Reklama

Předkupní právo

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.09.18 10:01
Předkupní právo

Dobrý den.

Máme rodinný dům - 3 spoluvlastníci. 1 z nich v tuto chvíli dluží u různých společností větší množství peněz. Byl v poradně, tam mu bylo řečeno, že vše může vyřešit prodáním svého podílu. Máme, coby spoluvlastníci předkupní právo?
Máme předkupní právo i v případě, že by na něj byly uvaleny exekuce?
Má noční můra je, že by to koupil někdo cizí a o nemovitost bychom časem úplně přišli. Svůj podíl získal dědictvím.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

TMana
Zasloužilá kecalka 692 příspěvků 21.09.18 10:25

To je podílové vlastnictví podle zákona 72? Pokud ne, tak exekuce může postihnout i Vaše podíly.

Moucharda
Ukecaná baba ;) 1091 příspěvků 21.09.18 10:28

@TMana nešiř nemsysly… :roll:

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62889 příspěvků 3 inzeráty 21.09.18 10:29

Háčkuju se, neb mě to taky zajímá, vím, že předkupní právo mezi spoluvlastníky bylo zrušeno v souvislosti s novým občanským zákoníkem, ale uvažovalo se o tom, že se zase vrátí, jen netuším, zda to bylo realizováno.

arinecka
Závislačka 4654 příspěvků 21.09.18 10:42

@TMana Co to je za blbost? Jako že jeden z majitelů naseká dluhy, jeho část půjde do exekuce a exekutor usoudí že je dluh větší než hodnota zabavené části tak to zaplácne i tím co mu nepatří? To asi těžko.

Twixinka
Zasloužilá kecalka 752 příspěvků 4 inzeráty 21.09.18 10:58

Nevím, jak to je to teď s předkupním právem, ale nebylo by lepší tu jeho část nemovitosti odkoupit dřív, než se objeví exekuce v katastru na listu vlastnictví? Pak už to půjde daleko hůře a všechno se bude muset domlouvat s exekutory apod :nevim:

Janli
Kelišová 5630 příspěvků 9 inzerátů 21.09.18 11:04

Předkupní právo mezi spolumajiteli bylo znovu zavedeno. doporučuji odkoupit jeho podíl co nejdříve.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.09.18 11:42
@Janli píše:
Předkupní právo mezi spolumajiteli bylo znovu zavedeno. doporučuji odkoupit jeho podíl co nejdříve.

Děkuji za alespoň jednu dobrou zprávu.
S odkupem je to samozřejmě složitější. Třetí spoluvlastník není proti, otázka je, co na to řekne dlužník. Odkup by byl za asistence notáře (nechceme, aby to byl napadnutelné).
Snaha je samozřejmě, aby to bylo dříve než exekuce (zatím nikdy své dluhy do této fáze nedotáhl), ale obava je, „co když to nestihneme“ …
Hlavně, teprve jsme se dozvěděli, že dluhy přestává zvládat. Padnout ho nenecháme, ale protože se situace opakuje a bojíme se, že se zase opakovat bude, chceme předejít přesunu rodinného majetku do cizích rukou…

Nimie
Nadpozemská drbna 25910 příspěvků 21.09.18 14:07
@j.a.n.i1 píše:
Háčkuju se, neb mě to taky zajímá, vím, že předkupní právo mezi spoluvlastníky bylo zrušeno v souvislosti s novým občanským zákoníkem, ale uvažovalo se o tom, že se zase vrátí, jen netuším, zda to bylo realizováno.

Oni ho letos vrátili a v pěkně hloupé formě :/

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62889 příspěvků 3 inzeráty 21.09.18 15:32

@Nimie A můžeš to nějak rozvést, co se tam povedlo za pitomost, já to zatím nezjišťovala, jen vím, že se to řešilo.

Nimie
Nadpozemská drbna 25910 příspěvků 21.09.18 20:38
@j.a.n.i1 píše:
@Nimie A můžeš to nějak rozvést, co se tam povedlo za pitomost, já to zatím nezjišťovala, jen vím, že se to řešilo.

Neznám všechny detaily, mě nejvíc zaskočilo, že se to automaticky vztahuje třeba na garážová stání k bytům. Je to podle toho jakým způsobem je to vlastnictví uvedeno, ale hlavně „novostavby“ (ročníky cca 2005+) to často mají v takové formě, že od letoška musíš při prodeji bytu nabídnout garáž (a možná i sklepy) na předkup sousedům za stejných podminek jako nabízíš někomu jinému. Jednak se tim strasne protahuje prodej, protože bys ten predkup mela nabidnout az v momente kdy mas konkretniho kupce, takze se pak ceka az vsichni sousedi odpovi a jednak se ti muze stat, ze to nekdo bude chtit realne odkoupit. Bez tohohle kolečka to nesmíš prodat jinam :zed:

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62889 příspěvků 3 inzeráty 21.09.18 21:23

@Nimie Tak to je fakt pitomost.

eumedon
Extra třída :D 13507 příspěvků 22.09.18 16:05
@Twixinka píše:
Nevím, jak to je to teď s předkupním právem, ale nebylo by lepší tu jeho část nemovitosti odkoupit dřív, než se objeví exekuce v katastru na listu vlastnictví? Pak už to půjde daleko hůře a všechno se bude muset domlouvat s exekutory apod :nevim:
Špatný nápad, pokud je na dlužníka uvalena exekuce.

Když má exekuci, tak logicky má zákaz disponovat majetkem. Pokud by to partyzánsky odkoupili, oprávněný by se mohl soudně domáhat relativní neúčinnosti kupní smlouvy a vymáhat to, oč převodem přišel, po nabyvateli.

A věřitel může přijít o své peníze tak, že povinný je ukryje. Peníze se snadněji ulijí, než nemovitost a Černý Petr v podobě nemovitosti dostane nabyvatel.

Mimoto: Dřív, než se exekuce objeví v listu vlastnictví, se na něm objeví plomba.

eumedon
Extra třída :D 13507 příspěvků 22.09.18 16:16

@j.a.n.i1 https://www.adol.cz/…od-1-1-2018/

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62889 příspěvků 3 inzeráty 22.09.18 16:56

@eumedon Diky.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní... číst dále >

Články z Expres.cz

Proč Třešničková otálí s návratem do Česka? Vliv na to má infekce i kuchař

V Istanbulu popálená Týnuš Třešničková (23) uklidnila všechny své fanoušky.... číst dále >

Do čela s ním! 5 důvodů, proč by Kubera byl skvělým předsedou Senátu

Primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS) slaví úspěchy nejen v domovském městě,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Jsem zvědavá, do světa mě to táhne pořád, říká Marta Jandová

Její kapela Die Happy patřila k nejpracovitějším v Německu, za pětadvacet let... číst dále >

Příběh Jaroslava: Svatba, nebo rozchod. Nedokážu se rozhodnout

V životě by mě nenapadlo, že se dostanu do situace, kdy si nebudu vědět rady... číst dále >