přechod z RD na další MD - kdy?

30.1.09 02:52

přechod z RD na další MD - kdy?

Dobrý den,

prosím o radu, kdy je pro mne z finančního hlediska nejvýhodnější odejít na MD.
Nyní jsem na RD s prvním dítětem ve věku cca. 18 měs. a pobírám rodičovský příspěvek ve výši 11400Kč/měs., na který mám nárok až do srpna. V červnu očekáváme dalšího potomka. Je někde pevně stanoveno, že musím na MD nastoupit 6-8 týdnů před porodem?
Pro mne by totiž bylo výhodnější nastoupit na MD až co nejpozději (nejlépe tak 2 týdny předem), abych se nepřipravila zbytečně o těch 11400Kč, na které mám ještě nárok.
Chtěla bych čerpat zvýšený rodičovský příspěvek co nejdéle to půjde a pak plynule přejít na MD.
Doufám, že jsem to popsala srozumitelně a pokud někdo řešíte něco podobného, prosím poraďte mi.

Děkuji beruška

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

15672
30.1.09 07:15

Na mateřskou dovolenou musíš odejít nejpozději 6 týdnů před termínem porodu. Aspoň to tak bývalo a myslím, že tohle se nezměnilo. Nevím ale, jak to přesně bude, když na MD nastoupíš třeba prvního v měsíci. Normálně to bývá tak, že dostaneš RP za celý měsíc, ale když ti na něj bude navazovat nová mateřská, tak nevím, jestli můžeš mít najednou obojí. Zajdi si na sociálku, kde ti vypláčejí rodičák a tam se zeptej, myslím, že nikdo ti přesněji neporadí. A dej pak vědět, co jsi zjistila, určitě se najdou maminky, co řeší podobný problém.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11055
30.1.09 08:03

Pokud na MD nastoupíš dva týdny před porodem (nebo obecně méně než 6 týdnů před porodem), bude se ti krátit doba, po kterou budeš pobírat PPM (max. 22 týdnů od porodu), takže pokud budeš rodit v termínu, přijdeš o 4 týdny PPM. Vzhledem k tomu, že logicky PPM budeš mít vyšší než RP 11 400, tak se to podle mého nevyplatí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22315
30.1.09 13:14

No jedine co muzes udelat je oddalit TP- domluvit se s lekarem

To o pobirani RP a PPM soucastne uz bohuzel od lonska nelze.

Proste kolik dni budes na RP- to spocitaji a pak PPM, je jedno jaky den nastoupis :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2150
30.1.09 18:22

Přidala bych taky jeden dotaz. Když bych přecházela z RP na MD s druhým dítětem, z čeho se počítá? Bude mít stejnou výši,jakou měla u prvního dítěte, nebo se počítá už jinak?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15672
30.1.09 18:35

Měla by být stejná nebo vycházet ze stejného průměru. On se ten výpočet teď trochu měnil, ale míň bys mít neměla.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2150
30.1.09 19:18

Tak to jsem ráda. Díky :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu