Předčasný porod (do 30tt) s IUGR

15
10.2.21 16:50

Předčasný porod (do 30tt) s IUGR

Ahoj, chci se zeptat, je tu někdo s potvrzeným rizikem IUGR/ rustovou restrikci? Při prvním screeningu nám vyšlo riziko IUGR 1:62, beru anopyrin a jsem co 14 dni na utz, teď se ale riziko potvrdilo a mimčo má IUGR. Byla jsem poslaná do rizikove poradny s tím, že mi gynekoložka řekla, že mě pošlou do nemocnice na kortikoidy a do mesíce porodím, že dýl to nevidí. Máte s tím někdo zkušenost? Jak probíhá péče o miminka narozená těsně kolem 30tt? Děkuji za každou radu, zkušenost a info :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
8509
10.2.21 17:00

Miminka narozená okolo 30.týdne, planovaně, po přípravě dozrání plic a na specializovaném pracovišti nemají zásadní problém.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15
10.2.21 17:13

@lasička1 děkuji, a co nastává dál po porodu? A je u takového rizika jediná možnost porodu sekcí?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8509
10.2.21 17:18
@Zapina1 píše:
@lasička1 děkuji, a co nastává dál po porodu? A je u takového rizika jediná možnost porodu sekcí?

Císařský řez bych brala jako samozřejmost. Porodní cesty nebudou vůbec připravený. Takže vyvolání porodu, který by stejně skončil sekci pro nepostupujicí porod, bych nevolila.
Miminko si vezmou na nedonošence a vše se bude odvíjet od toho, jak veliká nezralost bude a co bude potřeba. Určitě inkubátor. Děti teplotu určitě neudrží. Nějaký ten týden v porodnici zůstanete, ale určitě ne až do doby původního termínu porodu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
157
10.2.21 17:22

Rodila jsem az cca 37tt jednovaj dvojcata. Zjistilo se, ze je jeden mensi uz na 1. screening, ale neresili to ( jedna oblastni nemocnice). Apolinar zacal resit okamzite v cca 20 tt. Presne jak pisete, kazdych 14 UTZ a dalsi kontroly (mela jsem hranicni tehu cukrovky, reflux apod). Syn byl na hrane 3 percentilu. Po porodu byl jeste o cca 600g lehci nez odhady. Testovali glykemie, mel hypoglykemie, tak putoval na IMP (intermediar - nejlehci odd s peci o miminka s problemy). Nakonec mel cca 14 dni sondu do briska (nechtel jist) a intravenozne glukozu. Pak odd sestinedeli. Doma nikdy nekojeny, cpali jsme do nej odstrikane. Postupne se to zlepsilo od pulroku.Ted po roce je porad hubeny, ale delkove je cca 60percentil. Psychomotoricky v poho.

Dnes zpetne bych si vice verila a snazila se vse resit vice v klidu (kdyz nejedl skoro jsem se slozila z nespani, nejedeni, pece o dvojcata…)

Drzim palce, miminka jsou bojovnici :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
660
10.2.21 17:29

Ja mam nedonosene miminko, sice teda mene.. ale urcite bude nejaky den, mozna i tyden na novorozenecky jip, v inkubatoru, jakou bude potrebovat podporu dechu? A celkove, jaky bude jeho stav…pak nasleduje presun na nedonosenecky sestinedeli, tam uz by mimi melo byt jen na vyhrivany postylce a ceka se az nabere propousteci vahu a propousteci tyden.. u porodu 30tt bych pocitala s 5-6 tydny v porodnici. No a pece.. v inkubatoru ho prebalis, nakrmis, pochovas.. zkousis kojeni, pak vykoupes.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15
10.2.21 20:16

@Janiky2 mozna se ptam jako uplny debil, ale mam nejak prizpusobit i vybavicku pro nedonosene miminko. Obleceni je jasny ze nakoupim mensi ale co autosedacka, lahvicky, atd?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
157
10.2.21 20:35

@Zapina1

Uprimne, ja mela planovany cisar a par kousku univerzalnich barev po starsi dceri, takze jsem jen cca tyden pred porodem dokoupila druhou autosedacku - vajicko protoze jsem mela strasny strach, ze to nedopadne dobre (mela jsem za sebou i plodovku, hospitalizaci apod). Zpetne - byla to blbost, pak jsem nemela nicmoc pripravene a vse delala za pochodu…

Z nemocnice sel az kdyz vypil (nacpali jsme do nej) min davku mleka apod, takze kdyz sel domu (3-4 tydny) mel uz cca 2500 a asi 46cm, tak mel normalni novorozeneckou, ale strasne se v ni ztracel do sirky.

Urco bych koupila par kousku pro nedonosene (klidne bazarkovych), nasla si nabidky na nedonosenecke plenky apod. Vajicko nam stacilo obyc velikosti. Doma zavinovacka. Plenky jsem mela i cislo mensi zpocatku (obyc byly siroke)

Pak jsem v porodnici ukolovala partnera a on mi to kupoval a nosil (kloboucky na kojeni, kremy pro mimi, plenky, prebal podlozky). V porodnici jsme dostali umele mleko, lahvicky, trochu plenek, nektere kremy (po te glukoze se mu oprudil zadecek - nejlepsi byl silny vychlazeny vyvar cerneho caje- vysusi, sestricky poradily a pomohly). Pokud by nechtel pit, tak nam pomohli ty stare zlute dudliky na lahvicky (jsou latexove, coz je mekci nez silikon, opet rada a pomoc jedne sestricky).

Klidne se ptejte, nas syn nebyl skoro nedonoseny, ale byl silne IUGR, tak mam spise zkusenosti s tim…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
157
10.2.21 20:37

PS: na rozkojeni a odsavani mi pomohla dvoufazova elekt odsavacka Medela (mela jsem pujcenou)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15
10.2.21 20:48

@Janiky2 no ja jsem z dneska uplne v soku, mala je stara 25+0, vahovy odhad je 532gramu(1,6centil) tomu centilu vubec nerozumim. Pred 14 dny mi braly plodovku a rikali mi, ze to vypada docela dobre ze mala bude asi jen mensi. No ale po dnesmim mereni je opak pravdou. Mam mirny oligohydramnion a patologickou dopplerometrii, moc tomu nerozumim ale podle toho co se mi smazili vysvetlit tak se projevilo to IUGR a mala zpomalila hodne svuj rust. Cokoli te napada, ze bych mela vedet tak mi prosim napis. Nikdo mi nic extra nerekl a genetickou konzultaci jsem uz nestihla. A ja nevim co mam cekat. Kor jeste ted v teto dobe se bojim ze me ani po tom porodu nenechaji na novorozenecke jipce s malou. A jak se potom deti s IUGR sleduji u pediatra? A jaka je jejich adaptace? Bude treba nutna vojtovka?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
157
10.2.21 20:57

Percentil znamena, ze je mala stejne velka jako 1,6% deti stejneho (gestacniho) veku a 100-1.6= 98.4% deti je vetsi. U me brali za problem pod 5%.

Ostatni bohuzel nevim. Syn se drzel stabilne na 3percentilu a mel ostatni dobre nebo to neresili, protoze na dvojcata nejsou tabulky (pry)

Drzim palce, vim, ze ten stress byl hrozny :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
660
10.2.21 21:48

@Zapina1 urcite bych koupila par malych oblecku pak na doma, ale v porodnici bys mela mit vetsinu veci k dispozici. Ja jsem si musela na oddeleni pak prinest pliny a vlhceny ubrousky. Jinak kosmetika, kremy, lih na pupik, oblecky, teplomer, to vsechno bylo erar :-) Jestli bude nutna vojtovka asi tezko rict.. muj nedonosenec ( 33+2) byl preventivne poslany na rehabku a nic jsme necvicili, spis sledovala jestli se dobre vyviji po pohybovy strance. Zaroven byl preventivne sledovany na neurologii, tam jsme byli asi 3×. Tak na na ty nedonosenecky jipce te urcite nenechaji, tam se chodi jenom na „navstevu“. Ja jsem chodila co tri hodiny, prebalit, nasondovat (nakrmit), pomazlit, ale muj syn tam byl tri dny.. a to jsem se davala dohromady po sekci, transfuzich, takze jsem byla rada, ze jsem rada :-) Ono pokud bude mimi na jipce dyl, coz v tvym pripade urco bude, tak te za par dni propusti z nemocnice a ty za nim budes takhle jezdit.. a az nebude na jipu, meli by te zpatky prijmout do nemocnice a budes s nim na pokoji.. aspon takhle to fungovalo v Praze( Krc ).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
660
10.2.21 21:57

@Zapina1 autosedacku jsme pouzili normalni, to jsme nijak neprizpusobovali a lahvicky podle me taky nebudes potrebovat nejak specialni, oni se miminka stejne nauci sat az tak kolem 35tt - 36tt, do ty doby maji zavedenou sondu do zaludku a dava se jim mliko strikackou.. ale i pres to, ze se mimi narodi driv, tak stejne muzes kojit nakonec.. ja jsem myslela, ze mimino bude na flasce a nakonec mi kojeni rozjela odsavacka.. a nez se mimco chytlo na kojeni na prsu, tak jsem mu mliko odsavala a nosila na oddeleni a pak jsme mu strikackou davali moje mliko :))

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8509
10.2.21 23:01
@Janiky2 píše:
Percentil znamena, ze je mala stejne velka jako 1,6% deti stejneho (gestacniho) veku a 100-1.6= 98.4% deti je vetsi. U me brali za problem pod 5%.

Ostatni bohuzel nevim. Syn se drzel stabilne na 3percentilu a mel ostatni dobre nebo to neresili, protoze na dvojcata nejsou tabulky (pry)

Drzim palce, vim, ze ten stress byl hrozny :hug:

A kolik syn vážil po porodu? Jaký týden těhotenství byl narozený?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
157
11.2.21 08:34

@lasička1
Byli 37tt, odhad 2900g a realita 2300g a cca 44cm ( druhy dvojce odhad 3100g a realita 2900g, take slabe IUGR, ale ten to dobehl za 3 tydny v porodnici)

Příspěvek upraven 11.02.21 v 08:47

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat