Překlenutí mezery mezi 3. narozeninami a novou mateřskou

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Napsat příspěvek
Velikost písma:
2464
10.1.22 08:46
@j.a.n.i1 píše:
A proč by to měla dělat, ji stačí když zaměstnavateli dodá česné prohlášení, že splňuje podmínky pro osobu pečující, tedy ji dítko nechodí školky na víc jak 4 hodiny a má hotovo, nahlášení na zdravotní pojišťovnu je povinností a starostí zaměstnavatele. Z jakého důvodu by zbytečně měla courat na UP :think:

Aha, no takto mi to bylo receno u pojistovny i zamestnavatele. Je to teda rok zpatky. Na UP jsem nesla. Jen jsem poslala dopis pojistovne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
82528
10.1.22 08:48
@Janča6 píše:
Aha, no takto mi to bylo receno u pojistovny i zamestnavatele. Je to teda rok zpatky. Na UP jsem nesla. Jen jsem poslala dopis pojistovne.

Tak pokud by si prodlužovala RP, tak na UP musí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2464
10.1.22 08:54
@j.a.n.i1 píše:
Tak pokud by si prodlužovala RP, tak na UP musí.

Jj, pravda.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
TRG
2651
10.1.22 09:47

@j.a.n.i1 - @Maminanamatersky - @Lucie_Sx @aanysek - @Janča6 - @suzka1 - @brambora80
Moc děkuju za reakce a rady! Hlavně @j.a.n.i1
Rodičák mám vybraný, takže v tomto ohledu nic nevymyslím. :)
Dovolala jsem se na zdravotní pojišťovnu a tam mi řekli, že zaměstnavateli dodám čestné prohlášení, že pečuju o dítě (což splňuju) a že zbytek ohledně zdravotního pojištění za mě vyřeší zaměstnavatel (zdravotní za mě bude platit stát), takže já osobně na pojišťovnu hlásit nic nemusím (což si ale ještě pro jistotu ověřím u zaměstnavatele, abych se pak nedivila). (Na sociální jsem se neptala, ale mělo by to být obdobné.)
Je pravda, že už se vyskytly nějaké komplikace, na něco jsem dostala léky, čekají mě teď ještě nějaké větší odběry a pak se uvidí, ale kdyby se to obešlo bez nemocenské, byla bych raději. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
82528
10.1.22 10:09

@TRG Tak neni povinnost na nemocenskou nadtpupit, takze pokzd nechces, tak nemusíš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
19.1.22 11:42

Nemám ráda diskuse, kde se člověk nakonec nedozví, jak to dopadlo, takže… 8)
Psala jsem do svého zaměstnání, prý si mám prostě jen požádat o prodloužení rodičovské dovolené. Že možnost na ní být mám do 4 let věku dítěte, firmě je jedno, že už neberu rodičovský příspěvek a takovou žádost bez problémů schválí. Popravdě mě ani nenapadlo, že by to mohlo být tak jednoduché. :kytka: Takže žádné neplacené volno, žádná nemocenská, jen jeden papír zaměstnavateli. :palec:

• Citovat
  • Nahlásit
82528
19.1.22 11:46
@Anonymní píše:
Psala jsem do svého zaměstnání, prý si mám prostě jen požádat o prodloužení rodičovské dovolené. Že možnost na ní být mám do 4 let věku dítěte, firmě je jedno, že už neberu rodičovský příspěvek a takovou žádost bez problémů schválí. Popravdě mě ani nenapadlo, že by to mohlo být tak jednoduché. :kytka: Takže žádné neplacené volno, žádná nemocenská, jen jeden papír zaměstnavateli. :palec:

No, to, že je vaše personální hloupá, neznamená, že jde prodloužit RD. Bude se jednat o neplacené volno, bez ohledu na to, co ti tvrdí, neb RD je dle zákoníku práce možná maximálně do 3 let věku dítěte.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
TRG
2651
19.1.22 12:01

OK, chápu. Děkuju. Dám si pozor, abych to měla v pořádku. Cožpak zaměstnavatel, tam je dohoda dobrá. Nechci mít nějaký renonc u úřadů.

Příspěvek upraven 19.01.22 v 12:12

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1755
19.1.22 12:05
@Anonymní píše:
Psala jsem do svého zaměstnání, prý si mám prostě jen požádat o prodloužení rodičovské dovolené. Že možnost na ní být mám do 4 let věku dítěte, firmě je jedno, že už neberu rodičovský příspěvek a takovou žádost bez problémů schválí. Popravdě mě ani nenapadlo, že by to mohlo být tak jednoduché. :kytka: Takže žádné neplacené volno, žádná nemocenská, jen jeden papír zaměstnavateli. :palec:

Ano, dali ti neplacene volno.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
19.1.22 12:10

Našla jsem k tomu i článek, taky tam tomu říkají prodloužení rodičovské dovolené + že to má „charakter neplaceného volna“.
@j.a.n.i1 Nemluvila jsem s personální, ale s člověkem, co o tom bude rozhodovat. :) Ještě chci napsat, jak to nakonec proběhlo, až to budu mít přiklepnuté, snad na to nezapomenu.

Článek: (z aperio, cz)
Mám dotaz ohledně prodloužení rodičovské dovolené. Mojí dceři budou v únoru tři roky. Chtěla bych požádat zaměstnavatele o prodloužení rodičovské dovolené do čtyř let a nevím, jakou formou to má být. Je mi jasné, že písemnou, ale nevím, zda existuje nějaký formulář nebo stačí formou dopisu. A ještě jeden dotaz: kdyby mi to zaměstnavatel prodloužil a já do čryř let věku dítěte otěhotněla a byla na neschopence, bude mi zaměstnavatel (jsme velká organizace) vyplácet nemocenskou a následně mateřskou dovolenou?
Stačí, abyste adresovala Vašemu zaměstnavateli „žádost o prodloužení rodičovské dovolené“. Žádný formulář se pro tento úkon nepožaduje. V žádosti by bylo dobré uvést, komu jej adresujete, věc (čili žádost) a důvody, které Vás vedly k tomu, abyste žádala o prodloužení rodičovské dovolené. Nezapomeňte datovat a podepsat. Žádost určitě pošlete doporučeně. Pokud Vám zaměstnavatel vyhoví a prodlouží Vám rodičovskou dovolenou do 4 let věku dítěte a pokud v tomto nastaveném čase otěhotníte, máte následující práva. Pokud budete chtít požadovat peněžitou pomoc v mateřství, tedy formu dávek nemocenského pojištění, pak musíte Vašeho zaměstnavatele včas informovat o tom, že jste opět těhotná, to znamená předat mu potvrzení od lékaře o Vašem těhotenství. Podle očekávaného termínu porodu budete mít nárok nastoupit na mateřskou dovolenou, která začíná od počátku 6. týdne (po konzultaci s lékařem je možné nastoupit na mateřskou dovolenou od 8. týdne) před očekávaným dnem porodu. To znamená, pokud byste v této době byla ještě na rodičovské dovolené (ta má charakter neplaceného volna), pak by rodičovskou dovolenou nahradila současná mateřská dovolená.

• Citovat
  • Nahlásit
82528
19.1.22 12:20

No, že to tvrdí nějaká poradna, ještě neznamená, že je to pravda, prostě je to neplacené volno a tečka. Rodičovská dovolená s sebou nese další věci, jako je například placení zdravotního státem, a zaměstnavatel opravdu nemůže rozhodovat protiprávně o tom, že protože on prodloužil RD nad zakonný rozsah, tak že někomu bude stát platit zdravotní.

§ 196
Rodičovská dovolená
K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.

Jo a jen tak mimochodem, pokud budu na neplaceném volnu třeba do 7 let, tak mám stále nárok n další PPM, čistě z toho titulu, že mi trvá pracovní poměr, takže nějaké kecy, že z prodloužené RD cokoliv vyplývá, jsou akorát matení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
54786
19.1.22 12:22
@Anonymní píše:
Našla jsem k tomu i článek, taky tam tomu říkají prodloužení rodičovské dovolené + že to má „charakter neplaceného volna“.
@j.a.n.i1 Nemluvila jsem s personální, ale s člověkem, co o tom bude rozhodovat. :) Ještě chci napsat, jak to nakonec proběhlo, až to budu mít přiklepnuté, snad na to nezapomenu.Článek: (z aperio, cz)
Mám dotaz ohledně prodloužení rodičovské dovolené. Mojí dceři budou v únoru tři roky. Chtěla bych požádat zaměstnavatele o prodloužení rodičovské dovolené do čtyř let a nevím, jakou formou to má být. Je mi jasné, že písemnou, ale nevím, zda existuje nějaký formulář nebo stačí formou dopisu. A ještě jeden dotaz: kdyby mi to zaměstnavatel prodloužil a já do čryř let věku dítěte otěhotněla a byla na neschopence, bude mi zaměstnavatel (jsme velká organizace) vyplácet nemocenskou a následně mateřskou dovolenou?
Stačí, abyste adresovala Vašemu zaměstnavateli „žádost o prodloužení rodičovské dovolené“. Žádný formulář se pro tento úkon nepožaduje. V žádosti by bylo dobré uvést, komu jej adresujete, věc (čili žádost) a důvody, které Vás vedly k tomu, abyste žádala o prodloužení rodičovské dovolené. Nezapomeňte datovat a podepsat. Žádost určitě pošlete doporučeně. Pokud Vám zaměstnavatel vyhoví a prodlouží Vám rodičovskou dovolenou do 4 let věku dítěte a pokud v tomto nastaveném čase otěhotníte, máte následující práva. Pokud budete chtít požadovat peněžitou pomoc v mateřství, tedy formu dávek nemocenského pojištění, pak musíte Vašeho zaměstnavatele včas informovat o tom, že jste opět těhotná, to znamená předat mu potvrzení od lékaře o Vašem těhotenství. Podle očekávaného termínu porodu budete mít nárok nastoupit na mateřskou dovolenou, která začíná od počátku 6. týdne (po konzultaci s lékařem je možné nastoupit na mateřskou dovolenou od 8. týdne) před očekávaným dnem porodu. To znamená, pokud byste v této době byla ještě na rodičovské dovolené (ta má charakter neplaceného volna), pak by rodičovskou dovolenou nahradila současná mateřská dovolená.

no tak tady radce nezna zakonik prace

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
TRG
2651
11.3.22 16:15

Konečný výsledek! Samozřejmě jste tu měli (teda vlastně měly) pravdu. Do práce jsem poslala žádost o neplacené volno z důvodu péče o dítě a na pojišťovnu skočím s čestným prohlášením, že řádně a celodenně pečuji o dítě. (Na ČSSZ se nemusí, uvidí to z ELDP.) (Takže teď už jen vyřeším se školkou, co a jak, protože to nejmladší dítě je přihlášené na 2 dny v týdnu, obvykle jde jen na dopoledne, ale ne vždy a ve smlouvě se školkou má napsanou docházku na ty dva dny celodenní.)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat