Přehnaně náročná matka - jak s ní vycházet?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.14 12:34
Přehnaně náročná matka - jak s ní vycházet?

Obracím se na Vás s prosbou o radu, jak řešit situaci s máti. Prosím anonymně, budu v podstatě popisovat zdravotní stav blízkého rodinného příslušníka.
Začnu s mým dětstvím - doma byly na vše přehnané nároky a za nesplnění tresty, domácí úklid byl teror, vše muselo být podle mamky, jiný názor se neakceptoval. Pokud bylo něco udělané jinak, bylo to prostě špatně. Já i sestra jsme z domu šly hodně brzo - při první příležitosti - a to z důvodů hádek, když jsme měly jiný názor.
Co mě štve je to, že nikdy s nikým nevycházela, krom tatínka, ten je pro ni „svatý“ a vydržel s ní celá ty léta. Pořád si stěžuje na problémy v práci, ve zkratce - všichni pracují špatně, jen ona dobře. Pak z toho plynou další problémy. Má na všechny kolem přehnané nároky. Jen ona dělá vše správně. Absolutně není TOLERANTNÍ. Myslím si, že je to případ pro psychologa, už jsem jí i domlouvala, ale odmítá. A to je ten kolotoč. Z problémů kolem sebe je pak nešťastná, má deprese, utápí se v nich, nespí. Navíc je stále strašně unavená ze svého tempa. Jenže ona i ve svých letech lpí i na své dokonalosti, teda hlídá si postavu, nikdy se pořádně nenají (dlouholetý vegan), sportuje, v 55letech chodí běhat, doma udržuje extrémní pořádek. To byl taky můj věčný problém s ní - od mala jsem byla silnější a poslouchala jsem různé narážky až urážky, v 10 letech mě stravovala dělenou stravou podle Lenky Kořínkové. Silnější jsem dodnes…
Nikdo nechápe co stále dělá v bytě, když jsou sami s tatínkem, ale stále prý uklízí. Pak nemá na nic čas /ani náladu/.
Když má ale někdy dobrý „stav“ je to perfektní ženská, je s ní kopec srandy, zabaví celou partu lidí, ale je to poslední dobou málokdy. A to mě trápí. Nevíme jak na ní. Domlouvání nepomáha, jede si svou. Sestra už se jí spíš vyhýbá, jelikož má svých starostí dost a nechce poslouchat další stížnosti na problémy mamky (pořád se v nich pitvá dokola - problémy v práci, únava).
Já se snažím s ní komunikovat, i problémy si vyslechnu, snažím se poradit, ale ona si furt mele svou a nechce se změnit.
Navíc někdy vznikne zbytečný problém, jako například včera, a to bych jí normálně poslala s prominutím někam…
Náš malý má narozeniny, mamka - babička má pro něj dárek, který mi hlásila, abychom nekoupili stejný. Včera přijela teta, přivezla dárek(přestože předtím říkala, že koupí bundičku), ale prostě byla v hračkárně a moc se jí to líbilo, koupila STEJNÝ dárek jako babička. Když jsem to uviděla, udělalo se mi špatně, protože už jsem věděla reakce babičky - scénu. A taky že jo-scéna po telefonu, vynadala mi, jaktože jsem to tetě neřekla, že to má pro malého ona…Argumenty, že nebudu běhat po celé rodině a hlásit nekupujte to co babička, nebrala. Podruhé to vzal manžel, a tak s ní ještě nikdy nemluvil, ale byl prostě naštvaný -ale slušný, že může mít malý klidně ty hračky dvě, jednu na ven, jednu doma, jen řekl ať po něm neřve kvůli takové blbině, a že jestli nechtějí, ať malému teda nepřejí, když je to takový problém. Babička se smrtelně urazila na manžela a je teď ten nejhorší na světe. Popřát prý nepřijdou vůbc. A to jsem se až později dozvěděla, že tak vyjel, protože babička mě nazvala „slepicí“ a že za to můžu já. CHtěla být prostě nejlepší a dát mu tu hračku JEN ona. Teď jsou z toho nešťastní další 3 lidi - manžel, teta, já.
Mám sto chutí s ní přestat komunikovat na dlouho, protože je to pořád dokola, problémy kvůli blbinám, chování jako malé dítě…Ale je mi jí líto, je to přece mamka, mám k ní silný vztah, nebude pak mít nikoho a bude se utápět v těch svých depresích a utrápí se. Co by jste dělali?
PS. po každé hádce se odmlčí, neozývá se, musíme přijít my.

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
kajka2
Povídálka 27 příspěvků 25.09.14 12:44

Jen takova prakticka rada co se tyka toho darku - pokud ma teto nebo mamka uctenku, tak darek v hrackarstvi vymente. :-)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.14 12:51

@kajka2 To mě hned napadlo, ale teta mu hračku hned dala a malý si ji oblíbil, je blbé mu ji teď brát, a navíc je to položka 180Kč a teta řekla, že to ji radši nechá doma schovanou, než aby tam znovu jezdila. A naši měli přijít až v neděli. Navíc máti nekomunikuje. Je mi prostě blbé to malému brát, navíc když nevím, jestli přijdou, pak by neměl ani jednu…Ale děkuji za postřeh :)

Šarlota4
Extra třída :D 10651 příspěvků 25.09.14 12:52

Pockala bych az se mamka ozve sama. Jinak bude mit vzdycky dojem, ze jste spatni vy

Gerberka
Závislačka 3238 příspěvků 25.09.14 13:00

Ahoj,
Ano, tak mě jako první taky napadlo – pokud existuje účtenka – tak dárek vyměnit…ale je to náhoda jak hrom, že ta teta koupila úplně stejný dárek, jako měla v plánu babička ;)..

Co se týká rady … moc ti asi nepomůžu, i když podobné nebo přesně stejné situaci mám se švagrovou. Spíše v tom smyslu, že by se nezavděčil NIKDO, jak je přehnaně náročná – na všechny okolo, s výjimkou svojí vlastní osoby. Dokázala během několika pár let docílit toho, že vlastně znepřátelila celou rodinu, která do doby, než ona přišla, byla celkem stmelená. Jak píšeš, že z té situace s hračkou jsou nešťastné hned 3 osoby…tak to je úplně přesné. Z postoje a manýrů švagrové je nešťastných hned snad 5 nejbližších osob (já, můj manžel, moje maminka, můj tatínek…) a úplně zbytečně, kvůli nějaké náně, která si myslí, že je nejdokonalejší na světě a všichni se z ní mají posr…t. Fakt hrozný.

Taky přesně ty situace – cokoliv, co jsme jí dali, věnovali – nic jí nebylo dost dobré, drahé nebo nóbl, dárky okolo 2000 Kč na její dceru apod. – nad vším ohrnula nos. Až se moje mamka jednou naštvala a začala jí kupovat fakt drobnosti, prostě „normální“ dárky a věci – kupříkladu i sekáčové šatičky na malou například, tak to se na mou mamku naštvala tuplem a dávala jí tuplem najevo, že ONA je přece „dáma“ a všichni se z ní máme po….t. Tohle se fakt slušně říct nedá. Bohužel maminka už nežije, málokdo tomu věří, ale ona se utrápila celkově a nepřispívala tomu vůbec její snacha = švagrová.

Jen perlička - snad 2 roky s námi nekumunikuje, protože se urazila za to, že jsme jí toho přivezli „málo“ ke křtinám druhé dcery - podotýkám, že jsme jí dali zlaté náušnice v hodně nad 1000 Kč, takovou pěknou knížku + jsme nezapoměli ani na jejich starší dceru - té jsme přivezli dárky taky (knížky, skládačky…). Vůbec neměla ani tu slušnost si ty věci prohlédnout!!! Tak to tedy opravdu byla poslední tečka.

Jediná rada – odstřihnout se, nekomunikovat – což je případ v naší rodině. Chápu, že u vlastní maminky jako je to v tvém případě, je to hrozně těžké… :nevim:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.14 13:12

@Gerberka Moc děkuju za názor a podporu, právě že je těžké to, že je to mamka, být to někdo cizí, dávno nekomunikuju, protože za těch pár pozitivních dnů by ten zbytek nestál. Jenže když vidíš vlastního rodiče, jak se ničí svou blbostí, obličej plný vrásek a bez ochoty si „nechat“ pomoci, je to jiné.
Být tebou se švagrouvou taky nekomunikuji.

anickadomnik
Echt Kelišová 8151 příspěvků 25.09.14 13:21

Radu asi nemám ale hrozně mi to připomělo moji bývalou tchýni, když mi k narozeninám jednou dala naprosto stejný dárek jako můj tehdy ještě manžel a ve finále mi pak 14 dní nadávala, že mám narozeniny a ani nejsem schopná si pořádně domluvit kdo mi dá jaký dárek :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

já jsem se velice brzy rozvedla, nezastírám že tchýně byla jedním z důvodů, tobě tvoji situaci vůbec nezávidím

Janča005
Zasloužilá kecalka 516 příspěvků 25.09.14 13:22
@Anonymní píše:
@Gerberka Moc děkuju za názor a podporu, právě že je těžké to, že je to mamka, být to někdo cizí, dávno nekomunikuju, protože za těch pár pozitivních dnů by ten zbytek nestál. Jenže když vidíš vlastního rodiče, jak se ničí svou blbostí, obličej plný vrásek a bez ochoty si „nechat“ pomoci, je to jiné.
Být tebou se švagrouvou taky nekomunikuji.

Je mi tě opravdu líto, ale myslím, že snad ani žádná rada neexistuje. Jedině nějaký čas počkat a nevolat jí, ale když to bude dlouho trvat, tak to stejně nevydržíš a zavoláš, ale aspoň to zkus nějakou dobu se prostě odmlčet.

Janča005
Zasloužilá kecalka 516 příspěvků 25.09.14 13:24
@Gerberka píše:
Ahoj,
Ano, tak mě jako první taky napadlo – pokud existuje účtenka – tak dárek vyměnit…ale je to náhoda jak hrom, že ta teta koupila úplně stejný dárek, jako měla v plánu babička ;)..

Co se týká rady … moc ti asi nepomůžu, i když podobné nebo přesně stejné situaci mám se švagrovou. Spíše v tom smyslu, že by se nezavděčil NIKDO, jak je přehnaně náročná – na všechny okolo, s výjimkou svojí vlastní osoby. Dokázala během několika pár let docílit toho, že vlastně znepřátelila celou rodinu, která do doby, než ona přišla, byla celkem stmelená. Jak píšeš, že z té situace s hračkou jsou nešťastné hned 3 osoby…tak to je úplně přesné. Z postoje a manýrů švagrové je nešťastných hned snad 5 nejbližších osob (já, můj manžel, moje maminka, můj tatínek…) a úplně zbytečně, kvůli nějaké náně, která si myslí, že je nejdokonalejší na světě a všichni se z ní mají posr…t. Fakt hrozný.

Taky přesně ty situace – cokoliv, co jsme jí dali, věnovali – nic jí nebylo dost dobré, drahé nebo nóbl, dárky okolo 2000 Kč na její dceru apod. – nad vším ohrnula nos. Až se moje mamka jednou naštvala a začala jí kupovat fakt drobnosti, prostě „normální“ dárky a věci – kupříkladu i sekáčové šatičky na malou například, tak to se na mou mamku naštvala tuplem a dávala jí tuplem najevo, že ONA je přece „dáma“ a všichni se z ní máme po….t. Tohle se fakt slušně říct nedá. Bohužel maminka už nežije, málokdo tomu věří, ale ona se utrápila celkově a nepřispívala tomu vůbec její snacha = švagrová.

Jen perlička - snad 2 roky s námi nekumunikuje, protože se urazila za to, že jsme jí toho přivezli „málo“ ke křtinám druhé dcery - podotýkám, že jsme jí dali zlaté náušnice v hodně nad 1000 Kč, takovou pěknou knížku + jsme nezapoměli ani na jejich starší dceru - té jsme přivezli dárky taky (knížky, skládačky…). Vůbec neměla ani tu slušnost si ty věci prohlédnout!!! Tak to tedy opravdu byla poslední tečka.

Jediná rada – odstřihnout se, nekomunikovat – což je případ v naší rodině. Chápu, že u vlastní maminky jako je to v tvém případě, je to hrozně těžké… :nevim:

Ty vado to mě neříkej, že nějaká taková baba vůbec existuje, ta je na ranu jen co jsem to dočetla. :cert:

AnastazieB
Echt Kelišová 8545 příspěvků 25.09.14 13:24

Radu bych v takové situaci viděla jedinou - mamku nezměníš, musíš změnit svůj pohled na ní. Uvědomit si, že taková je a že se nezmění, ale tobě její chování vadit nemusí, můžeš jí vyslechnout a pustit to druhým uchem ven. Že se urazila, že má vztek, že nepřijede popřát je jen její problém, ne tvůj. Ty to nijak vyřešit nemůžeš. Ty máš svou rodinu, s mámou v denním kontaktu být nemusíš, takže tě už nemusí nijak trápit.
A v momentální situaci bych počkala, až vychladne a pak s ní normálně komunikovala jako předtím, k dárku bych se už nevracela. Pokud ti zas bude něco vytýkat, tak jí slušně pošli „někam“ nebo polož telefon.
Trápit se problémy, který má druhý člověk a kterému nemůžeš pomoct, nemá smysl ;) Držím palce ;)

LenkaN26
Závislačka 4149 příspěvků 25.09.14 13:30

Já tak zásadní problémy s máti nemám, není tak otřesný případ, ale máme to taky velice komplikované. Já jí prostě řeknu co si myslím a přidám ať se klidně urazí a nečeká, že se jí budu doprošovat o komunikaci. Sice je pak srdceryvná scéna kterak jsem na ni zlá, nevážím si jí atd.., ale už zjistila, že si spoustu věcí ke mně dovolit nemůže a já mám větší klid. V tuto chvíli bych jí na tvém místě zavolala, řekla, že jsou nadále zváni, ale ať si uvědomí, že ne všichni budou skákat kolem ní a že očekáváš omluvu za tu slepici. Dále bych jí řekla, že pokud je přesvědčena o své dokonalosti měla vymyslet takový dárek, který svou originalitou nikdo nepřekoná.
Já navíc ve vyhrocených situacích kdy mi třeba matka řekla ať nejsem drzá, že mi může taky jednu lištit reaguju slovy jo ony došly argumenty tak se budeme bít? To ji napoprvé schladilo, když to použila podruhé tak jsem jí řekla, že na takové chování nejsem zvyklá a ať mi klidně jednu natáhne jestli jí pak bude líp, ale nejdřív ať si zabalí co má u mě, protože už se v mém domě neukáže. Sice se tenkrát smrtelně urazila a asi měsíc nekomunikovala. Já jí po té době zavolala, bavila se odměřeně na což jsem jí řekla, že pokud se chce bavit takhle tak se raději nebudeme bavit vůbec. Já jsem prostě v tomhle tvrdá, ale taky jsem si užila dětsví plné zákazů, příkazů a teď už o to nestojím. Držím pěsti ať máš sílu to v klidu řešit :kytka:

LenkaN26
Závislačka 4149 příspěvků 25.09.14 13:32
@AnastazieB píše:
Radu bych v takové situaci viděla jedinou - mamku nezměníš, musíš změnit svůj pohled na ní. Uvědomit si, že taková je a že se nezmění, ale tobě její chování vadit nemusí, můžeš jí vyslechnout a pustit to druhým uchem ven. Že se urazila, že má vztek, že nepřijede popřát je jen její problém, ne tvůj. Ty to nijak vyřešit nemůžeš. Ty máš svou rodinu, s mámou v denním kontaktu být nemusíš, takže tě už nemusí nijak trápit.
A v momentální situaci bych počkala, až vychladne a pak s ní normálně komunikovala jako předtím, k dárku bych se už nevracela. Pokud ti zas bude něco vytýkat, tak jí slušně pošli „někam“ nebo polož telefon.
Trápit se problémy, který má druhý člověk a kterému nemůžeš pomoct, nemá smysl ;) Držím palce ;)

Ano, máš pravdu, ale z vlastní zkušenosti vím, že je třeba vymezit hranice za které ani ten rodič nepůjde jinak se to všechno jen a jen horší.

Gerberka
Závislačka 3238 příspěvků 25.09.14 13:37

@Janča005

ano, taková osoba opravdu existuje - bohužel.

A my jsme byli ještě tak hloupí (blbí) ve své naivitě (já, mamka, můj manžel..), že když ji brácha přivedl, tak jsme byli tak k ní vstřícní, milí, pozorní atd…Prdlajs - měli jsme se na ni zvysoka vykašlat a hlavně - počkat, jak to dopadne!!! Brácha si - prý - dlouho nebyl jistý, jestli „jako jo nebo ne..“, jestli s ní do vážného vztahu jít nebo ne, furt váhal a my trubky jako že „ano, jaká je skvělá“ apod., prostě všemožně jsme ho podporovali. Měli jsme se na ně vykašlat a nedávat jí - možná tak přehnaně - svůj zájem. A brácha by se s ní rozešel - zpětně jsem si tím jistá, protože pořád se ptal nás jako na „názor“, jako „co my na ni říkáme“ apodobně.

A ona se takto vybarvila - podotýkám, že naprosto vyhroceně se takto vybarvila až po jejich svatbě a korunu tomu dala, až se jim narodily děcka…Mě a mého manžela odrovnala hned, že jsme pod její „úroveň“, ale nejvíc mě mrzí její postoj vůči mojí mamince = její tchýni. Za to, co jí řekla nebo jak se k ní chovala, bych jí opravdu dodatečně pár vrazila…i když maminku mi to už nikdy nevrátí…

Gerberka
Závislačka 3238 příspěvků 25.09.14 13:39

@LenkaN26

ano, souhlasím, je potřeba vymezit si hranice - čím dřív, tím líp

Janča005
Zasloužilá kecalka 516 příspěvků 25.09.14 13:39
@LenkaN26 píše:
Ano, máš pravdu, ale z vlastní zkušenosti vím, že je třeba vymezit hranice za které ani ten rodič nepůjde jinak se to všechno jen a jen horší.

Omlouvám se, že se ptám na něco co sem vůbec nepatří, ale nedá mi to, ta tvoje profilovka to máš doma na zdi? A dá se to někde pořídit, nebo vlastní výroba? Ještě jednou velká omluva :oops:

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

5 netradičních jarních tipů co podniknout v Praze

Rozhodli jste se na počátku jara navštívit hlavní město? Stověžatá Praha... číst dále >

Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?

Těžko obhájíte, že se make-up hodí jen pro dospělé, když v hračkářstvích... číst dále >

Články z Expres.cz

Falešná sestra Aťky Janouškové na Zindulkově pohřbu: Mám dostat nemovitost!

Falešná sestra Aťky Janouškové, která novinářům včera na pohřbu Aťky... číst dále >

Le Penová, Wilders a koncert Ortelu! Okamura svolal na Václavák obří SPD párty

Hodně netradiční událost bude už za necelý měsíc hostit pražské Václavské... číst dále >