Předčasný porod okolo 30tt

Anonymní
6.1.21 14:44

Předčasný porod okolo 30tt

Dobry den, mate někdo zkušenost s předčasným porodem?
Jak moc předčasně se mimi narodilo, kolik vážilo a kdy vas pustili domu? Byly nějaké komplikace? Děkuji..
Prosim anonymně

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
18234
6.1.21 14:46

Propuštění domů bývá až v dosaženém 36gestačním týdnu, váhy cca 2300g a samostatném příjmu potravy. Samozřejmě bez zdravotních komplikací.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
420
6.1.21 14:55

Já rodila 32+3 listopad 2020, váha 1920g a 44 cm, stihla se maturace plic, ale po porodu občas saturace kyslíkem zakolísala, ale nebylo to na okysličení v inkubátoru, malý si ty saturace zvládal vyrovnávat sám. Kolem sebe jsem měla plno mamin s dětmi mezi 30-34 tt narozenými ve stejnou dobu. To propuštění je individální - dítě obecně musí:

1. Samostatně dýchat a nemít problémy se saturací - což 30 tt často má.
  2. Udržet tělesnou teplotu - 30 tt často má.
  3. Přibírat - to se pozná až po pár dnech.
  4. Umět se samo najíst - kojení nebo flaška - u 30 tt sonda do nosu - to je největší oříšek, malé děti nemají sílu jíst z prsu ani flašky často… sonda navíc dlouhodobě zavedená dráždí sliznici, děti pak chrčí, trpí na záněty očí (mělo to moje a to hned po cca 5 dnech, co mělo sondu). Dále platí, že plně sací a polykací reflex nastupují kolem 33-34 tt, i proto se dávají sondy na krmení. U nás to bylo po 33 tt.

Hmotnost při propuštění u nás nehrála roli. Kolegyně z pokoje měla dvojčata, šla domů, kdy to jedno mělo hmotnost cca 1700g. Ale umělo samo jíst skrze kojení, udržet si teplotu, dýchalo a nabíralo a váze. Rodila 34 tt dvojčasta, to jedno zaostávalo (viz. výše 1700g při propuštění). Domů ona i já jsme šly po 3 týdnech.

Komplikace, kromě výše uvedených, které jsou rarita, je dále častější výsky žloutenky (řeší svícením), větší riziko infekce skrze kanylky, které mají zavedené. Hlídají se více oči (rozkapávají je), UTZ mozku skoro každý den (dětem hrozí krvácení do mozku, ale jak je to časté, to nevím), dále často musí rehabilitovat už v porodnici vojtovku.

EDIT - hmotnost a délka při porodu, sací a polykací reflex.

Příspěvek upraven 06.01.21 v 17:56

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3290
6.1.21 15:00

V nemocnici Olomouc se teď narodilo miminko v 31tt a má 710g.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
6.1.21 15:16

Syn 27+1tt, 1100 g, abrupce placenty.
Váha musela být nad 1800 g, neubývat na váze, sám dýchat, jíst, močit. Domů šel za dva a půl měsíce., vážil 2800 g, dlouho měl problémy s dechem. Měl krvácení do mozku, následek je DMO, naštěstí jen lehká forma a mentálně v pořádku. Dlouho šilhal, to se mu spravilo samo věkem, ale neměl retinopatii. Od narození cvičil Vojtovku (3 roky, pak jsem s tím sekla, protože jsem čekala miminko a už to nešlo zvládnout). Nechci na to ani vzpomínat…

• Citovat
  • Nahlásit
59
6.1.21 15:57

Dcera 26+1tt, 780g, důvod porodu byl zánět a prasknutí vody ve 23tt. Komplikace měla zástavy dechu, kvůli tomu 2× transfúze, jinak naštěstí ne. Domů jsme šly po 87 dnech s 2600g. Musela sama jíst, dýchat a nabírat na váze, udržet teplotu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1204
6.1.21 16:15

Zkušenost mám pouze profesní..

Ale jak se píše výš, miminko musí samo dýchat bez jakékoliv podpory, musí se samo najíst (um nebo kojení), váha nehraje až tak velkou roli, důležitější je, že prospívá. Často maminkám říkáme, ať počítají s propuštěním cca kolem termínu porodu, ale je to jen orientační…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
6.1.21 17:42

Kamaradka rodila 28tt, tezka preeklampsie, k tomu ho nevyzivovala, 710g. Nekolik dni na ventilatoru, potom praskle strevo, vyvod, pri dosazeni 2,5 kg mu strevo opet napojili, rodila v unoru a pustili je koncem cervna domu. Budou mu dva roky a ta nezralost je hodne videt, je dost pozadu, jak fyzicky, tak mentalne :( anonym prosim

• Citovat
  • Nahlásit
528
6.1.21 17:58

Treti dcera 32+0, abrupce placenty, vaha 1680g, byla zcela bez problemu, sama dychala, mela lepsi Apgar score, nez prostredni, ktera byla terminova a pri porodu vdechla plodovku, od okamziku, co me vzbudili po sekci a rekli mi, ze je vse OK, jsem uz vubec nemela obavy, vse zvladla bez problemu. Domu nas pustili po necelem mesici. Rika se, ze devcatka to zvladaji lepe.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat