Co je potřeba před porodem?

Anonymní
27.12.20 22:25

Před porodem-co je potřeba?

Ahoj, chtěla bych poprosit o souhrnné informace, co je potřeba udělat? Opravdu prakticky?

Jsem na neschopence a budu do mateřské.

1. žádost o PPM mi dá doktor sám? Pak následují jaké kroky?
  1. detsky lekar- všude čtu, že si musím najít před narozením. To si zavolám lékařům řeknu, že čekám miminko a že bych se chtěla zeptat zda mi ho vezme do péče? A kdy s ním mám přijít poprve?
  1. rodičovská dovolena- žádám formulářem na ÚP, co vše dokládám? Nosím něco zaměstnavateli?

Děkuju všem moc za odpovědi. Nějak jsem začala mít strašný strach nebo prostě obavu že prostě nic nevím

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1860
27.12.20 22:33

Ano, žádost o PPM vystavi gynekolog, potom dáš svému zaměstnavateli a ten již vyřídí zbytek.
Ohledně pediatra - zjisti si nějaké recenze, pak si zavolej a on už dá instrukce.. Obvykle se pak volá z porodnice a oni Tě objednají na konkrétní termín, někde i pediatr přijde na první návštěvu sám..
Rodicak se resi až cca 4 měsíce po porodu, tam se potřebuje rodný list dítěte, OP matky a vyměřovací základ ze socialky

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14815
27.12.20 22:33
  1. ano, doktor vyplni termín porodu, ty vyplis kdy chceš nastoupit na ppm, tvůj podpis tuším, ty tu zadost odevzdas do prace, oni vyplni a pošlou na ossz
  2. ano vyber si dětského doktora a zavolej zda by tvoje dite prijal. Mne se ptala na termín porodu a potom mi rekla, ze až nas propustí z porodnice mam zavolat a doktorka prijde k nám domů
  3. je rozdíl mezi rodičovská dovolená a rodičovsky příspěvek. Prispevek vyplácí up, k žádosti potřebuješ rodný list ditete, z ossz papír o výši ppm a vyplněnou žádost, kterou najdeš na netu up, o rodičovskou dovolenou zadáš v práci. Většinou do 3 let ditete. Do práce hlásís datum narození dítěte, kvůli ELDP.

Snad je to dobre

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23595
27.12.20 22:34

Papir na materskou vystavuje gynekolog, nejdriv 8 tydnu pred ocekavanym terminem porodu. Proste se s nim dohodni, kdy chces nastoupit na materskou.

Ano, pediatry si obvolej, sezen reference, idealni je i si ho omrknout osobne (ted v dobe covidu asi nerealne). Obvykle ti reknou, ze az vas pusti z porodnice, mas zavolat a domluvite se na prvni navsteve.

O rodicovskou dovolenou se zada u zamestnavatele, o rodicovsky prispevek na UP. Byl k tomu potreba z OSSZ papir o dennim vymerovacim zakladu (jak je to aktualne nevim), rodny list ditete, asi OP a vyplneny formular.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8953
27.12.20 22:38

1. Doktor ti dá formulář, odevzdáš ho zaměstnavateli. Doktorovi oznámíš datum nástupu na PPM (6-8 týdnů před TP), aby podle toho ukončil neschopenku.
2. Jak píšeš. Někde to je potřeba dost dopředu, pak už mají plno.
3. O RD žádáš písemně zaměstnavatele před koncem MD, obvykle nejdřív žádáš ještě o vyčerpání dovolené. Na ÚP žádáš o rodičovský příspěvek, stačí ke konci PPM, potřebuješ žádost (jde stáhnout na webu ÚP) a v ní jsou napsané další potřebné doklady.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3498
27.12.20 22:39

A tvuj pracovni pomer stale trva? 1. zadost o materskou ti daji u doktora sami, tesne pred jejim nastupem. Doneses ji do prace a o vic se starat nemusis. 2. presne tak. Nekoho si vyberes, zavoláš. Obvykle se chodi tak dva dny po propusteni z porodnice, ale to se domluvís s konkretnim pediatrem, jake ma zvyky… 3. na rodicovsky prispevek mas jeste more casu. To staci az pred koncem materske, cca ctyri mesice po porodu. O rod. příspěvek se zada na UP, tam ti daji formuláře a presne info. U zamestnavatele budes zadat o rodicovskou dovolenou (obvykle do tri let ditete, ale neni podmínkou, zalezi na domluvě)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8953
27.12.20 22:41

@lachtanice86 @Svistice papír z OSSZ o výši PPM není už potřeba.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.12.20 22:42

Skvěle děkuju za rychlé odpovědi. Už jsem klidnější. Nejlepší je se vždycky zeptat někoho kdo už ví, co a jak🙂 já jsem první z kámosek těhotná.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
27.12.20 22:45

@Pajka89 jo já mám smlouvu na dobu neurčitou, jsem na rizikovém. Děkuju.

• Citovat
  • Nahlásit
23595
27.12.20 22:45
@Lendeš píše:
@lachtanice86 @Svistice papír z OSSZ o výši PPM není už potřeba.

Ze uz by si konecne racili propojit databaze? :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23595
27.12.20 22:47
@Anonymní píše:
@Pajka89 jo já mám smlouvu na dobu neurčitou, jsem na rizikovém. Děkuju.

Nejlepsi je umet hledat a pracovat s informacemi. Jsou dostupne na strankach prislusnych ministerstev, uradu nebo primo v legislative.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14815
27.12.20 22:52

@Lendeš ok to je dobra zprava, ja uz jsem na rp a kdyz jsem si ho vyrizovala tak to ještě bylo potřeba.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.12.20 22:55

@Svistice já si info vyhledela. Jenom jsem se chtěla zeptat na to jak je to prakticky. Protože někdy se něco píše a praxe je trošku odlišná.

• Citovat
  • Nahlásit
10540
27.12.20 23:04
@Anonymní píše:
@Svistice já si info vyhledela. Jenom jsem se chtěla zeptat na to jak je to prakticky. Protože někdy se něco píše a praxe je trošku odlišná.

Presne jak uz napsaly holky, hodne stesti pri vyrizovani :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
51
27.12.20 23:08

@Svistice no konečne, mohlo by to tak být se vším 🙂

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...