jsem od čtverců zcela zdrhla, protože mě prostě nebavilo zkoušet něco motat na dítě, co u toho válí sudy) a motání, což může hodně lidí, kteří do té doby jeli v šup-šup jednorázu, velmi rychle odradit.
Můžeš nakoupit vychytanou výbavu moderních plenek, které budou jednoduchostí užití zcela srovnatelné s jednorázem (plus praní), ale tam si holt připlatíš.
Nebo můžeš zkoušet a experimentovat, kupovat kousek po kousku, co ti nejlíp sedne, což tě buď pohltí a fakt začne bavit nebo taky může odradit, protože oproti jednorázu je to holt víc zkoušení a přemýšlení.

Já osobně jsem pro látku od začátku, protože si matka i dítě tak nějak od počátku navyknou, co a jak, můžeš zkusit tu bezplenkovku (která má fakt největší význam praktikovaná od počátku) a ušetříš za půl roku jednorázu… Sama jsem byla u prvního dítěte děsnej experimentátor, u druhýho už nebudu blbnout a koupím komplet sadu od výrobce, co se mi maximálně osvědčil. Ale po zkušenosti s prvním, který se látka-nelátka odplenkovávalo fakt dlouho, je moje víra v rychlejší odplenkování díky látce blízká nule, zas mám ale předsevzetí neblbnout a nevěřit tomu, že mám šanci to jakkoliv ovlivnit :)

Svistice
Neúnavná pisatelka 17533 příspěvků 18 inzerátů 10.10.18 20:02

@ugluk S tim osvedcenym vyrobcem bacha, holce kalhotkovky, co sedeli klukovi nesedely (jine proporce okolo nozicek a v pase). Kluk taky cura jinak nez holka a dcera treba zacala poustet velke davky najednou uz v roce, kluk az v tech dvou. I papirovky jeden cas musela mit jinaci, nez se osvedcily u starsiho.

Jinak jestli se zadarilo, tak gratuluji. :kytka:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.10.18 20:21

@ugluk no na bezplenkovku si asi netroufnu. Nevím, nic jsem si o tom zatím nezjišťovala, ale zase 24hodin hlídat jestli se dítě náhodou zadívá do dálky a tím mi říká, že bude vykonávat potřebu, to se mi asi nechce. Jak se u té bezplenkovky řeší kam vykonává potřebu. Přeci nemůžu posadit novorozeně na nočník…?

ugluk
Hvězda diskuse 43547 příspěvků 10.10.18 20:25

@Svistice mám v plánu SIO, to je taková stavebnice a vyhovovala mi ta totální variabilita a možnost nastavení. Dítě mi za ty dva a půl roku několikrát změnilo proporce od buřta přes žížalu a vždycky jsem to dokázala vytvarovat, savost si reguluju tím, co tam nacvakám… no prostě si věřím :lol: (pohlaví bude stejné) A jo, zázrak nás potkal na stará kolena…

Příspěvek upraven 10.10.18 v 20:32

ugluk
Hvězda diskuse 43547 příspěvků 10.10.18 20:31

Zakladatelko, novorozeně „posadíš“ na nočník stejně blbě jako půlroční ;) Prostě ho tam podržíš do klubíčka, ale v tomhle nebudu kázat ,moudra, nemám zkušenost, jen zprostředkovaně z okolí. Jen mi přišlo, že to, co chceš praktikovat (využít reflexu), má v podstatě k bezplenkovce hodně blízko. Využít něčeho, co „už v tom dítěti je“, a to se ti bude dělat mnohem líp na začátku než po nějaké době. Jestli dokážeš půlročně „naučit“, že když uvidí nočník, začne se mu automaticky chtít čůrat, tak přeju hodně štěstí, fakt bez legrace, já zkoušela dceru na nočník posadit od chvíle, kdy seděla (cca 9 měsíců), moc se jí to líbilo, ale spojit si to s tělesnou potřebou prostě nedokázala, protože už měla zafixované, že když se mi chce čůrat, tak to prostě pustím. Jo, jsou děti na to „talentovné“, ale opravdu to až tak nesouvidí s typem pleny, kterou mají na sobě.

P4ja
Kelišová 6614 příspěvků 10.10.18 20:47

@ugluk Já látkuju s těma vícevrstvýma a normálně skládám narovno, i klasické čtvrce normálně na osminy + do toho dávám vkládací jádro a separačku. Jen na noc chi pořídit plenkové kalhotky a k Vánocům asi zkusím pár SIO. Ale zatím zvládáme oba i manžel a nic se nemotá jen dáváme PUL kalhotky, plínku a separačku a je to.

Ale taky souhlas, že je potřeba látkovat od začátku. V tom článku píšou, že zlom je 2- 3 měsíce,pak už dítě čůrá jak chce.

ugluk
Hvězda diskuse 43547 příspěvků 10.10.18 21:02

@P4ja já právě jako hlavní výhody čtverců viděla - nízkou cenu, rychlé schnutí (za cenu nižší savosti, což je zpočátku jedno, u dvouleťáka byla pro mě savost prioritou) a to, že kalhotkový sklad udržel vaječinu o dost líp než narovno nebo SIO (i když obé pak zachytily svrchňáky, takže jsem holt prala víc těch). Ale neřeknu proti nim ani popel, znám lidi, kteří úspěšně odčtvercovali až po nočník bez větších problémů. Jen prostě - není to pro každého. Pro mě bohužel nebylo :mrgreen: A se svou náturou si neumím představit jít „z extrému do extrému“ - půl roku jednoráz a pak čtverec - prostě bych u toho superpohodlného jednorázu zlenivěla a pak by mi přišlo všecko děsně složitý :lol:

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Čestmír Řanda ukázal novou milenku. Je to mladší kopie Pletánkové!

Vrátila se Tina Pletánková k Čestmíru Řandovi? To napadlo všechny, kdo se... číst dále >

Šlofík dne: Pašeračka Tereza si u soudu zdřímla. „Je nemocná,“ řekl nám zdroj

Pravidelné návštěvy soudu ji pěkně zmáhají. Během posledního soudního líčení... číst dále >

Články z Ona Dnes

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového... číst dále >

Na plastiku jsem šla kvůli šikaně, říká kdysi obézní žena

Annie McManisová (25) z Nového Zélandu od mala zažívala kvůli obezitě šikanu.... číst dále >