Přerušení platby nemocenského u OSVČ a následná PPM

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.12.18 13:14
Přerušení platby nemocenského u OSVČ a následná PPM

Anonym-nikdo neví o snažení
Jdu si pro radu. Aktuálně si platím nemocenské pojištění-NP, jsem OSVČ, protože jsme plánovali dítě, ale došlo k potratu a příští rok budu muset podstoupit zákrok, po kterém můžu otěhotnět nejdřív za půl roku. A mně není jasné, jak to je, za prosinec už to vyjde tak, že budu mít zaplaceno 270 dní, ale kdybych přerušila platbu NP a pak hned za ten půlrok otěhotněla, jak by to bylo? Např. zaplatím ještě v lednu za prosinec a budu mít 270 dní a nějaké drobné, pak třeba v září otěhotním, tak musím se to platit souvisle, nebo stačí potom jen těch 180 dní před nástupem na mateřskou a nějaké dny se započítají z těch předešlých plateb, aby vyšlo těch 270 dní za 2 roky? Není to sice tak velká částka, ale pak za 10 měsíců to dělá téměř 3 tisíce a to se mi nechce cpát státu, když vidím, jak s tím hospodaří. Moc dík ;)

Reakce:
Lekninka91
Extra třída :D 10423 příspěvků 04.12.18 13:32

Tak hlavně, že mateřská se ti bude chtít pobírat 8)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.12.18 13:50
@Lekninka91 píše:

Popravdě zvažuju, že si peníze dám bokem a vykašlu se na to, jenže mě všechny straší, že pak na rizikovce nedostanu nic a co jsem zjišťovala, tak komerční pojištění to taky nenabízí, ale ono je to logické kvůli zneužití. A jinak díky za odpověď, přesně na tohle jsem se ptala :lol:

P4ja
Kelišová 6614 příspěvků 04.12.18 14:06
@Lekninka91 píše:

Nechápu, co je na tom špatné. Ne všechny ženy jsou zaměstnané po celou dobu a MD taky mají.

Jinak si zakladatelko myslím, že těch 270 dní by mělo platit pro všechny stejně. A když za sebe platíš nemocenské, pak se do toho počítají všechny, i když to přerušíš. A pak musíš mít zaplaceno 180 dnů před nástupem na PPM. https://www.penize.cz/…aterska-osvc

histep
Závislačka 3701 příspěvků 04.12.18 14:20

Podmínky jsou 270 dní v posledních 2 letech a 180 dní před nástupem - mezitím může být přerušení, nemusí to být souvislé.
Jen pozor, pokud budeš pobírat PPM z OSVČ, tak po dobu PPM nesmíš činnost OSVČ vykonávat osobně.

Co se týče rizikového těhotenství, tak abys měla nárok na nemocenskou, tak musíš být pojištěna minimálně 3 měsíce před vznikem PN, opět nesmíš vykonávat činnost OSVČ.

A bacha, z minimálních plateb nemocenského jsou fakt minimální dávky nemocenské i PPM.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.12.18 14:24
@P4ja píše:
Nechápu, co je na tom špatné. Ne všechny ženy jsou zaměstnané po celou dobu a MD taky mají.Jinak si zakladatelko myslím, že těch 270 dní by mělo platit pro všechny stejně. A když za sebe platíš nemocenské, pak se do toho počítají všechny, i když to přerušíš. A pak musíš mít zaplaceno 180 dnů před nástupem na PPM. https://www.penize.cz/…aterska-osvc

Díky moc, nějak tak jsem si to myslela, ale pak jsem četla, že když přecházíš ze zaměstnání na OSVČ, musíš mít souvisle 180 dní, tak jsem se do toho najednou nějak zamotala, jestli to nemusí být pořád souvislé a znejistěla jsem ;) Ono u nás na OSSZ vůbec s ničím neporadí, nedokázali mi říct maximální částku NP, jakou můžu platit, dokonce mi tam dali i špatný číslo účtu, kam NP posílat, ale hned mi sdělila, že jako OSVČ nemám nárok na porodné, tak jsem jí řekla, že to vím, ale nezajímá mě to a ani jsem se na to neptala, škoda slov :zed:

P4ja
Kelišová 6614 příspěvků 04.12.18 14:26
@Anonymní píše:
Díky moc, nějak tak jsem si to myslela, ale pak jsem četla, že když přecházíš ze zaměstnání na OSVČ, musíš mít souvisle 180 dní, tak jsem se do toho najednou nějak zamotala, jestli to nemusí být pořád souvislé a znejistěla jsem ;) Ono u nás na OSSZ vůbec s ničím neporadí, nedokázali mi říct maximální částku NP, jakou můžu platit, dokonce mi tam dali i špatný číslo účtu, kam NP posílat, ale hned mi sdělila, že jako OSVČ nemám nárok na porodné, tak jsem jí řekla, že to vím, ale nezajímá mě to a ani jsem se na to neptala, škoda slov :zed:

Ne jen těch 180 dní před nástupem musí být souvislých. No víš jak, kdo se moc ptá, moc se dozví :)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.12.18 14:31
@histep píše:
Podmínky jsou 270 dní v posledních 2 letech a 180 dní před nástupem - mezitím může být přerušení, nemusí to být souvislé.
Jen pozor, pokud budeš pobírat PPM z OSVČ, tak po dobu PPM nesmíš činnost OSVČ vykonávat osobně.

Co se týče rizikového těhotenství, tak abys měla nárok na nemocenskou, tak musíš být pojištěna minimálně 3 měsíce před vznikem PN, opět nesmíš vykonávat činnost OSVČ.

A bacha, z minimálních plateb nemocenského jsou fakt minimální dávky nemocenské i PPM.

Moc díky, NP platím 295 Kč, takže PPM vychází už celkem slušně na ten měsíc a vím, že nemůžu vykonávat činnost, manžel je spolupracující osoba a máme domluvenou výpomoc, tohle máme naštěstí už zjištěné a vyřešené ;)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.12.18 14:35
@P4ja píše:
Ne jen těch 180 dní před nástupem musí být souvislých. No víš jak, kdo se moc ptá, moc se dozví :)

Už to chápu, já se do toho opravdu zbytečně zamotala a je to tak, jak jsem si myslela hned na začátku, jenže jeden nikdy neví, co je v tom občas za háček. No, u nás platí, kdo se moc ptá, se dozví úplně něco jinýho :lol:

Luboš P
Zasloužilá kecalka 963 příspěvků 04.12.18 14:39

Stručně řešeno: účast na NP 270 dní za dva roky před nástupem na PPM a současně u OSVČ 180 dní v posledním roce (Zákon č.187/2006 § 32). Takže když začnete si znovu platit PN po otěhotnění, těch 180 dní stihnete.

Příspěvek upraven 04.12.18 v 15:03

Luboš P
Zasloužilá kecalka 963 příspěvků 04.12.18 14:43
@P4ja píše:
Ne jen těch 180 dní před nástupem musí být souvislých.

V zákonu nic o souvislostí není: cituji: §32 (3) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství osoby samostatně výdělečně činné je kromě splnění podmínky účasti na pojištění podle odstavce 2 účast na pojištění jako osoby samostatně výdělečně činné podle § 11 po dobu alespoň 180 kalendářních dnů v posledním roce přede dnem počátku

Příspěvek upraven 04.12.18 v 14:45

histep
Závislačka 3701 příspěvků 04.12.18 14:43

Ona v podstatě ta PPM vychází tak, že to co platíš na pojistném za měsíc, to dostaneš jako dávku za den, takže se to vyplatí, ale stejně…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.12.18 14:49
@Luboš P píše:
Stručně řešeno: účast na NP 270 dní za dva roky před nástupem na PPN a současně u OSVČ 180 dní v posledním roce (Zákon č.187/2006 § 32). Takže když začnete si znovu platit PN po otěhotnění, těch 180 dní stihnete.

Díky za potvrzení, takže si pak jen pohlídat, abych měla tzv. předplacených 90 dní a pak začít platit, aby to vyšlo těch 180 k tomu.

Luboš P
Zasloužilá kecalka 963 příspěvků 04.12.18 14:59
@Anonymní píše:
Díky za potvrzení, takže si pak jen pohlídat, abych měla tzv. předplacených 90 dní a pak začít platit, aby to vyšlo těch 180 k tomu.

Přesně tak.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Šlofík dne: Pašeračka Tereza si u soudu zdřímla. „Je nemocná,“ řekl nám zdroj

Pravidelné návštěvy soudu ji pěkně zmáhají. Během posledního soudního líčení... číst dále >

Jsou ti dva ještě vůbec spolu? Vztah Kopřivové s Jágrem nepřipomíná vztah

Veronika Kopřivová (27) je přítelkyní nejslavnějšího českého hokejisty... číst dále >

Články z Ona Dnes

Na plastiku jsem šla kvůli šikaně, říká kdysi obézní žena

Annie McManisová (25) z Nového Zélandu od mala zažívala kvůli obezitě šikanu.... číst dále >

Pracny, košíčky a další skvělé cukroví, které pečeme v redakci

Také letos vám přinášíme osvědčené recepty na vánoční cukroví, které se peče... číst dále >