Reklama

Přepis části nemovitosti po zesnulém

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

gabki
Ukecaná baba ;) 1140 příspěvků 27.08.18 11:56
přepis části nemovitosti po zesnulém

Potřebovala bych radu, od někoho koho to už potkalo. Můj otec bratr zesnulého vlastní půl domu, a druhou půlku vlastnil můj strýc, který zemřel a nic nepřepsal ani nedaroval nikomu v rodině. Jeho manželka tu část domu nechce a na mém otci ted je, aby si obstaral veškeré záležitosti a půlka se přepíše na něj. Otec přesně neví, aby nenaletěl a nezaplatil příliš za přepis jak postupovat. Poradí někdo, děkuji.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Janee19
Zasloužilá kecalka 727 příspěvků 27.08.18 12:00

tak teď nepřepíše nic, spadá to do dědického řízení a dědit se bdue dle zákona…

Janli
Kelišová 5631 příspěvků 9 inzerátů 27.08.18 12:09

Nejdřív musí proběhnout dědické řízení a pak dědici sepíšou darovací smlouvu a ta se odnese na katastr.

Jeremi
Kecalka 212 příspěvků 27.08.18 12:15

Pokud je to opravdu tak, jak předpokládá @Janee19, tj. strýc zemřel nedávno a ještě neproběhlo dědické řízení, tak v tuhle chvíli nemůže otec dělat nic, jen čekat. Proběhne dědické řízení po strýci, v jeho rámci tu polovinu nemovitosti někdo zdědí (nejspíš strýcova manželka a/nebo děti - pokud nějaká strýc měl). A teprve potom se otec může s novým vlastníkem (novými vlastníky) domluvit na tom, jakým způsobem se polovina nemovitosti převede do jeho vlastnictví. Jestli na základě darovací nebo kupní smlouvy. Ať tak či tak, na obojí by si měl najít právníka, který mu to sepíše.

Šarlota4
Echt Kelišová 9717 příspěvků 27.08.18 12:16
@Janli píše:
Nejdřív musí proběhnout dědické řízení a pak dědici sepíšou darovací smlouvu a ta se odnese na katastr.

Přesně podání návrhu na katastru stojí 1.000 kč ( jestli je to stále stejné )

Janli
Kelišová 5631 příspěvků 9 inzerátů 27.08.18 12:19
@Šarlota4 píše:
Přesně podání návrhu na katastru stojí 1.000 kč ( jestli je to stále stejné )

Ještě sepsání darovací smlouvy a pravděpodobně darovací daň. Nevím jestli je to mezi švagrovou a švagrem od daně osvobozeno.

gabki
Ukecaná baba ;) 1140 příspěvků 27.08.18 12:25

děkuji za odpovědi.Manželka po zesnulém nechce žádný podíl,vše bude po jejich domluvě přepsáno na otce,který vtom domě žije.

Lalelale
Ukecaná baba ;) 2114 příspěvků 27.08.18 12:31
@gabki píše:
děkuji za odpovědi.Manželka po zesnulém nechce žádný podíl,vše bude po jejich domluvě přepsáno na otce,který vtom domě žije.

Neznám vaše poměry, ale vzhledem k trochu nestandartní situaci mě napadlo, že manželka ten podíl nechce třeba proto, že ví o dluzích, které muž zanechal. Každopádně teď už je to jedno, dědické řízení musí proběhnout a ona pak bude muset podíl darovat (pokud se dědictví nezřekne). Nejsem si jistá, zda budete platit darovací daň, když to je manželka bratra.

denivrch
Povídálka 23 příspěvků 27.08.18 12:43

@Lalelale Ty dluhy jsou docela na místě. Vlastně mi vrtalo hlavou proč by se manželka dobrovolně vzdávala svého nároku na majetek.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62891 příspěvků 3 inzeráty 27.08.18 12:46
@gabki píše:
děkuji za odpovědi.Manželka po zesnulém nechce žádný podíl,vše bude po jejich domluvě přepsáno na otce,který vtom domě žije.

No a oni neměli děti? Byli jen 2 sourozenci, tedy otec a strýc? Žije někdo z jejich rodičů?

Kobliha51
Neúnavná pisatelka 16472 příspěvků 27.08.18 12:48
@gabki píše:

Ještě se můžete dočkat takového překvapení, že nějaké poplatky za přepis budou nic. Manželka strýce sice nechce podíl, ale možná bude chtít peníze. Ty jsou určitě lepší, než nějaký podíl. No uvidíte.

stinga
Závislačka 3731 příspěvků 7 inzerátů 27.08.18 12:59

@gabki manželka strýce bude pozvána k dědickému řízení u notáře, může tam sebou zrovna vzít tvého otce, tam řekne, že se dědictví zříká a dál už to bude v řízení toho notáře,
ale fakt jsou dvě otázky - má strýc děti? a nejsou tam dluhy, které převýší cenu půl baráku?

gabki
Ukecaná baba ;) 1140 příspěvků 27.08.18 14:31

@j.a.n.i1 nemeli deti .a otec je jedinym sourozencem zesnuleho stryce.

Uživatel je onlineeumedon
Extra třída :D 13507 příspěvků 27.08.18 15:28
@gabki píše:
Potřebovala bych radu, od někoho koho to už potkalo. Můj otec bratr zesnulého vlastní půl domu, a druhou půlku vlastnil můj strýc, který zemřel a nic nepřepsal ani nedaroval nikomu v rodině. Jeho manželka tu část domu nechce a na mém otci ted je, aby si obstaral veškeré záležitosti a půlka se přepíše na něj. Otec přesně neví, aby nenaletěl a nezaplatil příliš za přepis jak postupovat. Poradí někdo, děkuji.

@gabki Nějaké poplatky u notáře za přepis jsou. Tady máš kalkulačku: https://www.penize.cz/…are-dedictvi

Problém může být v tom, že ty poplatky chce notář v hotových penězích. To může být problém pro někoho, kdo zdědil velký majetek, třeba nemovitosti, ale nemá likvidní prostředky, kterými by zaplatil notářské poplatky.

@Lalelale píše:
Neznám vaše poměry, ale vzhledem k trochu nestandartní situaci mě napadlo, že manželka ten podíl nechce třeba proto, že ví o dluzích, které muž zanechal.
@denivrch píše:
@Lalelale Ty dluhy jsou docela na místě. Vlastně mi vrtalo hlavou proč by se manželka dobrovolně vzdávala svého nároku na majetek.

Ano, a to může být další problém. Jeho řešení, které je ovšem nutno taky zaplatit, je výhrada soupisu majetku: https://www.epravo.cz/…i-95527.html

Luboš P
Zasloužilá kecalka 740 příspěvků 27.08.18 15:37
@gabki píše:
@j.a.n.i1 nemeli deti .a otec je jedinym sourozencem zesnuleho stryce.

Takže jestliže nežijí zůstavitelovi rodiče ani nějaká osoba, která s ním žila ve společné domácnosti, tak stačí, když teta odmítne dědictví a vše zdědí váš otec. Jednoduché, že.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní... číst dále >

Články z Expres.cz

Do čela s ním! 5 důvodů, proč by Kubera byl skvělým předsedou Senátu

Primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS) slaví úspěchy nejen v domovském městě,... číst dále >

Drsný porotce StarDance Zdeněk Chlopčík: V osobním životě jsem měkkota

Ačkoliv ho mnozí nazývají katem, dnes už si bez něj nelze StarDance... číst dále >

Články z Ona Dnes

KVÍZ: Vyznáte se ve zdravém stravování?

Češi stále tloustnou, a to i přesto, že je v obchodech dostatek zdravých... číst dále >

OBRAZEM: Vzácná onemocnění, která mění lidi k nepoznání

Lékaři dnes znají celkem sedm tisíc vzácných onemocnění a asi 80 procent z... číst dále >