Překlenutí mezery mezi 3. narozeninami a novou mateřskou

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
9.1.22 22:32

Překlenutí mezery mezi 3. narozeninami a novou mateřskou

Ahoj osazenstvo emimina,
zakládám anonymní diskusi, o těhotenství zatím ví jen manžel, ani moje nejlepší kamarádka zatím netuší, jsem pár dnů po první kontrole. :)
Pokud všechno dobře dopadne, tak mezi 3. narozeninami jednoho a narozením dalšího potomka (resp. mezi narozeninami a nástupem na novou mateřskou) vznikne asi tříměsíční mezera, kdy bych měla nastoupit do práce. Přijde mi ze všech variant nejlepší požádat o tříměsíční neplacené volno. Dejme tomu, že to nebude problém.
A teď dotaz(y)…
a) Chápu správně, že na výši mateřské nemá čerpání neplaceného volna vliv? (Pročítala jsem co a jak a tohle mě mile překvapilo, nepočítala jsem s tím a vůbec bych se nezlobila.)
b) Chápu správně, že nemusím event. nic hlásit na pojišťovnu nebo někam jinam, protože platba sociálního i zdravotního pojištění se pořád děje v souvislosti s trvajícím zaměstnaneckým poměrem?
Jestli někdo víte, ulevíte mému mozku, který je schopný (aniž bych se ho o cokoliv prosila) vymýšlet téměř neuvěřitelné potenciální problémy. :kytka: Ráda bych byla co nejvíc v obraze, než to začnu oficiálně řešit a chci to nahlásit zaměstnavateli co nejdřív.
Děkuju a přeju všechno dobré do 2022!

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
80397
9.1.22 22:47

Oboji chapes správně. Akorát tedy zamestnavatel po tobe muze chtit dolozit nejaky duvod, proc plati zdravotní stat, tedy bud to, ze beres rodicak nebo splnujes podminky pro osobu pecujivi o dite.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1198
9.1.22 22:51

Taky jsem mezi prvním a druhým dítětem měla z práce neplacené volno a na výši druhé mateřské to vliv nemělo.

Sociální pojištění je nepovinné, kvůli tomu že nikdo honit nebude. (Počítej ale s tím, že se ti ty měsíce doma nebudou počítat jednou na duchod) Zdravotní pojišťovna to ale vědět musí. Chtěli doložit z práce písemně potvrzení, že mi to neplacené volno doopravdy schvalují.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.1.22 23:15

U nas v praci jsou tak vstricni, ze tyhle
pripady se oficialne vrati, neofiko je v kanclu samozrejme nikdo nevidi. Ale nevim, jak je to papirove, asi za ne odvadi nejake minimalni odvody, normalne proste figuruji mezi zamestnanci napr pokud jde o povinna skoleni atd. Anonym nebo smazat prosim.

• Citovat
  • Nahlásit
16665
9.1.22 23:16

Jeste se muze stat, ze ti uz ke konci nebude nejlip a poresite to neschopenkou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
792
10.1.22 01:37

Z toho, co jsem zjišťovala já, tak na zdravotní pojišťovnu je třeba se nahlásit, protože rodičovská dovolená a tedy období, po které za tebe stát platí zdravotní pojištění, končí 3. narozeninami dítěte. Pokud doma zůstaneš dál, nebudeš už na rodičovské dovolené, ale budeš osoba pečující o dítě do 7 let. Pojištění za tebe stát platí dál, ale jsi pro ně v jiné kategorii.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1625
10.1.22 02:55

Toto jsem si zjistovala zacatkem roku 2020. Pokud zamestnavatel souhlasi s poskytnutim neplaceneho volna do 4 let veku ditete, tak zdravotni pojisteni za matku plati stat. Ale musis o neplacenem volnu informovat pojistovnu.

Matka je socialne pojistena do 4. narozenin nejmladsiho ditete - bez ohledu na to, jestli pobira RP, bez ohledu na to, jestli ma platnou pracovni smlouvu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
80397
10.1.22 06:32
@aanysek píše:
Z toho, co jsem zjišťovala já, tak na zdravotní pojišťovnu je třeba se nahlásit, protože rodičovská dovolená a tedy období, po které za tebe stát platí zdravotní pojištění, končí 3. narozeninami dítěte. Pokud doma zůstaneš dál, nebudeš už na rodičovské dovolené, ale budeš osoba pečující o dítě do 7 let. Pojištění za tebe stát platí dál, ale jsi pro ně v jiné kategorii.

Ona je zamestnanec, takže na zdravotní pojistovnu nic nehlásí, to je starost zamestnavatele.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
80397
10.1.22 06:37
@Janča6 píše:
Toto jsem si zjistovala zacatkem roku 2020. Pokud zamestnavatel souhlasi s poskytnutim neplaceneho volna do 4 let veku ditete, tak zdravotni pojisteni za matku plati stat. Ale musis o neplacenem volnu informovat pojistovnu.Matka je socialne pojistena do 4. narozenin nejmladsiho ditete - bez ohledu na to, jestli pobira RP, bez ohledu na to, jestli ma platnou pracovni smlouvu.

Tohle ale neni pravda, myslim to zdravotní, stat za matku plati zdravotní pouze v případě, ze splňuje nektery z důvodů, tedy pokud bere rp nebo ji dite nechodi do skolky na vic jak 4 hodiny, pokud by nesplnovala, tak ho musi platit zamestnavatel. Jo, vim, ze to neni realne moc pravděpodobné, ale prostě samotné neplacene volno a dite do 4 let pravo na placeni zdravotniho statem nezaklada. Jo a na pojistovnu to hlasi zamestnavatel.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2100
10.1.22 07:15

Gratuluju. Ja budu asi taky řešit něco podobného, uvidíme ;) Každopádně neplacene volno by bylo pro tebe asi optimální, ale záleží na zamestnavateli, zda ti ho schválí. A pak musíš na 3 měsíce mit pokryté zdr. pojištění, a to můžeš třeba tak, že budes pobirat ještě rodičovský příspěvek, nebo dáš na zdravku papír, že celodenne a řádně pecujes o dítě do 7 let, s tim, že je tam omezení, že dítě nesmí na více jak 4h do státní školky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1625
10.1.22 07:23

@j.a.n.i1 jo, mas pravdu. Socialni je do 4 let veku ditete bez ohledu na ostatni, ale zdravotni ma podminky, ktere jsi psala. Vlastne to resila kamaradka, uz mela vycerpany rodicak, mela neplacene volno pred druhym porodem. Socialne pojistena byla od statu, ale zdravotni ji platil zamestnavatel.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10.1.22 08:30

Doporučuji prodloužit si pobírání rodičovského příspěvku, tj. zajít si na úřad a rozdělit poslední dávku do potřebného počtu měsíců (ale ne zbytečně moc, nejde souběh RP a mateřské, pak bys o peníze přišla). Pak bude pořešeno sociální a zdravotní pojištění bez nutnosti něco někde nahlšovat/měnit. RP lze v případě tříleťáka pobírat i souběžně s chozením do práce, tak by pak mělo být jedno, jak se dohodneš se zaměstnavatelem.

Nebo znám maminky, co se dohodli s lékařem na nemocenské, ale pak měli omezené vycházky a tak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1625
10.1.22 08:39
@brambora80 píše:
Doporučuji prodloužit si pobírání rodičovského příspěvku, tj. zajít si na úřad a rozdělit poslední dávku do potřebného počtu měsíců (ale ne zbytečně moc, nejde souběh RP a mateřské, pak bys o peníze přišla). Pak bude pořešeno sociální a zdravotní pojištění bez nutnosti něco někde nahlšovat/měnit. RP lze v případě tříleťáka pobírat i souběžně s chozením do práce, tak by pak mělo být jedno, jak se dohodneš se zaměstnavatelem.Nebo znám maminky, co se dohodli s lékařem na nemocenské, ale pak měli omezené vycházky a tak.

Souhlas. Jen tomu hlaseni na pojistovnou se stejne nejspis nevyhnes. Moje dite melo 13. dne v mesici 3 roky, na novou MD jsem nastoupila 30. dne stejneho mesice. Ty cca 2 tydny jsem mela neplacene volno. RP jsem dobrala predchozi mesic. A na pojistovne mi rekli, ze jim to mam nahlasit.

Ty, zakladatelko, pokud si rozvrhnes vyplaceni RP tak, aby ti ho doplatili mesic pred mesicem, kdy nastoupis na novou MD, budes ve stejne situaci jako ja. Pokud bys chtela posledni cast RP vyplatit v mesici nastupu na novou MD, tak mozna o nejake penize ze stareho RP prijdes.

Edit: ted uz se pry da vybrat i nevycerpana cast RP, kdyz nastoupis na novou MD. Takze vlaste nevim, jak se resi ten prelomovy mesic.

Příspěvek upraven 10.01.22 v 08:40

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
80397
10.1.22 08:39

@brambora80 No, jelikož nahlašování na pojišťovnu je starostí zaměstnavatele a jemu ona bude muset stejně to pobírání rodičáku doložit, tak mi trochu uniká smysl toho, proč by si ho měla prodlužovat :think: to by mělo smysl pouze v případě, že by to starší dítě chodilo celodenně do školky, což nepředpokládám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
80397
10.1.22 08:41
@Janča6 píše:
Souhlas. Jen tomu hlaseni na pojistovnou se stejne nejspis nevyhnes. Moje dite melo 13. dne v mesici 3 roky, na novou MD jsem nastoupila 30. dne stejneho mesice. Ty cca 2 tydny jsem mela neplacene volno. RP jsem dobrala predchozi mesic. A na pojistovne mi rekli, ze jim to mam nahlasit.Ty, zakladatelko, pokud si rozvrhnes vyplaceni RP tak, aby ti ho doplatili mesic pred mesicem, kdy nastoupis na novou MD, budes ve stejne situaci jako ja. Pokud bys chtela posledni cast RP vyplatit v mesici nastupu na novou MD, tak mozna o nejake penize ze stareho RP prijdes.

A proč by to měla dělat, ji stačí když zaměstnavateli dodá česné prohlášení, že splňuje podmínky pro osobu pečující, tedy ji dítko nechodí školky na víc jak 4 hodiny a má hotovo, nahlášení na zdravotní pojišťovnu je povinností a starostí zaměstnavatele. Z jakého důvodu by zbytečně měla courat na UP :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat