Přehnaná kontrola ze strany matky

Anonymní
26.9.21 16:26

Přehnaná kontrola ze strany matky

Zdravím,
potřebuji poradit. V poslední době se hodně hádáme s mamkou, podotýkám, že jsem již plnoletá. Bydlíme v jedné domácnosti a mám takový pocit, že má potřebu mě neustále kontrolovat.
Když někam jdu, chce vždycky přesně vědět s kým a na jak dlouho, kdy se příp. vrátím domů - na kamarády většinou chce i telefonní číslo, kdybych se jí v průběhu schůzky neozývala já, tak aby měla koho zkontaktovat. Nedejbože když dobu návratu, kterou řeknu odhadem, přetáhnu a neoznámím, že se zdržím - žádná časová tolerance u nás neexistuje. Jsem plnoletá a pořád u nás platí do tmy doma, čili okolo osmé hodiny už začíná obvykle naprosto panikařit, když jsem ještě někde venku (vždy s někým). :roll: To nepočítám detaily typu že chce mít vždycky na všechno ode mě jasnou odpověď, chce vědět co přesně znamená tohle a co znamená tamto, proč jsem udělala tohle apod. Nedávno jsem si psala s přítelem na telefonu, něco jsme řešili poměrně dlouho a ona vyletěla co tam tak dlouho dělám na tom mobilu, že se mám učit a mám před sebou maturitu - dožadovala se přesného ukázání co tam dělám a vzala mi telefon aby se sama podívala - to jsem už zase vyletěla já. No, mám toho poslední dobou nějak dost. :zed: Na všechno milion otázek a snaha mít všechno a všechny pod palcem. Prý se o nás pořád bojí - bohužel její argument na všechno. Ale tohle mi v mých letech přijde prostě už toxické, nemůže se snažit mít lidi neustále pod kontrolou a mapovat každý jejich pohyb. Kvůli tomu jsem jí ani neřekla zatím o příteli - milion otázek o tom kde jsme se seznámili (když všechny mé kamarády zná - takže bez jejího vědomí :lol:), proč jsem jí to tajila tak dlouho apod. Určitě bude dotčená, jenže já si prostě chtěla ze začátku užívat chození jen mezi námi dvěma, a ne být jako pod drobnohledem že už spolu zase jdeme ven, jak se to mezi námi vyvíjí, jestli jsme spolu spali apod. Prostě by tomu ty otázky neunikly. Myslím že zčásti i kvůli ní jsem dostala první pusu až v 18! - nikdy jsem nechodila do klubů, na párty, priváty apod., takže šance seznámit se s klukama mimo třídu téměř nulová, pokud to nebudou rodinní známí. :pocitac: :roll:
A moje otázka zní - přijde Vám takové chování adekvátní? Prosazovaly byste stejnou výchovu i u své dcery?
Děkuji všem za odpovědi.
Zakladatelka :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
26669
26.9.21 16:32

Ani ten elaborát nečtu, jsi plnoletá - proč bydlíš s matkou, osamostatni se a žij po svém :mavam:
a pokud to nejde - jsi před maturitou - tak si zapamatuj, kdo živí a čí je domácnost, ten také určuje pravidla, rodiče jsou za tebe zodpovědní, ať se ti to líbí nebo nelíbí

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4392
26.9.21 16:33

Ne, není to normální, v 18 jsem šla bydlet do svého a to máme nadstandardně úzké vztahy v rodině. I ted v 28 mluvím s rodiči každý den a vídáme se několikrát do týdne

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.9.21 16:34
@stinga píše:
Ani ten elaborát nečtu, jsi plnoletá - proč bydlíš s matkou, osamostatni se a žij po svém :mavam:

Jasně že to je v plánu, ale zas tak špatné vztahy že by to nemohlo vydržet na výšku doma nemáme. Tam si budu moct dovolit pracovat už mnohem víc, momentálně mám brigádu.
Zakl.

• Citovat
  • Nahlásit
79
26.9.21 16:34

Tak to je moc.. 8)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.9.21 16:36
@Deninina píše:
Ne, není to normální, v 18 jsem šla bydlet do svého a to máme nadstandardně úzké vztahy v rodině. I ted v 28 mluvím s rodiči každý den a vídáme se několikrát do týdne

Taky chci, zatím brigáda při studiu a po maturitě se do toho chci opřít, aby to hodilo aspoň na tu kolej.
Zakl.

• Citovat
  • Nahlásit
19128
26.9.21 16:40
@stinga píše:
a pokud to nejde - jsi před maturitou - tak si zapamatuj, kdo živí a čí je domácnost, ten také určuje pravidla, rodiče jsou za tebe zodpovědní, ať se ti to líbí nebo nelíbí

A tobe prijde normalni, aby mama dospelemu cloveku lustrovala mobil? Muze, protoze je to jeji domacnost?
EDIT - Zodpovedni jsou za ni do osmnacti let. Ona je dospela, navic nedela nic hroznyho.

Příspěvek upraven 26.09.21 v 16:43

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4392
26.9.21 16:42
@Anonymní píše:
Taky chci, zatím brigáda při studiu a po maturitě se do toho chci opřít, aby to hodilo aspoň na tu kolej.
Zakl.

Ja mela brigádu, alimenty od rodičů a pridavky ma dítě, z toho jsem si platila garsonku, jídlo a soukromou školu. Odmaturovala jsem o rok později a hned po maturitě nastoupila do práce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
@Anonymní píše:
Zdravím,
potřebuji poradit. V poslední době se hodně hádáme s mamkou, podotýkám, že jsem již plnoletá. Bydlíme v jedné domácnosti a mám takový pocit, že má potřebu mě neustále kontrolovat.
Když někam jdu, chce vždycky přesně vědět s kým a na jak dlouho, kdy se příp. vrátím domů - na kamarády většinou chce i telefonní číslo, kdybych se jí v průběhu schůzky neozývala já, tak aby měla koho zkontaktovat. Nedejbože když dobu návratu, kterou řeknu odhadem, přetáhnu a neoznámím, že se zdržím - žádná časová tolerance u nás neexistuje. Jsem plnoletá a pořád u nás platí do tmy doma, čili okolo osmé hodiny už začíná obvykle naprosto panikařit, když jsem ještě někde venku (vždy s někým). :roll: To nepočítám detaily typu že chce mít vždycky na všechno ode mě jasnou odpověď, chce vědět co přesně znamená tohle a co znamená tamto, proč jsem udělala tohle apod. Nedávno jsem si psala s přítelem na telefonu, něco jsme řešili poměrně dlouho a ona vyletěla co tam tak dlouho dělám na tom mobilu, že se mám učit a mám před sebou maturitu - dožadovala se přesného ukázání co tam dělám a vzala mi telefon aby se sama podívala - to jsem už zase vyletěla já. No, mám toho poslední dobou nějak dost. :zed: Na všechno milion otázek a snaha mít všechno a všechny pod palcem. Prý se o nás pořád bojí - bohužel její argument na všechno. Ale tohle mi v mých letech přijde prostě už toxické, nemůže se snažit mít lidi neustále pod kontrolou a mapovat každý jejich pohyb. Kvůli tomu jsem jí ani neřekla zatím o příteli - milion otázek o tom kde jsme se seznámili (když všechny mé kamarády zná - takže bez jejího vědomí :lol:), proč jsem jí to tajila tak dlouho apod. Určitě bude dotčená, jenže já si prostě chtěla ze začátku užívat chození jen mezi námi dvěma, a ne být jako pod drobnohledem že už spolu zase jdeme ven, jak se to mezi námi vyvíjí, jestli jsme spolu spali apod. Prostě by tomu ty otázky neunikly. Myslím že zčásti i kvůli ní jsem dostala první pusu až v 18! - nikdy jsem nechodila do klubů, na párty, priváty apod., takže šance seznámit se s klukama mimo třídu téměř nulová, pokud to nebudou rodinní známí. :pocitac: :roll:
A moje otázka zní - přijde Vám takové chování adekvátní? Prosazovaly byste stejnou výchovu i u své dcery?
Děkuji všem za odpovědi.
Zakladatelka :kytka:

Matka je cvok a Ty jsi světice 8o. Podobně šílený chování bylo přesně tím důvodem proč jsem se v 18ti pár dnů po maturitě odstěhovalaz domu.
Podotýkám, že nejsem žádná Tvoje vrstevnice. Bude mi 50 a mám 3 dcery ve věku 28,16 a 9 let. Neumím si představit, že by ode mne zažívaly takové ponižování a buzeraci :hug:

• Citovat
  • Nahlásit
26669
@Anonymní píše:
Jasně že to je v plánu, ale zas tak špatné vztahy že by to nemohlo vydržet na výšku doma nemáme. Tam si budu moct dovolit pracovat už mnohem víc, momentálně mám brigádu.
Zakl.

tak pak je otázka, zda je mamka přehnaně despotická nebo se jen přehnaně o tebe bojí?
moje matka je docela úzkostná, a v podstatě se jí musím hlásit doteď :mrgreen: ale když mi to vysvětlila, jak se šíleně bojí, pořád se dívá na hodinky a z okna - tak je lepší se jí ozvat, napsat sms, aby nešílela a obě strany mají pokoj

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3764
26.9.21 16:43

Je otázka dělá to negativně - kontrola nebo je úzkostlivá a dělá to spíše kvůli sobě?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1219
26.9.21 16:44

Chovani tvoji mamy neni ok, ale bohužel, bydlis pod jeji strechou a musis se sama rozhodnout, zda bud ma cenu s mamou v klidu promluvit jako zena s zenou, nebo drzet usta a krok.
Pokud vis, ze promluva by nikam nevedla, tak byt tebou si soukromí chranim nekde mimo mamin pohled, mlzim, snazim se vyhybat konfliktu a soustredim se na maturitu a prijimacky na VS. Na VS uz to bude jine, muzes jit na kolej nebo spolubydleni a kdyz na to prijde jezdit domu jenom na Vanoce a letni prázdniny. Jak nebudes tolik doma, vztahy se patrne zlepší. Pusobis vyspele, tak se tes na vysokou, jsou to skvele roky :palec:
Jeste edit, s kluby v patnacti jsi zase o nic neprisla, ono je fajn, kdyz na ten alkohol a pareni ma clovek uz aspon špetku rozumu :lol: Takze tady bych tu mamu zas tak nekritizovala, seznamit s klukama ses mohla klidne za bileho dne, na to nepotrebujes kluby a párty v 16 letech ;)

Příspěvek upraven 26.09.21 v 16:48

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26669
@Eemii píše:
A tobe prijde normalni, aby mama dospelemu cloveku lustrovala mobil? Muze, protoze je to jeji domacnost?
EDIT - Zodpovedni jsou za ni do osmnacti let. Ona je dospela, navic nedela nic hroznyho.Příspěvek upraven 26.09.21 v 16:43

tak ten mobil je přes čáru, ale myslím si, že když žije dcera doma a matka ji živí, že může nastavit pravidla, kdy má být doma - no i když do tmy je pro 18letou trochu divné - hodně divné

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3764
@Deninina píše:
Ja mela brigádu, alimenty od rodičů a pridavky ma dítě, z toho jsem si platila garsonku, jídlo a soukromou školu. Odmaturovala jsem o rok později a hned po maturitě nastoupila do práce.

V roce kolik a jakém městě? :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.9.21 16:45
@Eemii píše:

O to mi právě jde. Do jisté míry chápu že dokud jsem pod „jejich střechou“, tak se musím částečně přizpůsobit, ale tohle začíná omezovat mojí osobní svobodu. Jsou hranice, které by se překračovat neměly.
Zakl.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat