Přechod z RD na MD, proč sociálka doplácí jen do 7600Kč ???

7.6.09 22:34

Přechod z RD na MD, proč sociálka doplácí jen do 7600Kč ???

Dobrý den, obracím se na vás s takovým dotazem. Do 26.4.2009 jsem byla na 2-leté RD a pobírala jsem RP ve výši 11400 Kč/měs. Od 27.4.2009 jsem opět na MD se základem 717 Kč/den. Tzn., že za duben mi vznikl nárok na PPM 2868Kč. Na sociálce mi řekli, že budu muset vracet hodně peněz, neboť oni doplácejí jen do 7600Kč. To by znamenalo, že v dubnu jsem měla nárok „jen na 7600-2868=4732Kč rodičovský příspěvek“, takže když mi poslali za duben ještě těch 11400Kč, budu muset 6668 Kč vrátit.

Můžete mi někdo vysvětlit, kde je napsáno, že se doplácí jen do těch 7600Kč? Neustále s tím operují, ale ráda bych to viděla černé na bílém.

Děkuji beruška

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

35123
8.6.09 07:55

Boriska ví všechno, snad napíše … ale z toho mi jde mráz po zádech. takže kdyby se mi náhodou povedlo otěhotnět brzo jako tobě, tak je třeba přejít na MD ke konci měsíce? Není to pitomost?

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1438
8.6.09 07:56

Re: Přechod z RD na MD, proč sociálka doplácí jen do 7600Kč

beruska1 píše:

Můžete mi někdo vysvětlit, kde je napsáno, že se doplácí jen do těch 7600Kč? Neustále s tím operují, ale ráda bych to viděla černé na bílém.

Děkuji beruška

Tak se jich na úřadě zeptej :twisted:

Jinak v zákoně je to napsáno takto:

[quote:03cdb9fd25]§30b (4) Má-li v rodině jeden z rodičů v kalendářním měsíci nárok na peněžitou pomoc v mateřství, peněžitou pomoc nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, rodičovský příspěvek náleží, jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a těmito dávkami nemocenského pojištění. Jako nárok na nemocenské podle věty první se posuzuje nárok na náhradu uvedenou v §5 odst. 1 písm. b) bodu 13[3i].

Čili tam není jasně řečeno, jestli se má jednat o rodičovský příspěvek v rodičem zvolené výměře, nebo v základní výměře… čili asi záleží na výkladu úředníků a pokud se ti to nelíbí, můžeš se soudit.

Jinak co takhle koukám do diskuzí, jsou socky, které vyplácí jenom do základní výměry a jsou takové, které vyplácí do zvolené výše… Takže se zkus nedat a zkus jim před nosem zamávat zákonem, že se v něm nic nepíše o tom, že by se mělo jednat o RP v základní výměře… třeba to pomůže, ale těžko říct.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2901
8.6.09 10:21

Mě 13. dubna 2008 končil rodičák na starší dceru (3800) a cca 20 toho měsíce začínala mateřská na mladší (7600). Vyplácí se jenom poměrná část .. a pokud v jedom měsíci se potkají oba přídavky, vyplácí se jenom ten vyšší či co. Já to nevěděla, že jdu na mateřskou jsem na sociálce nahlašovala, že jsem na rodičáku věděli … přesto mě potom škaredě popotahovali, že mi v tom měsíci neoprávněněně vyplatili obě dávky, musela jsem to vracet, jednali se mnou jako s nejhorším defraudantem a tvrdili, že chyba je na mé straně, protože jsem neoznámila nástup na mateřskou (proč mi teda ta mateřská chodí, když jsem ji údajně nenahlásila, mi nikdo nevysvětlil. prostě ta blbá jsem byla já). Tak bacha na to. Jinak pokud to chceš mít de jure, určitě to jde vyhledat na stránkách MPSV.cz … já to tam taky našla.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
972
8.6.09 10:33

Jsou to potvory… taky jsem mi doplatili pouze do vyse RP…:-(

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1814
8.6.09 16:37

Jsem z toho trochu mimo… Takže když teď mám nárok na rodičák ve výši 7600 Kč a v půlce července půjdu na MD, kdy bych měla mít nárok na PPM ve výši cca 20 tisíc, tak mi těch 12,5 tisíce propadne a dostanu za červenec jen 7600?? to je nějaká blbost, ne? (asi se začtu do zákona… - ale o měsíc už mi dr. termín porodu asi neposune :roll: )

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1438
8.6.09 16:42

Domi - obráceně - PPM dostaneš celou, RP jenom případný doplatek (RP - PPM = doplatek RP).

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35123
8.6.09 17:56

Ale tu mateřskou dostane jen za půlku měsíce, teda cca 10 000, ne?

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
8.6.09 22:07

Berusko, ja take pobirala zvyseny rodicak a 24.4. jsem sla na materskou. PPM mi prislo za 24-30.4. dle vymeru a rodicak mi doplatili do tech 11 400,–. Takze tam zkus jeste zavolat, jestli to nespletli. E.

  • Nahlásit
  • Citovat
57
9.6.09 16:32

ahoj, teď vás tady čtu a koukám na to jak blázen. Mně končí v polovině července dvouletá mateřská a v práci jsem se dohodla, že si dopředu vyberu dovolenou…budou mi taky něco krátit..nebo jí dostanu celou…
dík

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
57
9.6.09 16:34

až v prosinci mám termín porodu…takže jsem se domluvila v práci a s dr. že na měsíc říjen mi napíše neschopenku. (dopředu si vyberu dovolenou a potom nástup na mateřskou).

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12332
9.6.09 17:20
Pudloslava píše:
Boriska ví všechno, snad napíše

Pudli - tak to jsi mě pobavila :lol: specialistka Boriska :lol:

Beruš, bohužel všechno nevím, obzvlášť když je to složité jak dvojitý žebřík a v zákoně to není jednoznačně stanoveno.
Myslela bych si, že by se měli řídit vyšším RP, neboť skoro při všech dávkách ti dají vyšší částku, i u důchodu, tenhle princip se opakuje.
Ale rozhodně bych si připravila dotazy a tvou pracovnici bych pořádně vyzpovídala a nenechala se odbýt, případně odradit „blbým“ ksichtíkem! hodně štěstí
ps ta oznamovací povinost do 8 dnů bohužel je všude :roll:

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10.6.09 19:09

Dobrý den,

tak nakonec jsem dopadla dobře, protože mi odečetli od RP jen PPM za těch pár dnů. Odpočetli to od těch 11400Kč. Taky přikládám vysvětlení odborníka:
ať pobíráte RP ve výši 11400,–Kč nebo 7600,– vždy se odečítá vyplacená PPM, takže Váš přeplatek na RP bude ve výši vyplacené PPM tudíž 2868,–Kč.
To co Vám tvrdí bohužel není pravda. V zákoně nic takového není, naopak metodický pokyn stanovuje odečítání PPM od schválené volby. Navíc dávkový PC systém jim částku určí po zadání Vaší nové PPM do PC.

Ostatním maminkám přeji hodně úspěchů při jednání na ÚP

Beruška

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama