Překvalifikovanost - odmítají mě přijmout

Anonymní
11.1.21 14:58

Překvalifikovanost - odmítají mě přijmout

Holky, potřebuju radu :kytka: Nejlépe od někoho, kdo téhle problematice rozumí nebo má praktickou zkušenost.
Moje situace je taková, že jsem 7 měsíců bez práce. Pracovala jsem léta v turismu, ale práce mě nebavila. Byla jsem tam víceméně z lenosti, nechtělo se mi hledat nic nového. Práci jsem měla blízko od domova, měla jsem výbornou šéfovu atd., prostě objektivní záležitosti byly fajn, ale podstata té práce mě štvala. Nebavilo mě jednat furt s nesoudnými a nepříjemnými zákazníky, přetvařovat se a usmívat se na ně… Vyšťavovalo mě to psychicky. Proto když ta společnost krachla kvůli covid krizi, vůbec mi vlastně upřímně řečeno nevadilo, že jsem přišla o práci. Dostala jsem slušné odstupné, měla jsem naspořeno a říkala jsem si, že je to vlastně třeba i dobrá šance k najití vhodnějšího zaměstnání.
Co se týče další práce, měla jsem představu něčeho ve fabrice nebo ve skladu, prostě jednoduchá práce, klidně i míň placená, ale hlavně abych měla klid a nemusela obsluhovat žádné debilní zákazníky. První 2-3 měsíce po skončení předchozí práce jsem si dala relax, byla jsem psychicky dost unavená, ten stres kvůli covidu a situaci v turismu se na mně dost podepsal. Pak jsem začala hledat práci. Jako první jsem došla do skladů, které máme kousek od nás. Vypadalo to nejdřív nadějně, ale pak mi personalistka řekla, že nevidí důvod, aby někdo s VŠ a znalostí angličtiny a praxí v turismu dělal u pásu nebo obsluhoval stroj. No a ve zkratce - tohle se mi pak opakovalo ještě několikrát, naposledy v pátek. Personalistka mi řekla, že jí jsem sympatická, nemá obavy, že bych tu práci nezvládla, že na ni působím i spolehlivě a seriózně a prostě celkově dobře, ale že jí přijdu jako typ do kanceláře a nevěří tomu, že bych v té práci vydržela déle než měsíc.

Snažila jsem se jí celou situaci upřímně vysvětlit, několikrát jsem ji ujistila, že mi daná pozice vyhovuje (opravdu vyhovuje), s náplní práce nemám problém, celkově je mi i blízká filozofie té firmy a fakt bych ráda dostala šanci, ale bohužel. Prý na té pozici, kam se hlásím, mají uchazeči nejvyšší vzdělání učňák a já bych tam prý ani možná nezapadla. Vůbec už upřímně řečeno nevím, co si o tomhle mám myslet. To je trestné, když chce člověk změnit obor a dělat práci, na kterou je překvalifikovaný? Každý v mém okolí mi tvrdí, že všichni, kdo chtějí pracovat, si práci najdou do pár dní, tak proč to tak nemám i já? Fakt už jsem z toho všeho otrávená a znechucená. Pracovat opravdu chci, jsem ochotná se i přestěhovat kvůli práci, nemám problém s prací u pásu ani se směnným provozem… Přesto mě nikdo zaměstnat nechce. Nevíte někdo jak tohle řešit? Už jsem i přemýšlela, že si VŠ ze životopisu vymažu, ale měla bych tam pak několikaleté okno mezi střední a mým prvním zaměstnáním… A stejně by mi tam furt „strašila“ ta praxe v turismu… Děkuji za veškeré poznatky.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
235
11.1.21 15:08

Rozumím, že nechceš jednat s lidmi, bohužel takových pozic je dneska většina.
Osobně bych se opravdu divila, proč člověk s VŠ a angličtinou chce jít někam do skladu. A myslela si, že takovouhle práci vezme pouze pro vykrytí doby, než si najde něco lepšího.
I tě dobře upozornili na to, že do kolektivu nezapadneš. Očima nezaujatého člověka by ses tam opravdu trápila.
Podle mě nejsi překvalifikovaná, ale hledáš na špatném místě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
108
11.1.21 15:09

Normálně to že životopisu smaž a napiš si tam třeba nějakou brigádu. Nikdo to nebude řešit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14734
11.1.21 15:10

A tu VŠ máš v jakém oboru? Nenašla by se nějaká vhodnější práce v něm? Upřímně taky nevím, co tě láká na skladničině a proč jsi tedy roky studovala, když jsi mohla být spokojená někde u pásu..?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
108
11.1.21 15:11

Ale taky souhlasím s výše komentující, tam by časem vznikl problém s kolektivem, kdyby se dozvěděli, že třeba vš máš atd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3881
11.1.21 15:14

Když jsem před X lety dělala v personální agentuře, tak to bylo stejné. Člověk jenž měl vysokou kvalifikaci zpravidla nebyl na „podřadné“ pozice přijat. Argument byl víceméně stejný a to, že se dotyčný spíše hledá, jde o krátkodobé vyhoření a dříve či později odejde. Dalším důvodem byla jakási integrita směny, kdy byl předpoklad, jak píšeš, že onen člověk nezapadne. Z CV bych nic nemazala, zaměřila bych se spíše na průvodní dopis zasílaný s CV a sdělila tam to, co říkáš zde nějakou personálně přijatelnou formou. Nějaký kecy ohledně osobního rozvoje, rozšíření obzorů a zájmu úplně změnit zaměření…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18791
11.1.21 15:17

Tak si to vem jako brigádu a časem uvidíš. Nějak nvm, kde je problém. S VŠ jsem mimo sezónu pravidelně makala dva měsíce u pásu a nikdo neřešil, co mám za vzdělání. Chodila jsem i vypomáhat přes rok.. já si tam odpočinula a ve finále neměli problém s tím, kdybych tam chtěla zůstat na stálo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20243
11.1.21 15:18

Tak vzdělání nepříznávej

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
198
11.1.21 15:18

Tak si to z životopisu vymaž. Je běžné, že lidi si dělají různé zivotopisy podle toho na jakou pozici se hlásí. Nesmíš v něm lhát ve smyslu, že si primyslis nějaké zaměstnání nebo studium, ale neprozradím ho podle mě můžeš. Ale budeš sama proti sobě. Opravdu bych se bála toho, že totálně nezapadnes do kolektivu těch lidí, co s odřenýma ušima prošli ucnakem. Dělala jsem ve fabrice brigádu a bylo to peklo. Hned, jak to šlo, tak jsem skončila. Šla jsem dělat korektury a můj mozek zajásal. Dlouhodobě se to prostě vydržet nedá. Myslela jsem, kdo ví jak si u toho psychicky odpočinu, budu dělat rukama a hlava bude mít relax, ale opak je pravdou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
235
11.1.21 15:23

A kolik je ti let? Nebojí se zároveň, že jim brzy zdrhneš na mateřskou?

Od jména bych vyhodila titul a zkusila do praxe přidat něco v souvislosti s tím, kam se hlásíš. Tedy asi nějaké manuální práce.

VŠ z CV úplně vymazat…by se mi nechtělo, 5letou díru zacpat neexistující brigádou by mi bylo proti srsti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.1.21 15:23

ZAKLADATELKA
Holky, moc děkuju. VŠ mám právě v oboru turismu. Opravdu se zákazníky dělat nechci, tím jsem si jistá. Bohužel turismus je primárně o práci s lidmi.
Samozřejmě by mi nevadila ani nějaká jiná práce v kanceláři, vyloženě na těch skladech netrvám, ale takových nabídek moc nenacházím… Reagovala jsem i na nabídky např. práce v e-shopu a další, ale tam se mi ani neozvali.
Co se týče studia, bohužel jsem se v době kolem dvacítky hodně hledala. Turismus mě nikdy nezajímal, ale po nátlaku rodičů jsem si vybrala špatnou střední - trvali na tom, že musím vystudovat ekonomku, jenže mně práce s čísly nejde, z účetnictví a ekonomiky jsem tak tak prolézala, zatímco třeba humanitní předměty mi šly - a pak už se to vezlo. Po střední šla většina spolužáků pracovat na pozice účetních nebo prostě do finančního sektoru, což já jsem nemohla a ani nechtěla. Tak jsem prostě šla na nějakou VŠ, kde není matika a finanční záležitosti a vyšel mi z toho nejlíp turismus. Studium mě nakonec bavilo, ale práce v tom oboru mě nebaví vůbec, hlavně kvůli lidem teda… Jinak během toho studia jsem chodila celkem dlouho na brigádu do jedné fabriky, což se snažím vždycky v životopise vypíchnout, pak i v motivačním dopise i během pohovoru to zdůrazňuji…

• Citovat
  • Nahlásit
947
11.1.21 15:25

Já si nemyslím, že tě diskriminují… Pravděpodobně se jim hlásí víc lidí, a většina má adekvátní praxi či vzdělání, což ty prostě nemáš. Angličtina určitě nevadí, to dneska po skladnících i požadují, případně tam prostě nepsat „angličtina - C2“, ale nechat to tam jen jako „angličtina“, tím to nebude nijak vyčnívat… Nejlepší by bylo sehnat něco přes známé, když se za tebe někdo přimluví, tak tahle nedorozumění odpadnou…
Nebo ještě pohledej ve svém oboru, určitě tam jsou i možnosti, které nejsou tolik o komunikaci… :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
250
11.1.21 15:30

Paklize se uchazis o praci, kde VS netreba, netreba toto info ani v CV. Nevidim duvod. Tve okno mezi SS a 1.praci resit opravdu nikdo nebude. zvlast na takovouto pozici. To ze chces zmenit profesi, komplet vse, do toho nikomu nic neni, nemusis se zpovidat ani sahodlouze vysvetlovat a kdyz nebude okaty titul a skola, nikdo extra vyzvidat fakt nebude. Titul patri podle me pouze do oblasti zamestnani, kde je potreba primo dana konkretni kvalifikace. Jinak nevidim duvod, proc ho kdekoli jinde uvadet. Jen u nas ho kazdy cpe vsude a ja se pak jen usmivam, kdyz na transfuzni stanici vykoukne sestra a zavola „pan inzenyr Novak…“ je to u nas neskutecne zakorenene :nevim: Paklize bych se uchazela o praci ve sklade, CV bych maximalne zjednodusila dle potreb daneho zamestnani, o ktere se uchazim. Tedy SS a samozrejme dosavadni zamestnani. Pri pohovoru chces zmenu, nechces uz pracovat s lidmi, mas to blizko, atd atd. Paklize v nasich podminkach CV neupravis, budes narazet stale a stale. I tvuj potencialni nadrizeny by se mohl obavat, ze ho treba i preskocis. Nekomplikuj si zivot a CV uprav. To ze mas i VS, je v podstate tva osobni vec a nikomu do toho nic neni, paklize neni v danem zamestnani VS vyzadovano. A kolegove, kterym by to pripadne vadilo by se to dozvedeli jak? Ziju tak cely zivot. Titul nepouzivam, nevidim proto sebemensi duvod, paklize se nezivim diky vzdelani ze skoly, kde jsem titul ziskala. Uvadim v CV jen tam, kde je VS potreba ci vyhoda a naopak. V podstate je to pro me zcela nepodstatna informace, paklize se to vzdelani primo nezvtahuje k potrebam zamestnani. Kdyz si to sedne, aspon na nejakou dobu, muzes ziskat neuveritelne prijemnou zivotni zkusenost ve stylu Kunderovskeho „Nesnesitelna lehkost byti“:) a muzes byt spokojena jak blecha v kozise, ale nic netrva vecne, casem zjistis, ze po lidech se slape vsude, a po tech dole zvlast, a samozrejme nekolikrat zde zminovany pripadny nesoulad s kolegy se tez muze casem ukazat jako podstatna kanka na krase.ale nekdy je takova zkusenost proste potreba k uvedomeni si, kam se dal chces smerovat, a ten pripadny bonus pocitu lehkosti byti aspon na kratky cas, je velmi prijemny.

Příspěvek upraven 11.01.21 v 15:49

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.1.21 15:31

ZAKLADATELKA
Je mi 33, děti nemám a ani nechci. Vím, že je to nevhodná otázka, ale kdyby se mě na to někdo zeptal z personalistů, nemám problém odpovědět :mrgreen:
Ta vysoká dost dobře vymazat nejde, protože bych musela vymazat i tu 6letou praxi v turismu. Bez školy bych tuhle práci dělat nemohla. To by byla další obr díra v životopise a lhát fakt nechci…

• Citovat
  • Nahlásit
14734
11.1.21 15:34
@Anonymní píše:
ZAKLADATELKA
Holky, moc děkuju. VŠ mám právě v oboru turismu. Opravdu se zákazníky dělat nechci, tím jsem si jistá. Bohužel turismus je primárně o práci s lidmi.
Samozřejmě by mi nevadila ani nějaká jiná práce v kanceláři, vyloženě na těch skladech netrvám, ale takových nabídek moc nenacházím… Reagovala jsem i na nabídky např. práce v e-shopu a další, ale tam se mi ani neozvali.
Co se týče studia, bohužel jsem se v době kolem dvacítky hodně hledala. Turismus mě nikdy nezajímal, ale po nátlaku rodičů jsem si vybrala špatnou střední - trvali na tom, že musím vystudovat ekonomku, jenže mně práce s čísly nejde, z účetnictví a ekonomiky jsem tak tak prolézala, zatímco třeba humanitní předměty mi šly - a pak už se to vezlo. Po střední šla většina spolužáků pracovat na pozice účetních nebo prostě do finančního sektoru, což já jsem nemohla a ani nechtěla. Tak jsem prostě šla na nějakou VŠ, kde není matika a finanční záležitosti a vyšel mi z toho nejlíp turismus. Studium mě nakonec bavilo, ale práce v tom oboru mě nebaví vůbec, hlavně kvůli lidem teda… Jinak během toho studia jsem chodila celkem dlouho na brigádu do jedné fabriky, což se snažím vždycky v životopise vypíchnout, pak i v motivačním dopise i během pohovoru to zdůrazňuji…

Odkud jsi? Možná bych mohla něco nabídnout ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat