Předčasný porod vyřizování

Anonymní
24.3.21 08:17

Předčasný porod vyřizování

Ahoj potřebovala bych poradit je mi 16 a přítelovy 21 v patek 19.3 jsem rodila předčasně 33+3 tt jsem z Jeseníku a převezli mě do Olomouce protože šlo o hrozici porod a tady na to nemaji techniku. Ještě před porodem jsem nestihla nic vyřídit.. V Olomouci mi řekli ze všechno musim vyřídit tady v Olomouci dostala jsem papír prohlášení o jménu dítěte ale nemela jsem u sebe svůj rodný list tak jsem musela jet domů a řekli mi ze to prohlášení mužů poslat poštou na jejich adresu a oni mi pošlou rodný list dítěte. Ale chci vědět jestli tam mame napsat příjmení po otci chci aby byl uveden v RL a take chci aby melo příjmení po něm. Jsem s toho vseho zmatena je v tom gulas mohli by jste mi poradit

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
19748
24.3.21 08:20

Pokud jsi ještě nezletilá, není to se zapsáním otce úplně jednoduché. Zavolej si na matriku do Olomouce a zeptej se přímo tam. To jsi měla udělat místo zakládání diskuze tady.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2186
24.3.21 08:40

Takže dítě bude zapsáno do matriky i do rodného listu bez otce a samozřejmě s tvým příjmením. Protože jsi nezletilá, můžeš určit otcovství souhlasným prohlášením (s mužem) jen u soudu - § 779 (2) OZ (jindy stačí před matričním úřadem). Takže žaloba, do té doby (nabytí právní moci) je dítě bez otce, Tedy dítě může zastupovat jen matka, a to v případu nezletilé, v omezeném rozsahu - jinak dědeček, babička (tvoji zákonní zástupci).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
394
24.3.21 10:14

Předpokládám, že jsi nebyla předčasně zplnoletněna? :think:
Nejlepší bude zavolat na příslušnou matriku a přeptat se tam, i s ohledem na momentální situaci, kdy jsou některé pobočky zavřeny. Pravděpodobně bude potřeba vše řešit i s tvými rodiči. Zda může tvůj partner jako plnoletý nějak soudně žádat o přiznání otcovství opravdu nevím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2186
24.3.21 10:34

Matriční úřad, v jejímž obvodu se dítě narodilo, vydá rodný list bez otce. K určení otcovství (kdy je rodič nezletilý) může dojít jen u soudu (podle § 779, nebo § 783 OZ) a to nějakou dobu trvá. Takže zakladatelce bych doporučil, aby se starala, aby miminko hezky papalo, bylo v tele a čistu a určením otcovství pověřila biotatínka, který, pokud není s holým zadkem, tím pověří advokáta.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
394
24.3.21 10:50
@Luboš P píše:
Matriční úřad, v jejímž obvodu se dítě narodilo, vydá rodný list bez otce. K určení otcovství (kdy je rodič nezletilý) může dojít jen u soudu (podle § 779, nebo § 783 OZ) a to nějakou dobu trvá. Takže zakladatelce bych doporučil, aby se starala, aby miminko hezky papalo, bylo v tele a čistu a určením otcovství pověřila biotatínka, který, pokud není s holým zadkem, tím pověří advokáta.

Teď už to samozřejmě nezmění, ale toto měl tatínek udělat už dávno, tak, aby všechny tyto záležitosti byly vyřízeny v čas (a předčasný porod na tom nic nemění). Zodpovědnost je základní vlastnost, kterou by měl dospělý člověk mít. Uvedu příklad, dojde př. k akutnímu císaři a maminka bude spát na jip a bude potřeba udělat důležité rozhodnutí o zdravotním stavu miminka a tatínek nebude moct nic, slovy nic…
Pro zakladatelku budiž tato situace poučením do budoucna. Že vše je potřeba řešit opravdu s předstihem. Mám také dítko narozené předčasně a jedna z prvních věcí, které jsem začali s partnerem během těhotenství (po 25tt) řešit bylo přiznání otcovství atp., protože to, čeho jsem se bála nejvíce byla situace, kdy bych já nemohla rozhodovat z nějakého důvodu a partner byl v patové situaci a nemohl by nic. U manželství je to samozřejmě jiné. Zakladatelce i její rodině přeji hlavně zdraví.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat