Přechod ze školy v zahraničí na víceleté gymnázium v ČR?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Kaliopa
Závislačka 3420 příspěvků 03.03.17 10:43
Přechod ze školy v zahraničí na víceleté gymnázium v ČR?

Ahoj, chci se zeptat, zda jste řešili situaci, kdy dítě chodilo na ZŠ v zahraničí, a následně se hlásilo na víceleté gymnázium v ČR. Jde mi o to, zda je možné tam přestoupit bez přijímacích zkoušek, pokud dítě chodí na gymnázium už v zahraničí nebo jak to probíhá. Co se stane v případě, že dítě má odchozen jeden rok gymnázia v zahraničí, a potom se vrací do ČR. Vezmou ho na nějakém víceletém gymnáziu vůbec nebo musí na ZŠ?
Nebo co s přijímacími zkouškami a přepočtem známek na známky české? Jde o to, že v zahraničí se často známkuje přísněji a známková stupnice vypadá jinak. České jedničky se dávají pouze ve vyjímečných případech, standardem je spíše známka 2, která je brána jako česká jednička. Jenže potom se tyto známky přepočítají na český ekvivalent a najednou může být z výborného žáka dvojkař a trojkař a při přijímacích zkouškách na víceleté gymnázium nebude mít šanci kvůli známkám. V zahraničí klidně dají známku 2 i z TV, HV, VV, není to jak v ČR, kde se do třetí třídy dávají vesměs jedničky nebo dvojky. Co potom s tím?

Reakce:
sagina
Echt Kelišová 7712 příspěvků 03.03.17 10:59

@Kaliopa asi nejlíp zeptat se přímo na škole, kterou sis v ČR vybrala. podle mého názoru pokud bude dítě nastupovat do prvního ročníku víceletého gymplu, tak po něm budou pravděpodobně chtít přijímačky, protože v tomto případě se nejedná o přestup. pokud bude nastupovat do vyššího ročníku, tak to bude jednak na dohodně s ředitelem školy, jaké požadavky bude mít a jednak na tom, jestli vůbec bude mít gympl na přestup volné místo.

jinak co se mi před rokem hlásila holka na SŠ, tak na jí vybraných školách se hodnotily jenom některé předměty, důležité pro studovaný obor a rovnou ředitel školy na schůzce zájemců tvrdil, že známky z víceletých gymplů nebo matematických tříd hodnotí mírněji, protože ty děti tam jsou se známkami jinde, než děti ze základky. na druhou stranu slyšela jsem i názor, že tohle rozlišování základka X vícelý gympl je diskriminační, takže proto se na některých školách nedělá, tak si vyber :nevim:

Kakachna
Extra třída :D 11144 příspěvků 03.03.17 11:31

@Kaliopa Na většině víceletých gymplů hrají známky při přijímačkách jen velmi malou roli.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.03.17 11:38

Musel by asi udělat rozdílové zkoušky, pokud má už odchozených více let na gymplu v zahraničí. Jinak se dělají nyní jednotné přijímací zkoušky na střední školy. U sestry - učitelky na gymplu, když někdo studoval třeba rok na střední škole v zahraničí (ale to byl normálně přijat u nás), tak většinou dělal ten rok potom v ČR znovu nebo mohl, pokud to zvládl udělat zkoušky za ten rok studia o prázdninách a nastoupit se „svojí“ třídou další ročník.

sagina
Echt Kelišová 7712 příspěvků 03.03.17 11:43
@Kakachna píše:
@Kaliopa Na většině víceletých gymplů hrají známky při přijímačkách jen velmi malou roli.

já nevím, moje nejstarší dělala přijímačky na 8G tedy už před několika lety (no, teď je v prváku, tedy jestli dobře počítám, tak před pěti) a známky ze základky hrály velmi velkou roli. ani na jeden z obou vybraných gymplů se nedostal nikdo, kdo by neměl samé jedničky, moje holka s jednou dvojkou skončila na jednom gymplu desátá pod čarou, ale přitom přijímačky napsala líp, než těch deset dětí před ní :nevim:

blabla123
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.03.17 12:37

Ja mela dvojky z nekterych zminenych predmetu.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.03.17 12:57

Záleží na konkrétní škole a domluvě přímo s ředitelem. U nás na škole tito studenti nedělají př. zkoušky, pokud je teda místo v konkrétním ročníku, známky třeba z matiky, fyziky, biologie se jim uznají z předchozího studia, ale dělají potom rozdílovou zkoušku z předmětů, jako je ZSV, ČJ, dějepis - kde se prostě v cizině neprobírá ta „česká složka“

Kakachna
Extra třída :D 11144 příspěvků 03.03.17 13:40

@sagina Liší se to škola od školy, letos už je stanovené, že státní část zkoušky musí mít váhu alespoň 60%. Ale co vím, tak váha známek ze ZŠ bývá do 10% celého přijímacího řízení. A to včetně různých olympiád atd.
Tady jsou nějaké informace, jak se např. řeší přijímání studentů ze zahraničí a přepočet známek:
http://www.gjn.cz/index.php?…
Ale zase se to bude lišit škola od školy. Chce to vybrat takovou, kde jsou vstřícnější.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

DIY: Karnevaly se blíží. Vyrobte dětem originální masku

Každý, kdo se v posledních letech zúčastnil dětského karnevalu, ví, že se to... číst dále >

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na... číst dále >

Články z Expres.cz

Co vám je do toho?! Kopřivová podrážděně reaguje na dotazy ohledně Jágra

Veronika Kopřivová (27) tak trochu začíná nezvládat sociální sítě. Od... číst dále >

Z horníka vohráblem: Po Dukle 61 Mikluš boduje jako strážmistr Topinka

Ostravský rodák Robert Mikluš (36) se sice z regionu příliš nevzdaloval, jeho... číst dále >

Články z Ona Dnes

Kvůli šikaně jsem začala boxovat, říká šampionka Martina Ptáčková

Než se světová šampionka v kickoboxu, Martina Ptáčková (21), naučila rány... číst dále >

Dárky z vánočního kvízu jsou rozdané. Kdo bude mít dalšího Ježíška?

Jako odměnu jsme si pro naše věrné čtenářky a čtenáře již tradičně připravili... číst dále >