Přechod z rodičovského příspěvku na druhý

2
8.6.21 17:49

Přechod z rodičovského příspěvku na druhý

Mám syna 1 rok. mám zvolené čerpání na 3 roky. na mateřské jsem nebyla, nevěděla jsem jestly na ní mám nárok. jsem mladá maminka. Zjistila jsem že čekám druhé dítě. Vůbec nevim jak pokračovat. Jak přejít. Jediný co jsem dokázala zjistit, že bych si měla zvýšit RD. Zajímá mě jestly na druhý RD musím nastoupit den porodu druhého dítěte nebo můžu třeba až čerpat třeba v 5m jak u mateřský. Děkuji za rady.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
8492
8.6.21 17:51

Narozením druhého dítěte ti zaniká nárok na RP u prvního. Takže po porodu ukončís jeden a začneš s druhým. Co jsi nevybrala u prvního ti propadne, takže je dobré navýšit na maximum a co nejvíc stihnout vybrat

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
110
8.6.21 17:56

Jj na druhy rodičák nastoupíš datem porodu. Hlavně hned naběhni na pracák si zvýšit příspěvek na max, pokud máš nízký vyměřovací základ tak si to nech napsat na otce dítěte ať vybereš opravdu co nejvíc a moc jim tam nenecháš. Dají ti tam formulář, který musí vyplnit jeho zaměstnavatel (pokud je tedy zaměstnaný) a doneseš to zpět. Pak už jen čekáš jestli ti to vyjde lépe na něj.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2
8.6.21 18:02

Z čeho se počítá maximální výše RD. Jde o to že když jsem neměla MD a mám odracovano půl roku jestly se to dá z toho vypočítat nebo ne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1244
8.6.21 18:19
@Ann63 píše:
Z čeho se počítá maximální výše RD. Jde o to že když jsem neměla MD a mám odracovano půl roku jestly se to dá z toho vypočítat nebo ne.

Přes DVZ otce, jestli on by měl odpracováno.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17146
8.6.21 18:20

@Ann63 tak pokud si nemela ppm, tak max rp je 10tisic. Jinak rp jde navýšit pres partnera. K tomu musi doložit svoje příjmy. A hlavně si zjisti rozdíly mezi md, ppm, rd a rp a taky jak se píše jestli.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8492
8.6.21 18:47

@Ann63 můžeš max 10tis. Víc před otce dítěte, pokud před jeho narozením pracoval.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1247
8.6.21 19:45

@Cenarius Neprošel/neprojde teď náhodou zákon, že RP na první nepropadá, ale po narození druhého nevybranou část do těch 300 000 Kč matka dostane na účet?

https://www.penize.cz/…z-neprijdete

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8492
8.6.21 19:53

@josslyn.n je v senátu a ten o tom bude tento týden jednat a jelikož nepíše žádné data, tak je zbytečné to řešit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
110
9.6.21 13:01

@josslyn.n Lepší s tím nepočítat 😀 Tady je vždycky všechno na dlouho

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu