Předčasné ukončení RP ze strany Úřadu práce - SSP.

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
NellaB
Zasloužilá kecalka 942 příspěvků 27.02.16 11:16
Předčasné ukončení RP ze strany Úřadu práce-SSP.

Milé maminky, nevím, zda má někdo tentýž problém, jako mám nyní já. Pobírám rodičovský příspěvek od 21.4.2012, neměla jsem možnost volby a dnem narození miminka mi byla automaticky přidělena čtyřletá varianta, což je do 21.4.2016 a v zákoně je uvedena přesná délka pobírání i částky ( do ukončení 9. měsíce 7600,–, do čtyř let věku 3800,– Kč). Ale nyní mi přišlo vyrozumění z ÚP o zahájení správního řízení o ukončení (k 29.2.2016) RP což je o dva měsíce dříve…s odůvodněním, že mám vyčerpáno a zůstatek mi bude odeslán společně s dávkou za měsíc únor. Nechápu, jak bych mohla něco vyčerpat navíc já sama, když mám vše striktně dané zákonem!

Je to pro mne nepochopitelné, tak jsem překontrolovala výpisy z účtu a místo 9×7600,–Kč, mi bylo vyplaceno 10×7600,–Kč ( za rok 2012 8× 7600,– a za rok 2013 mi byla tato částka vyplacena ještě v lednu a únoru, takže 2×). Takže nyní nevím, jak se tomuto bránit, počítám samozřejmě s tím, že chci být s dcerkou do čtyř let, jak mi zákon umožňuje, ale…nechápu, proč když není chyba na mé straně, by mi měl RP někdo o dva měsíce dříve ukončit! Samozřejmě se chci proti tomuto jednání odvolat. Ale nevím, kam a hlavně co přesně bych měla do odvolání uvést. Proto budu ráda za jakoukoli reakci na tento můj dotaz. Já samozřejmě nechci od nikoho více peněz než mi náleží.

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Reakce:
Pipet
Generální žvanilka 24263 příspěvků 27.02.16 11:20

Tak se potom do čtyř let malé nahlas na pojišťovnu jako osoba pečující o dítě.
220 000,–Kč dostaneš, jako všichni ostatní…
Předpokládám, že práci nemáš, když jsi doma po třetích narozeninách dítěte - a jestli máš v práci domluvené neplacené volno, tak to s pobíráním RP nemá nic společného.

Uživatel je onlinej.a.n.i1
Hvězda diskuse 66506 příspěvků 27.02.16 11:23

@NellaB Jo, napsala bych odvolání a citovala následující 2 odstavce paragrafu 30:

§ 30
Podmínky nároku na rodičovský příspěvek a jeho výše
(1) Rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, má nárok na rodičovský příspěvek nejdéle do 4 let věku tohoto dítěte, a to nejdéle do doby, kdy byla na rodičovském příspěvku vyplacena z důvodu péče o totéž nejmladší dítě v rodině celková částka 220 000 Kč, není-li dále stanoveno jinak.
(5) Nelze-li stanovit žádnému z rodičů v rodině k datu narození nejmladšího dítěte v rodině denní vyměřovací základ podle odstavců 3 a 4, náleží rodičovský příspěvek ve výši 7 600 Kč měsíčně do konce devátého měsíce věku nejmladšího dítěte a od desátého měsíce věku ve výši 3 800 Kč měsíčně do 4 let věku dítěte.

S komentářem, že spadáš pod odstavec 5 a tedy je stanoveno jinak a proto se na tebe nevztahuje celková částka 220 000,– ale máš rodičák čerpat až do 4 let věku dítka.

Pipet
Generální žvanilka 24263 příspěvků 27.02.16 11:27

@j.a.n.i1 Aha, on rodičák bez možnosti volby není přesně těch 220 000,–?
To jsem nevěděla, myslela jsem, že je to pro všechny stejné.

NellaB
Zasloužilá kecalka 942 příspěvků 27.02.16 11:31
@Pipet píše:
Tak se potom do čtyř let malé nahlas na pojišťovnu jako osoba pečující o dítě.
220 000,–Kč dostaneš, jako všichni ostatní…
Předpokládám, že práci nemáš, když jsi doma po třetích narozeninách dítěte - a jestli máš v práci domluvené neplacené volno, tak to s pobíráním RP nemá nic společného.

Nejde mi o finanční stránku věci, ale jde mi o to, že někde někdo udělal chybu, ale já to nejsem, navíc mi to vyrozumění přišlo ve čtvrtek odpoledne…v pátek tam nikdo není, takže řešit to půjdu v pondělí, kdy je poslední den. Do práce nastupuji v září, pracuji ve školství a neplacené volno nemám. A nejsem jediná, říkal mi pán do telefonu, že nedělá nic jiného, než zvedá kvůli tomuto telefon…

Uživatel je onlinej.a.n.i1
Hvězda diskuse 66506 příspěvků 27.02.16 11:33

@Pipet Jak já chápu zákon, tak ne.

NellaB
Zasloužilá kecalka 942 příspěvků 27.02.16 11:34
@j.a.n.i1 píše:
@NellaB Jo, napsala bych odvolání a citovala následující 2 odstavce paragrafu 30:

§ 30
Podmínky nároku na rodičovský příspěvek a jeho výše
(1) Rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, má nárok na rodičovský příspěvek nejdéle do 4 let věku tohoto dítěte, a to nejdéle do doby, kdy byla na rodičovském příspěvku vyplacena z důvodu péče o totéž nejmladší dítě v rodině celková částka 220 000 Kč, není-li dále stanoveno jinak.
(5) Nelze-li stanovit žádnému z rodičů v rodině k datu narození nejmladšího dítěte v rodině denní vyměřovací základ podle odstavců 3 a 4, náleží rodičovský příspěvek ve výši 7 600 Kč měsíčně do konce devátého měsíce věku nejmladšího dítěte a od desátého měsíce věku ve výši 3 800 Kč měsíčně do 4 let věku dítěte.

S komentářem, že spadáš pod odstavec 5 a tedy je stanoveno jinak a proto se na tebe nevztahuje celková částka 220 000,– ale máš rodičák čerpat až do 4 let věku dítka.

Jani, moc děkuji za Tvou reakci. Je to logické, jsem zvědavá s čím na mne vyrukují v pondělí…

terinka4444
Hvězda diskuse 69360 příspěvků 27.02.16 12:34

No s ničím nevyrukují, máš 220000 je to stejné jako u všech, pokud ti byla vyplacena něčí chybou větší částka, tak máš prostě vyčerpáno. Ano chyba na jejich straně, kterou mohou chtít vyřešit tak, že jim tu částku máš vrátit. A je podstatné, když tě o peníze neobrali, to nějak extrémně hrotit? Výplata dávky a náhradní volno v zaměstnání je něco úplně jiného. Jen se nahlásíš na pojišťovnu a stát za tebe dál bude vše platit. jen bez peněz, o které tě ale neobrali.

H8N2O4S
Ukecaná baba ;) 1017 příspěvků 27.02.16 12:37
@j.a.n.i1 píše:
@Pipet Jak já chápu zákon, tak ne.

Nejsem tedy znalec, ale myslela jsem, ze je to 10×7600 tj.76 tis. Plus 38× (tj.3 roky a dva mesice) x 3800. Dohromady 220 a nejaky drobny :nevim:

terinka4444
Hvězda diskuse 69360 příspěvků 27.02.16 12:37

A ještě jedna věc, zákon ti neumožňuje být s dcerou doma, zákon pouze říká, délku pobírání RP. Doba, kdy jsi doma a doba, kdy pobíráš RP jsou naprosto odlišné věci. Jsi zaměstnaná? Jestli ano, stejně jsi musela žádat o neplacené volno, to běží nezávisle na tom, jak pobíráš peníze.

terinka4444
Hvězda diskuse 69360 příspěvků 27.02.16 12:41

Navíc nijak chybu neudělali, vyplací se to tak, 10*7600 a 38× 3800 s tím, že chybí 400, o to je ta poslední splátka nižší. Tam není napsaáno devět slplátek po 7600, ale do devíti měsíců věku dítěte. Vzhledem k tomu, že se dítě nerodí přesně prvního, ale třeba plácnu 20.4. náleží ta splátka 7600 už za ten duben až do 20.1. ale ta se vyplácí až v únoru, to znamená, že je to 10splátek a je to tak správně. k tomu je nadále 38 splátek po 3800 s tím, že ta poslední je o 400 menší.. Takže oni nikde chybu neudělali.

terinka4444
Hvězda diskuse 69360 příspěvků 27.02.16 12:45

10*7600 a 38×3800 je 220400. Takže teoreticy ti v březnu přijde 3800 a k tomu 3200 co by jinak přišlo v dubnu.

NellaB
Zasloužilá kecalka 942 příspěvků 27.02.16 12:58
@terinka4444 píše:
A ještě jedna věc, zákon ti neumožňuje být s dcerou doma, zákon pouze říká, délku pobírání RP. Doba, kdy jsi doma a doba, kdy pobíráš RP jsou naprosto odlišné věci. Jsi zaměstnaná? Jestli ano, stejně jsi musela žádat o neplacené volno, to běží nezávisle na tom, jak pobíráš peníze.

Asi jsi nečetla řádně můj příspěvek, tímto se Tě v žádném případě nechci nijak dotknout…copak píši někde něco o neplaceném volnu???Je úplně jedno z jakého důvodu mám čtyřletou variantu RP. Zákon umožňuje DO ČTYŘ LET věku u čtyřleté varianty - jasně dané a psané. Samozřejmě nevím, co myslíš,,hrotit", někdo udělal chybu, já to nebyla a ten někdo musí svou chybu napravit! A nevidím jediný důvod, proč bych to měla být já. A samozřejmě nemám sebemenší problém finanční částku vrátit, nebo to, co mi nepatří. :) Když to potom bude takto fungovat ve všem, tak jak to bude pak vypadat? Katastrofa. Přečti si prosím výňatek ze zákona co píše @j.a.n.i1

terinka4444
Hvězda diskuse 69360 příspěvků 27.02.16 13:31

@NellaB já jsem si to přečetla a nikdo chybu neudělal. Nechceš to pochopit. Ani čtyřletá varianta tě neopravňuje k tomu, abys čerpala víc peněz než mají ostatní na kratší variantě, to znamená 220.000. A ty to dostaneš a dostaneš to ve 48měsíčních splátkách, což jsou 4 roky. Jsi děsně rozhořčená a sama píšeš, že to tak nencháš, nicméně co jako nenecháš? Nikdo nepochybil, vše je vypláceno tak, jak má být. V březnu peníze dostaneš a v dubnu zrovna tak, jen za ten duben je dostaneš v březnu a už jen poměrnou část, co zbyla, takhle se to vyplácí.
Stále píšeš o nějaké chybě, a že jí má někdo napravit ještě s vykřičníkem, ale nikdo žádnou chybu neudělal. Dítě se narodilo 21.4, zažádal jsi ještě v dubnu, takže ti byl rodičák vyplacen v květnu za ten duben, a systém je nastaven tak, že ti byl vyplacen celý, 7600, nikoliv jen poměrná část za 9 dnů, 9měsíců bylo v lednu, takže ti desátá částka 7600 náležela ještě v únoru zpětně za ten leden. Takže chybu nikdo neudělal, a vyplatili to správně.

terinka4444
Hvězda diskuse 69360 příspěvků 27.02.16 13:37

Jani ti to citovala, ale jen část, prvotní je věta •Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku tohoto dítěte.

To co citovala jani je možný způsob rozložení oněch 220.000 a tvůj způsob rozložení je takový, že dostaneš do čtyř let věku, ale poslední splátku dostaneš v březnu, téměř zdvojenou, i na duben.

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Váš příspěvek
Reklama