Preeklampsie 13tt 1:69

Anonymní
21.10.20 09:47

Preeklampsie 13tt 1:69

Ahoj. Chtěla bych se zeptat, zda jste tu někdo měl podobné výsledky. Preeklampsie před 37.týdnem 1:69 a růstová retardace 1:115, jsem 12+3 a dnes mi byly zděleny tyto výsledky. Prodělal jste toto někdo úplně v pořádku? Nebo se mám bát?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
902
21.10.20 10:12

Já měla riziko preeklampsie před 37.tt 1:62 a před 42tt 1:12, nafasovala jsem anopyrin, který jsem pečlivě jedla a byla jsem úplně v pohodě :)
Taky jsem se bála, ne, že ne, ale nic se nedělo. Těhotenství bylo v klidu (až na běžné obtíže) a porod přirozený ve 40tt.
Pořídila jsem si domů tlakoměr a když mi nebylo dobře, tak jsem si změřila tlak. Vyhýbala jsem se takovým těm klasickým věcem co tlak zhoršují (káva, slané apod.)
Je to prostě riziko. Upozornění, že se něco takového může objevit - může, ale nemusí. Takže hlavně se nestresovat :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2479
21.10.20 10:26

Pravdepodobne dostanes Anopyrin, ktery budes uzivat cca do 36-38tt. Pokud nemas, porid si domu tlakomer a pravidelne se mer. Kdyz ti zacne stoupat tlak, res to s lekarem. Asi by ti dal leky na snizeni tlaku. Mela jsem u prvniho preeklampsii, u druheho „jen“ vysoky tlak par dni pred porodem srazeny tusim Dopegytem a u tretiho jsem uzivala Anopyrin a vse bylo v pohode. Zadne otoky, bilkovina v moci, proste nic. Je dobre, ze to vis a muzes se hlidat :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
465
21.10.20 11:02

U mě to dopadlo tragicky, jenže na rozdíl od tebe jsem o špatných výsledcích nevěděla (ačkoli v systému byly, nikdo mě neinformoval) a dodnes podezírám lékaře ze zanedbání péče.

Měla jsem riziko preeklampsie 1:27 (všechny lékaře jsem navíc informovala o tom, že má matka měla preeklampsii se mnou), bohužel se projevila a to nejzákeřnějším způsobem - prakticky skrytě - neměla jsem žádnou bílkovinu v moči, ani vysoký tlak, ani špatné krevní hodnoty, natož nějaké otoky nebo migrémy… ta nemoc mi ale napadla placentu, ta se zastavila růstem ve 20tt, na chlapečkovi se to projevilo růstovou restrikcí po 24. týdnu, ale protože se nikdo z lékařů neobtěžoval zaobírat se vysokým rizikem preeklampsie a tudíž jsem neměla aspirin nebo anopyrin a screening pro zachycení růstové restrikce, chlapeček mi VYHUBL z percentilu 65 na percentil 1, což se zjistilo na 3. screeningu (informace 14 dní před screeningem od gynekologa, že je VŠE naprosto standardní a v pořádku). Stejně lékaři nezakročili a za týden mi nechali kluka udusit při hospitalizaci v Motole na rizikovém oddělení. Hnus nejhrubšího zrna. I takhle může člověk dopadnout, když důvěřuje lékařům a poslušně chodí na všechny prohlídky a ultrazvuky.

Na tvém místě - určitě nechat napsat aspirin nebo anopyrin, případně Clexan, Bazírovat na měření miminka, včasný záchyt růstové restrikce je klíčový. U tebe je dost podstatné, že to VÍŠ. Určitě nedopadneš jako já. Bohužel, člověk si musí hlídat všechno sám, jinak může dopadnout jako já…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
21.10.20 11:51

Měla jsem preeklampsii. Od šestého měsíce jsem byla hospitalizovaná v Podolí. Dítě se propadalo percentilem, ale kontrolovali ho i průtoky nejméně dvakrát týdně. Nakonec jsme vydrželi do 33. týdne a por. váhy cca kilo a půl. Pak následoval zhruba měsíc v inkubátoru a na intermediální péči. Dítě je zdravé. Péče o něj byla výborná.
Pro mě to bylo těžší - celá jsem otekla, močila co 10 minut, tlak jsem měla tak obrovský, že několikrát chtěli vyvolávat porod a na třílůžkovém pokoji se vystřídalo přes třicet pacientek, které na střídačku potrácely a křičely porodními bolestmi. Najížděly ráno s kufry a provoz jak na letišti. Možná bych byla teď za korony ráda, že za nimi nesmí aspoň rodiny, protože tam byly od rána do večera, navzdory návštěvním hodinám. Pro psychiku obrovský nápor a za těch čtvrt roku jsem se několikrát zhroutila. Dnes bych na dlouhodobý pobyt určitě volila jinou (klidnější) porodnici, ale to si člověk nevybere, kam ho zavřou. Snad to budeš mít lepší. Držím palce.

• Citovat
  • Nahlásit
977
26.10.20 14:13

Kdo jste měly preeklampsii, měly jste nějaké rizikové faktory? Jaké?

Žiju v zemi kde se tohle na 1.screeningu neřeší a nejsou tu v těhotenství gynekologické prohlídky, jen 1.a2. screeningový ultrazvuk a dále jen krátké konzultace se sestrou, které se stávají z měření tlaku, namočení papírku do moči a poslechnutí srdíčka, což ja tady čtu nemusí nic odhalit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
465
26.10.20 14:28

@Callista Pouze to, že moje matka měla preeklampsii se mnou. Ostatně jsem to uváděla ve všech papírech v Motole, kde se na to dotazovali (a že se na to dotazovali). Jak s mnou poskytnutými informacemi naložili viz výše.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
977
26.10.20 14:51

@Danuska89

Už jsem tu tvůj příběh četla dříve, ale jsem z toho stále v šoku. Je to fakt něco, co by se v zemi s takhle pyšným zdravotním systémem fakt nemělo stát. Podle mě to je bez diskuze zanedbání péče :-(
A je dobře, že tu na to upozorňuješ, že si jsou lidé více vědomi toho rizika.

Já třeba teď lituju, že jsem si nevyžádala testy když jsem byla v ČR. Ale měla jsem tam plnou hlavu jiných potenciálních komplikací a vyšetření a moje gynekoložka si taky asi nevšimla, že to tady nevyšetřují, takže mi to nenabídla.

Akorát já asi tu zdr. sestru tady uškrtím, až se jí zeptám jak tady monitorují riziko preeklampsie a ona mi řekne, že to by přeci poznali při měření tlaku a namočení papírku do moči a ať se nebojím. :zed:

Tak aspoň hledám, co může pomáhat v prevenci, zatím jsem našla vitamín D, Omega3, kalcium, magnesium, B vitamíny, všechno už beru, tak už toho asi víc nenadělám.

Jdu na 2.screening ve 22.týdnu, to by se nějak poznalo kdyby nerostl dobře, ne? Nebo na to je ještě brzy?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
465
26.10.20 15:18

@Callista prevenci je dobré dodržovat, nicméně preeklampsie má zřejmě původ v imunologii a to buď náhodně nebo systematicky (a to člověk prostě neovlivní). U mé mamky to zřejmě byla náhoda, nicméně i sklon k těmto náhodám se dědí a doplatil na to můj syn. V Anglii doporučují (nevím, jestli žiješ tam, ale mají tam podobný systém, co popisuješ), zejména po takových komplikacích, brát tzv. baby aspirin, je neškodný pro plod, pomáhá správnému rozvoji placenty. Preeklampsie se rozvíjí většinou až po 24. týdnu (časná), resp. po 34. týdnu (pozdní), pokud by špatně rostl ve 22. týdnu, určitě by se to poznalo, ale pořád to nic neříká o výsledku těhotenství nebo jestli preeklampsie nastane nebo ne.
Jinak podle nejnovějších poznatků je preeklampsie diagnostikována pouze na základě 2 faktorů a to vyšším tlakem a růstovou restrikcí miminka, ta se nejlépe pozná měřením na UTZ. Tlak jsem měřila několikrát denně týden před smrtí syna a byl v normě… :,(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
977
26.10.20 15:41

@Danuska89

Ano, žiju v Anglii. Jde o to, že s největší pravděpodobností k tomu sklon nemám, takže zbytečně se mi to brát nechce. Ale zároveň se mi to nechce zlehčovat a ignorovat, když nemám žádný důkaz, že mi to nehrozí.

Oficiální NHS zdroje uvádí, že jediná léčba preeklampsie je porod. Na nějakých Oxfordských stránkách jsem ten baby aspirin taky našla, takže to sem pomalu taky dochází. Ale do screeningu to ještě nezařadili, takže je to prd platný, když na to nemusí přijít.

hele mně tu nechtěli udělat ani ogtt a to prokazatelně mám zvýšený risk těhotenské cukrovky. Prej že mi budou měřit břicho a podle toho poznají. Prd poznají :-(
Tak jsem si ho nechala udělat v ČR a stál mě ani ne 100 korun! Takže oni tady kvuli 3 librám takhle riskují zdraví miminek.

Btw. čekám kluka a neumím si představit tu bolest přijít o miminko v takhle pozdním stádiu těhotenství, to je prostě hrozné :-(
Takže jak říkám, kdybych pro zdraví mého dítěte měla stát denně hodinu na hlavě a snídat slepičince, tak to bez zaváhání udělám. Jen v tomhle zdravotním systému kde jsem se ocitla je to docela těžké odhalit a ošetřit všechna rizika.

Pak mě tady drásají příspěvky od těhotných co kouří, že je to v pohodě a kdesi cosi…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
465
26.10.20 17:11

@Callista je správné, že k tomu tak přistupuješ. Je možnost si například zaplatit (někde na soukromé klinice třeba) více UTZ? Třeba ve 28tt nebo 3. screening? Hlavně si nechat někdy ve 3. trimestru přeměřit miminko, jestli roste tak, jak má. Mám pocit, že Británie atakuje přední příčky mrtvorozenosti ve světě, snad 1:160. Když čtu, jak k tomu přistupují, tak se nedivím, na druhou stranu, vzhledem k tomu, čím jsem prošla, tak nevěřím už ani našemu systému. Člověk si to všechno musí hlídat sám, jinak se mu snadno stane to, že si někteří lékaři informace nedají do souvislostí a pak to dopadne takto…

Ta bolest je strašná, ale jednou přejde a člověk žije dál. Ono totiž člověku nic jiného nezbyde a příroda nás vybavila silou to přežít. :nevim: Bude to 9 měsíců od ztráty a cítím se mnohem lépe. :)

Přeji mnoho štěstí a ať všechno dopadne co nejlépe. :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
977
26.10.20 17:38

@Danuska89

Fakt? tak to se na ty statistiky budu muset znovu podívat. Když jsem sem šla tak jsem si nějaké našla a podle těch na tom kupodivu neměli být o moc hůř než Češi.

Jsem moc ráda, že se cítíš lépe a děkuji :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
977
27.10.20 00:16

@Danuska89

Prosím tě, pokud nevadí, můžu se tě na něco zeptat? Testovali ti někdy homocystein? Procházím nějaké studie a našla jsem toto a docela to dává smysl, že někdy za to může moci příliš vysoká hladina homocysteinu, to je totiž fakt zmetek na cévy.

A i když jsi nejspíš brala kyselinu listovou, tak někteří lidé ji nejsou schopni metabolizovat a použít a nebo potřebují koňské dávky, aby to srazili. Toto bývá způsobené genetickou mutací mthfr a nepříjde se na to jinak než testováním z krve. Dávalo by i smysl, proč to měla tvoje maminka i ty, protože je to dědičné.

Supplementation of folic acid has been found to decrease preeclampsia risk. The possibility is that folic acid can affect the levels of hyperhomocysteinemia, which is suggested to damage the vascular endothelium of the developing placenta [33]. Moreover, a folate deficiency may induce the apoptosis of human cytotrophoblast cells, thus possibly affecting trophoblast invasion and placental development [34, 35]. Therefore, the supplementation of folic acid may improve placental implantation and subsequently affect the incidence of hypertensive pregnancy disorders.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/…/PMC6153594/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
465
27.10.20 11:14

@Callista Ahoj, to vše mám hlídané, MTHFR i homocystein. Listovku beru naštěpenou…a chodila jsem v těhotenství pravidelně na hematologii, kde srážlivost hlídali a všechno bylo v normě. Do dalšího těhotenství budu mít nasazený Clexan. Už mám doma dvě balení :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama