Předškolák (5 let) - jak nakreslí obličej?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
10.11.21 14:10

Předškolák (5 let) - jak nakreslí obličej?

Synovi je 5,5 roku. Kreslení ho moc nezajímá a také špatně drží tužku. Ve školce měli na papíře namalovanou hlavu a měli do ní dokreslit oči, nos a pusu. Syn to nakreslil malé a do spodní části té hlavy. Když jsem prohlížela kresby ostatních, všechny ostatní děti to nakreslily docela v proporcích a na správném místě. Tak mě to trochu zarazilo, že jako jediný to nakreslil tak divně.
Máte někdo zkušenost s takovýmto kreslením u 5letých dětí? Díky za odpovědi.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
27119
10.11.21 14:16

Tak proporčně se moje dítě trefilo, ale zase na petileté prohlídce měla postava místo rukou spíš něco jako lžíci od bagru. :lol: Kresby postav jsou hrozné i v osmi letech, odpovídají ptak 4-5 letému dítěti. Ale maluje celkem solidní auta IZS letadla, tanky a V2.

Nicméně tu tužku trénujte (nemusí nutně nějakým výtvarničením když ho to nebere), jinak bude mít ve škole problém.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10.11.21 14:22

Je to dost individuální, dcera kamarádky nakreslila postavu včetně obličeje ve 2 letech :nevim: Moje dcera kreslení moc neholduje, ale držení tužky tedy trénujeme už od dvou let…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2317
10.11.21 14:55

Kreslíte i doma? Pokud ne, zeptala bych se ve školce, co a jak procvičit, jak podporovat správné držení tužky, co třeba kreslit na papír, aby se dítě procvičilo, popř. jestli Ti třeba dají nějaké pracovní listy. Kresba je hodně o cviku (můžete i malovat vodovkami, prstovými barvami,… něco, co syna bude bavit), vidím to u svého dítěte, které doma příliš nekreslilo, nebavilo ho vybarvování, v září ve školce malovalo postavy jako brambory s obličejem, po roce už dokázalo namalovat figuru i s detaily a proporčně odpovídající. Ber to tak, že kresba je nácvikem pro budoucí psaní, na které by se dítě mělo začít připravovat už v MŠ :-).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9446
10.11.21 15:44
@Anonymní píše:
Synovi je 5,5 roku. Kreslení ho moc nezajímá a také špatně drží tužku. Ve školce měli na papíře namalovanou hlavu a měli do ní dokreslit oči, nos a pusu. Syn to nakreslil malé a do spodní části té hlavy. Když jsem prohlížela kresby ostatních, všechny ostatní děti to nakreslily docela v proporcích a na správném místě. Tak mě to trochu zarazilo, že jako jediný to nakreslil tak divně.
Máte někdo zkušenost s takovýmto kreslením u 5letých dětí? Díky za odpovědi.

Nevyzrálá kresba - zakladatelko být vámi šla bych na testy školní zralosti a dala kdyžtak odklad. Může mít oslabenou grafomotoriku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.11.21 21:15

Díky všem za odpovědi. Doma moc nekreslíme, prostě ho to nebaví. A když už kreslíme, tak ho spíš baví vybarvovat nebo čmárat vodovkama čáry a velké plochy.

@meduzza píše:
Nevyzrálá kresba - zakladatelko být vámi šla bych na testy školní zralosti a dala kdyžtak odklad. Může mít oslabenou grafomotoriku.

A souvisí opravdu to, jak drží tužku (to je grafomotorika, ne?) s tím, kde a jak velké to nakreslil? Tužku opravdu nedrží správně, koupila jsem na to pomůcku, se kterou už tu tužku sice vezme správně, ale neumí si opřít a uvolnit ruku.
Ve školce by se měli ke školní zralosti vyjadřovat, je to tak?

• Citovat
  • Nahlásit
27119
10.11.21 21:20
@Anonymní píše:
Díky všem za odpovědi. Doma moc nekreslíme, prostě ho to nebaví. A když už kreslíme, tak ho spíš baví vybarvovat nebo čmárat vodovkama čáry a velké plochy.A souvisí opravdu to, jak drží tužku (to je grafomotorika, ne?) s tím, kde a jak velké to nakreslil? Tužku opravdu nedrží správně, koupila jsem na to pomůcku, se kterou už tu tužku sice vezme správně, ale neumí si opřít a uvolnit ruku.
Ve školce by se měli ke školní zralosti vyjadřovat, je to tak?

Jestli ti k jeho blbemu držení tužky školka nic neřekla doted, tak na školku fakt nespoléhej.
Ke školní zralosti se vyjadri PPP, pokud tam dítě objednáš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10296
10.11.21 22:58

Pokud ho to nebaví, tak ho nenuť. Spíš zkuste uvolňovat tu ruku a držet tužku. Můj syn (11) nakreslil postavu s obličejem asi tak 3× v životě, když jí kreslili ve školce a škole. Jinak kreslí jen komiksy a různé plány a schémata, jen tenkou čárou, jednobarevně. Lidi kreslí jako malé mravence. A je jinak úplně normální, chytrý, šikovný, na školu byl zralý.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.11.21 08:34

@Svistice A do PPP se musí mít žádanka od dětské doktorky? Stejně ale nevěřím tomu, že když ho někdo uvidí na jednom vyšetření v PPP (předpokládám, že se jedná o např. hodinové vyšetření?), že se k tomu vyjádří líp, než učitelky ve školce, které ho vídají denně, jak se chová v kolektivu a jak samostatně pracuje. Takže si můžou udělat takový celkový obrázek nezávisle na tom, jakou má zrovna náladu, kdežto v PPP co tam zjistí? On se blbě vyspí, přijde tam unavený, bude protivný a nespolupracovat a řeknou nám, že je ADHD nebo co já vím. Prostě tomu jednorázovému posouzení moc nevěřím. Ty s tím máš zkušenost?
@AnastazieB Díky za příspěvek. Syn postavy ani obličeje v podstatě nikdy nekreslil, když už, tak kreslí spíš silnice, domy atd.

• Citovat
  • Nahlásit
27119
11.11.21 09:27

Žádanku od doktorky nepotřebuješ.

Já byla s dítětem teda u soukromé klinické psycholožky a ne kvůli školní zralosti. Měla na nás 1,5h, ale za hdinu se to sfouklo, dítě spolupracovalo. A ty testy jsou sestavená tak, že ty problémy v hlavních oblastech se prostě projeví.
Tam jde třeba o grafomotoriku, sluchové vnímání, paměť, logické myšlení apod. Na to ti učitelka úplně kvalitní feedback nedá. Ve školce se spíš dozvíš, že je pomalejší, něco mu nejde, nebaví, ale nedozvíš se v čem je zakopaný pes.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9446
11.11.21 15:22
@Anonymní píše:
Stejně ale nevěřím tomu, že když ho někdo uvidí na jednom vyšetření v PPP (předpokládám, že se jedná o např. hodinové vyšetření?), že se k tomu vyjádří líp, než učitelky ve školce, které ho vídají denně, jak se chová v kolektivu a jak samostatně pracuje. Takže si můžou udělat takový celkový obrázek nezávisle na tom, jakou má zrovna náladu, kdežto v PPP co tam zjistí? On se blbě vyspí, přijde tam unavený, bude protivný a nespolupracovat a řeknou nám, že je ADHD nebo co já vím. Prostě tomu jednorázovému posouzení moc nevěřím. Ty s tím máš zkušenost?

Nikdo tě tam nenutí.
I kdyby všichni ve školce, v poradně, lékař řekli, že má mít odklad a ty si jako rodič řekla, že do školy půjde v šesti, tak půjde. Rozhodnutí je na tobě jako rodiči.
Kdybys chtěla odklad, tak by ti nestačilo jen doporučení z PPP, musela bys papírů vyběhat víc.
Do poradny se k vyšetření často nosí vícestránkový dotazník, který mají právě vyplnit učitelky ze školky.
Ten test by měl u dítěte posoudit grafomotoriku, sluchové vnímání, početní představivost…
Jestli máš strach z nálepky ADHD kvůli jedné návštěvě poradny… s tím zkušenost nemám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10296
11.11.21 20:03

Já bych řekla, že zrovna kvůli kreslení nemusíš mít z ničeho strach, kvůli tomu není potřeba odklad. Některé děti prostě nekreslí. Na tom není nic špatného.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5093
15.11.21 18:39
@Anonymní píše:
Díky všem za odpovědi. Doma moc nekreslíme, prostě ho to nebaví. A když už kreslíme, tak ho spíš baví vybarvovat nebo čmárat vodovkama čáry a velké plochy.A souvisí opravdu to, jak drží tužku (to je grafomotorika, ne?) s tím, kde a jak velké to nakreslil? Tužku opravdu nedrží správně, koupila jsem na to pomůcku, se kterou už tu tužku sice vezme správně, ale neumí si opřít a uvolnit ruku.
Ve školce by se měli ke školní zralosti vyjadřovat, je to tak?

I to umístění v prostoru jde trénovat. Ty silnice a auta, to má dobře rozmístěné na papíře?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2147
16.11.21 08:07
@jita22 píše:
I to umístění v prostoru jde trénovat. Ty silnice a auta, to má dobře rozmístěné na papíře?

Rozmístění a grafomotorika spolu podle mě nesouvisí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5093
16.11.21 09:09
@pet p píše:
Rozmístění a grafomotorika spolu podle mě nesouvisí.

Asi nesouvisí, ale rozmístění je taky důležité, mě třeba na to upozorňovali, ať to trénujeme.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat