Přepis domu na potomka - jak je to s inkasem?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
SibyllaTrelawney
Kecalka 486 příspěvků 31.07.19 09:28
Přepis domu na potomka - jak je to s inkasem?

Zdravím vás,
věc se má tak: rodiče na mě chtějí přepsat dům ( jsem jedináček, bydlíme tu společně). Domluvili jsme se tak, že zajdeme k notářce, ta sepíše smlouvu ( aby bylo vše správně, rodiče budou dům samozřejmě dál užívat).
Co mě ale zajímá je - jak je to s inkasem? Smlouvy na vodu / plyn / elektriku? Bude je potřeba taky změnit na moje jméno a já nevím, kdy tak učinit - můžeme to změnit už teď, kdy je ještě dům ve vlastnictví rodičů, nebo až po přepisu? Promiňte za asi blbou otázku, ale já fakt nevím. Jde o to, že všechno ( energie) je psané na taťku a on už je bohužel ve stavu, kdy nerozumí výpisům a tomu, co občas z plynáren / vodáren pošlou ( úpravy smluv apod).
Díky za radu.

Reakce:
bertoldina
Ukecaná baba ;) 1905 příspěvků 31.07.19 09:38

Plyn a elektřina můžou zůstat (nebo se dají přepsat už teď), voda se bude muset přepsat - tam se dokládá vlastnictví, takže až po převodu.

mado
Kelišová 5437 příspěvků 31.07.19 09:43

Inkaso jako takové vůbec mít nemusíš, zálohové platby si zadej z účtu, na instituce nahlas svoje jméno, telefon… ať výpisy, změny a smlouvy chodí tobě a tatínek se tím nezatěžuje. Inkaso si zajdi na poštu zrušit, ať zbytečně neplatíš.

Hanney
Závislačka 2824 příspěvků 31.07.19 09:45

@SibyllaTrelawney služby klidně mohou zůstat napsané na rodiče, dodavatelům je jedno, kdo je platí. Akorát se musíš přihlásit k dani z nemovitosti a jestli mají rodiče pojistku na dům, tak tu musíš udělat novou na své jméno.
Darovací smlouvu si mužete napsat sami, nechat ověřit na poště a spolu s návrhem na vklad dát na katastr. Notáře krmit nemusíte.

Anet131
Zasloužilá kecalka 940 příspěvků 31.07.19 09:57

@SibyllaTrelawney Před půl rokem jsem řešila to samé, pouze s prarodiči. Energie mohou zůstat, ale doporučuji si to převést na sebe hned. Já to taky odkládala, ale jsem ráda že jsem to převedla, protože měsíc na to děda zemřel a to už by tak jednoduché nebylo. Jinak měli jsme smlouvu samozřejmě taky od notáře, vzal si za to 1000 Kč a bylo to bez starostí, všechno vyřídil. Potom když už to bylo na katastru, tak jsem zavolala na VAK a na ČEZ od nich odebíráme a oni mi poslali na email nové smlouvy, to jsem vytiskla, vyplnila (je tam akorát přesná adresa odběrného místa, stavy elektroměru popř vodoměrů a tak), podepsal to děda, já to oskenovala a zaslala zpátky emailem a bylo. Jinak za inkaso neni pravda že musíš nutně platit, pokud ho nepotřebuješ zasílat v papírové podobě, ale stačí elektronicky, tak je to zdarma. Já si donesla plnou moc, dědy inkaso zrušila a zařídila si nové svoje a to číslo inkasa jsem pak nahlásila na VAK a ČEZ. No a další rok v lednu na finančák přihlásit majitele, aby složenka na daň chodila tobě. :)

Uživatel je onlinej.a.n.i1
Hvězda diskuse 67823 příspěvků 31.07.19 10:13

@Anet131 Prevod sluzeb po smrti je naprosto trivialni, dolozis umrtni list a podepíšeš smlouvu na sebe.

SibyllaTrelawney
Kecalka 486 příspěvků 31.07.19 10:18

Super, děkuju vám moc! Tak já začnu s přehlášením těch energií - to už je totiž celkem žádoucí vzhledem k tomu, že to rodiče zatěžuje - jak jsem psala, taťka už nerozumí pomalu ani běžnému výpisu a když dojde něco od poskytovatele, tak je na nervy, co zas po něm chtějí ( včera byl cirkus - podepsal, že se chce účastnit konkurzu na dodavatele plynu, co vyhlašuje město a došel mu dopis od nějaké společnosti, že od určitého data nám začnou dodávat oni a nervnul se, že s nimi přece nic neuzavíral - úplně zapoměl, do čeho se nahlásil a jaký to má princip… a pak se z toho zhroutil, že je k ničemu, že mu to nemyslí… achjo) Je mi to líto.

JTom
Ukecaná baba ;) 1058 příspěvků 31.07.19 10:32

Nutně nemusíš měnit vůbec nic, ani pojistku. Notáře také nemusíte platit. Musíš jen do konce ledna příštího roku podat přiznání k dani z nemovitosti.

Anet131
Zasloužilá kecalka 940 příspěvků 31.07.19 11:54

@j.a.n.i1 Ale nedá se to zvládnou přes mobil jako jsem to dělala teď ;) já jsem to zajišťovala přímo u nich a paní mi to vysvětlovala, takže vím jaký je v tom rozdíl… jen za života je to prostě snažší a po pohřbu bych asi ani neměla náladu řešit tohle :)

JTom
Ukecaná baba ;) 1058 příspěvků 31.07.19 12:22

Když někomu kouká ze zadku parte, tak je lepší řešit to ještě za jeho života, protože i zálohy jdou do dědického řízení. Jestli se ale ptá na to, co musí zařídit, tak nemusí.

Váš příspěvek
Reklama