Přepis nemovitosti na děti - jak je to s dědictvím

1622
4.5.16 04:05

Přepis nemovitosti na děti - jak je to s dědictvím

Mám mladšího bráchu. Tatínek na mě darem přepsal byt, který měl po své babičce a pronajímal ho. Šla jsem po škole do něj bydlet, mám úvěr na jeho rekonstrukci a vzhledem k tomu, že do domu, kde bydlí naši a brácha s jeho holkou, bydlet nechci nikdy jít, bylo to logické řešení.
A teď k věci..
1. Když ho daroval mě jako své dceři, ale už jsem byla vdaná, musela bych se po případném rozvodu s mým manželem o ten byt podělit? Jako majitel jsem v KN napsaná jen já.
2. Plánujeme to s rodiči tak, že na mě přepíšou jejich chalupu a bráchovi zůstane ten rodinný dům (hodnota chalupy + mého bytu = hodnota toho domu, takže by to bylo spravedlivé).
Ale nevědí si úplně rady, zda je lepší napsat závěť, kde uvedou, která nemovitost připadne komu nebo zda je lepší rovnou přepsat za jejich života. Mamce jde hlavně o to, že chce předejít opět tomu, kdybychom se já nebo brácha rozvedli, abychom se museli o nemovitost dělit s našimi ex..
Rodiče mého muže i bráchovu budoucí ženu mají rádi, ale na druhou stranu prý nevidí důvod, aby z toho pak takto vytěžili, když oni z jejich rodin nedostanou vůbec nic…
Dál jde mámě i o to, že sice teď prý říkám, že ten jejich dům nechci, ale bojí se, kdybychom se s bráchou rozhádali, abychom to navzájem nenapadli ty přepisy, zda to pak je nějak napadnutelný a jak to udělat, aby to napadnutelné nebylo a bylo to trvale dáno komu která nemovitost bude patřit..
Netušíte, jak to tam takto je a jak to pořešit? Případně se poradí s právníkem, ale…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
4.5.16 06:18

Pokud je mi známo, tak dědictví do SJM nespadá. Darovaná nemovitost nejspíš ano, to si nejsem jistá :think:

Nejlepší je asi řešit to závětí. Tchýniny rodiče ji mají napsanou už řadu let, její sestra si velice přála chatu, která ale dosahuje jen zlomek ceny bytu. Takže chatu nechali napsat na ni, byt na tchýni a obě se tam museli podepsat, že berou na vědomí nižší hodnotu chaty a že sestra nebude mít nárok na vyplacení části z bytu. Podepisovali to všichni 4 u notáře, který jim tu závěť pomáhal sepsat, tak snad to odpovídá všemu, co je nezbytné, aby to tak mohlo i proběhnout.

Pardon za anonym, ale jsou to citlivé údaje o rodině tchýně :kytka:
Anonym KK

• Citovat
  • Nahlásit
4.5.16 06:55

Třeba na mě děda za svého života napsal byt, u notářky jsme sepsali darovací smlouvu včetně věcného břemene. Děda umřel, břemeno se zrušilo, byt byl pouze můj, ostatní vychcánci z rodiny si mohli leda trhnout.

Navíc co podědíš v manželství je výlučně tvé a s majetkem si můžeš nakládat jak chceš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64767
4.5.16 07:19

@Kacatko1986 je to dar, do sjm nespadá. co se týče zbytku - lepší je to převést za života s věcným břemenem na jejich užívání. Pak máte klid. rodiče můžou být klidní, vašim případným ex nepřipadne nic - pouze pokud by vráželi peníze do rekonstrukce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
bamba
4.5.16 07:35

Má matka dostala pole v manželství. Bylo výlučně její a i bez závěti jsem ho dědila jen já a sestra.

• Citovat
  • Nahlásit
1972
4.5.16 13:34

Dar ani dědictví nespadají do SJM. Darování za života zajistí „pořádek“, ale zase rodiče by byli v nemovitostech už jen jako věcné břemeno, což je pro ně dost riskantní. Prostě budou mít jen papírově možnost v domě dožít, ale bez možnosti o ní jakkoliv rozhodovat. Takže pokud to někdo z vás bude chtít prodat i s nimi ( např. z důvodu dluhů nebo exekuce), tak mohou být v průšvihu.
Myslím, že je nejrozumnější, pokud fungují dobré rodinné vztahy, abyste si udělali rodinnou poradu, kde rodiče určí, co si přejí, abyste dostali po jejich smrti a pak to při řešení pozůstalosti sdělili notářovi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
bamba
4.5.16 14:40
@ivunak píše:
Dar ani dědictví nespadají do SJM. Darování za života zajistí „pořádek“, ale zase rodiče by byli v nemovitostech už jen jako věcné břemeno, což je pro ně dost riskantní. Prostě budou mít jen papírově možnost v domě dožít, ale bez možnosti o ní jakkoliv rozhodovat. Takže pokud to někdo z vás bude chtít prodat i s nimi ( např. z důvodu dluhů nebo exekuce), tak mohou být v průšvihu.
Myslím, že je nejrozumnější, pokud fungují dobré rodinné vztahy, abyste si udělali rodinnou poradu, kde rodiče určí, co si přejí, abyste dostali po jejich smrti a pak to při řešení pozůstalosti sdělili notářovi.

Jenže toto pak už nefunguje. Spousta rodin se kvůli dědictví rozhádala a někdy i vůli prkotinám.

• Citovat
  • Nahlásit
78825
4.5.16 15:52
@bamba píše:
Jenže toto pak už nefunguje. Spousta rodin se kvůli dědictví rozhádala a někdy i vůli prkotinám.

Tak pak už jedině dědickou smlouvu, tou se řídit musí… tím tedy netvrdím, že se nemohou rozhádat i tak, ale to už na věci nic nemění. A odpadá tam to riziko zadlužení, resp. toho zadlužení ne, ale riziko sebrání baráku jo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat